Uzmanından hamilelere oruç tavsiyesi - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Uzmanından hamilelere oruç tavsiyesi

01.04.2023 12:44

- Uzmanından hamilelere oruç tavsiyesi Bitlis'in Adilcevaz Onkoloji Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Türkan Fedakar, gebelik döneminde oruç tutan kadınlara tavsiyelerde bulundu.

- Uzmanından hamilelere oruç tavsiyesi

BİTLİS - Bitlis'in Adilcevaz Onkoloji Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Türkan Fedakar, gebelik döneminde oruç tutan kadınlara tavsiyelerde bulundu.

Ramazan ayında orucun gebelerin kafasını karıştıran bir konu olduğunu ifade eden Adilcevaz Onkoloji Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Türkan Fedakar, annelerin sağlıksız ve yetersiz beslenmesinin hem gebelik döneminde hem de sonrasında bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebildiğine dikkat çekti. Şeker ve tansiyon hastası olan gebelerin oruç tutmasını önermediklerini belirten Fedakar, "Sağlıklı bir gebelikte annenin uzun süre aç ve susuz kalması, bilimsel yayınlar ışığında gebeliğin haftasına göre değişmekle beraber, annede kan şekeri düşüklüğü, damar içi kan hacminin azalması sonucu tansiyon düşüklüğü, bebek hareketlerinde azalma, bebeğin kilo artışında azalma, bebeğin suyunda azalma ve erken doğum riski gibi sonuçlar doğurabilir. O nedenle herhangi bir sağlık problemi olmasa dahi oruç tutmak isteyen gebelerin uzman hekimlere muayene olmasını, hekimlerinden oruç ile ilgili görüş almalarını ve rutin takiplerine düzenli olarak gitmesini daha uygun buluyoruz" dedi.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Uzmanından hamilelere oruç tavsiyesi - Son Dakika


Advertisement