Osmangazi Belediyesi Dünya Çevre Gününü Kutladı - Son Dakika

Osmangazi Belediyesi Dünya Çevre Gününü Kutladı

05.06.2014 15:12
Osmangazi Belediyesi Dünya Çevre Gününü Kutladı

Osmangazi Belediyesi, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Atıkları Ayrı Toplamaya Engeliniz Olmasın Projesinin ödül törenini gerçekleştirdi.

Osmangazi Belediyesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında 'Atıkları Ayrı Toplamaya Engeliniz Olmasın Projesi'nin ödül töreninin gerçekleştirdi.

Çevre konusunda geliştirdiği projelerin yanı sıra düzenlediği kampanya ve etkinliklerle vatandaşların doğaya karşı duyarlı olmasını sağlayan Osmangazi Belediyesi, Dünya Çevre Günü'nde Ördekli Kültür Merkezi'nde renkli bir kutlama programı düzenledi. Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün çevre tanıtım filmi gösterimi ile başlayan etkinliklerde BTSO Baha Cemal Zağra Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi öğrencileri hazırladıkları dans gösterisini sundu. Melek kostümleri giyerek sahneye çıkan otistik çocukların yapmış olduğu dans gösterisi büyük beğeni topladı. Dans gösteri sonunda 'Bizler Sizlere Emanet Edilmiş Küçük Melekleriz ve Biz Diyoruz Ki Çevreyi Korumak İçin Engel Bedende veya Zihinde Değil Kalptedir' yazılı dövizler ile yeniden sahneye çıkan otistik çocuklar vatandaşlar tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

BTSO Baha Cemal Zağra Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi öğrencilerine yapmış oldukları gösteriden dolayı teşekkür eden ve hediyeler veren Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Selimoğlu ise "Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar, çocuklarımıza daha yaşanılabilir bir gelecek oluşturmak adına çevre konusuna büyük önem veriyor. Osmangazi Belediyesi olarak her gün 664 ton çöp topluyoruz. Çöp deyip geçmemek lazım. Bunlar tekrar dönüştürülebilir, yeni değerler elde edilebilir. Bu konuda yürüttüğümüz çalışmalar ve hemşehrilerimizin de yoğun desteği ile geri dönüşüm konusunda çok şükür ki bilinçli bir toplum haline geldik. Artık mahallelerimizde gezici konteynerlı araçlar ile geri dönüşümü topluyoruz. Gezici konteynerlı araç Türkiye'de bir ilktir. Belirli saatlerde mahallelerden evlerden atıkları ayrı ayrı alan araç yeni bir uygulama olmasına rağmen ciddi bir teveccüh gördü" dedi.

Gezici konteynırlı aracın hizmete girmesinin ardından ciddi oranda atık toplandığını belirten Başkan Yardımcısı Selimoğlu, "Ekim ayından itibaren hizmete giren aracımız ile12 bin kilogram ambalaj atığı, 2 bin kilogram pil ve batarya, bin 300 kilogram bitkisel atık yağ ve 60 bin kilogram elektronik atık topladık. Bu sistem Osmangazi'de geniş kabul gördü. Hemşehrilerimiz biriktirdikleri geri dönüşüm atıklarını gezici araçlarımıza teslim ederek hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağladı" diye konuştu.

Etkinlik kapsamında Osmangazi Belediyesi tarafından elektronik atıkların ayrı toplanmasının teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen 'Atıkları Ayrı Ayrı Toplamaya Engeliniz Olmasın' projesinin ödül töreni de gerçekleştirildi. Proje kapsamında toplanan atıklardan elde edilen gelirle alınan akülü arabayı Başkan Yardımcısı İsmail Selimoğlu bedensel engelli Deniz Erkuvvet adlı öğrenciye takdim etti.

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri Şahin Yılmaz İlkokulu ana sınıfı öğrencilerinin geri dönüşüm malzemelerinden hazırladıkları kostüm defilesinin ardından sona erdi. - BURSA

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Osmangazi Belediyesi Dünya Çevre Gününü Kutladı - Son Dakika


Advertisement