"Sosyal Güvenlik Reformu Yansımaları" - Son Dakika
Yerel

"Sosyal Güvenlik Reformu Yansımaları"

"Sosyal Güvenlik Reformu Yansımaları"

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sağlam, "Genel Sağlık Sigortası dünyanın hiçbir yerinde yok."

24.12.2012 17:39  Güncelleme: 19:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Sağlam, "Genel Sağlık Sigortası dünyanın hiçbir yerinde yok. Sadece Türkiye'de 18 yaşın altındaki herkese annesi, babasının durumuna bakılmaksızın sağlık hizmeti veriliyor" dedi.

SGK Başkan Yardımcısı Sağlam, Erzurum Ticaret Odası Konferans Salonu'nda

"Sosyal Güvenlik Kurumu'na İlişkin Düzenlemeler ve Sosyal Güvenlikte Teşvik Uygulamaları" konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, 5084 Sayılı Teşvik Yasası'nın son uygulama tarihinin 31 Aralık'ta sona ereceğini anımsattı.

SGK'nın en önemli paydaşının işverenler olduğunu ifade eden Sağlam, "5084 sayılı yasanın devam etmesini kurum olarak en az işverenler kadar istiyoruz. Ama bu siyasal bir inisiyatifi, hükümet kararını gerektiriyor. 5084 bitse bile 6 bölgeli teşvik yasası yeterli olmazsa hükümetin bu durumu görüp 5084 muadili bir düzenleme çıkaracağını düşünüyorum" diye konuştu.

Sağlam, 38-43 yaş erken emekliliğin Türkiye ekonomisine asgari yansımasının dönemin parasıyla 800 katrilyon lira olduğunu ifade ederek, daha sonra reforma ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bu reform kapsamında SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'nın tek çatı altında birleştirildiğini hatırlatan Sağlam, şöyle devam etti:

"Sosyal güvenlik bir ülkenin kaderidir. Sosyal Güvenlik ne kadar iyi yönetilirse ülkenin 50 yıl sonraki ekonomik ve diğer dengeleri de o derece sağlam olur. Geçmişte yapılan hatalar nedeniyle 2000'li yıllarda sosyal güvenlik iflas noktasına geldi. Genel Sağlık Sigortası dünyanın hiçbir yerinde yok. Sadece Türkiye'de 18 yaşın altındaki herkese annesi, babasının durumuna bakılmaksızın sağlık hizmeti veriliyor. Türkiye'de şu anda kadınlar 48, erkekler 49 yaşında emekli olabiliyor."

Erzurum Vali Yardımcısı Özgür Arslan da Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kayıt dışı istihdamı engellemek için çalıştığını belirtti. SGK'nın kayıt dışı istihdamla mücadele ettiğini vurgulayan Arslan, şunları kaydetti:

"Hem kurum içi gelirleri arttırmak hem de iş dünyasında haksız rekabeti önlemek amacıyla yapılan çalışmalar dahilinde önemli birkaç rakam vermek gerekirse ilimizde sigortalı çalıştıran iş yeri sayısı 2012 Ekim ayı itibarıyla 8 bin 285, bu iş yerlerinde çalıştırılan sigortalı sayısı 74 bin 538'dir. Kendi adına bağımsız çalışan esnaf ve tarım sigortalısı olarak da toplam 25 bin 631 kişi, 5510 sayılı kanun kapsamında tescilli bulunmaktadır. Bu rakamlar öncelikle ilimizde istihdam oranının yeterli olmadığının bir göstergesidir."

Konferans, soru cevap bölümüyle sona erdi.

Muhabir: Zehra Melek Çat

Yayıncı: Emine Konuk - ERZURUM

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Sosyal Güvenlik Reformu Yansımaları' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Konya'da Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı düzenlendi
  10 Nis Konya'da Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı düzenlendi

  Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bayramlaşma programı Taş Bina Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapıldı. Programda, protokol üyeleri bayramlaştı.

 • AK Parti Antalya İl Başkanlığı Bayramlaşma Programı Düzenledi
  10 Nis AK Parti Antalya İl Başkanlığı Bayramlaşma Programı Düzenledi

  AK Parti Antalya İl Başkanlığı, Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı düzenledi. İl Başkanı Ali Çetin, Gazze'deki Müslümanları ve Filistin halkını unutmamaları gerektiğini belirtti. Çetin, seçimlerde Antalya halkının kendilerine muhalefet görevi verdiğini ve belediye başkanlarının vaatlerini takip edeceklerini söyledi. Programa AK Parti milletvekilleri, MKYK üyeleri ve partililer katıldı.

 • Güney Kore'de Ulusal Meclis Üyeleri İçin Seçimler Yapıldı
  10 Nis Güney Kore'de Ulusal Meclis Üyeleri İçin Seçimler Yapıldı

  Güney Kore'de halk, 4 yıl boyunca görev yapacak Ulusal Meclis üyelerini belirlemek üzere bugün sandık başına gitti. Seçime yaklaşık 29.4 milyon kişi katıldı ve oy kullanma işlemi sona erdi. Resmi sonuçların ilerleyen saatlerde kesinleşmesi bekleniyor.

 • Konyaaltı Belediye Başkanı Esnafı Ziyaret Etti
  10 Nis Konyaaltı Belediye Başkanı Esnafı Ziyaret Etti

  Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan, ilçede bulunan esnafı ziyaret ederek Ramazan Bayramlarını kutladı. Görevi süresince esnafı her zaman ziyaret edeceğini söyleyen Başkan Kotan, yerel seçimlerde kendisine destek veren esnafa da teşekkür etti.

 • Sakarya, Düzce, Bolu, Bartın, Karabük ve Zonguldak'ta Bayramlaşma Törenleri
  10 Nis Sakarya, Düzce, Bolu, Bartın, Karabük ve Zonguldak'ta Bayramlaşma Törenleri

  Sakarya, Düzce, Bolu, Bartın, Karabük ve Zonguldak'ta kent protokolünün yoğun katılımıyla Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşma törenleri yapıldı.

 • Tokat'ta Ramazan Bayramı dolasıyla bayramlaşma programı düzenlendi
  10 Nis Tokat'ta Ramazan Bayramı dolasıyla bayramlaşma programı düzenlendi

  Tokat'ta Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma programında Vali Numan Hatipoğlu, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşları kabul ederek, bayramlarını kutladı. Programa AK Parti Tokat milletvekilleri, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı, Belediye Başkanı, üniversite rektörü, emniyet müdürü, jandarma komutanı ve diğer daire müdürleri de katıldı.

 • Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, Ramazan Bayramı'nın ilk gününü vatandaşlarla karşıladı
  10 Nis Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, Ramazan Bayramı'nın ilk gününü vatandaşlarla karşıladı

  Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde ilçe sakinleriyle bir araya geldi. Merkez Camisi'nde bayram namazını kılan ve vatandaşlarla sohbet edip bayramlaşan Başkan Önal, Bayraklı'nın çınarlarını da unutmadı. Önal, Şehit Asteğmen Adem Dertsiz Huzurevi'ni ziyaret ederek huzurevi sakinlerine karanfil dağıttı. Ayrıca, Şehit Uygar Yalçınkaya'nın ailesini de ziyaret ederek bayramlarını kutladı.

 • Sinop'ta Ramazan Bayramı dolasıyla bayramlaşma programları düzenlendi
  10 Nis Sinop'ta Ramazan Bayramı dolasıyla bayramlaşma programları düzenlendi

  Sinop'ta Vali Mustafa Özarslan önderliğinde gerçekleştirilen bayramlaşma programında birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı. Boyabat ilçesinde ise AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş'in konuşmasıyla bayramlaşma programı gerçekleştirildi.

 • Çin Jiamusi Hanjiang Festivali: Nehre Dua ve Bereket
  10 Nis Çin Jiamusi Hanjiang Festivali: Nehre Dua ve Bereket

  Çin'in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinin Jiamusi kentinde, 2024 Çin Jiamusi Hanjiang Festivali başladı. Festivalde, yerel halkın nehre bağırarak yeni yılın bereketi ve iyi balık hasadı için dua ettiği eski bir gelenek olan 'Hanjiang' ritüeli gerçekleştiriliyor. Ayrıca festivalde Şaman dansları, hikaye anlatıcılığı ve diğer performanslar da sergileniyor. Hanjiang Festivali, balıkçı ve avcı toplulukları tarafından kutlanan geleneksel bir kutsama törenidir.

 • Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı
  10 Nis Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hatay'a ziyaret gerçekleştirerek Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı. Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk'ü tebrik etti ve Hatay'ın hızlı bir şekilde yaralarını saracağını söyledi.

 • Düzce'de 4. dönemini kazanan Hanife Gür, mahalle sakinlerinin takdirini kazanıyor
  10 Nis Düzce'de 4. dönemini kazanan Hanife Gür, mahalle sakinlerinin takdirini kazanıyor

  Düzce'de yaşadığı mahalle sakinlerinin ısrarlarıyla 15 yıl önce adaylığını koyduğu muhtarlığı 4. döneminde de kazanan 63 yaşındaki Hanife Gür, hizmet azmi ve her yaştan insanla kurduğu muhabbetle örnek yöneticilik sergiliyor. Gür, semt pazarı ve kadınlar için el emeği pazarının kurulması, lise ve üniversite öğrencileri için kursların açılması, oyun parkı ve spor sahalarının yapımı gibi sosyal, ekonomik, sağlık ve eğitim alanlarında hizmetlerin getirilmesi çabalarıyla mahalle sakinlerinin takdirini ve sevgisini kazandı.

 • CHP Çanakkale İl Teşkilatı Bayramlaşma Programında Buluştu
  10 Nis CHP Çanakkale İl Teşkilatı Bayramlaşma Programında Buluştu

  CHP Çanakkale İl Teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlediği bayramlaşma programında partililer ve vatandaşlarla bir araya geldi. Programda konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, tüm vatandaşların bayramını kutladı ve değişimin gücüyle ayağa kalkan CHP'nin Türkiye'de de ayağa kalkacağını belirtti. Programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz ve Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun da katıldı.


Advertisement