2 Milyar Işıkyılı Uzakta Samanyolu Benzeri Bebek Galaksi Keşfedildi - Son Dakika
Teknoloji

2 Milyar Işıkyılı Uzakta Samanyolu Benzeri Bebek Galaksi Keşfedildi

2 Milyar Işıkyılı Uzakta Samanyolu Benzeri Bebek Galaksi Keşfedildi

Gökbilimciler Dünya'dan 12 milyar ışıkyılı uzaklıkta "Samanyolu benzeri" bebek galaksi buldular Bilim adamları geçtiğimiz günlerde yayınladıkları araştırmada, Dünya'

07.05.2021 09:42  Güncelleme: 09:47
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gökbilimciler Dünya'dan 12 milyar ışıkyılı uzaklıkta "Samanyolu benzeri" bebek galaksi buldular

Bilim adamları geçtiğimiz günlerde yayınladıkları araştırmada, Dünya'dan milyarlarca ışık yılı uzaklıkta, bizimkine şaşırtıcı derecede benzeyen bir bebek galaksisinin gizlendiğini, sakin ve mütevazı olduğunu söyledi.

Bilim adamları, keşfin galaksilerin nasıl oluştuğuna dair anlayışlarını değiştirdiğini söyledi.

Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, SPT0418-47 adlı galaksi, Dünya'dan 12 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

Max Planck Astrofizik Enstitüsü'ndeki (MPI) gökbilimciler, dünyanın en güçlü teleskoplarından biri olan Atacama Büyük Milimetre/ milimetre altı Dizisini (ALMA) kullanarak genç galaksiyi tespit ettiler.

En güçlü teleskoplar bile böylesi uzak galaksilerin ayrıntılı gözlemlerini yakalamakta zorlanır. Ancak yerçekimsel mercekleme adı verilen bir etkiyi kullanan ekip, yakındaki bir galaksinin çekim kuvvetinin yardımıyla büyüteç gibi davranarak ALMA'nın "uzak geçmişi eşi benzeri görülmemiş ayrıntılarla" görmesini sağladı.

Gökada çok uzakta olduğu için, gökbilimciler onu evrenin 1,4 milyar yaşında olduğu zamanki gibi görüyorlar. SPT0418-47'nin "şaşırtıcı derecede kaotik" olduğunu söylediler. Samanyolu gibi daha olgun galaksilere kıyasla tüm genç galaksilerin "çalkantılı ve kararsız" olduğu yönündeki yaygın teorilerle çelişiyor.

Yazar Simona Vegetti şöyle konuştu: "Bulduğumuz şey oldukça kafa karıştırıcıydı; yüksek oranda yıldız oluşturmasına ve bu nedenle son derece enerjik süreçlerin yeri olmasına rağmen, SPT0418-47, erken Evren'de şimdiye kadar gözlemlenen en iyi düzenli galaksi diskidir."

"BİR HAZİNE SANDIĞI"

MPI, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir basın açıklamasında söyledi: "Bu sonuç oldukça beklenmedik ve galaksilerin nasıl evrimleştiğini düşündüğümüz konusunda önemli etkilere sahip."

MPI "Bu sonuç, galaksi oluşumu alanında bir atılımı temsil ediyor ve yakın sarmal gökadalarda ve Samanyolu'nda gözlemlediğimiz yapıların 12 milyar yıl önce zaten yerinde olduğunu gösteriyor," dedi.

Araştırmacılar, yeni bir bilgisayar modelleme tekniği kullanarak galaksinin gerçek şeklini ve gazının ALMA verilerinden hareketini yeniden oluşturdu. Rizzo "SPT0418-47'nin yeniden oluşturulmuş görüntüsünü ilk gördüğümde buna inanamadım: bir hazine sandığı açılıyor," dedi.

SPT0418-47, Samanyolu gibi sarmal kollara sahip görünmüyor. Ancak hem SPT0418-47 hem de galaksimiz dönen disklere ve şişkinliklere sahiptir (merkezlerinin etrafında sıkıca dizilmiş büyük yıldız grupları).

Bilim adamlarının evren tarihinde bu kadar erken bir zamanda ilk kez bir çıkıntı tespit ettiklerini söyledi - SPT0418-47'yi daha uzak olan "Samanyoluna benzer" yapıyor.

"BÜYÜK SÜRPRİZ"

Hollanda'da Üniversitesi Kapteyn Astronomi Enstitüsü'nden ortak yazar Filippo Fraternali, "Büyük sürpriz, bu gökadanın aslında yakındaki galaksilere oldukça benzediğini bulmaktı, modellerden tüm beklentilerin ve daha önceki, daha az detaylı gözlemlerin aksine," dedi.

Gökbilimcilerin evreni şu an ki yaşının sadece yüzde 10'u iken görmelerine olanak tanıyan bir bebek galaksiyi incelemek, galaksilerin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini anlamanın anahtarıdır. İyi düzenlenmiş bir galaksinin Büyük Patlamadan bu kadar kısa süre sonra nasıl oluşmuş olabileceği belirsiz ve erken evrenin bir zamanlar inanıldığından daha az kaotik olabileceğini gösteriyor.

Gökbilimciler birkaç benzerliğe sahip olsalar da SPT0418-47'nin Samanyolu'ndan tamamen benzersiz bir galaksiye dönüşmesini bekliyorlar ve sonunda eliptik galaksiler sınıfına katılacağını tahmin ediyorlar.

Gelecekte, gökbilimciler kendi galaksimizin evrimine dair anlayışımızı ilerletmek için bu bebek disk galaksilerinin ne kadar yaygın olduğunu ve ne kadar kaotik olduklarını fark etmeyi umuyorlar.

Kaynak: Space Mag Türkiye

Son Dakika Teknoloji 2 Milyar Işıkyılı Uzakta Samanyolu Benzeri Bebek Galaksi Keşfedildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mercedes, 2024'te satılan her 4 otomobilden birinin elektrikli olacağını öngörüyor
  21:09 Mercedes, 2024'te satılan her 4 otomobilden birinin elektrikli olacağını öngörüyor

  Mercedes, 2024'ün ilk 3 ayında satışlarını geçtiğimiz yıla oranla tam %220 artırarak elektrikli araç alanındaki başarısını sürdürüyor. Ayrıca elektrik otomobil pazarında da %300'lük bir yükseliş kaydedildi. Şirket yönetimi, 2024 yılından itibaren satılan her 4 otomobilden birinin elektrikli olacağını öngörüyor.

 • Xiaomi, Redmi K40 ve Redmi K40 Pro Plus için HyperOS güncellemesini yayınladı
  21:09 Xiaomi, Redmi K40 ve Redmi K40 Pro Plus için HyperOS güncellemesini yayınladı

  Xiaomi, geçen sene kullanıma sunulan HyperOS sürümünün dağıtımını sürdürüyor. Redmi K40 ve Redmi K40 Pro Plus modelleri için HyperOS güncellemesi yayınlandı. Yeni sürüm Android 14'ü temel alırken, mi Pilot kullanıcıları için ilk olarak sunulacak. HyperOS, daha fazla özelleştirme seçeneği ve daha az güç tüketimi sunuyor.

 • Electronic Arts, Black Panther oyunu için yatırımlarını artırıyor
  21:09 Electronic Arts, Black Panther oyunu için yatırımlarını artırıyor

  Electronic Arts, Cliffhanger Games tarafından geliştirilen Black Panther oyunu için açık dünya konseptine odaklanıyor. Oyunun detayları, stüdyo tarafından yayınlanan bir iş ilanında paylaşıldı. Oyunda, Wakanda'da geçecek ve zengin bir açık dünya ortamı sunacak. Ayrıca yapay zeka davranışları, kullanıcının oynanışına göre şekillenecek. Oyunun çıkış tarihi henüz belirsizliğini koruyor.

 • Bu reklam panosunu koklayan restorana koşuyor! İşte nedeni
  19:18 Bu reklam panosunu koklayan restorana koşuyor! İşte nedeni

  Hollanda'da, McDonald's'ın patates kızartması kokan reklam panoları yakınından geçenleri restoranın kapısına kadar çekmeyi planlıyor.

 • Yapay Zeka, Anılarınızı Kullanarak Görsel Oluşturuyor
  19:10 Yapay Zeka, Anılarınızı Kullanarak Görsel Oluşturuyor

  Synthetic Memories projesi kapsamında üretilen yapay zeka, insanların kaybolmuş anılarını geri kazanmak için anılarını kullanarak görsel üretiyor. Proje, fotoğraflanmayan anıları kalıcı bir şekilde görüntülemek için yapay zeka kullanıyor. Eski AI modelleri kullanılarak oluşturulan fotoğraflar, bazı kusurlar içerebiliyor ancak proje ekibi, bu modellerin belirsiz ve bulanık anı yönlerini yakaladığına inanıyor. Bu girişim, yapay zekanın insan anılarını geri getirme ve görselleştirme potansiyelini gösteren bir örnektir.

 • Razer BlackShark V2 Pro: Yeni Nesil Oyuncu Kulaklığı Geliyor
  19:09 Razer BlackShark V2 Pro: Yeni Nesil Oyuncu Kulaklığı Geliyor

  Razer BlackShark V2 Pro, yeni bir versiyonuyla karşımıza çıkacak. Son nesliyle PlayStation 5, Xbox One ve Xbox X/S konsollarıyla tam entegre şekilde çalışacak olan kulaklık, özel ses teknolojileriyle üst düzey bir ses deneyimi sunacak. Yeni nesil TriForce Titanium 50 mm sürücüleriyle berrak bir ses performansı verecek olan kulaklık, kullanıcıların frekansları özelleştirmesine de olanak sağlayacak. Razer BlackShark V2 Pro'nun PlayStation 5 versiyonu, Tempest 3D AudioTech teknolojisiyle daha derin bir ses tınısı sunacak. Ürün, 220 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

 • Amerika, Uzayda Askeri Bir Tatbikat Düzenleyecek
  19:09 Amerika, Uzayda Askeri Bir Tatbikat Düzenleyecek

  Amerika yönetimi, Rocket Lab ve True Anomaly şirketleriyle işbirliği yaparak uzayda askeri bir tatbikat düzenlemeye hazırlanıyor. Tatbikat, ülkenin terörist saldırılara karşı nasıl korunacağını test etmeyi amaçlıyor. Tatbikatta kullanılacak uzay aracı Rocket Lab tarafından üretilecek ve özel bir uydu tarafından takip edilecek. Amerikan askeri birlikleri gerçekçi bir savaş simülasyonu kullanacak ve tatbikatın 2025 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Projenin başarısı ise gelecekteki uzay araştırmaları için önemli bir dönüm noktası olabilir.

 • İlk Yapay Zeka Yazılım Mühendisi Devin'in Yetenekleri Tartışılıyor
  17:10 İlk Yapay Zeka Yazılım Mühendisi Devin'in Yetenekleri Tartışılıyor

  Teknoloji dünyası, Devin adlı yapay zeka yazılım mühendisiyle tanıştı. Ancak yapılan incelemeler, Devin'in yeteneklerinin gerçeği yansıtmadığını ortaya koydu. Şirketin yayınladığı tanıtım videosu ve Devin'in websitesindeki hatalar, yapay zeka yazılım mühendisinin beklentileri karşılamadığını gösteriyor.

 • Intel Core Ultra 200 (Arrow Lake) Özellikleri Ortaya Çıktı
  17:10 Intel Core Ultra 200 (Arrow Lake) Özellikleri Ortaya Çıktı

  Son sızıntılar, Intel Core Ultra 200 serisinin içinde "Arrow Lake" kod adıyla bilinen iki farklı konfigürasyonun varlığını doğruladı. MTL-S (Meteor Lake-S) ve UDIMM bellek içeren bu platform, yeni nesil masaüstü işlemci platformu olarak karşımıza çıkacak. İşte Intel Core Ultra 200 (Arrow Lake) özellikleri… Biri 24 çekirdekli, diğeri ise 20 çekirdekli olmak üzere iki farklı modelin bazı özellikleri ortaya çıktı. Sızdırılan modeller, hyperthreading teknolojisini desteklemiyor. Core Ultra 200 "Arrow Lake" Modelleri: 20 çekirdek, 20 iş parçacığı, 2.3GHz ve 24 çekirdek, 24 iş parçacığı, 2.3GHz. Her iki model de şu anda genellikle erken mühendislik örneklerinde görülen 2.3 ila 3.0 GHz gibi düşük bir frekans aralığında çalışıyor. Yeni işlemcilerin henüz perakende satışta kullanılan isimleri bilinmiyor. Bununla birlikte platformda herhangi bir anakart üretici ortaklığı işareti de görülmüyor. Yayınlanan örnekler, hız ve yetenek açısından nihai perakende satışa sunulacak ürünlerden farklılık gösterebilir. Ancak çekirdek sayısının değişmeyeceğini belirtelim. Yeni nesil işlemci serilerinin, Raptor Lake ile aynı çekirdek sayısına (8 P-Çekirdek ve 16 E-Çekirdek) sahip olacağı söyleniyor. En önemli yenilik ise LP-çekirdeklerde (Verimlilik çekirdeği) karşımıza çıkacak. Intel, yeni platform için henüz kesin bir lansman tarihi açıklamadı. Şirket, gömülü sistemler için tasarlanan Core Ultra 100 Meteor Lake-PS işlemcilerle birlikte çalışacak olan LGA 1851 soketini yakın zamanda duyurdu. Bu soketin Core Ultra 200 serisi ve tüketiciler için gelecek sürümlerde de kullanılacağı belirtiliyor. Resmi olarak onaylanmamış olsa da, söylentiler Arrow Lake masaüstü serisinin Alchemist mimarisine dayanan Xe-LPG GPU mimarisini kullanabileceğini öne sürüyor. Mobil işlemcilerin (H-Serisi) ise Xe-LPG+ olarak bilinen güncellenmiş bir versiyonu kullanabileceği tahmin ediliyor. Ancak sızdırılan bilgilerde GPU mimarileriyle ilgili herhangi bir detay bulunmuyor.

 • NVIDIA RTX 4090 Güç Konektörü Sorunu Devam Ediyor
  17:10 NVIDIA RTX 4090 Güç Konektörü Sorunu Devam Ediyor

  Geçtiğimiz yıl tanıtılan NVIDIA RTX 4090 ekran kartının güç konektörü erime sorunu hala çözülemedi. Onarım merkezleri, 16 pinli güç konektörünün erimesinin devam ettiğini belirtiyor. NVIDIA ise kullanıcılara güç konektörü bağlantısını kontrol etmelerini öneriyor.

 • Otomobil Üreticileri Karbondioksit Emisyon Hedeflerini Kaçırmanın Bedelini Ödüyor
  17:09 Otomobil Üreticileri Karbondioksit Emisyon Hedeflerini Kaçırmanın Bedelini Ödüyor

  2020 yılında, Avrupa'nın yeni emisyon düzenlemelerinin ilk yılında Volkswagen, Jaguar Land Rover gibi büyük otomobil üreticileri başta olmak üzere, sektörün devleri karbondioksit emisyon hedeflerini kaçırmanın finansal sonuçlarıyla yüzleşti. Karbondioksit emisyon hedeflerini kaçıran şirketler, toplamda 552 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı. Bu cezalar, emisyon hedeflerini tutturamayan otomobil üreticilerine karşı uygulanan sıkı politikaların bir sonucu olarak görülüyor. Volkswagen, 2020 yılı hedeflerini 0.75 gram/km sapma ile kaçırarak, 106 milyon dolarlık bir ceza ödediğini açıkladı. Benzer şekilde, Jaguar Land Rover da kendi hedeflerini 3 gram/km sapma ile kaçırdı ve 43.5 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı. Otomobil üreticileri yeni stratejiler geliştirerek cezaları minimize etmeye çalışıyor. Örneğin, Jaguar Land Rover ve Honda, emisyon oranları düşük olan Tesla ile bir havuz oluşturarak cezalarını azaltmayı başardı. Bu gelişmeler, otomobil sektörünün sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma yolunda karşılaştığı zorlukları ve bu zorlukların üstesinden gelmek için geliştirdikleri inovatif çözümleri gözler önüne seriyor.

 • Bitcoin Fiyatı Yüzde 10 Değer Kaybetti
  15:09 Bitcoin Fiyatı Yüzde 10 Değer Kaybetti

  Kripto para dünyasında çalkantı yaşanmaya devam ediyor. Bitcoin, sadece birkaç saat içerisinde yüzde 10'a yakın değer kaybetti ve fiyatı 62 bin dolara kadar düştü. Analiz firmaları artan volatiliteye ve aşağı yönlü riske işaret ediyor. Diğer popüler kripto paralar da değer kaybetti.


Advertisement