Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat - Son Dakika

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat

04.05.2012 14:47
Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi göz doktoru Abdurrahman Bilen, güneş gözlüğü alırken mutlaka sertifikasına bakılması gerektiğini belirtti.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi göz doktoru Abdurrahman Bilen, güneş gözlüğü alırken mutlaka sertifikasına bakılması gerektiğini belirtti.

Bilen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tezgahlarda çok ucuz fiyatlarda gözlük satıldığını ve bunların hiçbirinin sertifikası olmadığını belirtti.

Güneş gözlüğünde mutlaka filtre olması gerektiğinin vurgulayan Bilen, şunları kaydetti:

"Gözlük sonuçta bir protezdir. Göze takılan gözlüğün sağlıkla ilgili her türlü standartlara sahip olması gerekmektedir. En basiti bir TSE belgesinin olması gerekiyor. Tezgahlarda satılan bu gözlüklerin hiçbirinde bu belge yok. Güneş gözlüklerinde en önemli şey, ultraviyole filtresidir. Güneşten gelen zararlı ışınlarını kesebilmelidir. Oları ne ben ne de vatandaş özel cihazlara ölçmeden anlayamaz. Bunun ultraviyole filtresi var mı, yok mu değerlendiremez. Onun için sertifikalı, nerede, hangi şartlarda üretildiği bilinen gözlükler seçilmelidir. Güneşin yoğun olduğu yaz günlerinde güneş gözlüğünün kullanılması önemli."

- ADIYAMAN

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Besni'de çiftçilere Antep Fıstığı fidanı dağıtıldı Besni'de çiftçilere Antep Fıstığı fidanı dağıtıldı Akrabalar arasında silahlı kavga: 2 yaralı Akrabalar arasında silahlı kavga: 2 yaralı Başkan Dağtekin'den Dünya Engelliler Günü mesajı Başkan Dağtekin'den Dünya Engelliler Günü mesajı

Son Dakika Yerel Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement