Van ve Erciş'te Eğitime Başlanması - Son Dakika
Yerel

Van ve Erciş'te Eğitime Başlanması

Van ve Erciş\'te Eğitime Başlanması

Ali Dağer ve Seracettin Seçkin - Depremde 60 öğretmenin yaşamını yitirdiği Erciş'te yaklaşık 2,5 ay aradan sonra bazı okullarda eğitim ve öğretime tekrar başlanmasıyla öğrenciler sevinci ve hüznü bir arada yaşadı.

02.01.2012 16:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ali Dağer ve Seracettin Seçkin - Depremde 60 öğretmenin yaşamını yitirdiği Erciş'te yaklaşık 2,5 ay aradan sonra bazı okullarda eğitim ve öğretime tekrar başlanmasıyla öğrenciler sevinci ve hüznü bir arada yaşadı.

Erciş Osman Gazi İlköğretim Okulu'nda, depremde hayatını kaybeden öğretmenler Nusret Sarman, Ümit Kaplan ve Sibel Umaç'ın sınıflarında hüzün yaşandı.

Öğrenciler, ölen öğretmenlerinin masasına "Seni unutmayacağız öğretmenim" notu yazılı çiçekler bıraktı.

Kaymakam Ramazan Fani, İlçe Milli Eğitim Müdürü Celallettin Bildik'le öğrencileri ziyaret etti. Sınıfları tek tek gezen Fani, çocuklarla sohbet ederek, hediyeler verdi.

Fani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe genelinde 18 okul dışındaki tüm okulların eğitime başladığını belirterek, bu okullar aletsel inceleme gerektirdiği için burada okuyan öğrencilerin taşımalı olarak başka okullarda eğitimlerine devam edeceklerini bildirdi.

İlçe genelinde 49 bin öğrenciden yaklaşık 10 bininin başka illere nakledildiğini ifade eden Fani, "Bugün itibarıyla kalan öğrencilerimizle kaldığımız yerden devam ediyoruz. İlk gün olması sebebiyle okullarda öğrenci sayısı az olabilir ancak önümüzdeki günlerde diğer öğrencilerimiz de okula başlayacak" dedi.

Öğrenciler, okula yeniden başladıkları için sevinçli olduklarını ancak okullarındaki 3 öğretmeni kaybettikleri için üzüldüklerini söyledi.

7. sınıf öğrencisi Cansel Keleş, depremde hayatını kaybeden beden eğitimi öğretmeni Nusret Sarman'ın kendisi için ayrı bir yeri olduğunu belirterek, "Bana tenis oynamayı öğretmişti. Kendisiyle birlikte çok çalıştık. İlçede yıldızlar kategorisinde birinci olmuştum. Aldığım ödülü onun anısına saklayacağım" dedi.

Öğrencilerden Zeynep Toksoy ise okulların açılmasına çok sevindiğini ancak ölen öğretmenleri için üzgün olduğunu ifade etti.

Toksoy, kendi akranlarına göre derslerde 2,5 ay geride olduklarını hatırlatarak, "Bu açığı öğretmenlerimizle birlikte daha çok çalışarak kapatmaya çalışacağız. Bu süreçte hiç ders çalışamadım. Bildiklerimi de unuttum. Okullar açılacak diye son bir haftadır kardeşlerimle ders çalışarak adapte olmaya çalıştık" diye konuştu.

- VAN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Van ve Erciş'te Eğitime Başlanması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement