Adalet Bakanı Ergin Aksaray'da Açıklaması - Son Dakika

Adalet Bakanı Ergin Aksaray'da Açıklaması

04.10.2013 12:13
Adalet Bakanı Ergin Aksaray'da Açıklaması

"(Demokratikleşme Paketi) Bayram öncesinde idari düzenleme gerektiren hususların büyük ölçüde tamamlanması öngörülüyor. Bayramı izleyen hafta içerisinde de temenni ediyorum ki yasal düzenleme gerektiren konuların düzenlemesi Bakanlar Kurulu üzerinden Parlamentoya ulaşır diye öngörüyoruz"

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Demokratikleşme Paketi'ne ilişkin, bayram öncesinde idari düzenleme gerektiren hususların büyük ölçüde tamamlanmasının düşünüldüğünü belirterek, "Bayramı izleyen hafta içerisinde de temenni ediyorum ki yasal düzenleme gerektiren konuların düzenlemesi Bakanlar Kurulu üzerinden Parlamentoya ulaşır diye öngörüyoruz" dedi.

Ergin, Necmiye- Mehmet Yazıcı Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Necmiye-Mehmet Yazıcı Kız Öğrenci Yurdu ve Necmiye Yazıcı Spor Salonu'nun açılışı dolaysıyla geldiği Aksaray'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başkan Erdoğan'ın pakete ilişkin bilgileri daha önce açıkladığını hatırlatan Bakan Ergin, "O minvalde çalışmalar devam ediyor. Dün gece de detaylarına ilişkin bir takım bilgiler verildi. (Demokratikleşme Paketi) Bayram öncesinde idari düzenleme gerektiren hususların büyük ölçüde tamamlanması öngörülüyor. Bayramı izleyen hafta içerisinde de temenni ediyorum ki yasal düzenleme gerektiren konuların düzenlemesi Bakanlar Kurulu üzerinden Parlamentoya ulaşır diye öngörüyoruz" diye konuştu.

Başörtüsü yasağı

Bir gazetecinin, "Başörtüsüne ilişkin konularla ilgili bir takım kafa karışıklıkları var bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Ergin, şunları söyledi:

"Kafa karışıklığına gerek yok, kafayı karıştıran bu haberleri yapanlar. Olay çok net . Şu anda kılık kıyafet yönetmeliğinin 5. maddesinde sınırlamalar, yasaklamalar var. O yasaklamaları kaldırıyoruz. Yine aynı kılık kıyafet yönetmeliğinin 6. maddesinde ise bu yönetmelikteki düzenlemelerden muaf istisna tutulan konular var 6. maddede... Bu 6. maddedeki istisnai konular aynen korunuyor. Burada kafa karıştıran herhangi bir husus söz konusu değil."

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, pakette yer alan Andımızın kaldırılmasıyla ilgili soruyla ilgili ise şunları kaydetti:

"Körpecik dimağlara 60 yıldır bu Andımızı okutuyoruz. Bugün geldiğimiz noktaya baktığınızda bu ülkede sosyolojik olarak, millet bilinci olarak geldiğimiz noktayı bir değerlendirelim. İnsanlara, yavrulara bunları okutmakla kalplerinde bunları yerleştirebildik mi? Pozitif bilimde ve eğitimde bu duyguları çocuklarımızın gönlüne, beynine daha farklı yöntemlerle yerleştirmemiz gerekiyor. Bugün geldiğimiz nokta bize bunu söylüyor. Onun için gelişmiş dünyada bu şekilde söylem görmek çok kolay değil. Biz pozitif bilimle çocuklarımızın gönlüne ve yüreğine inşallah bu ülke sevgisini, bayrak sevgisini, millet sevgisini, büyük Türkiye'nin idealini yerleştirmenin yöntemlerini uygulamaya geçiriyoruz." - Aksaray

Adalet Bakanı Ergin Aksaray'da Açıklaması
Adalet Bakanı Ergin Aksaray'da Açıklaması

Erdoğan'ı kızdıracak açıklama: İsveç ve Finlandiya, NATO toplantısına katılacak Erdoğan'ı kızdıracak açıklama: İsveç ve Finlandiya, NATO toplantısına katılacak Emine Erdoğan, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde şehit olan askerler için başsağlığı diledi Emine Erdoğan, Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde şehit olan askerler için başsağlığı diledi Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapıldı Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Politika Adalet Bakanı Ergin Aksaray'da Açıklaması - Son Dakika


Advertisement