Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Edebiyat haberleri, Edebiyat son dakika, son dakika Edebiyat

Son Dakika Edebiyat Haberleri

Son dakika Edebiyat haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son edebiyat haberleri anında burada.


 • Dün Dün 16:09 Bitlis Eren Üniversitesi Havacılık Kulübü Siirt'te Yamaç Paraşütü Etkinliği Düzenledi

  Bitlis Eren Üniversitesi Havacılık Kulübü Siirt'te Yamaç Paraşütü Etkinliği Düzenledi Bitlis Eren Üniversitesi Havacılık Kulübü öğrencileri, Siirt'te düzenlenen yamaç paraşütü etkinliğine katıldı. Öğrenciler, Botan Çayı ve Deliktaş bölgesini gezdi ve yamaç paraşütü ile uçuşlar gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

 • Dün Dün 12:29 D.T. Şehitkamil Sahnesi'ne 'Sanat' ödülü

  D.T. Şehitkamil Sahnesi'ne 'Sanat' ödülü D.T. Şehitkamil Sahnesi projesi, GAGİAD 13'üncü Ödül Töreni'nde 'Sanat' kategorisinde ödüle layık görüldü.

 • Dün Dün 11:23 Antisemitizm ve antisiyonizm kavramları, Filistin'e desteği bastırmak için "silah" olarak kullanılıyor

  Antisemitizm ve antisiyonizm kavramları, Filistin'e desteği bastırmak için 'silah' olarak kullanılıyor İsrail'in Gazze'ye saldırılarını eleştiren birçok kişi, Yahudi karşıtı olmakla suçlanırken, bu durum, antisemitizm ve antisiyonizm kavramlarının Filistin'e desteği bastırmak için silah olarak kullanıldığı yorumlarını beraberinde getirdi.

 • 03.12.2023 03 Ara 15:37 Kahramanmaraş'ta 4. Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri başladı

  Kahramanmaraş'ta 4. Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri başladı Kahramanmaraş'ta düzenlenen 4. Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri, Türk edebiyatına yön veren birçok şair ve yazarın yetiştiği şehirde başladı. Edebiyatseverleri buluşturan organizasyona Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkeden yazar ve şair katıldı. Program, konferans ve şiir dinletileriyle devam ediyor.

 • 03.12.2023 03 Ara 13:55 TikTok, çocukların cinsel kimlik inşasına neden oluyor

  TikTok, çocukların cinsel kimlik inşasına neden oluyor Iğdır Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sait Yıldırım, TikTok'un çocuklar üzerindeki etkisini değerlendirerek, içeriklerin çocukların cinsel kimlik inşasına yol açtığını ve tehlike oluşturduğunu belirtti. Ayrıca TikTok'un denetleme ağının yetersiz olduğunu ve aşırılıkların yaygınlaşmasına neden olduğunu ifade etti.

 • 03.12.2023 03 Ara 12:44 Karşıyaka Belediyesi Engelliler Günü'nde Dayanışma Buluşması Gerçekleştirdi

  Karşıyaka Belediyesi Engelliler Günü'nde Dayanışma Buluşması Gerçekleştirdi Karşıyaka Belediyesi, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelsiz bir yaşam için dayanışma buluşması düzenledi. Gençlerin sergilediği müzik ve dans gösterileriyle farkındalık yaratıldı. Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, engelsiz bir Karşıyaka için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

 • 03.12.2023 03 Ara 12:23 Resimli Türkiye Florası Projesi'nin dördüncü cildi yayımlandı

  Resimli Türkiye Florası Projesi'nin dördüncü cildi yayımlandı Cumhurbaşkanlığı himayesinde hazırlanan 'Resimli Türkiye Florası' projesi kapsamında dördüncü cilt yayımlandı. Proje, 300'den fazla bilim insanının katkılarıyla hazırlanan 30 ciltlik bir seri olarak planlanmıştır.

 • 03.12.2023 03 Ara 10:17 Haftanın tarihine bakış

  Haftanın tarihine bakış Cumhuriyet döneminin ilk kağıt paraları 5 Aralık 1927'de tedavüle çıkarıldı.

 • 03.12.2023 03 Ara 10:09 Çayırova'da Dünya Engelliler Günü Programı

  Çayırova'da Dünya Engelliler Günü Programı Çayırova'da düzenlenen özel programda engelli çocuklar, sanat gösterileriyle engelleri aşmayı kanıtladı. Programa yoğun katılım oldu.

 • 03.12.2023 03 Ara 10:01 Aydın Valisi Yakup Canbolat'tan Dünya Engelliler Günü Mesajı

  Aydın Valisi Yakup Canbolat'tan Dünya Engelliler Günü Mesajı Aydın Valisi Yakup Canbolat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, engelli vatandaşların sorunlarının gündeme getirilmesi ve çözüm üretilmesinin önemine vurgu yaptı. Engellilerin onurlu bir yaşamı hak ettiğini belirten Canbolat, engelli vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için toplumun ortak sorumluluk taşıdığını ifade etti.

 • 02.12.2023 02 Ara 18:41 İzmir Kitapları Koleksiyonlarda Yerini Alacak

  İzmir Kitapları Koleksiyonlarda Yerini Alacak İzmir Büyükşehir Belediyesi (İzBB) Yayınlarının kent arşivi niteliğinde çıkardığı “Limandan Kaleye Gezerek İzmir” ve “Hey İzmirli” adlı kitaplar, yazar ve çizerlerin deneyimiyle fark yaratıyor. Karikatürist Ömer Çam ve yazar Duygu Özsüphandağ Yayman’ın kalemiyle kenti anlatan kitaplar, koleksiyonerlerin raflarında yerini almaya başladı.

 • 02.12.2023 02 Ara 15:53 Kente değer katanlar ödüllerini aldı

  Kente değer katanlar ödüllerini aldı Gaziantep Genç İş İnsanları Derneği (GAGİAD) tarafından Gaziantep'in öncü isimlerini ve kurumlarını ödüllendirmek, teşekkür etmek ve topluma ilham veren başarı öykülerini kutlamak amacıyla düzenlenen GAGİAD Ödülleri'nin 13'üncüsü gerçekleşti.

 • 02.12.2023 02 Ara 15:11 "Vatan şairi" Namık Kemal vefatının 135'inci yılında anılıyor

  'Vatan şairi' Namık Kemal vefatının 135'inci yılında anılıyor Türk Edebiyatı'nın "vatan şairi" Namık Kemal, vefatının 135'inci senesinde anılıyor.

 • 02.12.2023 02 Ara 14:15 Yahya Kemal Beyatlı'nın doğum günü Tekirdağ'da kutlandı

  Yahya Kemal Beyatlı'nın doğum günü Tekirdağ'da kutlandı Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde düzenlenen programda, Yahya Kemal Beyatlı'nın doğumunun 139. yıl dönümü anıldı. Programda, Yahya Kemal'in hayatı hakkında bilgi verildi, şiirler okundu ve resim sergisi gezildi. Programa Tekirdağ Valisi, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, İl Kültür ve Turizm Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü, parti temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 • 02.12.2023 02 Ara 12:26 Gaziantep'te GAGİAD ödülleri sahiplerini buldu

  Gaziantep'te GAGİAD ödülleri sahiplerini buldu Gaziantep Genç İşadamları Derneğinin (GAGİAD) "13. Geleneksel Ödülleri" törenle sahiplerine verildi.

 • 02.12.2023 02 Ara 11:14 Ağrı'da Meya Antik Kenti ve Kars'taki Ani Ören Yeri Mağaraları Turizme Kazandırılmayı Bekliyor

  Ağrı'da Meya Antik Kenti ve Kars'taki Ani Ören Yeri Mağaraları Turizme Kazandırılmayı Bekliyor Ağrı'nın Diyadin ilçesinde bulunan Meya Antik Kenti ve Kars'taki Ani Ören Yeri'nde bulunan mağaraların turizme kazandırılması için çalışmalar yapılması gerektiği belirtildi.

 • 02.12.2023 02 Ara 09:33 Samim Kocagöz: Mecburi İstikamet Belgeseli

  Samim Kocagöz: Mecburi İstikamet Belgeseli Samim Kocagöz'ün hayatını anlatan belgesel, toplumcu gerçekçi edebiyat kuşağının önemli yazarlarından biri olan Kocagöz'ün yaşamının ve bilinmeyen dönüm noktalarının anlatıldığı bir çalışma. Belgesel, İzmir, Aydın Söke ve İstanbul'da çekildi ve ilk gösterimi 7 Aralık'ta Beyoğlu Sineması'nda yapılacak. Belgeselde, yazarın yakın çevresi ve edebiyat dünyasından tanınmış isimler de yer alıyor. Seslendirme Tamer Levent tarafından yapıldı ve müzikler Yıldıray Gürgen tarafından hazırlandı. Belgeselin yönetmenliğini Mesut Gengeç üstlendi.

 • 01.12.2023 01 Ara 22:04 8. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı Başlıyor

  8. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı Başlıyor Bu yıl 'Arapça Bizi Birleştirir' temasıyla düzenlenecek olan 8. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı, 9-17 Aralık tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Fuarda, 30 ülkeden 250'yi aşkın yayınevi ve birçok etkinlik yer alacak. Fuarın ana teması Filistin'e dikkat çekmek olacak ve Filistin meselesine özel etkinlikler düzenlenecek.

 • 01.12.2023 01 Ara 15:14 Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz Samsun'a atandı

  Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz Samsun'a atandı Yedi yıldır Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nü sürdüren Cemal Almaz, Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atandı. Almaz'ın görev süresince gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar da belirtildi.

 • 01.12.2023 01 Ara 11:56 GTB Akademi tarafından Gıda Güvenliği Eğitimi düzenlendi

  GTB Akademi tarafından Gıda Güvenliği Eğitimi düzenlendi Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Akademi, gıda üretim alanında faaliyet gösteren işletmelere yönelik 'Gıda Güvenliği Eğitimi' düzenledi. Eğitimde, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi hakkında bilgiler verildi. Prof. Dr. Erdihan Tunç tarafından verilen eğitimde, gıda güvenliğinin önemi ve sürecin kontrol altında tutulması hakkında açıklamalar yapıldı.

 • 01.12.2023 01 Ara 11:41 Hasankeyf'te sağlık alanında kullanılan şifa tası ve zihgir bulundu

  Hasankeyf'te sağlık alanında kullanılan şifa tası ve zihgir bulundu Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yapılan kazı çalışmalarında, sağlık alanında kullanılan şifa tası ve iki zihgir bulundu. Şifa tası üzerinde tılsım, mühür ve ayetler yer alırken, zihgirler ise akik ve kemikten yapılmıştır. Bulunan eserler, Hasankeyf Müze Müdürlüğü'ne teslim edilmiştir.

 • 01.12.2023 01 Ara 11:06 AK Parti'den "yapay zekanın etki boyutu" çalışması

  AK Parti'den 'yapay zekanın etki boyutu' çalışması AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, yapay zekanın toplum üzerindeki etkilerini düşünmek ve bunlar üzerine siyaset inşa etmek durumunda olduklarını söyledi.

 • 30.11.2023 30 Kas 21:21 Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde Manas Destanı Günü kutlamaları yapıldı

  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde Manas Destanı Günü kutlamaları yapıldı Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde düzenlenen etkinlikte, Manas Destanı'nın önemi vurgulandı ve Türk öğrenci Manas Destanı'nı ezbere okudu.

 • 30.11.2023 30 Kas 15:39 Uğur Poyraz, TBMM'de Vatandaşların Sorunlarına Yönelik Araştırma Önergelerinin Reddedilmesine Tepki Gösterdi: "Belli Ki Memleketin Derdine Faydanız...

  Uğur Poyraz, TBMM'de Vatandaşların Sorunlarına Yönelik Araştırma Önergelerinin Reddedilmesine Tepki Gösterdi: 'Belli Ki Memleketin Derdine Faydanız... İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, TBMM Genel Kurulu’nda memleketin yakıcı sorunları yerine Burkina Faso, Gine ve Kongo gibi ülkelerle uluslararası sözleşmelerin görüşüldüğünü belirterek “TBMM’nin internet sitesinden baktım 28. Dönem’de Meclis’e kaç araştırma önergesi verilmiş diye. Teklif sayısı 635. Kabul edilen sayısı 5. Küsuratın küsuratı kadar. Görüşüp reddedilen araştırma önergesi sayısı: 0. Kurulan araştırma komisyonu sayısı: 1. Söylesek tesiri yok, sussak gönül razı değil, bir garip vaziyet. Belli ki memleketin derdine faydanız da, söylediklerimize merakınız da yok” dedi.

 • 30.11.2023 30 Kas 12:45 Kahramanmaraş 4. Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri

  Kahramanmaraş 4. Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri Türk edebiyatına yön veren birçok şair ve yazarın yetiştiği Kahramanmaraş'ta düzenlenecek olan 4. Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri, kentin edebiyat ve kültürel hafızasının dünyaya duyurulmasını amaçlıyor.

 • 30.11.2023 30 Kas 12:44 Sabahattin Ali'yi Anlatan "Başın Öne Eğilmesin" Oyunu İlk Gösterimini Yaptı.

  Sabahattin Ali'yi Anlatan 'Başın Öne Eğilmesin' Oyunu İlk Gösterimini Yaptı. Türk edebiyatının önemli isimlerinden Sabahattin Ali’nin yaşamını anlatan “Başın Öne Eğilmesin” tiyatro oyunu, ilk gösterimini İstanbul’daki Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde yaptı. Yazan ve oynayan Hafız Sengir, “Tabii yazarken, okurken tekrar ede ede ben oyunu aslında hazmettim. Her karesini, her sayfasını, her anını yaşayarak, hissederek çalıştım” dedi.

 • 29.11.2023 29 Kas 23:49 TÜGVA Kültür Sanat Okulu Kapanış Programı Yapıldı

  TÜGVA Kültür Sanat Okulu Kapanış Programı Yapıldı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kültür Sanat Okulu'nun kapanış programı Üsküdar Nevmekan'da gerçekleştirildi. Programda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Kudüs temalı atölyeye işaret etti ve kültür sanatın önemini vurguladı. İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Hüseyin Nail Anlar ise devletin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin de kültür sanat konusunda katkı sağlamasının gerekliliğini belirtti. TÜGVA Genel Başkanı İbrahim Beşinci ise gençliğe yönelik çalışmalarda kültür sanat alanına önem verdiklerini ifade etti.

 • 29.11.2023 29 Kas 16:11 CHP Milletvekili: YÖK Atlas Verileri Endişe Verici

  CHP Milletvekili: YÖK Atlas Verileri Endişe Verici CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, Yükseköğretim Kurulu, YÖK Atlas verilerinin endişe verici olduğunu belirterek, üniversiteye eksi net yapanların dahi yerleştiğini söyledi. Demir, ülkedeki lisans eğitiminin niteliğinin artırılması, kontenjanların azaltılması ve düşük kaliteli üniversitelerin açılmasının engellenmesi gerektiğini vurguladı.

 • 29.11.2023 29 Kas 12:29 Hasankeyf'teki Arkeolojik Kazılarda Gönüllü Öğrenciler Saha Tecrübesi Ediniyor

  Hasankeyf'teki Arkeolojik Kazılarda Gönüllü Öğrenciler Saha Tecrübesi Ediniyor Mezopotamya'nın en eski yerleşim yerlerinden Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesindeki arkeolojik kazılarda görev alan gönüllü öğrenciler, saha tecrübesi elde ediyor. Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekai Erdal başkanlığında yürütülen üçüncü dönem kazı çalışmaları devam ediyor.

 • 29.11.2023 29 Kas 11:41 Doktoralı meddah gittiği köylerde dinlediği hikayeleri derliyor

  Doktoralı meddah gittiği köylerde dinlediği hikayeleri derliyor Edebiyat alanında doktorası bulunan Rugeş Demir, yaklaşık 6 yıldır meddahlık ve Hacivat-Karagöz gösterisi yapmak için gittiği köylerde dinlediği hikayeleri de derliyor.

 • 29.11.2023 29 Kas 11:03 Van'ın Çatak ve Gevaş ilçelerindeki mağaralar doğaseverler ve arkeoloji meraklıları tarafından ziyaret ediliyor

  Van'ın Çatak ve Gevaş ilçelerindeki mağaralar doğaseverler ve arkeoloji meraklıları tarafından ziyaret ediliyor Van'ın Çatak ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altındaki sarı benekli semenderlerin yaşadığı Şeyh Curuh Mağarası ile Gevaş ilçesinde ana kayaya oyulan 3 katlı, 8 odalı yaşam alanı, hem doğaseverler hem de arkeoloji meraklıları tarafından ziyaret ediliyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 23:54 İSTANBUL-RAHMİ KOÇ BİLİM MADALYASI ÖDÜLÜ AYŞE ZARAKOL'A VERİLDİ

  İSTANBUL-RAHMİ KOÇ BİLİM MADALYASI ÖDÜLÜ AYŞE ZARAKOL'A VERİLDİ Hazal Mihrace GÖKSUN-ÖZKAN ÖZGER/ İSTANBUL, KOÇ Üniversitesi tarafından bu yıl 8'incisi düzenlenen 'Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası' ödülü sahibini buldu.

 • 28.11.2023 28 Kas 21:07 Türkiye-Pakistan İlişkileri Sempozyumu Başladı

  Türkiye-Pakistan İlişkileri Sempozyumu Başladı Bağcılar Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen Uluslararası Türkiye-Pakistan İlişkileri Sempozyumu'nun açılışı gerçekleştirildi. Sempozyuma Pakistan Büyükelçisi, Bağcılar Kaymakamı, akademisyenler ve diğer davetliler katıldı. Açılış programında resim sergisi, milli marşlar ve konuşmalar yer aldı. Sempozyum, Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkileri ele alan oturumlarla devam edecek.

 • 28.11.2023 28 Kas 15:05 Bağcılar Belediyesi Hz. Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu

  Bağcılar Belediyesi Hz. Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu Bağcılar Belediyesi, 2 Aralık'ta düzenlenecek olan Hz. Şeyh Şaban-ı Veli Sempozyumu'na ev sahipliği yapacak. Sempozyumda, tasavvuf kültürü ve tarihi konuları ele alınacak.

 • 28.11.2023 28 Kas 13:09 Kuveyt'te Türk Köyü Etkinliğiyle Türk Gelenekleri ve Mutfağı Tanıtılıyor

  Kuveyt'te Türk Köyü Etkinliğiyle Türk Gelenekleri ve Mutfağı Tanıtılıyor Kuveyt'te düzenlenen 'Türk Köyü Etkinliği'nde Türk gelenekleri ve mutfağı tanıtılıyor. Etkinlikte halk oyunları, mehter takımı, ata sporları gösterileri ve el yapımı eserlerin sergilenmesi gibi etkinlikler yer alıyor. Türk kültürünün tanıtıldığı etkinlikte, Türkiye'den 80 firma ve kurum da yer alıyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 11:53 MSÜ Rektörü Erhan Afyoncu'ya EİT Eğitim Ödülü

  MSÜ Rektörü Erhan Afyoncu'ya EİT Eğitim Ödülü Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) tarafından düzenlenen ödül töreninde Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, eğitim alanındaki ödüle layık görüldü.

 • 28.11.2023 28 Kas 11:27 NASA Astrofizikçisi Hakkari'ye Bilim Merkezi Kurmak İstiyor

  NASA Astrofizikçisi Hakkari'ye Bilim Merkezi Kurmak İstiyor NASA'da görevli astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, Hakkari'ye bir bilim merkezi ve planetaryum yapmayı planladıklarını belirterek, çocukları, gençleri ve halkı bilime teşvik edici aktivitelerin olacağı bir çalışma yapacaklarını söyledi. Uzayla ilgili gelecekte çok fazla meslek olacağını vurgulayan Yıldız, Hakkari'nin bilim, sanat ve edebiyatla anılmasını istediklerini ifade etti.

 • 28.11.2023 28 Kas 11:09 Laodikya Antik Kenti'ndeki Anıtsal Çeşme Orijinal Şekliyle Ayağa Kaldırıldı

  Laodikya Antik Kenti'ndeki Anıtsal Çeşme Orijinal Şekliyle Ayağa Kaldırıldı Denizli'deki Laodikya Antik Kenti'nde, İmparator Traian tarafından yaptırılan ancak depremle yıkılan Anıtsal Çeşme, 2 yıllık çalışma sonucu orijinal şekliyle restore edildi. Çeşmeye, İmparator Traian'ın heykeli de yerleştirildi. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, çeşmenin Anadolu'daki tek örnek olduğunu belirtti.

 • 27.11.2023 27 Kas 16:56 TÜGVA Kırşehir Temsilciliği, Gazze için sosyal medya ve edebiyat gücünü kullanacak

  TÜGVA Kırşehir Temsilciliği, Gazze için sosyal medya ve edebiyat gücünü kullanacak TÜGVA Kırşehir Temsilciliği üyesi lise gençleri, Filistin'de yaşananlara dikkat çekmek için slogan atarak Cacabey Meydanı'na yürüdü. Ellerinde Türkiye ve Filistin bayrakları olan gençler, İsrail'in uyguladığı şiddeti kınadı ve sosyal medya ile edebiyatın gücünü kullanarak Filistinli kardeşlerinin yanında olduklarını belirtti.

 • 27.11.2023 27 Kas 16:01 Kırgızistan-Türkiye Kültür ve Edebiyat Bağları Konferansı Ankara'da Gerçekleştirildi

  Kırgızistan-Türkiye Kültür ve Edebiyat Bağları Konferansı Ankara'da Gerçekleştirildi Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Türkiye'nin siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel alanlarda güçlü ve gelişmiş bir lider ülke olduğunu belirtti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı ve Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde düzenlenen etkinlikte, Kırgızistan-Türkiye kültür ve edebiyat bağları ele alındı.

 • 27.11.2023 27 Kas 15:41 En düşük maaş 50 bin TL! Milli Eğitim Bakanlığı bilişim personeli alacak

  En düşük maaş 50 bin TL! Milli Eğitim Bakanlığı bilişim personeli alacak Milli Eğitim Bakanlığı, yüksek maaşlı bilişim personeli alımı gerçekleştirecek. 4-8 Aralık tarihleri arasında başvuru yapılacak alım için KPSS'den en az 70 puan alma şartı bulunuyor. Çalışma hakkı kazanan adaylar en az 49.748 TL, en yüksek 74.622 TL maaş alacak.

 • 27.11.2023 27 Kas 15:25 NASA Astrofizikçisi Dr. Umut Yıldız Hakkari Fen Lisesi'nde Öğrencilere Uzay Hakkında Bilgi Verdi

  NASA Astrofizikçisi Dr. Umut Yıldız Hakkari Fen Lisesi'nde Öğrencilere Uzay Hakkında Bilgi Verdi NASA görevlisi Dr. Umut Yıldız, Hakkari Fen Lisesi'nde düzenlenen söyleşide öğrencilere NASA, uzayın derinlikleri ve gezegenler hakkında bilgi verdi. Yıldız, güneş sisteminin dışına ve gezegenlere gönderilen araçlar hakkında bilgi verirken, dünyanın oluşumu ve canlıların olup olmadığına ilişkin çalışmalardan bahsetti.

 • 27.11.2023 27 Kas 13:33 Garip akımının temsilcisi: Melih Cevdet Anday

  Garip akımının temsilcisi: Melih Cevdet Anday Türk şiirinin ustalarından, "Garip" şiir akımının son temsilcisi Melih Cevdet Anday'ın vefatının üzerinden 21 yıl geçti.

 • 27.11.2023 27 Kas 12:29 Kosova'da Yurt Dışı Buluşmaları Etkinliği Gerçekleştirildi

  Kosova'da Yurt Dışı Buluşmaları Etkinliği Gerçekleştirildi Kosova'nın Prizren şehrinde Yunus Emre Enstitüsü ve Turkuvaz Medya Grubu işbirliğiyle düzenlenen 'Yurt Dışı Buluşmaları' etkinliğinde, çeşitli konuşmacılar edebiyat, psikoloji ve medya alanlarında ilgi çekici başlıkları ele aldı.

 • 27.11.2023 27 Kas 11:01 Güney Marmara'daki Oylat ve Avcılar Mağaraları Yer Altı Güzellikleriyle Dikkat Çekiyor

  Güney Marmara'daki Oylat ve Avcılar Mağaraları Yer Altı Güzellikleriyle Dikkat Çekiyor Bursa'daki Oylat ve Balıkesir'deki Avcılar mağaraları, sarkıt ve dikitleriyle Güney Marmara'daki yer altı jeolojik oluşumların en güzel örneklerini barındırıyor. Mağaralar turizm potansiyeline sahip olup, ziyaretçileri hayran bırakıyor.

 • 27.11.2023 27 Kas 10:36 Dünyada ilk hayvan hakları beyannamesi Osmanlı döneminde yürürlüğe girdi

  Dünyada ilk hayvan hakları beyannamesi Osmanlı döneminde yürürlüğe girdi Dünyada ilk hayvan hakları beyannamesi Osmanlı döneminde yürürlüğe girdi Hayvanlar Padişahı 3. Murad döneminde yayınlanan beyanname ile koruma altına alındı Osmanlı Devleti 1600'lü yıllarda hazırladığı beyannameyle dünyaya hayvan haklarını koruma konusunda örnek oldu Tarihçi Zafer...

 • 26.11.2023 26 Kas 17:22 Havalandırma boşluğuna düşen kedi üniversite personeli tarafından kurtarıldı

  Havalandırma boşluğuna düşen kedi üniversite personeli tarafından kurtarıldı Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi'nde Edebiyat Fakültesi havalandırma boşluğuna düşen kedi, personel tarafından kurtarıldı. Alınan bilgilere göre, dün fakültenin havalandırma boşluğundan ses gelmesi üzerine hocalar ve personel sese kulak verip yeri tespit etmeye çalıştı. Bugün fakültenin sessizliğinden faydalanmaya çalışan personel, kedinin düştüğü yeri tespit ederek metrelik havalandırma boşluğundan merdiven yardımıyla kediye ulaşıp kurtardı.

 • 26.11.2023 26 Kas 15:37 Dicle Üniversitesi'nde havalandırma boşluğuna düşen kedi kurtarıldı

  Dicle Üniversitesi'nde havalandırma boşluğuna düşen kedi kurtarıldı Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi'nde Edebiyat Fakültesi havalandırma boşluğuna düşen kedi, personel tarafından kurtarıldı. Fakültenin sessizliğinden faydalanarak kedinin düştüğü yeri tespit eden personel, merdiven yardımıyla kediye ulaşarak onu kurtardı.

 • 25.11.2023 25 Kas 18:20 Milli Eğitim Bakanı Öğretmenlere Özel Mektup Gönderdi

  Milli Eğitim Bakanı Öğretmenlere Özel Mektup Gönderdi Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenlere kişiye özel mektup gönderdi. Öğretmenler, bu jest karşısında duygulandı ve kendilerini özel hissetti.

 • 25.11.2023 25 Kas 18:03 Türkiye Yazarlar Sendikası'nda Cengiz Bektaş için arşiv dolabı açıldı

  Türkiye Yazarlar Sendikası'nda Cengiz Bektaş için arşiv dolabı açıldı Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) eski başkanı, mimar ve şair Cengiz Bektaş için hazırlanan arşiv dolabı TYS Edebiyat Belgeliği'nde yerini aldı. TYS'nin Kadıköy Kemal Tahir Kütüphanesi'ndeki Edebiyat Belgeliği, edebiyatçıların hatıralarını muhafaza etmeye devam ediyor.

Advertisement