Çankırı'da 'Namaz Bilinci ve Diriliş' Konulu Konferans - Son Dakika

Çankırı'da 'Namaz Bilinci ve Diriliş' Konulu Konferans

25.11.2015 15:51
Çankırı'da 'Namaz Bilinci ve Diriliş' Konulu Konferans

ÇANKIRI (İHA) “Milli Eğitim Bakanlığı Din öğretimi Genel Müdürlüğü ve Ensar Vakfı arasında imzalanan protokol gereği Çankırı’da “Namaz Bilinci ve Diriliş” konferansı düzenlendi.

ÇANKIRI (İHA) "Milli Eğitim Bakanlığı Din öğretimi Genel Müdürlüğü ve Ensar Vakfı arasında imzalanan protokol gereği Çankırı'da "Namaz Bilinci ve Diriliş" konferansı düzenlendi.

Çankırı 100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa vatandaşların ve protokolün ilgisi de yoğun oldu. Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başlayan konferansın açılış konuşmasını yapan Ensar Vakfı Çankırı Şube Başkanı Recep Yılmaz, vakıf çalışmaları hakkında bilgi vererek. "Maddi ihtiyaçlarımız kadar manevi ihtiyaçlarımız da vardır. Ensar Vakfı geleneğimizde var olan bu anlayışı yaşatmak, geliştirmek ve yeni nesillere aktarmak üzere kurulan bir vakıftır. Ensar Vakfı Çankırı'da 2015 yılı Şubat ayından beri faaliyet göstermektedir. Vakfımız Türkiye'deki Din Hizmetleri ve Öğretiminin daha nitelikli öğretilebilmesi için eğitim ve yayın çalışmaları yapmakta olup Çankırı'da da 3 adet kız öğrenci evi, birçok öğrenciye burs, sosyal ve kültürel faaliyetleri ve gelenekse Ensar Buluşmaları ile fark yaratmaya devam etmektedir" dedi.

Başkan Yılmaz'ın konuşmasının ardından İlahiyatçı yazar Ahmet Bulut 'Namaz Bilinci ve Diriliş' konferansına Türkiye gibi yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede dinin direği olan 5 vakit namaz kılma oranının yüzde 30lar da olduğunu bununda çok düşündürücü bir durum olduğunu söyleyerek başladı.

NAMAZ KILMAK MÜMİN OLABİLMENİN GEREĞİDİR

İlahiyatçı Yazar Ahmet Bulut: "Bir insan doğal felaketlerden ötürü mü hayatını kaybetse daha iyi olur yoksa namazsızlık hastalığıyla hayatını kaybetse mi daha iyi olur? Bu kişi eğer mümin ise Rabbine kavuşur. Ama namazsız giderse ebedi hayatını kaybeder. Biz namazın önemini ve değerini anlatabilmek için il il, ilçe ilçe geziyoruz. Bir kardeşimizin bile namazla buluşması, Kuran ile tanışması tüm yorgunluğumuzu alıyor ve bize büyük bir manevi haz veriyor. Namaz cennetin anahtarı, müminin miracıdır. Namaz, sevgili peygamberimizin hayatındaki olmazsa olmazıdır. Demek ki mümin olmanın elle tutulur, gözle görülür en somut ifadesi de namaz. Namaza gelin kurtulun diye Allah bizi günde 5 sefer çağırıyor Bu çağrıyı reddedince kimi reddetmiş oluyoruz? Allah'ı sadece bunu düşünsek; beni çağıran kim namaza gitmediğimde kimi reddediyorum. Bu ezanın kime olduğunu, bu çağrının kime yapıldığım düşünün ve gitmediğinizde kimi reddettiğinizin farkına varın" diye konuştu.

İLAHİYATÇILARIN UZUN YILLAR YAPAMADIĞINI DEMBA BA ALTI AYDA YAPTI

Türkiye'de sosyal medya ve popüler kişilerin takipçisinin çok ve kitleleri etkileme gücünün yüksek olduğunu vurgulayan, Yazar Bulut bunun en iyi örneklerinden birinin geçtiğimiz yıllarda Beşiktaş'ta top oynayan Senegalli Müslüman futbolcu Demba Ba olduğunu vurgulayarak Ba'nın kendisi ile yapılan bir röportajda Türkiye'de kendisini en çok sevindiren şeyin sabah ezanını dinlemek ve namaza giden insanları görmek olduğunu söylediğini bununda izleyeni ve takipçisi çok olan milyonlarca gence ulaştığını ve namaz konusunda farkındalık yarattığını söyledi.

Ahmet Bulut ayrıca Demba Ba'nın "Biz şampiyon olursak ben şampiyonluk sevincimi Sabah namazını Sultan Ahmet Camiinde taraftarlarımızla kutlamak isterim" dediğini bunun bir Müslüman için mutluluk verici bir durum olduğunu gençlerin bu sözlerden çok etkilendiğini söyleyerek "Kısacası kendi adıma söyleyip benim on yılda namaz ile ilgili oluşturamadığım farkındalığı Demba Ba 6 ayda başardı. Bunun için huzurunuzda bir kez daha kendisine teşekkür ediyorum" dedi.

ÇOCUKLARIMIZI SECCADELERİMİZİN VARİSİ OLARAK YETİŞTİRELİM

Her alanda olduğu gibi namaz konusunda da çocukların Anne babayı rol model olarak aldığını söyleyen Bulut, Allah bizlere çocuklarımızı seccadelerimizin mirasçısı olarak yetiştirmeyi ve namaza sahip çıkan nesiller olarak yetiştirmeyi nasip eylesin diyerek konferansını tamamladı.

Konferans bitiminde Ensar Vakfı Çankırı Şube Başkanı Recep Yılmaz tarafından kendisine Tuz Lamba hediye edilen Ahmet Bulut Çankırı'daki programının ikinci gününde de lise öğrencileri ile okullarında buluştu aynı zamanda okurları için kitaplarını imzaladı. - ÇANKIRI

Çankırı'da 'Namaz Bilinci ve Diriliş' Konulu Konferans
Çankırı'da 'Namaz Bilinci ve Diriliş' Konulu Konferans
Çankırı'da 'Namaz Bilinci ve Diriliş' Konulu Konferans

YORUMLAR
500
Türkiye'de bir ilk: Diyarbakır'da turist yoğunluğundan 'nöbetçi kuyumcu' sistemine geçildi Türkiye'de bir ilk: Diyarbakır'da turist yoğunluğundan 'nöbetçi kuyumcu' sistemine geçildi Mısır'ın Son Ankara Büyükelçisi Salahaddin, Türkiye'nin NATO'da Finlandiya ve İsveç ile İlgili Tutumunu Anımsattı: 'Hükümet Türkiye'deki Gruplar... Mısır'ın Son Ankara Büyükelçisi Salahaddin, Türkiye'nin NATO'da Finlandiya ve İsveç ile İlgili Tutumunu Anımsattı: 'Hükümet Türkiye'deki Gruplar... Çankaya Üniversitesi'nde, Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif Hukuku konuşulacak Çankaya Üniversitesi'nde, Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif Hukuku konuşulacak

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Çankırı'da 'Namaz Bilinci ve Diriliş' Konulu Konferans - Son Dakika


Advertisement