Gana'da Şike Skandalı! - Son Dakika
Spor

Gana'da Şike Skandalı!

Gana\'da Şike Skandalı!

Gana futbolu şike skandalıyla çalkalanıyor.

23.06.2014 11:48

Gizliden gizliye araştırma yapan 'The Telegraph' ve 'Channel 4' dedektifi, Gana Futbol Federasyonu Başkanı ile şike pazarlığı yaptı. Federasyon başkanı, bir uluslararası maçta şike yapmayı kabul etti.

Şu an Brezilya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda mücadele eden ve Almanya ile 2-2 berabere kalarak tüm dikkatleri üzerine çeken Gana'nın böyle bir skandala karışması ve hakemleri rahatça ayarlayabilmesi şok etkisi yarattı. Afrikalı bazı hakemlerin de çetenin içinde yer alması ve görüşmelere gelmesi de ayrıca dikkat çekti.

Dedektifin ortaya çıkardığı üzere; FIFA'ya kayıtlı menajer Christopher Forsythe ve Gana Futbol Federasyonu'nun popüler figürlerinden Oed Nketiah maçta şike yamak üzere anlaşmaya varıyor. Şikeyi ayarlayacak ve parayı sağlayacak kişilere de maçın 'sponsoru' deniyor. Maçta şikeye dahil olacak her Ganalı için 170.000 dolar yeterli iken, maçın hakemleri ise ayrıca para alyıor.

"İstediğin kadar para kazan"

Gizlice kayda alınan görüşmede; "Her zaman bize gelebilir ve istediğin 'sonucu' elde edebilirsin" diyen menajer Forsythe; "Hakemlere para vermemiz ve onları da ayarlamamız çok rahat, biz de yapıyoruz. Maça kendi hakemlerimizi atarsak, sen de istediğin kadar para kazanabilirsin" diyerek durumu ortaya koyuyor. Forsythe, şikenin her yerde yapıldığını ve Gana ile Britanya takımları arasında oynanan maçlarda dahi şike yapıldığını iddia ediyor. "Hakemler maçları her zaman etkiler. Hatta maçta İngiltere olsa bile" diyerek kendi savını kuvvetlendiriyor. Forsythe, Afrika ve Avrupa'dan çeşitli ülkeleri sayıyor ve ekliyor; "Biz maçın hakemine bakarız ve ayarlayıp ayarlayamayacağımızı söyleriz"

Gözaltına alındılar

Bu gelişmelerin yaşanması sonrası Gana polisi, Gana Futbol Federasyonu'ndan yetkilileri ve Forstyhe ile Nketiah'ı "Gana futboluna sahtekarlık karıştırdıkları" gerekçesi ile gözaltına aldı. Ayrıca, durumdan FIFA ve CAF haberdar edildi.

Sporx

Kaynak: EuroSport.com

Son Dakika Spor Gana'da Şike Skandalı! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement