'Atiye'nin perde arkasını yaratıcılarından dinledim - Son Dakika
Magazin

'Atiye'nin perde arkasını yaratıcılarından dinledim

\'Atiye\'nin perde arkasını yaratıcılarından dinledim

* Atiye'nin uyarlandığı, Şengül Boybaş imzalı 'Dünyanın Uyanışı' kitabında nasıl karar kılındı?

04.01.2020 09:24
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

* Atiye'nin uyarlandığı, Şengül Boybaş imzalı 'Dünyanın Uyanışı' kitabında nasıl karar kılındı?

NURAN EVREN ŞİT: Biz Şengül'le tanışıyoruz, roman basılmadan bana okutmuştu, hikayeyi çok beğenmiştim. Yapımcımız Onur Güvenatam'a henüz basılmamış bir roman olduğunu söyledim, "Haklarını alalım çünkü bunu Netflix'e yapmak zorundayız" dedim. Proje Netflix'e Beren Saat ismiyle sunuldu. Bir kadın karakterin önde olduğu, Türkiye'nin geleneksel dokularından da faydalanan bir öykü içinde Beren Saat'i izlemek fikrinden çok keyif aldılar.

* İlk bölümün senaryo yazarı başka, ikinci bölümünkü sizsiniz, üçüncü bölümün yine başka... Kaç senarist var?

NURAN EVREN ŞİT: ABD'de uygulanan, bize biraz yabancı olan writers room (yazarlar odası) diye bir sistem var. Ben de ilk kez çalıştım bu sistemde. Diğer yazarlarla birlikte bütün hikayeleri konuşuyor, tartışıyor, masaya yatırıyoruz. İlk bölümün yazarı Jason George. İkinci bölüm itibariyle de biz yazı odasındaki arkadaşlarımla hikaye taslaklarının oluşturulması için çalışmaya başladık. Bölümleri yazanların imzaları farklı olabilir ama üslubu, dili, karakter ve öykü devamlılığını birlikte kurduk.

'Atiye'nin perde arkasını yaratıcılarından dinledim

Nuran Evren Şit

* Bölüm yönetmenleri de farklı...

OZAN AÇIKTAN: Yurtdışında yönetmenler için de benzer bir durum var. Bölümleri farklı yönetmenler çekiyor ama hemen hemen hiç anlamıyorsunuz çünkü orada kurucu bir fikir, kurucu bir gramer var. Biz de benim önerdiğim bir dünyayı Gönenç'in bölümlerinde de devam ettirdik. Amacımız sinematografik olarak tutarlı bir gramer peşinde koşmak, bunu yaparken de konvansiyonel değil, öznel bir dil yakalamaktı.

* Dizi dili değil de sinematik bir görsel dil yakalamaktan bahsettiniz. Nasıl bir fark var?

OZAN AÇIKTAN:  Bir sürü dizi ve bir sürü dil var. '24'ün, 'Lost'un, 'Maniac'ın, 'House of Cards'ın, hepsinin dilleri başka ama bir konvansiyonel gramer var; çoğunlukla yerli dizilerde gördüğümüz gramer. Biz bu işte, benim 'Silsile'de, 'Annemin Yarası'nda denediğim sinematografik gramer yaklaşımını daha cesurca kullanmak istedik.

* 'Atiye'nin müstakbel kayınpederini canlandıran 'Tim Seyfi' nasıl dahil oldu projeye?

OZAN AÇIKTAN:  Elimizde bir kötü adam vardı zaten, görevimiz de çekici bir antagonist yaratmaktı. Çok fazla deneme çekimi yapıldı, sonra Seyfi'nin çekimi geldi ve karakterle Seyfi buluştu. Seyfi'yle tanışıp çalıştıkça gördük ki bu adamın çok dili var, hemen onları da kullanmaya çalıştık mesela, aslında Seyfi'ye göre yazıldı biraz o rol.

'Atiye'nin perde arkasını yaratıcılarından dinledim

Ozan Açıktan

Yazara çok değer veriyorlar

* Sektörün içinden biri olarak, Netflix'le çalışmanın farkı ne?

NURAN EVREN ŞİT: Bizim sektörle hiçbir alakası yok diyebilirim. En önemli farkı yazara çok değer vermeleri. Tabii ki eleştiriler veya öneriler oluyor ama bunları çözüm yolları sunarak yapıyorlar. Yalnız hissettirmiyorlar yazarı. İlk kez bir projeyi yazarken bütün sorumluluğu üzerimde hissetmedim. Bu büyük bir stresi alıyor yazarın üzerinden. Hem özgürüz hem de 150 milyon üyesi olan bir portalda 190 ülkede yayımlanmak üzere bir iş yaptığımızın bilinci ve sorumluluğu var; çok başka bir deneyim oldu.

* Ortak yapımcı titriniz var bir de, değil mi?

NURAN EVREN ŞİT: Projenin fitilini yakanlardan biriyim, o nedenle...

* 'Atiye' nasıl bir kadın?

NURAN EVREN ŞİT: Bence her kadının kendinden bir şeyler bulabileceği bir karakter. Milliyeti, eğitim seviyesi, sınıfı, sosyal çevresi, dış görünüşü hiç fark etmez, kadın olmakla ilgili çok fazla nokta var 'Atiye'yle. Bir yolculuğa çıkıyor, mistik gibi başlayan o yolculuk aslında onun ailesi, kökleri, hayatta neyi, ne kadar istediği, kendini nerelerde kapatıp nerelerde açtığıyla igili kişisel bir yolculuk. Dolayısıyla ben kendimden çok şey buluyorum 'Atiye'de.

* 'Atiye' dizisinden ne beklemeliyiz?

OZAN AÇIKTAN: Göbeklitepe'nin sırrını bu dizide bulacağız diye bir şey yok, sakin olalım. Eğlenmek için izliyoruz bunu. Netflix'i niye izliyorsak bunu da onun için izliyoruz. Bu bir belgesel değil.

'Atiye'nin perde arkasını yaratıcılarından dinledim

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin 'Atiye'nin perde arkasını yaratıcılarından dinledim - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Hakan Hatipoğlu Survivor'da 100 gün sözünü tuttu
  01:12 Hakan Hatipoğlu Survivor'da 100 gün sözünü tuttu

  Survivor yarışmasında elenen Hakan Hatipoğlu, kızına verdiği sözü tutarak 100 gün boyunca adada kaldı. Hatipoğlu'nun ailesiyle kavuşması duygusal anlara sahne oldu.

 • Musa Uzunlar, Türkan Şoray ile Kaz Dağları'nda buluştu
  01:12 Musa Uzunlar, Türkan Şoray ile Kaz Dağları'nda buluştu

  Usta oyuncu Musa Uzunlar, bayram tatili için Kaz Dağları'na gitti ve orada Türkan Şoray ile karşılaştı. İkili, bu anı ölümsüzleştirmek için birlikte fotoğraf çekildi. Uzunlar, paylaşımında bu buluşmanın kendisi için bir bayram olduğunu belirtti.

 • Nur Sürer, yeni filmi 'Mukedderat' için hazırlıklara başladı
  01:11 Nur Sürer, yeni filmi 'Mukedderat' için hazırlıklara başladı

  Eylül sezonunda 'Aile' dizisinin ikinci sezonunu tamamlayan Nur Sürer, eşi Sarp Kuray'ın tedavisiyle ilgilenirken yeni bir sinema filmi çekmeye hazırlanıyor. Erdi Işık'ın yazdığı 'Mukedderat' adlı film, Kastamonu Cide'de çekilecek ve Nur Sürer'in başrolünde yer alacak. Film, kara komedi türünde olacak ve eşi Recep'i kaybeden bir kadının hikayesini anlatacak. 'Camdaki Kız' dizisinin başarılı yönetmeni Nadim Güç, filmin yönetmenliğini üstlenecek ve Nur Sürer ile yeniden çalışacak olmanın mutluluğunu yaşıyor.

 • Buray, hayranlarıyla birlikte bayram coşkusu yaşattı
  01:11 Buray, hayranlarıyla birlikte bayram coşkusu yaşattı

  Buray, sevilen şarkılarını hayranlarıyla birlikte söyleyerek konser alanını dolduran sevenlerinin bayramını kutladı. Muhteşem performansıyla müzikseverlere unutamayacakları bir bayram coşkusu yaşatan Buray, büyük alkış aldı.

 • Survivor'da Gerilim: Nagihan ve Damla Arasında Tartışma Çıktı
  01:09 Survivor'da Gerilim: Nagihan ve Damla Arasında Tartışma Çıktı

  Survivor'da haftanın ikinci dokunulmazlık oyununda sinirler gerildi. Nagihan ve Damla arasında yaşanan tartışmanın ardından Ogeday ve Berna arasında da bir gerilim yaşandı. Dokunulmazlık oyununu kazanan kırmızı takım hamburger ve patates kızartması ödülünü kazandı. Mavi takımın kaybetmesiyle ise Yaman ikinci eleme adayı oldu.

 • Burcu Güneş: Müzik kariyerimde en çok zorlayan şey güvendiğim insanların arkamdan vurması oldu
  01:09 Burcu Güneş: Müzik kariyerimde en çok zorlayan şey güvendiğim insanların arkamdan vurması oldu

  Burcu Güneş, bir röportajda müzik kariyerinde en çok zorlandığı şeyin güvendiği insanların arkasından vurması olduğunu söyledi. Ayrıca ünlülerin estetiklerini gösterme ihtiyacını eleştiren Güneş, kadın şarkıcılar arasında birlik ve beraberlik olması gerektiğini vurguladı. Son olarak, Simge, Zeynep Bastık ve Sena Şener'i beğendiğini belirtti.

 • TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı
  18:09 TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı

  Türk halk müziğinin sevilen sesi, TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan(82), Muğla'nın Bodrum ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Günhan, kansere 4. kez yakalanmasının ardından hayatını kaybetti. Cenaze törenine sanatçı dostları, TRT'nin eski yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 • Cem Yılmaz'ın Marty Feldman Paylaşımı Serenay Sarıkaya'nın Dekoltesine Gönderme Olarak Yorumlandı
  17:09 Cem Yılmaz'ın Marty Feldman Paylaşımı Serenay Sarıkaya'nın Dekoltesine Gönderme Olarak Yorumlandı

  Cem Yılmaz'ın eski sevgilisi Serenay Sarıkaya'nın derin göğüs dekoltesiyle katıldığı bir törene yaptığı paylaşım, sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Yılmaz'ın Marty Feldman'ın fotoğrafını paylaşması, Sarıkaya'ya gönderme olarak yorumlandı.

 • Diyarbakır'da İş Adamı Yüzlerce Davetlinin Katılımıyla Dünyaevine Girdi
  14:57 Diyarbakır'da İş Adamı Yüzlerce Davetlinin Katılımıyla Dünyaevine Girdi

  Diyarbakır'da Akyol Medya'nın kurucusu Serdar Akyol ve Zelal Bekiroğulları düğün salonunda yapılan düğünle evlendi. Berdan Mardini ve yerel sanatçıların şarkılarıyla eğlenceli bir gece geçiren yüzlerce davetliye teşekkür ettiler.

 • İran İsrail'e saldırı düzenledi, Kurtlar Vadisi'ndeki sahne yeniden gündem oldu
  14:42 İran İsrail'e saldırı düzenledi, Kurtlar Vadisi'ndeki sahne yeniden gündem oldu

  İran dün akşam saatlerinde İsrail'i 300'e yakın füzeyle vururken yaşanan gelişmenin ardından Kurtlar Vadisi Pusu'daki bir sahne sosyal medyada gündem oldu. Söz konusu sahnede; Polat Alemdar karakterinin ve karşısındakinin "Bölgede İsrail ile İran'ın adı konmamış bir işbirliği var aslında. İkisi de varlıklarını, birbirlerine olan karşıtlıkları üzerinden sürdürüyor. Tansiyonun düştüğünü hissettikleri an yapay bir kriz yaratıyorlar" diyaloğu yer alıyor.

 • Survivor'da Yunus Emre ile Ogeday Arasında Kavga Çıktı
  13:10 Survivor'da Yunus Emre ile Ogeday Arasında Kavga Çıktı

  Survivor'da haftanın ilk dokunulmazlık oyununda Yunus Emre ile Ogeday Girişken arasında yaşanan kavga büyük bir gerginliğe sebep oldu. Yarışmacılar ve yapım ekibi müdahale etmek zorunda kaldı. Acun Ilıcalı konseyde cezaları açıkladı. Yunus Emre'ye 8 oyun oynamama ve 8 ödülden men cezası verildi. Ogeday ise ceza almadı. Kıran kırana geçen dokunulmazlık oyununu Mavi takım kazandı.

 • Suavi Bey'in Ötanaziden Vazgeçmesi ve Tekkeye Gitmesi
  13:09 Suavi Bey'in Ötanaziden Vazgeçmesi ve Tekkeye Gitmesi

  Suavi Bey'in ötanaziden vazgeçerek tekkeye gidip Meryem için izin alması, Levent ve Meryem için bayram sevinci olur. Ancak Meryem'in yeni hayata alışamayacağının işaretleri tarikatta rahatsızlık sesleriyle birlikte ortaya çıkar. Sadi Hüdayi, tarikat mensuplarını Affan'ın yardımıyla es yolunda kararlar alırken, Beste Meryem'i evden göndermek için kocasına baskı yapar. Levent ise Zeynep'i kurtarmak için Cüneyd'in annesiyle ilgili sır perdesini aralamaya çalışır. Meryem'in korkularına rağmen Cüneyd'le Levent arasındaki bağ güçlenirken, bu görüşme tehlikeli anıların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca, gün yüzüne çıkacak başka bir sır da Levent ve Meryem'in ilişkisini sonsuza dek değiştirecektir.


Advertisement