Netekim Karakolu 13 Şubatta Sinemalarda Seyircisiyle Buluşuyor - Son Dakika
Yerel

Netekim Karakolu 13 Şubatta Sinemalarda Seyircisiyle Buluşuyor

Netekim Karakolu 13 Şubatta Sinemalarda Seyircisiyle Buluşuyor

12 Eylül Döneminin karakollarını temsilen Netekim Karakolu adı verilen kara mizah film 13 Şubat'ta sinemalarda seyircisiyle buluşuyor.

28.01.2015 09:23  Güncelleme: 09:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

12 Eylül Döneminin karakollarını temsilen Netekim Karakolu adı verilen kara mizah film 13 Şubatta sinemalarda.

Gerçek bir olaydan yola çıkılarak senaryosu yazılan Netekim Karakolu adlı filmde, 1970 yılında çekmeye çalıştıkları amatör film dolayısıyla, 10 yıl sonra 12 Eylül Darbesiyle başları derde giren köylülerin trajikomik serüvenleri anlatılıyor.

Sinema meraklısı bir genç olan Zeynel (Şamil Mehmet Korkmaz) bir Almancıdan emanet aldığı amatör kamera ile bir aksiyon filmi çekmeye kalkışır. Ama karşısına çıkan güçlükleri yenmeye arkadaşlarının ve köylülerinin verdiği destek de yetmez. Film yarım kalır.

Aradan 10 yıl geçmiştir. Zeynel gecikmeli de olsa üniversiteye başlamıştır. Ancak ilçedeki bir yerel gazetede çalışmasını da sürdürmektedir. Ülke 12 Eylül darbesine maruz kaldığı günlerde Zeynel gazetecilik işine devam ettiği için ilçedeki sıkı uygulamalara yakından tanık olur.

Zeynel bir yandan da Ankara'daki okuduğu Fakülteye gidip gelmektedir.

12 Eylül ilçedeki hayatı derinden etkilemiştir. Karakolda komutanlık yapan Durmuş Dadak (Deniz Sandalcı) ilçede hayatın her safhasına el koymuştur. Köy muhtarının işkence altındayken kurtulmak için anlattığı bir silah hikayesinin ardından koşan komutan her yerde ne olduğu belirsiz silahı aramaktadır. Yaptığı bitmez tükenmez operasyonlardan birinde Zeynel'in evinde çok sayıda kitap ve on yıl önce çekilen filme ait fotoğraflar ve film şeritleri ele geçirir.

Zeynel'in üniversite öğrencisi olması da örgütçü olma ihtimalini güçlendirmiştir.

Komutan filmle ilgili yaşlı ve genç herkesi gözaltına alıp fotoğraflarda görülen silahları ister. Çatışma sahnelerinde senaryo gereği ölen oyuncuları, öldürülmüş insanlar olarak değerlendirip, Zeynel ve diğer kasabalıları adam öldürmekle ve örgüt kurmakla suçlar. Bu komik durum günlerce sürer…

12 Eylül 2013 tarihinde çekimine başlanan Netekim Karakolu filmi, filme konu olan gerçek mekanlarda çekildi. Filmde 12 Eylülde sorgulanan köylülerden bir kısmı da rol aldı. Diğer oyuncular üç defa yapılan oyuncu seçimleri ile 500 civarında talibin arasından seçildi. 200 kişinin rol aldığı Filmin çekimi Eylül 2014 tarihinde tamamlandı. Başta 6 Şubat 2015 tarihinde gösterime girmesi düşünülen Netekim Karakolu çekim sonrası çalışmaların uzaması nedeniyle 13 Şubat tarihinde izleyici ile buluşacak.

Netekim Karakolu Altın Limon Film festivalinde, kullanılan mekanlar, oyuncuların seçimi, konusunun özgünlüğü ve anlatım tarzıyla büyük ödül olan "en organik film" ödülünü kazandı. Malatya uluslar arası film festivalinde finale kalan 9 film arasına girmeyi başarırken yine Malatya'da festival süresince en fazla izlenen film oldu.

Filmin Yönetmenliğini Yasin Korkmaz, görüntü yönetmenliğini de yine Kadir Baziki yaptı. Süresi 90 dakika olan sinema filmi Netekim Karakolu filmi tamamen Mersin'de çekildi. Filmin lojistik desteği, Toroslar Belediyesi, Erdemli Belediyesi, Limonlu Belediyesi ve Erdemli Ziraat Odası tarafından sağlandı.

Netekim Karakolu Filmi ile açıklama yapan yönetmen Yasin Korkmaz, "Netekim Karakolu, 12 Eylül döneminde bir birini aratmayan karakollarımızın ortak adıdır ve isim babası da Kenan Evren'dir. Senaryo öncesinde ciddi bir saha araştırması yaptık ve çok sayıda canlı tanık dinledik. Kimseye haksızlık yapmak istemedik. Bu tanıkların anlattıkları da kayıt altındadır. Çıkardığımız sonuç filmimizin de ana fikrini oluşturdu: 'darbeler insan karakterine ve insan onuruna hakarettir. Darbeler nerden gelirse gelsin ve türü ne olursa olsun mutlaka engellenmelidir. İnsan onuru için bu çok önemlidir.'

Filmin dili kara mizahtır diyen yönetmen Yasin Korkmaz, "İlçede kendini tüm otoritelerin üzerinde gören bir yerel diktatör heveslisinin sergilediği komiklikler ve gülünçlükler izleyenleri mutlaka güldürecek" dedi.

Netekim Karakolu filminin senaryo yazarı Zeynel Korkmaz, filmde kesinlikle ordunun hedef alınmadığını, darbe ortamının hukuku işlemez hale getirmesiyle keyfiliklerin yasa haline gelmesine yol açtığını ifade etti. Korkmaz, Filmin asıl hedefi, yaşadığımız tecrübelerden yola çıkarak darbelere karşı toplumsal bilincin oluşmasına katkıda bulunmaktır." dedi. - ERZURUM

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Netekim Karakolu 13 Şubatta Sinemalarda Seyircisiyle Buluşuyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement