Birlik Vakfı Van Şubesi Açıldı - Son Dakika
Yerel

Birlik Vakfı Van Şubesi Açıldı

Birlik Vakfı Van Şubesi Açıldı

Türkiye’nin en köklü vakıflarından olan Birlik Vakfı, Van’da şube açtı.

26.03.2014 16:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye'nin en köklü vakıflarından olan Birlik Vakfı, Van'da şube açtı.

Eski Hastane Caddesi'nde kurulan şubenin açılış törenine Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar, Birlik Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Mehmet Alacacı, Birlik Vakfı Van Şube Başkanı Rasim Arslan, bazı STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Açılış kurdelesinin protokol tarafından kesilmesinin ardından bir konuşma yapan Birlik Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Mehmet Alacacı, vakfın 29 Mayıs 1985 yılında kurulduğunu hatırlattı. Konuşmalarında Türkiye'nin artık değiştiğini ifade eden Alacacı, "Türkiye, bölgesinde lider olma yönünde ilerliyor. Türkiye, artık talimat alan bir Türkiye değil. Türkiye artık birilerinin güdümünde olan bir Türkiye değildir" dedi.

Alacacı'nın konuşmaları esnasında telefonla bağlanan eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman, vakfın Van'a hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Ekonomik kalkınmada, sosyal kalkınmanın göz ardı edilmesi halinde ülke kalkınmasının mümkün olmadığını belirten YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da, "Dolayısıyla vakıflarımız da Osmanlıdan beri toplumumuz, ecdadımız bu anlamda kullanmışlar. Yani ekonomik kalkınmayla beraber toplumsal kalkınmayı dikkate almışlar, toplumsal kalkınmayı en iyi şekillendirecek, en iyi hizmet sunacak unsurları da vakıflar olarak görmüşlerdir" ifadelerini kullandı.

Vakfın Van'da şube açmasının kendilerini mutlu ettiğini dile getiren AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar ise, "AK Parti olarak 30 Mart seçimlerinde kazanırsak Birlik Vakfı dahil olmak üzere bütün vakıflarımıza, derneklerimize yani memleketimize katkı sağlayacak herkese tam destek vereceğiz" dedi.

Van Valisi Aydın Nezih Doğan da, gençlerin omuz vermediği herhangi bir davanın muvaffak olmasının imkansız olduğunun altını çizerek, "Bu anlamda gençlere yönelmiş organizasyonlara ihtiyacımız var. Türkiye'nin her yerinde buna ihtiyacımız var, ama özellikle Van gibi genç nüfusu yoğun olan bir ilde buna daha çok ihtiyacımız vardır" diye konuştu.

Van'da ortanca yaş oranının yüzde 20'nin üzerinde olduğunu ifade eden Vali Doğan, "Van, Türkiye'deki en genç nüfusuna sahip olan illerin hemen başında geliyor. Bunun yanında Van, 24 bin öğrencisi olan köklü bir üniversiteye sahip. Üniversitede okuyan her bir gencin buradaki STK'ların şemsiyesine ihtiyacı vardır. Vakfın yüzyıllardır bu ülkede üniversite öğrencilerine kucak açan bir kuruluş olarak görmemiz lazım. Böyle köklü bir kuruluşa Van'da sahip çıkmamız lazım" şeklinde konuştu.

Tören verilen ikramlarla son buldu. - VAN

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Birlik Vakfı Van Şubesi Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gazze Şeridi'nde İsrail Saldırısında Belediye Başkanı Hayatını Kaybetti
  09 Nis Gazze Şeridi'nde İsrail Saldırısında Belediye Başkanı Hayatını Kaybetti

  Gazze Şeridi'nde İsrail güçlerinin düzenlediği hava saldırısında Maghazi Belediye Başkanı Hatem el-Ghamri ve 4 kişi hayatını kaybetti. Uluslararası topluma İsrail'e yönelik insanlığa karşı işlediği suçlardan dolayı soruşturma açılması çağrısı yapıldı.

 • AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu: AK Parti Kürtlerden biraz daha uzaklaştı
  09 Nis AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu: AK Parti Kürtlerden biraz daha uzaklaştı

  AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrası Kürt seçmenin tercihlerini ve AK Parti'nin durumunu değerlendirdi. Miroğlu, Kürt seçmenin, AK Parti ve DEM gibi partilere oy vererek, marjinal sokak siyasetinden kurtulup siyasetin merkezinde söz sahibi olmak istediğini belirtti.

 • Malatya ve Elazığ için kuvvetli sağanak uyarısı
  09 Nis Malatya ve Elazığ için kuvvetli sağanak uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Malatya ve Elazığ için kuvvetli sağanak uyarısında bulundu. Bugün öğle saatlerinden itibaren artarak akşam saatlerine kadar yerel olarak kuvvetli olması beklenen gök gürültülü sağanak nedeniyle vatandaşlar sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

 • SUBÜ Rektörü ve CHP PM Üyesi Ramazan Bayramı Mesajı Yayımladı
  09 Nis SUBÜ Rektörü ve CHP PM Üyesi Ramazan Bayramı Mesajı Yayımladı

  Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Ecevit Keleş, Ramazan Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Sarıbıyık, bayramın manevi atmosferine vurgu yaparak, Filistin ve Doğu Türkistan'da yaşanan zulümlere dikkat çekti. Keleş ise bayramın birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını pekiştirmesi gerektiğini belirtti.

 • Burhaniye'de 2024-2029 Dönemi Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi
  09 Nis Burhaniye'de 2024-2029 Dönemi Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

  Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler başkanlığında, 31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra 2024-2029 döneminin ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Yeni dönem meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, belediye daire müdürleri, basın mensupları ve Burhaniyeliler toplantıya katıldı. Toplantıda meclis başkan vekilleri, meclis katipleri ve encümen üyeleri seçildi. Ayrıca komisyon üyeleri belirlendi ve 2023 Yılı Faaliyet Raporu görüşüldü.

 • Pazaryeri Belediye Meclisi Toplantısında Encümen Üyeleri ve Komisyonlar Belirlendi
  09 Nis Pazaryeri Belediye Meclisi Toplantısında Encümen Üyeleri ve Komisyonlar Belirlendi

  31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra Pazaryeri Belediye Meclisi ilk kez toplandı. Toplantıda encümen üyeleri, başkan vekili ve plan bütçe komisyonu belirlendi. Belediye Başkanı Zekiye Tekin, yeni dönemin Pazaryeri ilçesine hayırlı olmasını temenni etti.

 • TÜRKPATENT, coğrafi işaretli ürün sayısını açıkladı
  09 Nis TÜRKPATENT, coğrafi işaretli ürün sayısını açıkladı

  Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından tescil edilen coğrafi işaretli ürün sayısı geçen yıl sonunda 1512 olurken, Gaziantep ürünü tescillenen iller sıralaması, Hatay da en fazla coğrafi işaret başvurusu yapan iller arasında ilk sırada yer aldı. Türkiye'nin coğrafi işaret tescilli ürün sayısı 2023 sonu itibarıyla 1512 oldu. Kuruma geçen yıl 371 ürün için başvuru yapıldı ve bunlardan 209'u coğrafi işaret tescili aldı.

 • Akyazı Belediyesi'nin İlk Meclis Toplantısında Başkan Soykan Konuştu
  09 Nis Akyazı Belediyesi'nin İlk Meclis Toplantısında Başkan Soykan Konuştu

  Akyazı Belediyesi'nin 31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından gerçekleştirilen ilk meclis toplantısında Belediye Başkanı Bilal Soykan, Akyazı'nın güzelleştirilmesi ve değer katılması için çalışacaklarını belirtti.

 • Barış Pınarı Harekatı'yla temizlenen Tel Abyad ve Rasulayn'da halk, huzur içinde Ramazan Bayramı'na giriyor
  09 Nis Barış Pınarı Harekatı'yla temizlenen Tel Abyad ve Rasulayn'da halk, huzur içinde Ramazan Bayramı'na giriyor

  Barış Pınarı Harekatı'yla terör örgütü YPG/PKK'dan temizlenen Suriye'nin Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerinde halk, Türkiye'nin çabalarıyla sağlanan huzur ve güven ortamında beşinci Ramazan Bayramı'na girecek. Buna rağmen ekonomik zorluklar yaşayan halk, pazarda alışveriş yaparak bayrama hazırlanıyor.

 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Yeni Dönem İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  09 Nis Zeytinburnu Belediye Meclisi Yeni Dönem İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından Zeytinburnu'nun 5 yıllık yeni yönetiminde söz sahibi olacak belediye meclis üyeleri, Belediye Başkanı Ömer Arısoy'un başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

 • Tokat Belediye Başkanı atlı ziyaretçilerle karşılaştı
  09 Nis Tokat Belediye Başkanı atlı ziyaretçilerle karşılaştı

  Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, atla safari yaparak gelen Ceylan Kırca ve Sümmani Yılmaz tarafından beklenmedik bir ziyaretçi grubuyla karşılaştı. Başkan ve vatandaşlar bu ilginç ziyaret karşısında hayrete düştü.

 • Meksika'da 33 yıl sonra ilk kez görülen güneş tutulması izlendi
  09 Nis Meksika'da 33 yıl sonra ilk kez görülen güneş tutulması izlendi

  Meksika'nın başkenti Mexico City'de yaşayanlar, 33 yıl sonra ilk kez görülen güneş tutulmasını izlemek için sahillere ve Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi'nin kampüsüne akın etti. Tutulma, Meksika'nın kuzeyindeki bazı şehirlerde net şekilde izlendi. Meksikalılar ve turistler, tarihi anlara tanıklık etmek için tutulmanın görüldüğü kentlere akın etti.


Advertisement