Bahadın Beldesi'nde Şarap Üretimi - Son Dakika
Yerel

Bahadın Beldesi'nde Şarap Üretimi

Bahadın Beldesi\'nde Şarap Üretimi

'Bahadın'da Verimli Topraklar, Çalışan Kadınlar Projesi' kapsamında 110 kadına organik bağcılık ve şarapçılık konusunda 6 ay süreyle eğitim verildi.

02.01.2012 12:18

Yozgat'ın Sorgun İlçesi'ne bağlı Bahadın Belde Belediyesi ile Ankara Bahadınlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ve Ankara Ziraat Fakültesi'nin ortaklaşa düzenlediği 'Bahadın'da Verimli Topraklar, Çalışan Kadınlar Projesi' kapsamında 110 kadına organik bağcılık ve şarapçılık konusunda 6 ay süreyle eğitim verildi. Eğitim sonunda deneme amaçlı ilk şarap üretimi de gerçekleştirildi.

Bahadın Belediye Başkanı CHP'li Dilaver Özcan, Avrupa Birliği Kadın İstihdamı Destekleme Hibe Programı tarafından, 27 Temmuz 2010 tarihinde, 'Bahadın'da Verimli Topraklar, Çalışan Kadınlar Projesi'nin kabul gördüğünü söyledi. Başkan Özcan, "Bu proje, organik bağcılık ve şarap yapılması yönünde bir projeydi. 148 bin euroluk bütçenin yüzde 90'ı belediyemize çıktı. Ankara Bahadınlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ile Ankara Ziraat Fakültesi projemize ortak olarak bir yıl boyunca bu projeyi uyguladık. 6 ay boyunca 110 kadınımız organik bağcılık ve şarapçılık konusunda sürekli eğitim aldılar. Avrupa Birliği bütçesinden Bahadın beldemize böyle bir şarap üretim atölyesi kurduk. Kadınlarımız ürettikleri üzümleri burada şaraba dönüştürebiliyorlar. Şimdilik ticari bir kuruluş değil, ilk üretimimizi yaptık. Ürettiğimiz bu şaraplar şimdilik sadece hediyelik. Ancak önümüzdeki yıl şirketleşerek ihracata dönük bir üretim yapmayı planlıyoruz. Dolayısıyla bu yılki yaptığımız üretimle hem üzümleri değerlendirme açısından hem de şarabın kalitesi bakımından bize ayrı bir tecrübe kazandırdı. Önümüzdeki yıllarda şarabın yanı sıra pekmez üretimine de yönelmeyi düşünüyoruz. Tabii bunların hepse Bahadın markası adı altında olacak" dedi.

Önceki yıllarda olduğu gibi bağcılığın yeniden gelişmesi açısından şarap üretiminin önemli olduğunu belirten Başkan Özcan, "Kadınlarımızın burada şarap üretimi devam edecek. Şu anda toplam 5 bin 200 şişe şarap üretimi yaptık. Yani bu da yaklaşık olarak 4.5 ton civarına denk geliyor. Bu, dediğim gibi deneme üretimiydi. Tesisimiz nasıl çalışıyor, kursiyerlerimiz eğitimlerini iyi almışlar mı, bunu görmek istedik. Kadınlarımızın bu eğitim iyi aldıklarını gördük" diye konuştu.

- Yozgat/ Sorgun

Kaynak: DHA

Son Dakika Yerel Bahadın Beldesi'nde Şarap Üretimi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement