Bü'de Tarih Konferansı - Son Dakika

Bü'de Tarih Konferansı

24.05.2016 15:15
Bü'de Tarih Konferansı

Bartın Üniversitesi Tarih Kulübü “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Tarihçilik” konulu bir konferans düzenledi.

Bartın Üniversitesi Tarih Kulübü "Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Tarihçilik" konulu bir konferans düzenledi.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi amfisinde gerçekleştirilen konferansa Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Oral konuşmacı olarak katıldı. Oral, tarihçiliğin günümüze kadar birçok evreden geçtiğini belirterek, "Modern öncesi evreyi geride bırakırsak ve tarihçiliği bir dil olarak değerlendirirsek, modernizm ve postmodernizmin de Batı'da yaşadığı evreler Türk devletlerinde de yaşanmıştır. Ancak tarihçilik eskisi gibi yapılmamaktadır. Daha önceleri üst anlatı şeklinde devletin üst kademesinin konu alındığı tarih, şimdi toplumların tarihi olarak bireye kadar inmiştir. Yeni tarih anlayışında bütün olarak değil, birey olarak tarih anlatımı yapılmaktadır" dedi.

"Sempozyum" kelimesinin kökeninden ve anlamından da bahseden Oral, "Sempozyum kelimesi bize eski Antik Yunan'dan gelmiştir. O dönemlerde sempozyumlar bir içki daveti olmakla beraber, içkinin çokça tüketildiği toplantılardı. Günümüzde de sempozyum ismiyle hemen her gün etkinlikler gerçekleştirmektedir. Sempozyum demek yerine 'bilgi şöleni' kullanılabilir" diye konuştu.

Soru cevap kısmıyla sona eren etkinliğe, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. - BARTIN

YORUMLAR
500
Fındık bahçelerinde zirai mücadele doğru ve zamanında yapılmalı Fındık bahçelerinde zirai mücadele doğru ve zamanında yapılmalı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Bü'de Tarih Konferansı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement