Almanya'da on binler sokaklara indi! Ülkede ulaşım durdu, işçiler taleplerinden vazgeçmiyor - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Almanya'da on binler sokaklara indi! Ülkede ulaşım durdu, işçiler taleplerinden vazgeçmiyor

27.03.2023 18:06

Almanya genelinde sendikaların çağrısıyla greve giden ulaşım sektörü çalışanları, boş istasyonlarda gösteri düzenledi. Grev nedeniyle ülkede toplu ulaşım durma noktasına gelirken, yürüyüş ve mitinglere on binlerce çalışan katıldı. Ulaşım çalışanları, maaşlarına 650 euro zam istediklerini belirtti.

Almanya'da işçi sendikası Verdi ile demiryolu çalışanları sendikası EVG'nin çağrısıyla 24 saatlik greve giden binlerce çalışan protesto gösterisi düzenlendi. Grev nedeniyle toplu ulaşımın durma noktasına geldiği ülkede turuncu yelekli sektör çalışanları, boş tren istasyonlarında zam talebiyle işverenleri protesto etti. Almanya'nın birçok şehrinde yapılan yürüyüş ve mitinglere on binlerce çalışan katıldı.

Almanya'da ulaşım sektörü çalışanlarından protesto

HER İŞÇİYE 650 EURO ZAM TALEBİ

Demiryolu çalışanlarının Köln tren garı karşısında düzenledikleri eyleme katılan sendika temsilcisi Mesut Ermayası, salgından dolayı işverenin ilk sene zam yapmadığını, ikinci sene ise yüzde 1 buçuk zam teklifini kabul ettiklerini belirterek, "Bunun üzerine savaş geldi, enflasyon geldi, her şey pahalılaştı. Bizim isteğimiz her işçiye 650 euro zam verilmesi" dedi. Bugün Almanya'nın en büyük grevinin yapıldığını ifade eden Ermayası, "Köln kentinde 2 bin 200 işçimiz var. Bunun 400-450'si Türk işçilerimiz" şeklinde konuştu.

"BİZE GELİNCE PARA YOK"

Demiryolu işçisi Mesut Ceviz ise, "Yöneticiler kendisine yüzde 14 zam yapıyor. Bize gelince para yok diyor" ifadelerini kullanırken, Güray Deniz de, "İşverenden hakkımızı talep ediyoruz, inşallah alacağız. En az 650 euro brüt talep ediyoruz" diye konuştu.

Almanya'da ulaşım sektörü çalışanlarından protesto

GREV BU GECE SONA ERECEK

Grevin bugün saat 00.00'da sona ermesi bekleniyor. Yaklaşık 2,5 milyon çalışanı temsil eden işçi sendikası Verdi, artan yaşam maliyetleri karşısında maaşların yetersiz kaldığı gerekçesiyle ulaşım sektörü çalışanları için zam talep ediyor. Sendika, çalışanlar için yüzde 10.5 ya da en az 500 euro zam yapılmasını isterken, 230 bin çalışanı temsil eden EVG ise yüzde 12'lik bir artış ya da en az 650 euro zam yapılmasını talep ediyor.

Almanya'da ulaşım sektörü çalışanlarından protesto

"31 YILDIR BÖYLE BİR GREV OLMAMIŞTI"

Verdi Sendikası Başkanı Frank Werneke yaptığı açıklamada, mücadelelerinin umursamaz patronlara karşı olduğunu belirterek, "31 yıldır böyle bir grev olmamıştı. Taleplerimiz karşılanmazsa geniş kapsamlı bir mücadele içerisine gireriz, ancak işverenlerin böyle bir riske girmeyeceğini düşünüyorum" dedi.

Kaynak: İHA
YORUMLAR (5)
  • Uras Çelik: Turkiyede 8000 lira asgari ücrete çok diyenler Almanya'da 3000 euro maaşı beğenmiyor. İnşallah maaşlarinizi düşürürler veya hepinizi işten çıkarırlar. Cevap Yaz 4 2 Yayından Kaldır
  • ahmey bulut: %4 enflasyon cok die Sokaklara indiler bizde @0 harikayız almanya açlıktan ölüyor Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Gerginyo : Adamların ek zammı bile bizim asgari ücretin neredeyse iki katı Cevap Yaz 6 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Suriyeli sığınmacı, 12 günde gelebildiği Almanya'da belediye başkanı oldu Suriyeli sığınmacı, 12 günde gelebildiği Almanya'da belediye başkanı oldu

Son Dakika Yerel Almanya'da on binler sokaklara indi! Ülkede ulaşım durdu, işçiler taleplerinden vazgeçmiyor - Son Dakika


Advertisement