Nevruz Kutlamaları - Osmaniye / - Son Dakika
Kültür Sanat

Nevruz Kutlamaları - Osmaniye /

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : OSMANİYE Nevruz ateşinin yakılması Halk oyunları gösterisi, ateşin üzerinden atlanılması Demirde örs dövülmesi, yumurta kırma yarışması Yörük çadırında yufka açılması, sıkma yapılması ve etli pilav dağıtımı KAYSERİ Nevruz etkinliklerinden detaylar Mehter takımından detay. Kayseri vali Yardımcısı Aydoğan Aygenç ile Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammed Güven'in konuşmaları. Kadirli ilçesinde, Nevruz Bayramı nedeniyle kutlama yapıldı.

21.03.2016 13:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

OSMANİYE

Nevruz ateşinin yakılması

Halk oyunları gösterisi, ateşin üzerinden atlanılması

Demirde örs dövülmesi, yumurta kırma yarışması

Yörük çadırında yufka açılması, sıkma yapılması ve etli pilav dağıtımı

KAYSERİ

Nevruz etkinliklerinden detaylar

Mehter takımından detay.

Kayseri vali Yardımcısı Aydoğan Aygenç ile Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammed Güven'in konuşmaları. Kadirli ilçesinde, Nevruz Bayramı nedeniyle kutlama yapıldı.

Gülten Ali Ziyan Anadolu Lisesi bahçesinde protokol ve öğrencilerin katılımı ile düzenlenen kutlamada, oyunlar oynandı, halaylar çekildi, demirde örs dövüldü, yumurta kırma yarışması ve çeşitli gösteriler düzenlendi. Nevruz ateşi yakılarak üzerinden atlandı. Misafirlere, etli pilav, sıma ve ayran ikram edilirken, öğrenciler guruplar halinde piknik havasında eğlendi.

Programa, Kadirli Kaymakamı Muhittin Pamuk, Belediye Başkanı Ömer Tarhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Cömert, bazı daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Nevruz kutlamaları

Erciyes Üniversitesinde tören düzenlendi

Erciyes Üniversitesinde (ERÜ) düzenlenen törenle Nevruz Bayramı kutlandı.

Kayseri Vali Vekili Erdoğan Aygenç, Sabancı Kültür Merkezi önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar olan Türk devletlerinde nevruzun bahar bayramı olarak kutlandığını söyledi.

Nevruz'un kara kıştan çıkışın göstergesi olduğunu ifade eden Aygenç, "Kar altında kalmış buğdaylar bir karış başak veriyor. Bizler onun coşkusunu yaşıyoruz. Doğa uyanıyor, bunları görünce içimizde coşku hissediyoruz. Dostluğu kardeşliği bir arada yaşamak için insanlar bu bayramı kutluyor. Biz de burada hep birlikte coşku içinde bayramı kutluyoruz." diye konuştu.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Güven de Nevruz Bayramı'nın Orta Asya'dan Balkanlara kadar kesintisiz bütün coğrafyada neşeyle, şenlikle kutlandığını dile getirdi.

Nevruzun gün dönümünü, baharın gelişini müjdeleyen bir bayram olduğunu aktaran Güven, "Aynı zamanda gecelerin kısaldığı günlerin uzadığını ifade eden bir bayram. Ülkemiz bu sıralar sıkıntılı günler geçiriyor." dedi.

Güven, Nevruz Bayramı'nın aydınlık ve güzel günlerin müjdecisi olmasını temenni etti.

Törende, Türk Cumhuriyetlerinden gelen ve ERÜ'de eğitim gören öğrenciler bayrak gösterisi yaptı.

Daha sonra nevruz ateşi yakılarak örs üzerinde demir dövüldü. Aygenç, Güven, Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmet Taymuş ve diğer protokol üyeleri nevruz ateşinin üzerinden atlarken ilginç görüntüler oluştu.

Tören kapsamında nevruz için hazırlanan boyalı yumurtalar tokuşturuldu.

Nevruz Kutlamaları - Osmaniye /
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Nevruz Kutlamaları - Osmaniye / - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement