Tarkan Kadooğlu, 2011 Yılını Değerlendirdi - Son Dakika
Yerel

Tarkan Kadooğlu, 2011 Yılını Değerlendirdi

Tarkan Kadooğlu, 2011 Yılını Değerlendirdi

Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, 2011 yılının dünya krizlerinin gölgesinde Türkiye için büyüme yılı olduğunu bildirdi.2011 yılında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Tarkan Kadooğlu, küresel ekonomide yaşanan krizlerin zaman zaman Türkiye piyasalarını tedirgin etse de, Türkiye'nin yüksek büyüme oranları ve sağlam mali altyapısı sayesinde korkulanın yaşanmadığını belirterek, "Yılın ilk iki çeyreğinde sırasıyla yüzde 11,6 ve 8,8 ile yüksek büyüme hızını yakalayan Türkiye ekonomisi, 3.çeyrekte de büyümede istikrarını sürdürdü ve 3.çeyreği yüzde 8,2 büyüyerek kapattı" dedi.

04.01.2012 12:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, 2011 yılının dünya krizlerinin gölgesinde Türkiye için büyüme yılı olduğunu bildirdi.

2011 yılında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Tarkan Kadooğlu, küresel ekonomide yaşanan krizlerin zaman zaman Türkiye piyasalarını tedirgin etse de, Türkiye'nin yüksek büyüme oranları ve sağlam mali altyapısı sayesinde korkulanın yaşanmadığını belirterek, "Yılın ilk iki çeyreğinde sırasıyla yüzde 11,6 ve 8,8 ile yüksek büyüme hızını yakalayan Türkiye ekonomisi, 3. çeyrekte de büyümede istikrarını sürdürdü ve 3. çeyreği yüzde 8,2 büyüyerek kapattı" dedi.

Türkiye'nin en önemli ihracat pazarları olan Avrupa ülkelerinin ekonomilerinde yaşanan sorunlara rağmen, bu ülkelere artış trendinin sürdüğünü kaydeden Kadooğlu, 12 aylık dönemde ihracatın Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 134 milyar dolara ulaştığının altını çizdi.

Kadooğlu, işsizlik oranının bu yıl Eylül ayı itibarıyla yüzde 8,8 olduğunu hatırlatarak, "İşsizlik oranı bu yıl ocakta yüzde 11,9, şubatta yüzde 11,5, martta yüzde 10,8, nisanda yüzde 9,9, mayısta yüzde 9,4, haziranda yüzde 9,2, temmuzda yüzde 9,1, ağustosta yüzde 9,2 idi. Bu yıl eylül ayında toplam istihdam 24 milyon 749 bin kişi, işsiz sayısı 2 milyon 398 bin kişi olarak açıklandı. Geçen yıl eylül ayında işsiz sayısı 2 milyon 934 bin kişi, istihdam ise 22 milyon 973 bin olarak gerçekleşmişti. İşsizlik oranı 2010'da yüzde 11,9 olmuştu" diyerek işsizlikte yaşanan düşüşe dikkat çekti.

2012 yılında Türkiye'nin de küresel ekonomik krizden etkilenebileceğini dile getiren Kadooğlu, "Yüksek büyüme hızına alışan Türkiye için 2012 daha az büyümeyle geçecek. Dolayısıyla ekonomik bir daralmadan söz edebiliriz. Ancak Avrupa'nın yaşadığı krizin Türkiye için bir fırsata dönüşmesi olasılığını da iyi değerlendirmek gerekir. Güçlü bir ekonomik altyapıya ve dinamik bir nüfusa sahip bir ülke olmanın avantajını iyi kullanabilirsek bu kriz bizim için fırsat olabilir" dedi. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Tarkan Kadooğlu, 2011 Yılını Değerlendirdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement