Nijerya, BRICS'e ve G20'ye Katılmayı Planlıyor - Son Dakika
Politika

Nijerya, BRICS'e ve G20'ye Katılmayı Planlıyor

Nijerya, BRICS\'e ve G20\'ye Katılmayı Planlıyor

Afrika'nın en kalabalık ülkesi Nijerya, gelecek iki yıl içinde BRICS'e üye olmayı ve G20'ye katılmayı planladığını açıkladı. Nijerya Dışişleri Bakanı Yusuf Tuggar, ülkenin kendini nerede konumlandıracağına ve hangi ortaklarla çalışacağına karar verecek düzeyde olduğunu belirtti. Nijerya, siyasi ve ekonomi alanındaki uluslararası kuruluşlarda daha aktif bir rol oynamak için yeni bir dış politika hamlesi uyguluyor.

23.11.2023 13:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Afrika'nın en kalabalık ülkesi Nijerya'nın gelecek iki yıl içinde BRICS'e üye olmayı ve G20'ye katılmayı planladığı bildirildi.

Nijerya Dışişleri Bakanı Yusuf Tuggar, Bloomberg televizyonuna verdiği röportajda, niyetler iyi ve açıkça tanımlanmış olduğu sürece Nijerya'nın açık olan her gruba katılacağını belirtti.

Tuggar, Nijerya'nın, kendini nerede konumlandıracağına ve ortaklarının kim olacağına karar verecek düzeyde olduğunu söyledi.

Nijerya'nın gelecek iki yıl içinde BRICS'e üye olmayı ve G20'ye katılmayı planladığını kaydeden Tuggar, "BRICS, G20 gibi ve diğer tüm gruplara dahil olmamız gerekiyor. Örneğin nüfusu fazla ve ekonomisi büyük ülkeler dahil olmalıysa o zaman Nijerya neden bunun bir parçası değil?" dedi.

Nijerya, siyasi ve ekonomi alanındaki uluslararası kuruluşlarda yer almak için yeni bir dış politika hamlesi uyguluyor.

Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu, eylülde Hindistan'da katıldığı G20 Zirvesi'nde daimi üye olarak yer almak istediklerini belirtmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Nijerya, BRICS'e ve G20'ye Katılmayı Planlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement