Başkentte Kültür - Sanat - Son Dakika
Kültür Sanat

Başkentte Kültür - Sanat

Başkentte Kültür - Sanat

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (Cso), 22 Ocakta Avrupa Birliği (AB) İspanyol Dönem Başkanlığı Onuruna 22 Ocakta Konser Verecek.

14.01.2010 10:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 22 Ocakta Avrupa Birliği (AB) İspanyol Dönem Başkanlığı onuruna 22 Ocakta konser verecek.

Orkestrayı Şef Antoni Ros Marba'nın yöneteceği konserin solisti gitarist Pablo Sainz Villegas olacak.

Ankara Devlet Tiyatrosu bu hafta 18 oyun, Ankara Devlet Opera ve Balesi ise 5 eserle sahne alacak.

Başkentte hafta boyunca izleyiciyle buluşacak kültür-sanat etkinlikleri şöyle:

-TİYATRO-

BÜYÜK TİYATRO: ''Genç Osman'' adlı oyun, yarın, 17 ve 19 Ocakta izlenebilecek.

ÇAYYOLU CÜNEYT GÖKÇER SAHNESİ: Ali Berktay'ın yazdığı, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği ''Kerbela'', yarın ve 16 Ocakta izleyiciyle buluşacak. .

Brita Kutchmy'nin kaleme aldığı, Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği çocuk oyunu ''Narnia Günlükleri'', 17, 19 ve 20 Ocakta sahne alacak.

''Galilei'nin Yaşamı'' isimli oyun, 20 ve 21 Ocakta sanatseverlerle birlikte olacak.

ŞİNASİ SAHNESİ: ''Suçlu Yürekler'' adlı yapıt, yarın ve 9 Ocakta seyirciyle birlikte olacak.

KÜÇÜK TİYATRO: Angelo Savelli'nin yazıp yönettiği, ''Don Giovanni ve Uşağı Pulcinella'' adlı yapıt, yarın ve 16 Ocakta izleyiciyle birlikte olacak.

Ankara Devlet Tiyatrosunun yeni oyunu ''Kahramanlar Öldü Mü?'', 19, 20 ve 21 Ocakta seyirci karşısına çıkacak.

''Çirkin Prensesle Şişko Prens'' adlı çocuk oyunu, 17 Ocak Pazar günü küçük izleyiciyle birlikte olacak.

AKÜN SAHNESİ: Suat Derviş'in yazdığı, Gülriz Sururi'nin uyarlayıp yönettiği müzikal oyun ''Fosforlu Cevriye'', yarın ve 16 Ocakta sahnelenecek.

Sam Shepard'ın yazdığı, Pınar Kür'ün Türkçeye çevirdiği, Cem Emüler'in yönettiği ''Aç Sınıfın Laneti'', 19, 20 ve 21 Ocakta seyredilebilecek.

ALTINDAĞ TİYATROSU: Robin Hawdon'un yazdığı ve Hakan Çimenser'in yönetmenliğini yaptığı ''Şahane Düğün'', yarın, 16 ve 17 Ocakta seyirciyle buluşacak.

''Anam Bacım Avradım'' adlı oyun, 19, 20 ve 21 Ocakta Başkent izleyicisiyle birlikte olacak.

STÜDYO SAHNE: Proje yönetimini Mustafa Avkıran ile Övül Avkıran'ın yaptığı, metnini Şirin Aktemur Toprak'ın kaleme aldığı ''Ex-Press'', yarın ve 17 Ocakta izlenebilecek.

Nikolay Vasiliyeviç Gogol'un ''Bir Delinin Hatıra Defteri'', 19 Ocakta görülebilir.

İRFAN ŞAHİNBAŞ TİYATROSU: ''Islıkçı'' adlı yapıt, 16 Ocakta sahnelenecek.

''Derbi ya da Darbe'' adlı oyun, 20 ve 21 Ocakta izleyici karşısına çıkacak.

ODA TİYATROSU: Hatice Meryem'in yazdığı, Funda Mete'nin derlediği ve yönettiği ''Sinek Kadar Kocam Olsun, Başımda Bulunsun'', yarın ve 16 Ocakta seyirciyle buluşacak.

''Krem Karamel'' adlı oyun, 19, 20 ve 21 Ocakta izleyici karşısında olacak.

-OPERA-BALE-

OPERA SAHNESİ: Verdi'nin ''Aida'' operası, 16 Ocakta izleyiciyle buluşacak.

Strauss'un ' 'Venedik'te Bir Gece'' isimli operası, 18 Ocakta, Mozart'ın ''Idomeneo'' adlı yapıtı ise 20 Ocakta sahne alacak.

OPERET SAHNESİ: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçılarından oluşan ''Ankyra Quartet'', 17 Ocakta konser verecek.

''Öylesine Bir Dinleti'' adlı yapıt, 19 Ocakta izlenebilecek.

LEYLA GENCER SAHNESİ: Çocuk oyunu ''Küresel Isınma'', 17 Ocakta küçük izleyiciyle birlikte olacak.

-KONSER-

CSO: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 22 Ocakta Avrupa Birliği (AB) İspanyol Dönem Başkanlığı onuruna 22 Ocakta konser verecek.

Orkestrayı Şef Antoni Ros Marba'nın yöneteceği konserin solisti gitarist Pablo Sainz Villegas olacak.

-SİNEMA-

Beyazperdede bu hafta Robert Downey J.R'ın başrolünü üstlendiği ''Sherlock Holmes'', George Clooney'nin yeni filmi ''Aklı Havada'', gerilim filmi ''Paranormal Activity'' ile ''Gelecekten Bir Gün'' ve ''Kaptan Feza'' adlı yerli yapımlar izleyiciyle buluşacak.

-SERGİ-

ANADOLU AJANSI SANAT GALERİSİ: Münire Kaplan'ın seramik çalışmalardan oluşan sergisi, 29 Ocak tariine kadar gezilebilecek.

ARDA SANAT GALERİSİ: Galip Nahit Noyan'ın resim sergisi, 20 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

ATLAS SANAT GALERİSİ: Gülay Yaşayanlar'ın ''Encore'' isimli resim sergisi, 22 Ocak Cuma gününe kadar görülebilir.

ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ: Selçuk Başaran'ın resim sergisi 19-24 Ocak tarihlerinde gezilebilir.

GALERİ POLART: Berna Cordan'ın resim sergisi ve ''4 Objektif 4 Yürek'' isimli fotoğraf sergisi 27 Ocak Çarşamba gününe kadar görülebilir.

GRUP SANAT GALERİSİ: Habip Aydoğdu'nun ''Düşler ve Buluntular'' isimli sergisi, 2 Şubata kadar açık kalacak.

İLHAN SANATEVİ: Emine Tokmakkaya'nın akrilik resim sergisi, 28 Ocak Perşembe gününe dek sanatseverlerin izleniminde olacak.

MART KOLEKSİYON: 5. yıl karma sergisi, 15 Ocak gününe kadar açık kalacak.

SEVGİ SANAT GALERİSİ: Ayten Taşpınar'ın resim sergisi 15 Ocak tarihine kadar, ''Ustalardan Karma Resim Sergisi'' 3 Şubata kadar görülebilir.

TAKI ANTİKA SANAT GALERİSİ: Hanefi Yeter'in resim ve heykel sergisi, 14 Şubata değin izlenimde olacak.

ZİRAAT BANKASI MİTHATPAŞA SANAT GALERİSİ: Türk Gaziler Vakfı'nın panoramik müze ve gezici sergisi 22 Ocak gününe kadar Başkentli sanatseverlerin izlenimine açık olacak.

HELİKON SANAT GALERİSİ: ''Güldeste 7'' sergisi, 30 Ocak tarihine kadar izlenimde olacak.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Başkentte Kültür - Sanat - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Caveman Karikatürleriyle Tanınan Sanatçı Tayyar Özkan İlk Kişisel Sergisini Açıyor
  03:11 Caveman Karikatürleriyle Tanınan Sanatçı Tayyar Özkan İlk Kişisel Sergisini Açıyor

  Heavy Metal Dergisi'nde 25 yıl boyunca Caveman karikatürleri çizen Tayyar Özkan, asıl yeteneği olan resim yapmaya başladı. İstanbul'da iki yıldır resim çalışmalarına devam eden sanatçı, Artvizyon Gallery'de ilk kişisel sergisini düzenleyecek. Caveman karakteri, akrilik tablolarda yorumlanarak farklı bir boyut kazandı.

 • 13. Alaçatı Ot Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
  23:38 13. Alaçatı Ot Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

  İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen 13. Alaçatı Ot Festivali, 'öze dönüş' sloganı ve 'şevketi bostan' temasıyla gerçekleştirildi. Festivalin son gününde Amfi Tiyatro'da düzenlenen 'en güzel yemek' ve 'en çok çeşit ot toplama' yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Yemek yarışmasında birinciliği Ebru Devecioğlu, ikinciliği Mevlüde Kitapçıoğlu, üçüncülüğü de Necla Işıklıoğlu elde etti. Vejetaryen dalında ise Deniz Alagöz birinci seçildi. Tıbbi aromatik ve yenilebilir otlardan oluşan en çok çeşit ot toplama yarışmasında ise Nurcan Erden birinci, Eşenur Derin Kurnaz ikinci ve Esmanur Kurnaz üçüncü oldu.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda KÖFN Konseri
  22:18 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda KÖFN Konseri

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın son gününde, müzik grubu KÖFN, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserde en sevilen parçalarını seslendiren müzik grubuna çok sayıda kişi eşlik etti. Adanalı müzikseverler, konser sonunda müzik grubunun performansını alkışladı.

 • İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit söyleşi yaptı
  21:23 İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit söyleşi yaptı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit, okuyucularıyla bir araya geldi ve yeni kitabını tanıttı.

 • Aydın'ın Germencik ilçesinde temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi
  21:18 Aydın'ın Germencik ilçesinde temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi

  Aydın'ın Germencik ilçesinde Aydın Ayyıldız Yörük Efeler Kültür Derneği'nin açılışı nedeniyle temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi. Düğünde kıl çadırda kız isteme merasimi yapıldı ve gelin deveyle, eşyaları eşekle taşındı. Germencik Kaymakamı Turgay Gülenç, Yörüklük kültürünün yaşatılması gerektiğini belirtti.

 • Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Çekyalı Duo Amabile konser verdi
  20:28 Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Çekyalı Duo Amabile konser verdi

  Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nin beşinci gününde, Çekyalı Duo Amabile grubu, Afyonkarahisar Yeni Müzesi'nde konser verdi. Genel Sanat Yönetmenliğini Hüseyin Başkadem'in yaptığı festival, 23 Nisan'da sona erecek.

 • Türk, Bulgar ve Sırbistan Vatandaşları New York Türkevi'nde Buluştu
  19:38 Türk, Bulgar ve Sırbistan Vatandaşları New York Türkevi'nde Buluştu

  New York Türkevi'nde düzenlenen kültür etkinliğinde, Türk, Bulgar ve Sırbistan vatandaşları bir araya geldi. Etkinlikte, Balkan Turizm ve Kültür Gösterimi adıyla Türkiye'nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür'ün ev sahipliğinde, Bulgaristan ve Sırbistan'dan bazı diplomat ve misafirlerin katılımıyla gerçekleşti. Programda, Türk ve Balkan mutfağından lezzetler ikram edilirken, üç kültürün de ortak izlerini taşıyan danslar sergilendi.

 • Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın Yer Aldığı Paranoya Filminin Çekimleri Başladı
  19:10 Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın Yer Aldığı Paranoya Filminin Çekimleri Başladı

  Güçlü hikayesi ve usta oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Paranoya filminin çekimleri başladı. Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın başrollerini paylaştığı film, Muntazam adlı gazetecinin yaşadığı paranoya hikayesini konu alıyor. Filmin çekimleri İstanbul ve Lüleburgaz'da gerçekleştirilecek ve sonbahar aylarında vizyona girmesi planlanıyor.

 • Steven Spielberg, UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı
  19:09 Steven Spielberg, UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı

  Usta yönetmen Steven Spielberg, kariyerinin sonuna geldiği söylentilerine rağmen bir UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı. Ünlü senarist David Koepp tarafından kaleme alınacak olan yapımın gişe başarısı elde etmesi bekleniyor. Spielberg'ün uzun yıllardır iş birliği yaptığı Universal stüdyosu projenin hayata geçirilmesi için öne çıkıyor. Bu yeni filmle uzaylılar hakkındaki çalışmalarını taçlandırmak isteyen yönetmenin, Close Encounters of The Third ile elde ettiği büyük gişe başarısını tekrarlamayı hedeflediği konuşuluyor.

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Batı Trakya'da Kutlandı
  18:03 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Batı Trakya'da Kutlandı

  Gümülcine Türk Gençler Birliği ve İskeçe Türk Birliği tarafından düzenlenen etkinliklerde, Batı Trakya'da yaşayan Türk çocukları Atatürk sevgisini anlattı, türküler söyledi ve folklor gösterisi yaptı. Çocuklara hediyeler verildi ve sihirbazlar ilginç illüzyon gösterileri sundu. Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, etkinliklere katılmaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve gençlerin geleceğe olan güvenlerini gösterdiğini ifade etti.


Advertisement