600 Yıllık Kadim Dostluğun Konseri, Efes Antik Tiyatro'da - Son Dakika
Yerel

600 Yıllık Kadim Dostluğun Konseri, Efes Antik Tiyatro'da

600 Yıllık Kadim Dostluğun Konseri, Efes Antik Tiyatro\'da

Dünyanın en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Efes’in görkemli tiyatrosu 14 Haziran 2014 Cumartesi gecesi 600 yıllık kadim dostluğun pekiştiği muhteşem bir konsere ev sahipliği yapacak.

06.06.2014 12:10

Dünyanın en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Efes'in görkemli tiyatrosu 14 Haziran 2014 Cumartesi gecesi 600 yıllık kadim dostluğun pekiştiği muhteşem bir konsere ev sahipliği yapacak. İki bin yılı aşan tarihinde pek çok önemli olaya tanıklık eden Efes Antik Tiyatro, bu kez dünyanın sayılı orkestralarından Varşova Senfoni'yi (Sinfonia Varsovia) konuk edecek. Şef kürsüsünde Polonya'nın milli kahramanlarından biri kabul edilen, çağımızın müzik dehalarından Krzysztof Penderecki olacak. Bu tarihi konsere solist olarak Türkiye'nin gururu sanatçılarımızdan piyanist Hüseyin Sermet katılacak.

Tarih boyunca birbirleriyle hiç savaşmamış iki ulusun Polonya ve Türkiye'nin diplomatik ilişkileri her dönemde kültürel ve sanatsal işbirliği ile güçlenmiş. 18. yüzyılda Polonya ve Türkiye, Avrupa'nın ilgisini uyandıran doğunun iki güçlü ülkesiydi. "Doğuya özgü" kültürleri yeni bir esin kaynağı arayan Avrupalı sanatçılar için cezbediciydi. Bu dönemde Polonya kültürü Osmanlı üzerinden, Osmanlı kültürü de Polonya üzerinden dünyaya yayıldı. Çok sayıda Polonyalı, Osmanlı Sarayı'nda üst düzey görevler aldı.

28 yıldır İzmir'in en kapsamlı sanat etkinliği olan Uluslararası İzmir Festivali'nin Açılış Konseri böylesi bir dostluğu sanatla pekiştirecek. Polonya- Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 600. Yıl dönümü kutlamaları kültür etkinlikleri çerçevesinde, Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakanlığı ile Adam Mickiewicz Enstitüsü'ne bağlı dijital bir platform olan Culture.pl işbirliği ile yapılacak konser, taşıdığı sanatsal, tarihsel ve diplomatik anlamlarıyla tarihe geçecek. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 600 Yıllık Kadim Dostluğun Konseri, Efes Antik Tiyatro'da - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement