Genç Kart Başvuruları Başladı - Son Dakika
Teknoloji

Genç Kart Başvuruları Başladı

Genç Kart Başvuruları Başladı

Uzun bir süredir merakla beklenen Genç Kart uygulaması, Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile birlikte nihayet başladı. Genç Kart, 18 yaşına giren gençlerin kültür ve sanat etkinliklerine ücretsiz veya indirimli şekilde katılım sağlamalarını sağlayan bir karttır. Başvurular e-Devlet platformu üzerinden yapılabilecektir.

02.03.2024 00:12  Güncelleme: 00:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Uzun bir süredir merakla beklenen Genç Kart uygulaması, Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile birlikte nihayet başladı. Peki Genç Kart nedir, kimler başvurabilir ve nereden başvuru yapılır? İşte tüm bilmeniz gerekenler…

Genç Kart nedir? Başvuru yapma

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından devreye alınan Genç Kart uygulaması ile gençler, sanatsal etkinliklere ücretsiz veya indirimli şekilde katılım sağlayabilecek. Aktarılan bilgilere göre bakanlığa bağlı müze ve ören yerleri, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Atatürk Kültür Merkezi kapsamındaki etkinliklere katılabilmek için Genç Kart kullanılabilecek.

Genç Kart, yalnızca 18 yaşına girenler kişiler tarafından alınabiliyor. Alındıktan sonra bir yıl boyunca kullanılabiliyor. Yani bu kart, reşitliğe yeni adım atan gençlerin, reşit oldukları ilk yıl boyunca çeşitli eğlence ve fırsatlardan yararlanabilmelerini sağlıyor.

Türkiye'ye gelmeyen Starlink bir ülkede daha açıldı!

Genç Kart için nasıl başvuru yapılır?

Genç Kart için başvuru süreci henüz başlamadı. 18 yaşına giren gençler, başvurularını e-Devlet platformu üzerinden yapabilecekler. Başvuruların yakın zamanda başlaması bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yapılan Genç Kart açıklaması şu şekilde;

"Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasından Devlet Tiyatrolarımıza, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüzden Devlet Opera ve Balesi ile Atatürk Kültür Merkezine, kültür ve sanat kurumlarımızda sahnelenecek etkinliklerimizden gençlerimiz, bir kereye mahsus olmak üzere ücretsiz yararlanabilecek. 18 yaşındaki gençlerin bir yıl boyunca kullanabileceği bu kültür ve sanat projemiz ile Bakanlığımıza bağlı müze ve ören yerleri de ücretsiz olacak. Gençler, GençKart başvurularınızı e-devlet üzerinden yapabilirsiniz."

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

Son Dakika Teknoloji Genç Kart Başvuruları Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Google Chrome, tek tıkla uzantıları kapatmanıza izin verecek
  09:09 Google Chrome, tek tıkla uzantıları kapatmanıza izin verecek

  Google bir süredir uzantılar için yeni özellikler test ediyor. Bu çalışmaların bir sonucu olarak uzantıların tek tuşla devre dışı bırakılabileceği ortaya çıktı. İnternet devi, Chrome'a yerleştireceği bir tuş ile tüm uzantıları anlık olarak kapatmaya izin verecek. Bu özellik sayesinde kullanıcılar tarayıcı performansını test edebilecek, uzantı çakışmalarını giderebilecek ve daha ayrıntılı kontrol sağlayabilecekler. Özelliğin yakında Windows, Mac, Linux ve Chrome OS için sunulması bekleniyor.

 • vivo T3X Modelinin Batarya Kapasitesi Açıklandı
  09:09 vivo T3X Modelinin Batarya Kapasitesi Açıklandı

  Akıllı telefon pazarındaki payını artırmak isteyen vivo, uygun fiyatlı Android modeli vivo T3X'i tanıtmaya hazırlanıyor. vivo, T3X modelinin 6000 mAh kapasitesinde bir bataryadan güç çekeceğini doğruladı. Bu haber, vivo T3X'in teknik özellikleri hakkında merak edilenleri cevaplıyor.

 • Steam Verilerine Göre En Popüler İşlemci Markaları
  09:09 Steam Verilerine Göre En Popüler İşlemci Markaları

  Steam'in topladığı verilere göre Windows işletim sistemli bilgisayarlarda en popüler işlemci markası Intel, MacOS işletim sistemli bilgisayarlarda Apple, Linux işletim sistemli bilgisayarlarda ise AMD'dir.

 • Google Pixel 8a Tasarımı Sızdırıldı
  09:09 Google Pixel 8a Tasarımı Sızdırıldı

  Google Pixel 8a modelinin tasarımı sızdırıldı. Render görüntülerine göre telefonun dört renk seçeneği bulunacak. Tasarımı, Pixel 8 ve Pixel 7a modellerine benzer olacak. Google Pixel 8a'nın özellikleri ve fiyatı da açıklandı.

 • Epic Games, Google'a Karşı Dava Açtı: Play Store Yetkisini Kısıtlıyor
  09:09 Epic Games, Google'a Karşı Dava Açtı: Play Store Yetkisini Kısıtlıyor

  Epic Games, Google'a karşı başlattığı dava kapsamında Play Store'un yetkilerini kısıtladığını iddia etti. Şirket, Google'ın alternatif uygulama mağazalarını ve geliştirici sayfalarını ön plana çıkarmadığını, sideloading engellemesine karşı çıktığını ve yüksek komisyonlar aldığını belirtti. Epic Store, Google'ın Play Store politikalarını güncellemesini ve Android ile Play Store'u birbirinden ayırmasını talep ediyor.

 • Mastercard, geleceğin teknoloji trendlerini açıkladı
  05:09 Mastercard, geleceğin teknoloji trendlerini açıkladı

  Mastercard'ın hazırladığı Signal raporuna göre yapay zeka, hesaplama gücü ve veri teknolojisi ekonomi ve işletmelerin büyümesini belirleyen gelişmeler olacak. Yeni teknolojiler ise günlük hayatı daha sezgisel ve etkileşimli hale getirecek.

 • Google One, VPN desteğine son verecek
  01:09 Google One, VPN desteğine son verecek

  Google One platformu, VPN desteğini sonlandıracağını duyurdu. Kullanıcılar arasında büyük tepki toplayan bu kararın yanı sıra, Google One'ın diğer özelliklerini de kaybedeceği öne sürülüyor. VPN hizmetinin yerini ise Pixel VPN alacak. Ancak bu özellik yalnızca Pixel telefon sahiplerine sunulacak. Google kullanıcıları, bu kararın ardından mağdur olmamış olsa da, Pixel VPN'in ilerleyen zamanlarda tüm kullanıcılara açılabileceği iddia ediliyor. Şirket, elde edeceği bütçe fazlasını yeni yapay zeka projelerine yönlendirmeyi hedefliyor. Google One'a eklenecek yeni özellikler ise merakla bekleniyor.

 • A101 APEC APX5 150 cc Maxi Scooter Özellikleri ve Fiyatı
  01:09 A101 APEC APX5 150 cc Maxi Scooter Özellikleri ve Fiyatı

  Türkiye'nin önde gelen zincir marketleri, son dönemlerde elektronik ürünler bir yana motosiklet ile de dikkat çekmeye devam ediyor. Son olarak birkaç gün önce APEC APS2 Elektrikli Moped getiren A101, şimdi ise APEC APX5 150 cc Maxi Scooter satmaya hazırlanıyor. A101 tarafından 18 Nisan Perşembe gününden itibaren satılmaya başlanacak APEC APX5 150 cc Maxi Scooter, fiyatı ile dikkat çekti. L3e-A2 kategorisindeki motosikletin azami hızı saatte 95 kilometre. Motor kapasitesi 149,6 cm iken, azami net gücü ve net torku ise sırasıyla 7,6 kW ve 10,7 Nm. A101 tarafından satılacak APEC APX5 150 cc Maxi Scooter'ın fiyatı ise 64 bin 990 TL olarak belirlendi.

 • Apple, İngiltere'de 1 Milyar Dolarlık Dava İle Karşı Karşıya
  01:09 Apple, İngiltere'de 1 Milyar Dolarlık Dava İle Karşı Karşıya

  Apple, İngiltere merkezli 1.500'den fazla geliştiriciden haksız komisyon ücretleri talep ettiği iddialarıyla yüzleşecek. Dava liderliğini, rekabet hukuku alanında uzmanlaşmış Sean Ennis yapıyor ve davanın ceza ücreti neredeyse 1 milyar doları buluyor. Bu dava, Apple'ın App Store üzerinden aldığı yüksek komisyon ücretleri nedeniyle dünya çapında eleştirilerle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

 • 2. Ordu Komutanı ve Türk Mühendisleri Sınır ve Üs Bölgelerinde Mehmetçikleri Ziyaret Etti
  00:00 2. Ordu Komutanı ve Türk Mühendisleri Sınır ve Üs Bölgelerinde Mehmetçikleri Ziyaret Etti

  Korgeneral Metin Tokel, Selçuk Bayraktar ve Ahmet Akyol, Türk mühendislerince üretilmiş yüksek teknolojiyle donatılmış sınır ve ötesindeki birlikler ile üs bölgelerinde görevli Mehmetçiklere Ramazan Bayramı ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında teknik istişarelerde bulunan ekip, kahraman Mehmetçiklerle bayramlaşarak desteklerini ifade etti.

 • Nisan 2024'te IMDb Puanlarına Göre En İyi Diziler
  23:09 Nisan 2024'te IMDb Puanlarına Göre En İyi Diziler

  IMDb puanlarına göre en iyi diziler listesinde Breaking Bad, Band of Brothers ve Chernobyl gibi yapımlar zirvede yer alıyor. The Wire, Avatar: The Last Airbender, The Sopranos, Game of Thrones, The World at War, Bluey ve Rick and Morty gibi diziler de ilk 10'da yer alıyor.

 • Çin, telekomünikasyon şirketlerine AMD ve Intel için talimat verdi
  23:09 Çin, telekomünikasyon şirketlerine AMD ve Intel için talimat verdi

  Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ülkenin önde gelen telekomünikasyon şirketlerine Intel ve AMD gibi ABD'li yarı iletken şirketlerine ait çipleri, sistemlerinden kaldırmalarına yönelik bir talimat verdi. Bu adım, Amerika Birleşik Devletleri'nin Huawei'ye uyguladığı yaptırımlara tepki olarak atıldığı düşünülüyor.


Advertisement