Bir Ağabeyin 44 Yıllık Fedakarlığı - Son Dakika

Bir Ağabeyin 44 Yıllık Fedakarlığı

05.06.2014 11:11
Bir Ağabeyin 44 Yıllık Fedakarlığı

Kışın İstanbul'da, diğer zamanlarda ise Sivas'ın İmranlı ilçesinde yaşayan 74 yaşındaki Halil Zurnacı, tekerlekli sandalyeye mahkum olan 64 yaşındaki kardeşi Kasım'ın günlük ihtiyaçlarını 44 yıldır karşılıyor Zurnacı: "6 kardeşiz ama kardeşime hep ben bakıyorum, bakmaya da devam edeceğim. Ölene kadar.

MERVE TOPUZ - SEYİT AHMET EKSİK - Kışın İstanbul'da, diğer zamanlarda ise Sivas'ın İmranlı ilçesinde yaşayan 74 yaşındaki Halil Zurnacı, bedensel engelli kardeşi Kasım'a 44 yıldır bakıyor.

Evli ve 4 çocuk babası Halil Zurnacı, 11 yaşındayken hayvan otlatırken düşen ve omurilik zedelenmesi sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olan 64 yaşındaki kardeşi Kasım'a yıllardır kol kanat geriyor.

Kardeşinin günlük ihtiyaçlarını gideren Zurnacı, fedakarlığıyla çevresindekilerin takdirini topluyor. Kış mevsimini İstanbul'da geçiren ve havaların ısınmasıyla Karacaören köyüne gelen Zurnacı kardeşler, köyde vakit geçiriyor.

Halil Zurnacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 kardeşinden en küçüğü olan Kasım'a rahatsızlığının ilk yıllarında anne ve babasının köyde baktığını söyledi.

Babasının vefatından sonra köyde tek kalan kardeşini ve annesini 1970 yılında İstanbul'a götürdüğünü, bir süre sonra da annesini kaybettiğini anlatan Zurnacı, 1970'den bu yana kardeşinin bakımını üstlendiğini belirterek, "Kasım'ı ilk yıllarda doktora götürdüm, çare bulunamadı. Ben olmadan onu bir yere göndermem çünkü sorumluluğu bende" dedi.

Zurnacı, 22 yıl önce emekli olduğunu ve kardeşine daha fazla zaman ayırdığını ifade ederek, "Bir insanın ihtiyacı neyse kardeşimin de bütün ihtiyaçlarını ben yerine getiriyorum. Kendisinin yapamadığı bir ihtiyacı ben tamamlıyorum. Sabah kalktığımızda soğuk günlerde sobasını yakarım, üzerini giydirir, yüzünü yıkarım, çorabını ve ayakkabısını giydiririm. Yatağını topladıktan sonra kahvaltısını yaptırırım. Banyosunu yaptırıyorum, sofrasını hazırlıyorum, yemeğini yediriyorum. Günlerimiz böyle geçiyor" diye konuştu.

"Ölene kadar bakacağım"

Kardeşi Kasım'ın bir hayırseverin aldığı akülü tekerlekli sandalyeyle dışarı çıkıp gezdiğini anlatan Zurnacı, şunları söyledi:

"Yazları istanbul'da kalmak istemiyor, ben de onu köye getiriyorum. Ailemi bırakıp onunla köyde vakit geçiriyorum. Kardeşimle köyde 5 ay kalıyoruz. Genç ölür ama ihtiyar muhakkak ki ölür, ben öldükten sonra nerede kalır diye onu düşünüyorum acaba nerede kalır, kim bakar, hep aklımda bu var. 6 kardeşiz ama kardeşime hep ben bakıyorum, bakmaya da devam edeceğim. Ölene kadar bakacağım."

Kasım Zurnacı ise ağabeyinin hiç şikayet etmeden kendisine baktığını ve her isteğini elinden geldiğince yerine getirmeye çalıştığını belirterek, "Sabah kalkınca önce üzerimi giydirir, yüzümü yıkar, kahvaltımı hazırlar, yemeğimi yapar. Ne istersem onu yapmaya gayret ediyor. Ağabeyimin yaptığı zor bir iş, ona çok teşekkür ediyorum. Allah ona huzur ve sağlık versin. Hep dua ediyorum ki ben ondan önce öleyim" ifadesini kullandı.

Zurnacı, "Ben de herkes gibi yürümek isterdim ama Allah'tan geldi. Buna da şükrediyorum" dedi. - Sivas

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
SİVAS'IN İMRANLI İLÇESİNDE KAR YAĞIŞI SİVAS'IN İMRANLI İLÇESİNDE KAR YAĞIŞI

Son Dakika Yerel Bir Ağabeyin 44 Yıllık Fedakarlığı - Son Dakika


Advertisement