Kurtaran-2022 Tatbikatı'nda denizaltından kurtarma faaliyeti gerçekleştirildi - Son Dakika

Kurtaran-2022 Tatbikatı'nda denizaltından kurtarma faaliyeti gerçekleştirildi

26.05.2022 10:00

Kurtaran-2022 Tatbikatı'nda denizaltından kurtarma faaliyeti gerçekleştirildi Doğu Akdeniz'de 22-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Kurtaran-2022 tatbikatı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde 'Tatbikatın Basın Günü' çerçevesinde basın mensuplarına brifing verilirken, tatbikat gün içerisinde...

Kurtaran-2022 Tatbikatı'nda denizaltından kurtarma faaliyeti gerçekleştirildi

MUĞLA - Doğu Akdeniz'de 22-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Kurtaran-2022 tatbikatı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde 'Tatbikatın Basın Günü' çerçevesinde basın mensuplarına brifing verilirken, tatbikat gün içerisinde denizaltından kurtarma faaliyetleri ile devam etti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Doğu Akdeniz'de bu yıl 5'incisi gerçekleştirilen Kurtaran-2022 Tatbikatı çerçevesinde Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda basın brifingi verildi. Deniz Kuvvetleri Kurtarma ve Su Altı Komutanlığı Albay Özgür Kenan Tansoy tarafından tatbikatla ilgili basın mensuplarına bilgilendirmede bulunularak, icra edilecek faaliyetler aktarıldı. Brifingin ardından; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi, Güney Deniz Saha Komutanlığı Yardımcı Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'ne bağlı 1 fırkateyn, 3 denizaltı, 1 denizaltı kurtarma gemisi, 2 kurtarma/yedekleme gemisi, 1 mayın avlama gemisi, 1 karakol gemisi, 1 helikopter, 1 römorkör, 1 insansız hava aracı, 1 Paraşütle Arama Kurtarma Timi (PAK), 1 Denizaltı Tahliye ve Kurtarma Yardım Timi faaliyetlerini icra etti.

12 ülkeden 26 gözlemcinin takip ettiği tatbikata, Kara kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1 adet ambulans helikopter, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1 adet c-130 nakliye uçağı, Sahil güvenlik Komutanlığı'ndan 1 adet sahil güvenlik botu da katılırken, İçişleri Bakanlığı, Sağlık bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü de iştirak etti.

Yerli katılımcılar ile yapılan Kurtaran-2022 Tatbikatı çerçevesinde senaryo gereği batan denizaltı rov cihazı ile görüntülenip tespit edildi. Emniyet dalgıçları batığın üzerinden emniyet dalışı yaptı. Kaza yapan denizaltı personeli özel bir tüp içinden kıyafetleri ile çıkarken, botla gemiye alındı. Sağlık ekipleri aciliyet durumlarına göre tedavi planı hazırladı. Bir kazazede de genel durumu kontrol altına alındıktan sonra tıbbi personel eşliğinde helikopterle bölgedeki bir hastaneye tahliye edildi. Nefes kesen tatbikatta denizaltından kurtarma faaliyetleri başarı ile icra edilirken tatbikat 27 Mayıs Cuma günü son bulacak.

YORUMLAR
500
Tüneller bölgesinde acil durum tatbikatı gerçekleştirildi Tüneller bölgesinde acil durum tatbikatı gerçekleştirildi Orman yangınına müdahale tatbikatı gerçekleştirildi Orman yangınına müdahale tatbikatı gerçekleştirildi Sel sularında UMKE ve AFAD'dan nefes kesen kurtarma operasyonu Sel sularında UMKE ve AFAD'dan nefes kesen kurtarma operasyonu
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Kurtaran-2022 Tatbikatı'nda denizaltından kurtarma faaliyeti gerçekleştirildi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement