Trafik İşaret Levhalarında Uluslararası Sistem - Son Dakika

Trafik İşaret Levhalarında Uluslararası Sistem

24.04.2013 20:05
Trafik İşaret Levhalarında Uluslararası Sistem

Bulgar ve Yunan emniyet yetkililerinin talebi üzerine Edirne'deki "dur" levhalarına İngilizce karşılığı olan "stop" kelimesi eklendi.

Bulgar ve Yunan emniyet yetkililerinin talebi üzerine Edirne'deki "dur" levhalarına İngilizce karşılığı olan "stop" kelimesi eklendi.

Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgar ve Yunan emniyet yetkililerinin, Edirne'deki trafik işaret levhalarına İngilizce açıklamaların yazılmasını talep ettiklerini söyledi.

"Dur" levhalarına İngilizce karşılığı olan "stop" kelimesinin eklenmesinin de talepler arasında yer aldığını belirten Ceylan, şöyle devam etti:

"Dur levhalarının altına 'stop' kelimesinin yazılması talebini Valimize ilettim. Bu levhaların soydaşlarımız ve yabancı turistler için iyi olacağını değerlendirdik. 'Stop' kelimesini levhaların altına ilave ettik. Suudi Arabistan, Japonya, Çin gibi ülkelerdeki trafik levhalarında, kendi dilleriyle yapılan anlatımın altında İngilizce karşılıkları var. Burada da bu uygulamayı başlatmış olduk."

-"Trafik ihlalleri azalacak"-

Uygulamanın, kente gelen yabancılar tarafından olumlu karşılandığını ifade eden Ceylan, "Zaman zaman Türkçe yazıları okuyamadıkları için bazı yerleri trafik polislerine ve vatandaşlara soruyorlar. Trafik işaret levhalarında bu yazılar olursa, gidecekleri yerlere daha kolay ulaşacaklarını düşünüyoruz. Diğer levhalarda da İngilizce karşılıklarını ilave etmeyi düşünüyoruz. Yabancı sürücüleri yol tarifi ve yönlerle ilgili uyarmanın da kazaların azaltılması konusunda faydalı olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Ceylan, tabelalar sayesinde trafik ihlallerinin de azalacağını kaydetti. - EDİRNE

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Trafik İşaret Levhalarında Uluslararası Sistem - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement