İhracatta Yeni Hedef 150 Milyar Dolar - Son Dakika
Yerel

İhracatta Yeni Hedef 150 Milyar Dolar

İhracatta Yeni Hedef 150 Milyar Dolar

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, açıklanan ihracat rakamlarının büyük bir başarı olduğunu bildirdi.

03.01.2012 17:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, açıklanan ihracat rakamlarının büyük bir başarı olduğunu bildirdi.

Konukoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ihracatının 2011 yılında yüzde 18,2 artışla 134 milyar 571 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmesinin büyük bir başarı olduğunu belirtti.

Bölge olarak çok başarılı bir yıl geçirdiklerini, Gaziantep'in rekor üstüne rekor kırdığını vurgulayan Konukoğlu, Türkiye ihracatı yüzde 18,2 artarken, Gaziantep ihracatının da yüzde 37,2 artış gösterdiğine dikkati çekti.

Konukoğlu, dünyadaki bu kadar karışıklığa, Avrupa'daki ve çevremizdeki bu kadar olumsuzluğa rağmen bu başarıyı gerçekleştiren sanayicileri canı gönülden kutladığını ifade ederek, "Bu büyük bir başarı. Sanayicinin ortaya koyduğu özveri ile Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Önümüzdeki dönemde bu başarıyı tekrarlayacağız. Sayın Ekonomi Bakanımızın da büyük katkısı var. Bundan sonraki dönemde bu rekorlar tekrar egale edilecektir."

İstanbul odaklı ihracatın Anadolu'ya kaydığını, 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayısının 15'e çıktığını anlatan Konukoğlu, şöyle konuştu:

"Gaziantep en fazla ihracat yapan 6. il konumunda. İhracat Anadolu'nun her noktasına kaydı. Bu da inanılmaz derecede güzel bir olay. Dönüp baktığımızda 10 yıl önce Türkiye'de 1 milyar doları aşan 5-6 tane şehir varken, bugün 15 oldu. Bunlar inşallah artacak. Ben önümüzdeki sene bunun 20 ili bulacağına inanıyorum. 2023 hedeflerine tam gaz ilerleyip gidiyoruz."

Konukoğlu, 2012'nin zorlu bir yıl olacağını, ama bu zorlu yılın geçilemeyecek gibi olmadığını söyledi.

İhracatın artmasında Eximbank desteklerinin önemli bir rol oynayacağını bildiren Konukoğlu, ihracatçıları dikkatli olmaları konusunda uyararak vadeyi uzatarak risk almamalarını tavsiye etti.

Konukoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Çünkü önümüzdeki dönem zorlu olacak, ama ülke olarak sanayiciler olarak zorları başarmayı seviyoruz. Bu dönemde eğer elde ettiğimiz pazarları genişletirsek, Avrupa ve diğer bölgeler normale döndüğünde de bizim için büyük artı olacaktır. Dikkatli olmalı. Mümkün olduğu kadar ihracatımız hangi para cinsindense borçlanmayı aynı para cinsinden yaparak, kur farkından etkilenmemeliyiz. Herkes borçlanmasına dikkat etmeli."

- GAZİANTEP

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel İhracatta Yeni Hedef 150 Milyar Dolar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement