SON DAKİKA ASTROFİZİK HABERLERİ

Son Dakika Astrofizik Haberleri

 • 21 Ocak 2019 10:14 Güneş Sistemimizde Saklı Dokuzuncu Bir Gezegen Olmayabilir Güneş Sistemimizde Saklı Dokuzuncu Bir Gezegen Olmayabilir Güneş Sistemi'nin dış kısmında, Neptün'ün ötesinde yer alan gizemli dokuzuncu gezegen uzun süredir aranıyor. Astrofizikçilere göre dokuzuncu bir gezegenin olması şart değil.
 • 18 Ocak 2019 10:14 Hafta Sonu Gökyüzüne Bakın: Süper Ay ile Tam Ay Tutulması Bir Arada Hafta Sonu Gökyüzüne Bakın: Süper Ay ile Tam Ay Tutulması Bir Arada Nadir gözlemlenen iki olay olan tam Ay Tutulması ve Süper Ay, bu hafta sonu aynı anda gerçekleşecek.
 • 10 Ocak 2019 17:06 Yeni Keşfedilen Bir Gök Cismi, Güneş'ten Sadece(!) 600 Trilyon Kat Daha Parlak Yeni Keşfedilen Bir Gök Cismi, Güneş'ten Sadece(!) 600 Trilyon Kat Daha Parlak Uzayın derinliklerinde bir yerde Güneş'in 600 trilyon katı daha parlak bir kuasar (Radyo dalgaları gönderen gök cismi) var. Kendisi, bugüne kadar keşfedilen en parlak kuasar olma unvanına da sahip oldu.
 • 10 Ocak 2019 10:46 Dha Dış -1.5 Milyar Işık Yılı Uzaklıktan Gelen Radyo Dalgaları Tespit Edildi – Bilim insanları 1.5 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiden gelen, tekrarlanan radyo dalgaları tespit ettiklerini duyurdu.
 • 10 Ocak 2019 09:21 Uzayın Derinliklerinde Radyo Sinyali Tespit Edildi Gök bilimciler uzayın derinliklerinden gelen tekrarlı radyo sinyalleri tespit ettiklerini bildirdi.
 • 09 Ocak 2019 23:36 1,5 Milyar Işık Yılı Öteden Geldiği Düşünülen Gizemli Radyo Sinyalleri Gözlendi 1,5 Milyar Işık Yılı Öteden Geldiği Düşünülen Gizemli Radyo Sinyalleri Gözlendi Astronomlar, geçtiğimiz günlerde Dünya'ya ulaşan ve daha önce sadece bir defa benzerini gördükleri gizemli radyo sinyalleri hakkında oldukça heyecanlandılar. Galaksimizin çok ötesinden geldiği tahmin edilen radyo sinyalleri için farklı teoriler ileri sürüldü.
 • 02 Ocak 2019 19:36 Araştırmacılar, Evrenin Başlangıcındaki 'Kayıp' Karanlık Maddeyi Buldu Araştırmacılar, Evrenin Başlangıcındaki 'Kayıp' Karanlık Maddeyi Buldu Karanlık madde, ışıkla etkileşime girmediği için gözlemlemesi oldukça zor olan ve yer çekimi dalgaları üzerinden gözlemlenen bir olgu. Son çalışmalara göre evrenin en başında da şimdi olduğu kadar çok kara madde olduğu ortaya çıktı.
 • 31 Aralık 2018 07:36 Yeni Ufuklar Bu Kez 'Güneş Sistemi'nin Keşfi İçin' Alçalıyor Yeni Ufuklar Bu Kez 'Güneş Sistemi'nin Keşfi İçin' Alçalıyor Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın uzay aracı New Horizons (Yeni Ufuklar), tarihi nitelikteki bir görevi yerine getirmek için Güneş Sistemi'nin uzak sınırlarındaki bir gök cismine alçak uçuş yapacak.
 • 27 Aralık 2018 17:03 Prof. Dr. Soydugan, Tug Yönetim Kurulu Üyesi Oldu ÇOMÜ'den yapılan açıklamaya göre, Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) Fizik Bölümü Astrofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof
 • 14 Aralık 2018 17:27 Yht Kazasında Ölen Prof. Dr. Albayrak, Gözyaşlarıyla Uğurlandı (2) Yht Kazasında Ölen Prof. Dr. Albayrak, Gözyaşlarıyla Uğurlandı (2) Nüzhet Gökdoğan Astrofizik Bilim Ödülü, 2006'da ise Popüler Bilim Dergisi Bilim-Teşvik Ödülü'ne layık görüldü
 • 13 Aralık 2018 15:28 Kazada Yaşamını Yitiren Profesör, "Bilim" Anlatmak İçin Yola Çıkmıştı Nüzhet Gökdoğan Astrofizik Bilim Ödülü, 2006'da ise Popüler Bilim Dergisi Bilim-Teşvik Ödülü'ne layık görüldü
 • 11 Aralık 2018 16:02 Atatürk Üniversitesi, Akıllı Çözümler Üretmek İçin Verimlilik ve Teknoloji Fuarına Katıldı Atatürk Üniversitesi, Akıllı Çözümler Üretmek İçin Verimlilik ve Teknoloji Fuarına Katıldı Verimlilik ve Teknoloji Fuarı ile Türkiye'de ve dünyada verimliliğin artırılmasına katkı sağlayan teknolojik ürünlerin sergilenmesi, bu çalışmaların geniş kitlelere ulaştırılması ve üretim alanında farkındalığın artırılması amaçlanan fuarda Atatürk Üniversitesi; AtaTeknokent, Doğu Anadolu Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DAYTAM), Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü (ATASAM), Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) birimleriyle katılım sağladı
 • 04 Aralık 2018 13:25 Evrende Bugüne Kadar Yayılan Işık Parçacığı Hesaplandı Gök bilimciler, evrende yıldızlardan bugüne kadar salınan ışığı ölçtü.
 • 02 Aralık 2018 19:58 Cosmos'un Sunucusu Astrofizikçi Neil Degrasse Tyson'a Cinsel Taciz Suçlaması! Cosmos'un Sunucusu Astrofizikçi Neil Degrasse Tyson'a Cinsel Taciz Suçlaması! Bilimle ilgili belgesel dizisi Cosmos'un sunucusu astrofizikçi Neil deGrasse Tyson'a yöneltilen cinsel taciz iddialarının ardından bilim adamı hakkında soruşturma başlatıldı.
 • 02 Aralık 2018 19:16 Cosmos'un Sunucusu Astrofizikçi Neil Degrasse Tyson'a Cinsel Taciz Suçlaması Cosmos'un Sunucusu Astrofizikçi Neil Degrasse Tyson'a Cinsel Taciz Suçlaması Bilimle ilgili belgesel dizisi Cosmos'un sunucusu astrofizikçi Neil deGrasse Tyson'a yöneltilen cinsel taciz iddialarının ortaya çıkmasının ardından bilimadamı hakkında belgeselin yapımcıları tarafından soruşturma başlatıldı.
 • 20 Kasım 2018 20:13 Güneş'e Çok Benzeyen Bir Yıldız Keşfedildi Portekiz'deki Astrofizik ve Uzay Bilimleri Enstitüsü'nden uluslararası bir ekibin "Güneş'in ailesini" bulmak için yürüttüğü çalışmada Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) uzay aracı Gaia aracılığıyla Samanyolu'ndaki yaklaşık 17 bin yıldızın kimyasal yapısı, hareketleri ve yaşları incelendi
 • 05 Kasım 2018 13:37 Astronomlar Evrendeki En Eski Yıldızlardan Birini Saptadı Astronomlar Evrendeki En Eski Yıldızlardan Birini Saptadı – Büyük patlamadan hemen sonra oluşmuş yıldızlar genelde gözlemlenebilir evrenin çok uzak noktalarında saptanıyor; ancak, astronomlar kendi galaksimiz Samanyolu'nda 13.5 milyar yaşında bir yıldız saptadı.
 • 18 Ekim 2018 10:55 Rektör Çomaklı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Bir Araya Geldi Rektör Çomaklı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Bir Araya Geldi Sacit Özdemir ile Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) Müdürü Doç
 • 17 Ekim 2018 20:05 Türk Bilim İnsanı Yıldız, Öğrencilere Nasa'dan Seslendi Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nda (NASA) görev yapan Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız, Sakarya Üniversitesi'nce düzenlenen konferansa video konferans yöntemiyle konuşmacı olarak katıldı.
 • 10 Ekim 2018 11:31 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü NASA Astrofizik Komitesi Başkanı Prof
 • 05 Ekim 2018 09:59 Nasa "Tekno İmza" ile Uzayda Yaşam Belirtisi Arayacak ABC'nin The World Today'de yer alan haberine göre, Pennsylvania Devlet Üniversitesi, Astronomi ve Astrofizik Profesörü, Jason Wright, "İnanıyorum ki sonunda bir şeyler keşfedebiliriz ve bu bir temas olmayacak, bir iletişim olmayacak, kısaca bulduklarımızı sadece uzaktan inceleyeceğiz" dedi ve ekledi: "90'ların başından beri, NASA, dünya dışı teknoloji ya da dünya dışı yaşam formu belirtisi aramak için neredeyse hiç para harcamadı, fakat bu yılın bütçesine bakılırsa, NASA'nın bu konuda çalışma yürütmesi için biraz para ayrılabilir
 • 02 Ekim 2018 00:21 Fizik Erkekler Tarafından İnşa Edildi Fizik Erkekler Tarafından İnşa Edildi" Diyen Cern'de Görevli Bilim İnsanı Açığa Alındı İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), bir sunumunda "Fizik erkekler tarafından icat ve inşa edildi" açıklamasını yapan CERN çalışanı İtalyan bilim insanı Alsessandro Strumia'nın açığa alındığını açıkladı.
 • 25 Eylül 2018 10:14 Dag'dan Yerli ve Milli Teknoloji Hamlesi Dag'dan Yerli ve Milli Teknoloji Hamlesi Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Atatürk Üniversitesi desteğiyle yürütülen Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) projesinde inşaat devam ediyor.
 • 23 Eylül 2018 13:14 Doğu Anadolu Gözlemevi Turizme de Katkı Sunacak Doğu Anadolu Gözlemevi Turizme de Katkı Sunacak Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Atatürk Üniversitesi desteğiyle yürütülen Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) projesi, araştırma ve geliştirmenin yanında turizme de hizmet edecek.
 • 23 Eylül 2018 11:18 Doğu Anadolu Gözlemevi Turizme de Katkı Sunacak Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Atatürk Üniversitesi desteğiyle yürütülen Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) projesi, araştırma ve geliştirmenin yanında turizme de hizmet edecek.
 • 23 Eylül 2018 10:43 Türkiye'nin En Büyük Gözlemevi Erzurum'da Yükselmeye Devam Ediyor Türkiye'nin En Büyük Gözlemevi Erzurum'da Yükselmeye Devam Ediyor Ömer Çomaklı, "Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde Kalkınma Bakanlığı ve Atatürk Üniversitesi desteğiyle 2012 yılından itibaren başarıyla yürütülüyor
 • 05 Eylül 2018 17:41 Bilim ve Teknoloji ile Yoksulluk Bitecek Bilim ve Teknoloji ile Yoksulluk Bitecek" Astrofizik ve kozmoloji, atom ile molekül fiziği, enerji, fizik eğitimi ve felsefesi, istatistiksel, matematiksel, medikal, nükleer ile uygulamalı fizik, yoğun madde fiziği ile yüksek enerji ve plazma fiziği konularının ele alınacağı kongre, 9 Eylül'de sona erecek
 • 04 Eylül 2018 17:07 Saraç'a Onur Ödülü Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 5-9 Eylül'de düzenlenecek Türk Fizik Derneği 34'üncü Uluslararası Fizik Kongresi'nde "Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü" alacak.
 • 08 Ağustos 2018 14:44 44 Yeni Öte-gezegen Keşfedildi Gökbilimciler 44 yeni öte-gezegenin varlığını keşfetti.
 • 08 Ağustos 2018 12:43 YÖK Başarı Bursunun Kapsamı Genişletildi Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında 47 lisans programına "YÖK Başarı Bursu"nun verileceği bildirildi.
 • 03 Ağustos 2018 08:55 Dag Teleskobu'nun Ön Teslim Toplantısı Gerçekleştirildi Dag Teleskobu'nun Ön Teslim Toplantısı Gerçekleştirildi Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ile beraberindeki heyet, Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde yürütülen Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) Teleskobu için ön teslim toplantısını İtalya’nın Lecco kentinde gerçekleştirdi.
 • 30 Temmuz 2018 14:48 NASA'nın Yeni Teleskobu TESS Gezegen Avına Başladı NASA'nın Yeni Teleskobu TESS Gezegen Avına Başladı Kepler uzay teleskobunun yerini alması için geçtiğimiz Nisan ayında uzaya fırlatılan TESS, gezegen avına başladı. TESS ilk verilerini önümüzdeki ay gönderecek.
 • 28 Temmuz 2018 09:12 Çanakkale'de 'Kanlı Ay' Tutulması İzlendi ÇOMÜ'NÜN DÜZENLEDİĞİ ETKİNLİĞE KATILDILARÇanakkale'de 21'inci yüzyılın en uzun ay tutulması nedeniyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Merkezi Ulupınar Gözlemevi'nde etkinlik düzenlendi.
 • 28 Temmuz 2018 00:51 Dha Yurt Bülteni 21 ÇANAKKALE'DE 'KANLI AY' TUTULMASI ETKİNLİĞİÇanakkale'de 21'inci yüzyılın en uzun ay tutulması nedeniyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Merkezi Ulupınar Gözlemevi'nde etkinlik düzenlendi.
 • 28 Temmuz 2018 00:12 Çanakkale'de 'Kanlı Ay' Tutulması Etkinliği Çanakkale'de 'Kanlı Ay' Tutulması Etkinliği Çanakkale'de 21'inci yüzyılın en uzun ay tutulması nedeniyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Merkezi Ulupınar Gözlemevi'nde etkinlik düzenlendi.
 • 27 Temmuz 2018 23:57 Çanakkale'de 'Kanlı Ay' Tutulması İzlendi (2) ÇOMÜ'NÜN DÜZENLEDİĞİ ETKİNLİĞE KATILDILARÇanakkale'de 21'inci yüzyılın en uzun ay tutulması nedeniyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Merkezi Ulupınar Gözlemevi'nde etkinlik düzenlendi.
 • 25 Temmuz 2018 18:01 Mars'ta İlk Defa Göl Bulundu Mars'ta İlk Defa Göl Bulundu Araştırmanın başındaki isim İtalyan Ulusal Astrofizik Enstisüsü'nden Profesör Roberto Orosei, "Açık mavi olarak görünen alttan gelen yansımalar yüzeydeki yansımalardan daha güçlü
 • 25 Temmuz 2018 17:53 Mars Yüzeyinde Su Gölü Bulundu İtalya'daki Bologna Ulusal Astrofizik Enstitüsünden gökbilimciler, Mars Express uydusuyla yaptıkları gözlemlerde Kızıl Gezegen'in güney kutup dairesinin güneyinde buz örtüsü altına gizlenmiş bir su gölü olduğunu keşfetti
 • 19 Temmuz 2018 14:00 Bir Gezegenin Yıldız Tarafından Yutuluşu İlk Kez Kaydedildi Araştırmaya önderlik eden Massachusetts Teknoloji Enstitüsüne (MIT) bağlı Kavli Astrofizik ve Uzay Araştırması Enstitüsünden araştırmacı Hans Moritz Guenther, "Bilgisayar simülasyonları gezegenlerin genç yıldızların içine düşebileceğini gösteriyordu ancak bu durumu daha önce hiç gözlemleme olanağı bulamamıştık
 • 12 Temmuz 2018 21:03 Astrofizikte Heyecan Verici Keşif Bilim adamları, Dünya'ya ulaşana dek 3,7 milyar ışık yılı seyahat eden bir atom-altı parçacığın izini sürdü.
 • 04 Temmuz 2018 18:28 Eü'den Yıldızlar Arası Keşif Çalışması hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astrofizik Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi Burcu Günay ise karbonun, bilimsel modellere göre, evrende en bol bulunan dördüncü element olduğunu vurguladı
 • 04 Temmuz 2018 12:41 Egeli Bilim İnsanlarından Sıra Dışı Keşif Egeli Bilim İnsanlarından Sıra Dışı Keşif "YAKLAŞIK BİN 34 TON YAĞLI MADDEYE DENK GELİYOR"Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astrofizik Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi Burcu Günay da, "Laboratuvarda bulduğumuz 3
 • 04 Temmuz 2018 12:35 Egeli Bilim İnsanlarından Sıra Dışı Keşif Egeli Bilim İnsanlarından Sıra Dışı Keşif "Yaklaşık bin 34 ton yağlı maddeye denk geliyor"Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astrofizik Anabilim Dalı Doktora Öğrencisi Burcu Günay da, "Laboratuvarda bulduğumuz 3
 • 03 Temmuz 2018 13:21 Samanyolu'nun Bir Ucundan Diğerine Işık Hızıyla 200 Bin Yılda Gidilebilir com'un haberine göre, Kanarya Adalarındaki Astrofizik Enstitüsünden gök bilimcilerin araştırması, Samanyolu'nun varsayılan sınırı dışındaki yıldızların, diskin içindekilerle benzer yapıya sahip olduğunu gösterdi
 • 26 Haziran 2018 17:12 14 Yaşındaki Berdan'ın Lgs Başarısı Dikkat Çekti 14 Yaşındaki Berdan'ın Lgs Başarısı Dikkat Çekti "Astrofizik uzmanı olmak istiyorum" Bu yıl LGS sınavına girdiğini aktaran Teloğlu," Ben ve arkadaşlarım bu sınava çok iyi hazırlanmıştık
 • 11 Haziran 2018 16:16 ABD Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarını Yaptı ABD'nin yeni süper bilgisayarı Summit'in (Zirve), şu anda dünya lideri olan Çin'in Sunway TaihuLight bilgisayarından iki kattan daha fazla hızlı olduğu açıklandı.
 • 09 Haziran 2018 19:31 Dünya Dışı Yaşam İhtimaline Dair Kritik Keşif WASHINGTON / Gökbilimciler, Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri'deki yıldızlardan 2'sinin, çevresindeki gezegenlerde canlı yaşamının varlığını mümkün kılabilecek özellikte olduğunu keşfetti.
 • 21 Mayıs 2018 13:09 Nasa'dan Ödül Alan Kardeşler Nasa'dan Ödül Alan Kardeşler "Destek" Bekliyor Astrofizik, uzay fiziği, uzay mühendisliği gibi alanlar düşünüyorum
 • 16 Mayıs 2018 18:06 Harvard'a Seçilen, Alanındaki İlk Türk Bilim İnsanı Çomü'den Harvard'a Seçilen, Alanındaki İlk Türk Bilim İnsanı Çomü'den Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de (ÇOBİLTUM) desteği ile yürütücüsü olduğu TÜBİTAK projesi (115K242) kapsamında Kocaeli’de bulunan kayıp Roma Başkenti Nikomedia’ya dair yenilikçi arkeolojik çalışmalar yapan Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.
 • 14 Mayıs 2018 14:54 Çomü Gözlemevi 16 Yaşında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi'nin kuruluşunun 16. yıl dönümü dolayısıyla bir tören düzenlendi.