Hürrem Sultan'ın Torunları, Osmanlı Kadınlarını Anlattı - Son Dakika
Kültür Sanat

Hürrem Sultan'ın Torunları, Osmanlı Kadınlarını Anlattı

Hürrem Sultan\'ın Torunları, Osmanlı Kadınlarını Anlattı

Osmanlı Hanedanı üyesi 12 kadınla yapılan söyleşiler 'Hürrem Sultan'ın Torunları - Osmanlı Hanedanının Kadınları Anlatıyor' adıyla yayımlandı.

09.09.2013 15:10  Güncelleme: 08:23
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İnci Döndaş ve Ali Serim'in Osmanlı Hanedanı üyesi 12 kadın ile yaptığı söyleşiler Doğan Kitap tarafından 'Hürrem Sultan'ın Torunları - Osmanlı Hanedanının Kadınları Anlatıyor' adıyla yayımlandı. Kitapta yer alan 12 kadının hayat hikayelerinde aynı zamanda yakın tarihimize ışık tutacak ilginç ayrıntılar yer alıyor.

Mustafa Kemal, Samsun'a çıkmadan önce hangi Osmanlı Sultanı ile evlenmek istedi? Hem Osmanlı İmparatorluğu'nun hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin kaderini değiştirecek evlilik neden gerçekleşmedi? Atatürk ile evlenmeyen Sultan, konuyla ilgili yıllar sonra nasıl bir yorumda bulundu? Hangi sultan nüfus kağıdı olmadan gizlice Mustafa Kemal Atatürk'ün izniyle gizlice Türkiye'ye geldi? Hariciye'de çalışan sevdiği kişiyle evlenmesine izin verilmediğinde Osmanlı Hanedan üyesi olduğunu öğrenen sultan kim?

Neslişah Sultan'ın son söyleşisi

İnci Döndaş, Türk medyasında Osmanlı Hanedanı ile ilgili haberlerde genellikle erkek üyelerin yer aldığına dikkat ettiğini ve hanedanın yaşayan kadın üyelerinin basında yer almamasının bir haberci olarak dikkatini çektiğini belirtiyor. Döndaş, Osmanlı Hanedanı üyesi kadınların bugün nerede olduğunu, nasıl bir hayat sürdüklerini öğrenmek istediğini belirterek "Bu merakla çıktığım yolculuk üç yılı aşkın süren titiz ve sabırlı bir çalışmanın sonunda kitaba dönüştü. Hanedanın yaşayan kadın üyeleriyle yaşadıkları farklı ülkelerde söyleşiler yaptık. Neslişah Sultan vefat etmeden önce kitabımız için sorularımızı yanıtladı. Onların hayatlarındaki yaşadıkları zor günleri, mutlu anılarını ve yakın tarihe ışık tutacak ilginç ayrıntıları okuyuculara aktarmaya çalıştık" dedi.

1924 yılında başlayan sürgün

Osmanlı hanedanı üyeleri, saltanatın yıkılması ve hilafetin kaldırılmasının ardından 1924 yılında yurtdışına çıkarılırlar. Aile üyelerinden bir kısmı Simplon Ekspresi ile İsviçre'ye, bir kısmı ise vapurla Beyrut'a gider, Daha sonra Fransa, İsviçre, Beyrut, Mısır, İngiltere, ABD hatta Brezilya gibi farklı ülkelere dağılırlar.

O gün Türkiye'den ayrılmak zorunda kalan, dönüş izni çıktığında ülkelerine yeniden kavuşan aile üyelerinden pek çoğu artık hayatta değil. Ancak onların çocukları ve torunları hayatta. Bu kitap işte onların hikâyesini anlatıyor. Sürgünü anlatıyor, atalarının memleketinden uzakta var olmaya çalışanların hikâyelerini. Neslişah Osmanoğlu, Kenize Murad dışındaki isimleri pek tanımıyoruz günümüze kalan hanedan üyelerini. Bu kitap onlarla tanıştırıyor bizi.

Herkesin hayatından bir parça

İnci Döndaş ve Ali Serim'in kaleme aldığı kitap, Osmanlı ailesinden kimi yurtiçinde kimi yurtdışında yaşayan 12 kadın ile yapılan röportajlarda onların hayatları, sürgünden sonra ailelerinin yaşadıkları, hanedana mensup olmanın hayatlarında neyi değiştirdiğini anlatıyor. Bazıları birbirleriyle görüşen, bazıları hiç tanışmayan aile üyeleri yer yer birbirinden tamamen farklı, yer yer de sürgün acılarının ortaklığını içeren yaşam öykülerini paylaşıyorlar.

Kitaba röportaj veren aile üyeleri:

Neslişah Osmanoğlu,

Emel Hodo,

Kenize Murad,

Fazile İbrahim Bernard,

Nilüfer Cem,

Hanzade Özbaş,

Arzu Enver Eroğan,

Bala Hodo,

Resan İris,

Perihan Saadeddin,

Ayşe Gülnev Osmanoğlu Sutton,

Lara Adra.

Künye:

Hürrem Sultan'ın Torunları

Hazırlayanlar: İnci Döndaş/ Ali Serim

Doğan Kitap

Söyleşi

288 sayfa

22 TL

Kitaptan

Siz Osmanlı üyesi olan kadınlara Türkiye'ye hiçbir şekilde giriş izni yokken, bir yaşındayken İstanbul'a gelmişsiniz. Sınırdan nasıl girebilmişsiniz?

Kimseye görünmemem, kimsenin bilmemesi lazımmış. Çünkü gizli geldim.

Kim getirdi sizi?

Babam getirdi, bir Macar kızla beraber. Gelir gelmez Karaköy'de yakalamışlar babamı. Babam Abdulbaki İhsan Sokollu askerdi, üç gün nezarette kalmış. Macaristan'da ölen halamın kocası olan eniştem Mahmut Nedim, CHP'den milletvekiliydi. Eniştem Atatürk'e söylemiş geldiğimizi, Atatürk "Tamam kalsınlar ama kimse duymasın kim olduklarını nereden geldiklerini. Karışsınlar milletin içine" demiş. 15 yıl boyunca babamın peşinde iki adam dolaşmış. Sonra babam Cumhuriyet Halk Partisi'ne kayıt olmuş. Arada bir gidip "Buradayım" diye oturuyordu.

Babanız önce askerdi, peki döndükten sonra İstanbul'da ne iş yaptı?

Babam İstanbul'a döndükten sonra Petrol Ofisi'nde çalıştı.

Peki siz takip ediliyor muydunuz?

Benim peşimde dolaşmadılar ama belki gözetleniyordum, bilmiyorum. Normal bir

hayat yaşadım. Erenköy'de otururduk, orada Zihni Paşa İlkokulu'na gittim, sonra

Avusturya Lisesi'ne… Geçti zaman, uçtu.

Sonra?

Hariciye'de kâtiplik yapan biriyle evlenecektim, bir gün iki polis geldi kapıya. Kapıyı da ben açtım. "Emel Nurcihan varmış, kimdir o?" diye sordular. "Benim" deyince "Siz mi evleniyorsunuz?" diye sordular. "Evet" yanıtını alınca "Hariciyeciyle evlenemezsiniz" dediler. "Eeee iyi" dedim. Osmanlı hanedanından birisi Hariciye'den biriyle evlenemezmiş. Çok enteresan… Ben niye evlenemiyorum, ben neyim, kimim falan o zaman öğrendim Osmanlı ailesinden geldiğimi.

Kaç yaşındaydınız?

18.

Hazırlayanlar

İnci Döndaş 1977 yılında Malatya'da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdi. 1997 yılından beri sırasıyla Radikal, Sabah, Akşam gazetelerinde muhabir ve editör olarak çalıştı. Halen Star gazetesinin hafta sonu ekinde editör olarak görev yapıyor.

Ali Serim 1978 yılında İstanbul'da doğdu. İngiltere, ABD ve Türkiye'de eğitim aldı.Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecik Bölümü, Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Anabilim Dalı doktora programında çalışmalarına devam etmektedir. Çeşitli şirketlerde yönetim kurulu üyeliği ve danışmanlık görevi yapmaktadır. Ulusal gazetelerde makaleleri yayımlanmıştır.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Hürrem Sultan'ın Torunları, Osmanlı Kadınlarını Anlattı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement