Son dakika Bloomberg haberleri, Bloomberg son dakika, son dakika Bloomberg

Son Dakika Bloomberg Haberleri

 • Apple, elektrikli araç üretme planlarını iptal etti
  28 Şub Apple, elektrikli araç üretme planlarını iptal etti

  ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg'e göre, Apple elektrikli araç üretme planlarını iptal etti. Şirketin bunun yerine yapay zeka (AI) ve sanal gerçeklik başlığı projelerine öncelik vereceği belirtiliyor. Apple, projeyle ilgili bugüne kadar kamuoyuna resmi bir açıklama yapmamıştı ancak yaklaşık on yıldır hakkında çok sayıda haber sızan projede 2 bine yakın kişinin çalıştığı tahmin ediliyordu.

 • Apple, elektrikli araç projesini iptal etti
  28 Şub Apple, elektrikli araç projesini iptal etti

  Apple, uzun süredir üzerinde çalıştığı elektrikli araç projesini sonlandırdı. Şirket kaynaklarının farklı girişimlere yönlendirildiği belirtilirken, Apple Car takımı dağıtıldı. Proje ekibi üyelerinin bir kısmı yapay zeka bölümüne transfer edilecekken, bazı mühendis ve tasarımcılar işten çıkarılacak. Apple'ın Tesla ile rekabet edebilmek için 2026 yılında piyasaya sürmeyi planladığı elektrikli araç projesi, yönetici kayıpları ve maliyetler nedeniyle iptal edildi.

 • Apple, giyilebilir teknoloji pazarında yeni cihazlar sunmayı planlıyor
  26 Şub Apple, giyilebilir teknoloji pazarında yeni cihazlar sunmayı planlıyor

  Apple, giyilebilir teknoloji pazarındaki payını büyütmek için kameralı AirPods ve yapay zeka destekli akıllı gözlük projeleri üzerinde çalışıyor. Şirket, Apple Watch'un ötesinde farklı yeteneklere sahip cihazlar sunmayı hedefliyor. Kameralı AirPods, test aşamasında olan bir proje olarak belirtilirken, yapay zeka destekli akıllı gözlük ise iPhone'a ihtiyaç duymadan kullanıcı sorularını yanıtlayabilecek ve asistan görevi görebilecek özelliklere sahip olacak. Bu projelerin henüz test aşamasında olduğu ve yakın zamanda piyasaya sürülme olasılığının düşük olduğu ifade ediliyor.

 • Apple, iOS 18 ile büyük bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor
  26 Şub Apple, iOS 18 ile büyük bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor

  Apple, on yılı aşkın bir süre sonra ilk kez, iOS tasarımını önemli ölçüde güncellemek için çalışıyor. iOS 18, iPhone'un en büyük güncellemesi olacak ve kullanıcılara belirgin şekilde farklı bir arayüz sunacak. Resmi sürüm Haziran ayında düzenlenecek WWDC'de duyurulacak.

 • Google, Microsoft ve Apple Hakkında Çarpıcı İddialarda Bulundu
  25 Şub Google, Microsoft ve Apple Hakkında Çarpıcı İddialarda Bulundu

  ABD Adalet Bakanlığı'nın Google'a açtığı arama motoru tekeli soruşturmasıyla ilgili olarak Google, Microsoft ve Apple hakkında çarpıcı iddialarda bulundu. Google, Apple ile Microsoft arasındaki satın alma görüşmelerinin rekabetin bir parçası olduğunu savundu. Ayrıca Microsoft'un Apple'a Bing'i varsayılan arama motoru yapması için en az 7 kez teklifte bulunduğu ancak reddedildiği belirtildi. Google, bu durumu arama motoru pazarında tekel olmadığının kanıtı olarak gösterdi.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: 'Eğer biz mavi bayrağımızı kaybedersek turizmi kaybederiz'
  23 Şub Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: 'Eğer biz mavi bayrağımızı kaybedersek turizmi kaybederiz'

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektörünün önemine vurgu yaparak, arıtma altyapılarına yapılan yatırımların mavi bayrakların korunması için önemli olduğunu belirtti. Ersoy, ayrıca Türkiye'nin turizmde süper ligine yükselme hedeflerini ve tanıtım çalışmalarını da anlattı.

 • KAAN'ın ilk uçuşu dünya basınında büyük yankı uyandırdı
  22 Şub KAAN'ın ilk uçuşu dünya basınında büyük yankı uyandırdı

  Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağı KAAN'ın ilk uçuşu dünya basınında geniş yer buldu.

 • Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında
  21 Şub Yerli savaş uçağı KAAN dünya basınında

  Bu sabah ilk uçuşunu gerçekleştiren ilk savaş uçağımız KAAN'a dünya basını geniş yer verdi. ABD merkezli Bloomberg, ''Uçuş, Türkiye'nin yerli savaş uçağı projesinde dönüm noktası oldu.'' derken, İngiliz Reuters haber ajansı, ''Türkiye'nin özgün geliştirdiği ilk muharip savaş uçağının ilk uçuşu bugün gerçekleşti'' ifadelerini kullandı. Gelişmeyi son dakika duyuran Yunan basını ise KAAN'ın F-35'ten üstün olduğuna dikkat çekti.

 • Apple Vision Pro 2 Modeli 18 Ay Sonra Çıkabilir
  20 Şub Apple Vision Pro 2 Modeli 18 Ay Sonra Çıkabilir

  Apple'ın geçtiğimiz haftalarda tanıttığı karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro, başarılı bir satış grafiği yakaladı. Son raporlara göre, Apple Vision Pro 2 modeli 2025'in sonlarına doğru piyasaya sürülecek. Apple'ın ağırlık ve batarya sorununu çözmesi bekleniyor. Şirket, Vision Pro gözlüğünü her yıl çıkarmak yerine 2-3 yılda bir yenileme planı yapıyor. Ayrıca Apple'ın 2025 yılında uygun fiyatlı bir gözlük sunmayı hedeflediği söylentiler arasında yer alıyor.

 • Merkez Bankası'nda başkan değişimi piyasaları nasıl etkileyecek
  04 Şub Merkez Bankası'nda başkan değişimi piyasaları nasıl etkileyecek

  Merkez Bankası'nda yaşanan başkanlık değişiminin para politikasında herhangi bir değişime neden olmayacağı belirtilen HSBC değerlendirmesinde, Merkez Bankası'nın sıkılaştırma sürecinin sona erdiği ve yıl sonu enflasyon tahmininin yukarı yönlü revize edilebileceği ifade edildi.

 • Merkez Bankası bugün faiz kararını açıklayacak! Ekonomistlerin tek bir tahmini var
  25 Oca Merkez Bankası bugün faiz kararını açıklayacak! Ekonomistlerin tek bir tahmini var

  Merkez Bankası bugün saat 14.00'te yılın ilk faiz kararını açıklayacak. Ekonomistler yüzde 42,5 olan faizin 250 baz puan artırılmasını bekliyor.

 • Türkiye'nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Uzay Seyahatiyle Gündemde
  19 Oca Türkiye'nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Uzay Seyahatiyle Gündemde

  Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay seyahati dünya basınında geniş yer buldu. Uluslararası haber ajansları ve televizyon kanalları, Türkiye'nin ilk astronotunun SpaceX aracılığıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıktığını duyurdu. Gezeravcı'nın Cumartesi günü istasyona ulaşması bekleniyor ve iki hafta boyunca orada kalacak.

 • Apple, Avrupa Birliği kurallarına uygun App Store hazırlığında
  17 Oca Apple, Avrupa Birliği kurallarına uygun App Store hazırlığında

  Apple ile Avrupa Birliği arasında yaşanan sorunlar sonucunda Apple, Avrupa Birliği'nin Dijital Piyasalar Yasası'nın zorunluluklarına uygun olarak App Store'u yeniden tasarlamaya hazırlanıyor. DMA'ya göre Apple'ın yasağa uğramaması için iPhone'da App Store dışında uygulama mağazalarına izin vermesi gerekiyor. Apple, Avrupa'ya özel App Store uygulaması sunarak bu gerekliliği yerine getirmeyi planlıyor.

 • Binance, Teknolojide Kadın Derneği ile iş birliği başlattı
  16 Oca Binance, Teknolojide Kadın Derneği ile iş birliği başlattı

  Binance, Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) ile stratejik bir iş birliği başlattı. Binance Teknolojide Kadın Akademisi, finansal okuryazarlığı artırmak ve kadınların teknoloji dünyasında liderler haline gelmelerini sağlamayı hedefliyor. Eğitim programı kripto, blok zincir ve Web 3.0 alanlarını kapsayacak. Binance, gelecek beş yıl içinde 5.000 kadına eğitim vermeyi hedefliyor.

 • Apple, Vision Pro'nun satışı öncesinde eğitim programı düzenleyecek
  11 Oca Apple, Vision Pro'nun satışı öncesinde eğitim programı düzenleyecek

  Apple, 2 Şubat tarihinde ilk karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro'yu satışa çıkaracak. Gözlüklerin satın alma aşaması, daha önceki Apple ürünlerine benzemeyecek. Apple, doğru kullanım için çeşitli brifingler düzenleyecek ve Vision Pro'nun nasıl kullanılacağına dair eğitimler verecek.

 • Apple AirTag 2 Tanıtım Tarihi Ortaya Çıktı
  08 Oca Apple AirTag 2 Tanıtım Tarihi Ortaya Çıktı

  Apple, yeni ürünler tanıtmaya devam ediyor. Şirketin merakla beklenen ürünlerinden biri olan AirTag 2'nin tanıtımı ertelendi. İlk modeli 2021'de piyasaya sürülen AirTag'in ikinci modeli 2025 yılında tanıtılacak. Apple, stoklardaki AirTag'leri tüketmek istiyor. AirTag 2, Vision Pro entegrasyonu ve Hassas Takip özelliği ile dikkat çekecek.

 • Suudi Arabistan'da Süper Kupa finali Atatürk pankartları nedeniyle iptal edildi
  30 Ara Suudi Arabistan'da Süper Kupa finali Atatürk pankartları nedeniyle iptal edildi

  Suudi Arabistan’da Galatasaray ve Fenerbahçe arasında oynanması beklenen Süper Kupa finalinin gerçekleşmemesi, yabancı basında da yer aldı.

 • Ukrayna'nın Rus gemisine saldırısı sonrası Putin, intikam timlerini Kırım'a gönderdi
  29 Ara Ukrayna'nın Rus gemisine saldırısı sonrası Putin, intikam timlerini Kırım'a gönderdi

  Ukrayna'nın 26 Aralık tarihinde Rus Karadeniz Filosuna ait "Novoçerkassk" çıkarma gemisini seyir füzeleriyle vurması kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Görüntüleri de büyük ses getiren saldırı sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çok öfkeli olduğunu duyuran İngiliz basını, Rus liderin intikam timlerini Kırım'a gönderip baskın talimatı verdiğini ve Kırım hava savunma güçlerinin cezalandırmasının beklendiğini yazdı.

 • Insomniac Games'in Spider-Man multiplayer projesi iptal edildi
  27 Ara Insomniac Games'in Spider-Man multiplayer projesi iptal edildi

  Insomniac Games'in merakla beklenen çok oyunculu Spider-Man projesi iptal edildi. Oyunun iptali, bilgisayar korsanlarının proje yol haritasını ortaya çıkarmasıyla gündeme gelmişti. Ayrıca, Resistance 4 ve Sunset Overdrive 2'nin de iptal edildiği bildirildi.

 • Malezyalı şirket, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın işletme hakkını satıyor
  26 Ara Malezyalı şirket, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın işletme hakkını satıyor

  İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın tüm işletme haklarını elinde bulunduran Malezyalı şirket, ortaklık için IC Holding ile görüşüyor. Eğer anlaşma sağlanırsa IC Holding, işletme hakkını ortak olacak.

 • Apple, yapay zeka çalışmaları için haber siteleriyle anlaşacak
  23 Ara Apple, yapay zeka çalışmaları için haber siteleriyle anlaşacak

  Apple, bazı büyük haber yayıncılarıyla haber arşivlerini lisanslama ve yapay zeka modellerini eğitmek için kullanma konusunda görüşüyor. Şirket, en az 50 milyon dolar değerinde çok yıllı anlaşmalar için Condé Nast, NBC News ve IAC gibi yayınlarla temasa geçti.

 • iPhone 16 Yakalama Düğmesi Hakkında Detaylar
  18 Ara iPhone 16 Yakalama Düğmesi Hakkında Detaylar

  Apple'ın iPhone 16 serisinde yer alacak olan yakalama düğmesi hakkında Bloomberg teknoloji editörü Mark Gurman önemli detaylar paylaştı. Bu düğme ile kullanıcılar video çekebilecek ve fotoğraf çekmek için de kullanılabilecek. Düğmenin fiziksel değil kapasitif olması bekleniyor.

 • Çin'den dünyaya yeni bir salgın tehdidi! Çocuklarda lezyon oluşturan hastalık
  17 Ara Çin'den dünyaya yeni bir salgın tehdidi! Çocuklarda lezyon oluşturan hastalık

  6 milyondan fazla kişinin öldüğü koronavirüsü dünyaya bulaştıran Çin, günlerdir gizemli bir salgınla baş etmeye çalışıyor. Hastanelerin dolup taşmasına neden olan ve Avrupa ülkelerine de sıçrayan yeni salgında korkulanın olduğunu belirten uzmanlar, özellikle çocukları etkileyen esrarengiz hastalığın antibiyotiklere karşı dirençli olduğunu ve ilaçlar etki etmediği için bebeklerin ciğerlerinde lezyonlar oluşmaya başladığını duyurdu.

 • AB liderleri Ukrayna'ya destek için bir araya gelirken gözler Macaristan lideri Orban'da
  14 Ara AB liderleri Ukrayna'ya destek için bir araya gelirken gözler Macaristan lideri Orban'da

  İki gün sürecek AB liderler zirvesi bugün başlıyor.

 • Pensilvanya Üniversitesi Rektörünü istifaya zorlayan parasal şantajın ucu İsrail lobisine çıkıyor
  10 Ara Pensilvanya Üniversitesi Rektörünü istifaya zorlayan parasal şantajın ucu İsrail lobisine çıkıyor

  Pensilvanya Üniversitesi Rektörü Elizabeth Magill'i istifaya zorlayan birçok kişi ve grubun mali şantajının ucu, İsrail lobisinin en büyük finansörlerine uzanıyor.

 • Dünyanın en zengin aileleri sıralandı! Zirvede Nahyanlar var
  09 Ara Dünyanın en zengin aileleri sıralandı! Zirvede Nahyanlar var

  Dünyanın en zengin ailelerinin sıralamasında listenin zirvesinde Birleşik Arap Emirliği Kraliyet Ailesi yer aldı. Nahyan Ailesi 305 milyar dolarlık servetiyle rakiplerine açık ara fark attı. İşte dünyanın en zengin aileleri...

 • Süveyş Kanalı'ndaki deniz trafiği saldırılardan etkilenmedi
  06 Ara Süveyş Kanalı'ndaki deniz trafiği saldırılardan etkilenmedi

  Mısır'daki Süveyş Kanalı'ndaki deniz trafiği, Yemen'de İran destekli Husilerin İsrail bandıralı gemilere yönelik saldırılarından etkilenmedi. Kanaldan elde edilen gelirde ise artış kaydedildi.

 • Yapay zeka çipleri için yeni dönem: Biren Technology yatırım aldı
  02 Ara Yapay zeka çipleri için yeni dönem: Biren Technology yatırım aldı

  ABD'nin Çin'e uyguladığı ambargo sonucunda yapay zeka çipi üreten Biren Technology, Guangzhou hükümeti tarafından desteklenen yatırımcılardan 280 milyon dolarlık bir yatırım elde etti. Çinli teknoloji firmaları, ABD'nin yasaklamasıyla birlikte Biren Technology gibi alternatiflere yönelmeye başladı.

 • ABD donanması, Yemen açıklarında saldırıya uğrayan tankere yanıt verdi
  27 Kas ABD donanması, Yemen açıklarında saldırıya uğrayan tankere yanıt verdi

  ABD donanmasına ait bir geminin, kaptanı Türk olan Central Park adlı tankerin Yemen açıklarında saldırıya uğradığı gerekçesiyle yaptığı imdat çağrısına yanıt verdiği açıklandı. Mürettebatın güvende olduğu bilgisi verilirken, tankerin akıbeti belirsizliğini koruyor.

 • Bakan Şimşek yerel seçim sonrasını işaret etti: Türkiye para akışı artacak
  24 Kas Bakan Şimşek yerel seçim sonrasını işaret etti: Türkiye para akışı artacak

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'ye yapılacak yatırımların artışı için yerel seçim sonrasını işaret etti. Seçimin ardından Türkiye'nin varlıklarına talebin ciddi şekilde artacağını söyleyen Bakan Şimşek, ''Yani Türkiye'ye fon akışı ciddi bir şekilde artacak.'' dedi.

 • Bakan Ersoy: Turizmde dünyanın süper ligindeyiz
  24 Kas Bakan Ersoy: Turizmde dünyanın süper ligindeyiz

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 yılı Ocak- Ekim döneminde toplam ziyaretçi sayısının 50,2 milyon, aynı dönem gelirinin 42 milyar dolar olduğunu söyledi.

 • Nijerya, BRICS'e ve G20'ye Katılmayı Planlıyor
  23 Kas Nijerya, BRICS'e ve G20'ye Katılmayı Planlıyor

  Afrika'nın en kalabalık ülkesi Nijerya, gelecek iki yıl içinde BRICS'e üye olmayı ve G20'ye katılmayı planladığını açıkladı. Nijerya Dışişleri Bakanı Yusuf Tuggar, ülkenin kendini nerede konumlandıracağına ve hangi ortaklarla çalışacağına karar verecek düzeyde olduğunu belirtti. Nijerya, siyasi ve ekonomi alanındaki uluslararası kuruluşlarda daha aktif bir rol oynamak için yeni bir dış politika hamlesi uyguluyor.

 • Türkiye'nin CDS'si Diğer Gelişmekte Olan Ülkelerden Daha Hızlı Geriliyor
  22 Kas Türkiye'nin CDS'si Diğer Gelişmekte Olan Ülkelerden Daha Hızlı Geriliyor

  Türkiye'nin kredi risk primi, yeni ekonomi yönetiminin fiyat istikrarını sağlamaya yönelik adımları ve enflasyonla mücadele konusundaki atılımların etkisiyle hızla düşüş gösteriyor. Türkiye'nin CDS'si, diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla daha hızlı bir şekilde gerileyerek, Mart 2021'den bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

 • Ekonomistler Merkez Bankası'ndan 250 baz puanlık artış bekliyor
  22 Kas Ekonomistler Merkez Bankası'ndan 250 baz puanlık artış bekliyor

  Merkez Bankası, 2023 yılının 11. faiz kararını yarın saat 14.00'te açıklayacak. Milyonlar kararı merakla beklerken, ekonomistler 250 baz puanlık artışla faizin yüzde 37,5'e çıkarılacağını düşünüyor.

 • Binance CEO'su Changpeng Zhao görevinden istifa etti: Bazı hatalar yaptım, sorumluluğunu almalıyım
  21 Kas Binance CEO'su Changpeng Zhao görevinden istifa etti: Bazı hatalar yaptım, sorumluluğunu almalıyım

  Kara para aklama ve dolandırıcılık dahil birçok suçtan ABD Adalet Bakanlığının radarına giren Binance'ın kurucusu Changpeng Zhao, CEO'luk görevini bıraktı. Yöneticilik yapması yasaklanan ve suçunu kabul eden Zhao yaptığı açıklamada, ''Kuşkusuz duygusal olarak vazgeçmek kolay olmadı. Ama doğru olanı yaptım. Bazı hatalar yaptım ve sorumluluğunu almalıyım. Binance'nin yeni CEO'sunun Richard Teng olduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyorum.'' ifadelerini kullandı.

 • Microsoft, OpenAI'dan istifa etmeyi düşünenleri işe almayı teklif ediyor
  21 Kas Microsoft, OpenAI'dan istifa etmeyi düşünenleri işe almayı teklif ediyor

  Microsoft Baş Teknoloji Sorumlusu Kevin Scott, OpenAI Üst Yöneticisi Sam Altman'ın görevinden ayrılmasının ardından OpenAI'dan istifa etmeyi düşünenleri işe alabileceklerini belirtti. Scott, OpenAI çalışanlarına Microsoft'ta roller olabileceğini ve eş maaşlar sunulacağını söyledi. Öte yandan, Altman'ın OpenAI'ya geri dönme olasılığı görüşülmeye başlandı ve bazı yatırımcılar Altman'ın eski görevine getirilmesi için baskı yapıyor.

 • Binance CEO'su Changpeng Zhao, istifa etmeyi kabul etti
  21 Kas Binance CEO'su Changpeng Zhao, istifa etmeyi kabul etti

  Kara para aklama ve dolandırıcılık da dahil olmak üzere yıllarca süren suç faaliyetlerine ilişkin devam eden soruşturma kapsamında ABD Adalet Bakanlığı'nın radarında olan Binance'ın kurucusu Changpeng Zhao, suçlamaları kabul etti. Zhao'nun anlaşma kapsamında CEO'luk görevinden istifa edeceği öğrenildi.

 • ABD'nin İsrail politikası sürdürülebilir mi?
  21 Kas ABD'nin İsrail politikası sürdürülebilir mi?

  Dr. Adam McConnel, ABD'nin İsrail politikasının arka planını ve bölgesel çözümde tek adresin neden Türkiye olduğunu AA Analiz için kaleme aldı.

 • Hindistan ile Tesla anlaşmak üzere! Elon Musk, 2 milyar dolarlık fabrika yatırımı yapacak
  21 Kas Hindistan ile Tesla anlaşmak üzere! Elon Musk, 2 milyar dolarlık fabrika yatırımı yapacak

  Hindistan ile Tesla, Elon Musk'ın 2 milyar dolarlık fabrika yatırımı için anlaşmak üzere. Ocak ayında düzenlenecek olan Vibrant Gujarat Küresel Zirvesi'nde tarafların anlaşmayı açıklaması bekleniyor.

 • New York Borsası Yükselişle Tamamlandı
  21 Kas New York Borsası Yükselişle Tamamlandı

  New York borsası haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Dow Jones endeksi 200 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,58 artışla 35.151,04 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yüzde 0,74 artarak 4.547,38 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,13 kazançla 14.284,53 puana çıktı. Teknoloji hisselerindeki yükseliş öne çıktı. Microsoft'un hisseleri yüzde 2'nin üzerinde değer kazandı. Nvidia'nın hisseleri de yüzde 2'nin üzerinde yükseldi. Tahvil faizlerinde ise düşüş sürerken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,42 seviyelerine geriledi.

 • Citigroup, organizasyon yapısını yeniden yapılandırıyor
  20 Kas Citigroup, organizasyon yapısını yeniden yapılandırıyor

  Citigroup, bankanın organizasyon yapısını yeni işletim modeliyle uyumlu hale getirmek için organizasyonel değişikliklere başladığını duyurdu. Bu değişikliklerin bazı zor kararları içerdiği belirtilirken, bankanın stratejisiyle uyumlu hale getirilmesi ve müşterilere sürekli olarak mükemmellik sunması için doğru adımlar olduğuna inanılıyor. Citigroup CEO'su Jane Fraser'ın bu yeniden yapılanma sürecinde 300'den fazla üst düzey yöneticinin işine son verdiği bildirildi. Bu değişiklikler, bankanın son 20 yıldaki en büyük yeniden yapılanması olacak.

 • Arjantin'de Cumhurbaşkanlığı Seçimini Aşırı Sağcı Aday Javier Milei Kazandı
  20 Kas Arjantin'de Cumhurbaşkanlığı Seçimini Aşırı Sağcı Aday Javier Milei Kazandı

  Arjantin'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda aşırı sağcı aday Javier Milei zafer elde etti. Oyların yaklaşık yüzde 90'ı sayıldığında Milei'nin oyların yüzde 56'sını alarak seçimi kazandığı belirtildi. Milei, Arjantin'in ekonomik sorunlarını radikal çözümlerle aşmayı vadetmiş ve Arjantin Merkez Bankası'nı kapatmak, ABD Doları'nı para birimi olarak kullanmak gibi vaatlerde bulunmuştu. Seçim sonucu Latin Amerika ülkeleri arasında farklı tepkilere neden oldu.

 • İsrail-Hamas savaşı dünya ekonomisini nasıl etkileyebilir?
  20 Kas İsrail-Hamas savaşı dünya ekonomisini nasıl etkileyebilir?

  İsrail’in Gazze’yı işgal etmeye başlamasıyla oluşan kriz; ekonomistlerin siyaset bilimcilerinin, hatta tarihçilerin, dünyanın durumunu, "büyük güçler arası rekabet", "poly-crisis" (çoklu kriz), "perma-crisis" (kalıcı kriz) gibi kavramlarla anlamlandırmaya çalıştıkları bir döneme denk geldi.

 • İngiltere Merkez Bankası, Enflasyonu Kontrol Altına Almak İçin Faiz Oranlarını Daha Uzun Süre Kısıtlayıcı Tutacak
  17 Kas İngiltere Merkez Bankası, Enflasyonu Kontrol Altına Almak İçin Faiz Oranlarını Daha Uzun Süre Kısıtlayıcı Tutacak

  İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Dave Ramsden, enflasyonun hedeflenen seviyeye düşebilmesi için faiz oranlarının daha uzun süre kısıtlayıcı kalması gerektiğini belirtti. Ramsden, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine geri getirilmesi için kısıtlayıcı bir politika duruşunun uzun bir süre garanti altına alınması gerektiğini vurguladı. Ekonomistler ise İngiltere Merkez Bankasının faiz artışı ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyor.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya Ziyareti Uluslararası Basında
  17 Kas Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya Ziyareti Uluslararası Basında

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyareti uluslararası basında yer aldı. Alman kamu televizyonu ARD'ye bağlı Tagesschau'nun "Başbakanlık'ta bir Hamas sempatizanı" başlıklı haberinde, "Erdoğan, Hamas teröristlerini 'özgürlük savaşçıları' ve İsrail'i 'terörist devlet' olarak nitelendirmişti. Alman hükümetinin onu davet etmemesi gibi bir seçeneği yoktu" denildi. Bloomberg'in haberinde ise, "Scholz'un Türkiye'nin İsrail'i kınaması da dahil, bir dizi konudaki gerginlikten dolayı, Erdoğan'ın Eurofighter Typhoon satın alma talebini kabul etmesi pek mümkün görünmüyor" ifadeleri kullanıldı.

 • Google, Apple'a reklam gelirinin yüzde 36'sını ödüyor
  14 Kas Google, Apple'a reklam gelirinin yüzde 36'sını ödüyor

  Google, Apple'ın Safari tarayıcısını kullanan kullanıcıların yaptığı arama sonuçlarından elde ettiği reklam gelirinin yüzde 36'sını Apple'a ödüyor. Bu bilgi, Alphabet adına ifade veren bir profesörün Adalet Bakanlığı davasında ortaya çıktı. Google'ın 2021 yılında Apple'a yaklaşık 18 milyar dolar ödediği bildirildi. Bu iş birliği, dünyanın en büyük iki teknoloji şirketi arasındaki ilişkiye ışık tutuyor.

 • Apple: iOS 18, son yılların en iddialı güncellemesi olacak
  13 Kas Apple: iOS 18, son yılların en iddialı güncellemesi olacak

  Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan bir rapor, Apple'ın iOS 18 ve diğer yeni işletim sistemi sürümlerini geliştirmeyi durdurduğunu gösterdi. Buna göre şirketin, yeni özellikleri tasarlamadan önce yazılımda birçok hata aldığı ifade edildi. Yeni raporlar ise iOS 18'in son yılların en iddialı ve ilgi çekici güncellemesi olacağını gösteriyor. Bloomberg'in raporlarına göre Apple yöneticileri, iOS 18'in 'en iddialı ve en ilgi çekici' güncelleme olmasını istiyor. Performans ve güvenlik iyileştirmelerinin yanı sıra önemli özellikler ve tasarımlar değişikliklerini ortaya koydu. Daha önceki sızıntılar Apple'ın; iOS 18, macOS 15 ve watchOS 11'in ilk sürümlerini tamamladığını bildirdi. Ancak yazılım ekipleri, yaptıkları incelemede beklenmedik sayıda hatanın mevcut olduğunu tespit etti. Beta testleri için hazırlanan bu yazılım güncellemeleri ise şirkette karışıklığa yol açtı. Analistler, bu durumun iOS 18 beta programını erteleme olasılığının düşük olduğunu düşünüyor. Ancak Apple mühendislerinin hataları gidermek için daha az zamana sahip olacağının da altını çiziyor. Apple'ın iOS 18'den en iddialı güncelleme olarak bahsetmesi oldukça dikkat çekici. Karşılaştırma yapmak gerekirse iOS 14 ile eklenen widget desteği 'mütevazı boyutlu bir yenilik' olarak değerlendirilmişti. Bu, Apple'ın yıllar sonra iPhone kullanma alışkanlıklarında değişiklik yapmak istediğini gösteriyor. Şimdilik detaylar belirsiz olsa da, iOS 18 ile yapay zeka yeteneklerinin genişlemesini beklemek mümkün. Özellikle Siri'nin geniş kapsamlı bir güncelleme alması ve iOS'a yeni yetenekler kazandırması olası görünüyor. Ancak WWDC 2024'e kadar şirketin planları değişebilir. Peki, siz Google iOS mücadelesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 • Apple iOS 18 Özellikleri ile iPhone 16 Satışlarında İşini Şansa Bırakmayacak
  13 Kas Apple iOS 18 Özellikleri ile iPhone 16 Satışlarında İşini Şansa Bırakmayacak

  Apple, iOS 18 güncellemesiyle iPhone 16 satışlarını artırmayı planlıyor. iOS 17 hataları ve uyumsuzluk sorunları nedeniyle beklenen satış rakamlarına ulaşamayan Apple, iOS 18 özellikleriyle bu sorunları çözmeyi hedefliyor. Yapay zeka temelli özelliklerin sunulacağı iOS 18 için büyük bir heyecan olduğu belirtiliyor. İlk tanıtımın 2024 Haziran ayında yapılması planlanıyor.

 • Bitcoin son 1,5 yılın zirvesinde! İşte yükselişin nedeni
  09 Kas Bitcoin son 1,5 yılın zirvesinde! İşte yükselişin nedeni

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun Grayscale isimli yatırım şirketiyle Bitcoin'e endeksli bir borsa yatırım fonu için görüşmesiyle lider kripto para birimi sert bir yükseliş gösterdi. Bitcoin, 36 bin 500 doları aşarak son 1,5 yılın zirvesine çıktı.

 • ABD basını, Gazze'deki krizin çözümü için Erdoğan'ı işaret etti: Başkan Biden bir an önce telefon açmalı
  09 Kas ABD basını, Gazze'deki krizin çözümü için Erdoğan'ı işaret etti: Başkan Biden bir an önce telefon açmalı

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 34. günde devam ederken ABD'li medya kuruluşu Bloomberg, ''Gazze'deki krizi çözmenin anahtarı Türkiye'' başlıklı bir yazı kaleme aldı. ''Biden, Erdoğan'ı ne kadar erken ararsa o kadar iyi'' ifadelerinin kullanıldığı haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a ayar vermesi içinse ''ABD, Türkiye tarafından terslenmeyi hak etmişti'' yorumunda bulunuldu.

 • Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD'deki APEC Zirvesi'ne katılacak
  08 Kas Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD'deki APEC Zirvesi'ne katılacak

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in gelecek hafta ABD'nin San Francisco kentinde düzenlenecek Asya Pasifik İşbirliği (APEC) Zirvesi'ne katılması öngörülüyor. ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi ve ABD-Çin İş Konseyi tarafından düzenlenen zirve sırasında Şi'nin önemli bir konuşma yapması bekleniyor. Şi'nin ziyareti, ABD-Çin ilişkilerindeki gerilimlerin yanında diyalog arayışlarının arttığı bir dönemde kritik önem taşıyor.

 • Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Han Zheng, Singapur'da Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu ile bir araya geldi
  08 Kas Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Han Zheng, Singapur'da Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu ile bir araya geldi

  Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Han Zheng, Singapur'da Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu ve Bloomberg L.P. şirketinin kurucusu Mike Bloomberg ile bir araya geldi. Han, Çin'in ekonomik iyileşme kaydettiğini ve dünyanın önde gelen ekonomileri arasında liderlik rolü üstlendiğini vurgulayarak, bu durumun dünyaya daha fazla istikrar, kesinlik ve yapıcılık getireceğini belirtti. Han ayrıca, forumun uluslararası etkileşimi teşvik etmesini ve iklim değişikliği gibi küresel zorluklarla mücadeleye katkı sağlamasını umduğunu dile getirdi. Bloomberg ise Çin ile diyalog ve işbirliğini derinleştirmeye istekli olduklarını ifade etti.

 • Apple, iOS 18 ve diğerlerini hatalar yüzünden durdurdu
  08 Kas Apple, iOS 18 ve diğerlerini hatalar yüzünden durdurdu

  Apple, işletim sistemlerinin yeni versiyonlarını geliştirmeyi geçici olarak bırakarak hataları çözmeye ve kaliteyi artırmaya odaklandı. iOS 18, WatchOS 11 ve macOS 15 yazılımlarında beklenmedik hatalar görüldüğü bildirildi.

 • Tesla, Almanya'da 25 Bin Euro'luk Ucuz Model Üretebilir
  06 Kas Tesla, Almanya'da 25 Bin Euro'luk Ucuz Model Üretebilir

  Tesla, Almanya'daki Gigafactory Berlin ile görüşerek Avrupa'ya özel 25 bin Euro maliyetli elektrikli otomobil üzerinde çalıştığını belirtti. Bu model, 43 bin Euro'luk Model 3'ün neredeyse yarı fiyatına müşterilere sunulacak. Ayrıca, Türkiye'ye giriş yapma potansiyeline sahip olan bu uygun fiyatlı araç, Çinli markalara da meydan okuyacak.

 • Apple, AirPods Max 2'yi beklenenden erken tanıtacak
  04 Kas Apple, AirPods Max 2'yi beklenenden erken tanıtacak

  Apple, Type-C dönüşüm sürecine giren AirPods Max 2 modelini beklenenden erken tanıtacak. Yeni modelde selefinde kullanılan yonga seti ve sürücülerin yer alması bekleniyor. Ayrıca, daha fazla renk seçeneği sunulacak.

 • Elon Musk'ın Serveti Büyük Kayıplar Yaşıyor
  01 Kas Elon Musk'ın Serveti Büyük Kayıplar Yaşıyor

  Tesla CEO'su Elon Musk'ın serveti, bu hafta Tesla'nın kötü performansı ve Twitter'ın değerlemesinin etkisiyle büyük kayıplar yaşadı. Musk'ın net değeri, 200 milyar doların altına düşerek ikinci kez dünyanın en zengin kişisi unvanını kaybetti. Musk'ın servetinin büyük bir kısmı Tesla hisselerine bağlı olduğu için şirketin hisse değerindeki düşüş, net değerinde büyük azalmalara neden oldu. Ancak hala Forbes ve Bloomberg'in tahminlerine göre dünyanın en zengin insanı konumunda bulunuyor.

 • İran Dışişleri Bakanı İsrail'i Uyardı: Gazze'ye Girmeniz Durumu Kontrolden Çıkarır
  28 Eki İran Dışişleri Bakanı İsrail'i Uyardı: Gazze'ye Girmeniz Durumu Kontrolden Çıkarır

  İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail'in Gazze'ye yönelik kara harekatı yapmaması konusunda uyararak, Siyonist rejime karşı yeni cephelerin açılmasının kaçınılmaz olacağını belirtti. Abdullahiyan ayrıca ABD'nin İsrail'e verdiği silah desteğini eleştirerek, bölgede ABD'ye karşı yeni cephelerin açılacağını ifade etti.

 • Twitter, Kullanıcı Deneyimlerini Geliştirmek İçin Yeni Abonelik Planlarını Kullanıma Sundu
  28 Eki Twitter, Kullanıcı Deneyimlerini Geliştirmek İçin Yeni Abonelik Planlarını Kullanıma Sundu

  Twitter, kullanıcı deneyimlerini geliştirmeyi amaçlayan iki yeni abonelik planını kullanıma sundu. Premium Plus ve Temel adlı bu planlar, farklı avantajlar sunarak kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. Premium Plus, aylık 300 TL ücret karşılığında en önemli desteği ve reklamsız akışları sunarken, Temel plan ise daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak kullanıcılara hizmet veriyor. Twitter, bu yeni abonelik seçenekleriyle gelir elde etme stratejisini güçlendirmeyi amaçlıyor.

 • ABD Hazine Bakanı Yellen: Ülke Ekonomisi Çok İyi Durumda
  26 Eki ABD Hazine Bakanı Yellen: Ülke Ekonomisi Çok İyi Durumda

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, üçüncü çeyrek büyüme oranının ülke ekonomisinin çok iyi durumda olduğunu gösterdiğini belirterek, herhangi bir resesyon işareti görülmediğini ifade etti. Yellen ayrıca, tahvil faizlerindeki yükselişin ekonominin gücünün bir yansıması olduğunu vurguladı. İsrail-Filistin çatışmasının küresel ekonomiye etkilerini takip ettiklerini ve ABD'nin Çin ile arasındaki ekonomik ilişkilerde riskleri azaltmaya yönelik bir strateji belirlediklerini söyledi.

 • Faiz kararı tahmini ne yönde? TCMB Faiz kararı artacak mı, azalacak mı?
  26 Eki Faiz kararı tahmini ne yönde? TCMB Faiz kararı artacak mı, azalacak mı?

  Geçen ay politika faizini yüzde 30 seviyesine yükselten Merkez Bankası, bugün yeni faiz kararını açıklayacak. Bu nedenle birçok kişi tarafından Faiz kararı tahmini ne yönde? Sorusu gündeme getirildi. Peki, Faiz kararı tahmini ne yönde? TCMB Faiz kararı artacak mı, azalacak mı?

 • Faiz kararı bugün açıklanıyor! Ekonomistler tek tahminde birleşti
  26 Eki Faiz kararı bugün açıklanıyor! Ekonomistler tek tahminde birleşti

  Geçen ay politika faizini yüzde 30 seviyesine yükselten Merkez Bankası, bugün yeni faiz kararını duyuracak. Ekonomistler faizin 500 baz puan artarak yüzde 35 seviyesine yükseltileceğini tahmin ediyor.

 • Yeni MacBook Pro'nun Kutusu Sızdırıldı
  26 Eki Yeni MacBook Pro'nun Kutusu Sızdırıldı

  Apple'ın 30 Ekim'de düzenleyeceği etkinlik öncesinde, M3 çipli yeni MacBook Pro modelinin kutusu sızdırıldı. Sızdırılan görselde, MacBook Pro'nun tasarımında yapılan değişiklikler ve yeni masaüstü arka planı görülebiliyor. Etkinlikte ayrıca 14 inç ve 16 inç MacBook Pro versiyonları, 13 inç MacBook Pro ve 24 inç iMac'in tanıtılması bekleniyor.

 • İsrail'in Gazze saldırıları ekonomik faturayı artırıyor
  25 Eki İsrail'in Gazze saldırıları ekonomik faturayı artırıyor

  İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları ve ordunun seferberlik ilan etmesi, ülkedeki ekonomik faaliyetin maliyetini artırıyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard's Poor, İsrail'in kredi görünümünü olumsuz etkilenebileceğini belirtti. İsrail şekeli son 14 yılın en düşük seviyesine gerilerken, savaşın toplamda İsrail'e 17 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Yüksek teknoloji sektörü de seferberlik nedeniyle zorlanıyor ve çalışmalarda aksama yaşanıyor.

 • Apple Scary Fast etkinliği 30 Ekim'de düzenlenecek
  25 Eki Apple Scary Fast etkinliği 30 Ekim'de düzenlenecek

  Apple, yeni iMac ve MacBook Pro modellerini tanıtmak için 30 Ekim'de 'Scary Fast' etkinliği düzenleyeceğini duyurdu. Etkinlikte, Mac bilgisayarlara odaklanan yeni donanımların ve Mac'lerin sergileneceği tahmin ediliyor.

 • Apple, 2024 baharında yeni bir iPad modeli çıkaracak
  24 Eki Apple, 2024 baharında yeni bir iPad modeli çıkaracak

  Apple, 2023 yılında yeni bir iPad modeli çıkarmayarak gelenekleri bozuyor ve normal ürün döngüsünden ayrılıyor. Bloomberg'den Apple analisti Mark Gurman'a göre, bir sonraki önemli iPad yenilemesi şirketin zaman çizelgesine uygun olarak 2024 baharında yapılacak. Bu arada Apple, USB-C Apple Pencil'ın aniden piyasaya sürülmesiyle de kullanıcıları şaşırttı. iPad Pro, iPad Air, iPad mini ve standart iPad modelleri için de güncellemeler ve yenilikler bekleniyor.

 • Çin'de iPhone 15 Modellerine Talep Eksikliği
  19 Eki Çin'de iPhone 15 Modellerine Talep Eksikliği

  Apple'ın Çin pazarındaki satışlarının düşüş yaşadığı ve iPhone 15 modellerinin önceki modele göre daha az talep gördüğü belirtiliyor. Özellikle iPhone 15 Pro Max modeli popülerken, diğer modellerde talep zayıf. Analistlere göre, Çin pazarında yerel üreticilerle rekabet ve daha uygun fiyatlı modellerin bulunabilirliği etkili oluyor. Öte yandan, iPhone satışları ABD ve diğer bölgelerde güçlü bir şekilde devam ediyor. Gelecek yılın iPhone 16 serisinin Pro modelleri daha hızlı bir 5G modem, Wi-Fi 7 ve yeni bir ultra geniş lensle donatılacak.

 • Çin pazarında iPhone 15, 14'ün gerisinde kaldı: Üstelik Apple hisseleri de düştü!
  17 Eki Çin pazarında iPhone 15, 14'ün gerisinde kaldı: Üstelik Apple hisseleri de düştü!

  Bloomberg aracılığı ile ortaya çıkan yeni raporlara göre iPhone 15 satışları Çin pazarında iPhone 14'ün gerisinde kaldı. Rapor iPhone 15'in piyasaya sürüldüğü ilk 17 gündeki satışlarının geçen yılın aynı dönemindeki iPhone 14 ile kıyaslandığında ciddi oranlardaki düşüşlere işaret ediyor. Bu düşüş oranı net veriler ile bilinmese de uzmanların tahminlerine göre yüzde 4,5 ile yüzde 6 arasında değiştiği yönünde. Tabi düşüş oranı az gibi gözükse de Apple için bu oranda yüzlerce iPhone 15 anlamına geliyor. Bu haberlerin Çin pazarında ortaya çıkması da Apple hisselerindeki yüzde 1'lik bir düşüş anlamına geliyor. Satış oranlarında yaşanan bu düşüş Android cihazlara bağlanıyor diyebiliriz. Özellikle Çin pazarında artış yakalayan Huawei gibi markalar Apple'ın önüne geçmiş gibi gözüküyor.

 • İmamoğlu, CityLab2023 toplantısına katılmak için New York'a gitmekten vazgeçti
  15 Eki İmamoğlu, CityLab2023 toplantısına katılmak için New York'a gitmekten vazgeçti

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, pandemi döneminde başlattığı 'Askıda Fatura' projesiyle kazandığı ödül dolayısıyla konuşmacı olduğu CityLab2023 toplantısı için New York'a gitmekten vazgeçti. İsrail-Filistin savaşı nedeniyle ABD'ye gitmekten vazgeçen İmamoğlu'nun yerine toplantıda birçok konuşmacı yer alacaktı.

 • OLED Ekranlı MacBook Pro'lar 2027'ye sarktı
  13 Eki OLED Ekranlı MacBook Pro'lar 2027'ye sarktı

  Bugüne dek ortaya çıkan raporların ortak noktası Apple'ın önümüzdeki birkaç sene içerisinde MacBook ailesinin ekranlarında önemli bir değişikliğe gideceği ve OLED ekranlar kullanmaya başlayacağı yönündeydi. Ancak son ortaya çıkan bir rapora göre ABD'li üretici kullanıcıları OLED ekran konusunda bir hayli bekletecek.

 • Disney, EA Games'i Satın Almayı Düşünüyor
  12 Eki Disney, EA Games'i Satın Almayı Düşünüyor

  Disney'in oyun dünyasına girmek istediği ve EA Games'i satın almayı düşündüğü bildirildi. Disney CEO'su Bob Iger'in, büyük bir şirketin satın alınmasıyla Disney'in oyun lisanslarında hak sahibi olmayı hedeflediği belirtiliyor. Ancak şu anda Iger'ın bu satın alımı desteklemediği ve Disney'in oyun işine girmesinin yakın gelecekte beklenmediği ifade ediliyor.

 • Apple Vision Pro'nun Ağırlığı Kullanıcıları Rahatsız Ediyor
  10 Eki Apple Vision Pro'nun Ağırlığı Kullanıcıları Rahatsız Ediyor

  Apple tarafından duyurulan Vision Pro isimli karma gerçeklik gözlüğü, test eden kullanıcılar tarafından olumsuz değerlendirildi. Gözlüğün ağırlığı nedeniyle uzun süre takmaktan rahatsızlık duyulduğu iddia edildi. Apple, baş üstü kayışıyla ağırlığı dağıtmayı hedefliyor ancak gözlüğün daha hafif hale getirilmesi gerekiyor. Bu sorun, 3500 dolarlık fiyat etiketiyle zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya olan Vision Pro için olumsuz bir işaret olarak değerlendiriliyor. Apple'ın daha uygun fiyatlı bir gözlük üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

 • Yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlar meyvelerini veriyor! S&P'den dikkat çeken Türkiye raporu
  02 Eki Yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlar meyvelerini veriyor! S&P'den dikkat çeken Türkiye raporu

  Yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlar uluslararası piyasalarda da yankı uyandırmaya devam ediyor. Finans kuruluşları üst üste Türkiye'ye ilişkin olumlu değerlendirmeler yaparken, bunun son örneği kredi derecelendirme kuruluşu S&P'den geldi. S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye'nin ekonomi politikalarında önemli bir dönüşüm olduğunu ve yabancılar tarafından para politikasının yakından takip edildiğini söyledi. Gill, enflasyon hedeflerinin daha gerçekçi hale geldiğini belirtti.

 • Apple, Google rakibi Pegasus arama motoru ile tüm dengeler değişebilir
  02 Eki Apple, Google rakibi Pegasus arama motoru ile tüm dengeler değişebilir

  Google'ın Anti tröst davası arama motoru pazarında tüm dengeleri değiştirme ihtimaline sahip. Apple, Google'a yıllık 8-12 milyar dolar ödeme yaparak iPhone için varsayılan arama motoru olmasını sağlıyor. Ancak Apple, Google rakibi Pegasus arama motoruyla dengeleri değiştirmeyi hedefliyor. Apple, Pegasus projesiyle arama motoru pazarına giriş yapacak ve kendi ekosistemini güçlendirmeyi amaçlıyor. Uzmanlar, Apple'ın bu hamleyle Google'ın reklam gelirini kolayca kazanabileceğini düşünüyor.

 • Knights of the Old Republic Remake Fragmanı Neden Kaldırıldı?
  30 Eyl Knights of the Old Republic Remake Fragmanı Neden Kaldırıldı?

  Star Wars'ın en sevilen oyunlarından biri olan Knights of the Old Republic (KotOR) remake fragmanı, Sony tarafından müzik lisansının süresinin dolması nedeniyle kaldırıldı. Bu durum, oyunun geliştirilme sürecinde yaşanan sorunlarla birleşince, oyunun iptal edilebileceği spekülasyonlarına yol açtı. Sony, fragmanın kaldırılmasıyla ilgili açıklama yaparak müzik lisansının süresinin dolmasının neden olduğunu belirtti. Ancak, yakında çıkacak bir oyunun müziğinin lisansının neden dolduğu hala belirsizliğini koruyor.

 • Ünlü iş adamı Ahmet Eren'den ilginç sözler: Dolar yeteri kadar yükselmedi
  29 Eyl Ünlü iş adamı Ahmet Eren'den ilginç sözler: Dolar yeteri kadar yükselmedi

  Dünyanın önde gelen markalarının Türkiye'de lisanslı üretimini yapan Eren Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, dolar kurunun yeteri kadar artmadığını ve bu nedenle tekstil yatırımcısının Mısır'a yöneldiğini söyledi.

 • Epic Games'ten küçülme kararı! Personelin yüzde 16'sı işten çıkarılıyor
  29 Eyl Epic Games'ten küçülme kararı! Personelin yüzde 16'sı işten çıkarılıyor

  Popüler oyun Fortnite yapımcısı Epic Games'te kara bulutlar dolaşıyor. Steam'e rakip olarak piyasaya giren Epic Games, oyun severlere bedava verdiği oyunlarla dikkat çekmişti. Şirket, mevcut iş gücünün yüzde 16'sını işten çıkarıyor.

 • Evergrande'nin kurucusu Şu Ciayin polis gözetimi altında tutuluyor
  27 Eyl Evergrande'nin kurucusu Şu Ciayin polis gözetimi altında tutuluyor

  Çin'in borç krizindeki inşaat ve emlak şirketi Evergrande'nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Şu Ciayin'in polis gözetimi altında tutulduğu iddia edildi. Şu'nun gözetim altında tutulmasının, borç krizindeki şirketler grubuna yönelik yürütülen mali ve adli soruşturmalarla bağlantılı olduğu tahmin ediliyor. Evergrande, borç problemlerine ek olarak düzenleyici kurumların ve adli makamların yürüttüğü soruşturmalar nedeniyle zor günler geçiriyor.

 • HOLLYWOOD GREVİNDE ÖN ANLAŞMA!
  25 Eyl HOLLYWOOD GREVİNDE ÖN ANLAŞMA!

  Amerika Yazarlar Birliği (WGA), pazar günü Hollywood stüdyolarıyla 146 günlük grevi sona erdirmek için geçici bir anlaşmaya vardı.

 • Merkez Bankası'nın faiz kararı dünya basınına manşet oldu: Erdoğan onay verdi
  21 Eyl Merkez Bankası'nın faiz kararı dünya basınına manşet oldu: Erdoğan onay verdi

  Merkez Bankası'nın politika faizini 500 baz puanlık artışla yüzde 30 seviyesine yükseltmesi dünya basınında da geniş yankı uyandırdı. ABD merkezli Bloomberg, ''Son karar, Erdoğan'ın parasal sıkılaştırmaya açıkça onay vermesinin ardından geldi'' ifadelerini kullanırken, Financial Times haberinde ''Türkiye, yüksek enflasyonu azaltmak amacıyla faiz oranını yüzde 30'a yükseltti'' diye yazdı.

 • Beşar Esad, 20 yıl sonra ilk kez Çin'e gitti! İki tarafın da amacı farklı
  21 Eyl Beşar Esad, 20 yıl sonra ilk kez Çin'e gitti! İki tarafın da amacı farklı

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, iç savaşın sürdüğü ülkesinden 20 yıl sonra ilk defa Asya Oyunları'nın açılış törenine katılmak için Çin'e gitti. Esad'ın diplomatik izolasyondan çıkış yolu bulmak üzere böyle bir hamle yaptığı konuşulurken, Pekin yönetiminin de bu görüşme ile Orta Doğu'daki etki alanını genişletmeyi hedeflediği vurgulandı.

Advertisement