Türkiye Obezitede İlk Sırada - Son Dakika

Türkiye Obezitede İlk Sırada

25.05.2022 14:39

- Türkiye Obezitede İlk Sırada Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı verilere göre Türkiye Avrupa'da obezitede ilk sırada yer alıyor Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı verilere göre Türkiye Avrupa'da obezitede ilk sırada yer alıyor.

- Türkiye Obezitede İlk Sırada

Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı verilere göre Türkiye Avrupa'da obezitede ilk sırada yer alıyor

SİVAS - Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı verilere göre Türkiye Avrupa'da obezitede ilk sırada yer alıyor.

Kopenhag merkezli DSÖ Avrupa Bölge Ofisi tarafından açıklanan 2022 Avrupa Obezite Raporu'na göre Türkiye'de yetişkinlerin yaklaşık yüzde 59'u aşırı kilo veya obezite sorunu ile karşı karşıya bulunuyor. Obezite görülme oranı erkeklerde yüzde 30, kadınlarda ise yüzde 40 civarında olduğu görülüyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Barış Sarıakçalı, "Vücutta yağ oranının artmasını biz obezite olarak tanımlıyoruz. Obezite kalp damar hastalıklarına, hipertansiyona, lipit bozukluklarına, kireçlemeye, uyku apnesi sendromunda artışa neden oluyor. Hatta bazı araştırmalar obezitenin bazı kanser türleriyle ilişkisinin olduğunu gösteriyor." dedi

"Teknolojinin Kontrolsüz Kullanımı Obeziteye Sebep Oluyor"

Dr. Sarıakçalı, "Obezitenin sebeplerine baktığımız zaman; fastfood tarzı beslenme, aşırı kalorili yağlı yiyeceklerin tüketimi gibi beslenme bozukluklarının yanı sıra çocuklarda ve gençlerde bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi cihazların kullanımının artmasına bağlı olarak da hareket etmenin azalması gibi sebepleri söyleyebiliriz." Dedi.

"Sağlıklı beslenme Önemli"

Konuşmasının sonunda Dr. Öğr. Üyesi Sarıakçalı obezite ile mücadelede hastalara spor yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi önerdiklerini kaydederek, "Genç hastalarımız yüzme, futbol, tenis gibi spor dallarıyla ilgilenebilirler. Yaşlı hastalarımıza ise haftanın 5 günü 30 dakika yürüyüş öneriyoruz. Beslenmemizin yüzde 50'sini karbonhidratlardan, yüzde 20-25'ini yağlardan, yüzde 20-25'ini de proteinlerden oluşması gerekiyor. Tek tip dediğimiz sadece protein, yağ ağırlıklı beslenmeyi de tavsiye etmiyoruz." Şeklinde konuştu.

YORUMLAR
500
Bakan Derya Yanık, başvuruları başlayan Türkiye Aile Destek Programı'nın detaylarını paylaştı Açıklaması Bakan Derya Yanık, başvuruları başlayan Türkiye Aile Destek Programı'nın detaylarını paylaştı Açıklaması 16 Yaş Altı Futbol Milli Takımı, hazırlık maçında Gürcistan'ı 3-0 yendi 16 Yaş Altı Futbol Milli Takımı, hazırlık maçında Gürcistan'ı 3-0 yendi Üretimi duran Passat, tekrar doğuyor! Üretimi duran Passat, tekrar doğuyor!
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Türkiye Obezitede İlk Sırada - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement