ABD'deki Kongre baskını dünya basınında geniş yer buldu - Son Dakika

ABD'deki Kongre baskını dünya basınında geniş yer buldu

07.01.2021 16:43

ABD'nin başkenti Washington'da Trump ve destekçilerinin Kongre binasını işgal etmesini dünya basınının gündemindeydi. Önde gelen basın kuruluşları, "Trump ayaklanmayı ateşledi, darbe günü" ve "Ateşten şeytan" başlıklarıyla duyurdu.

ABD'nin başkenti Washington DC'de Başkan Donald Trump'ın destekçilerinin Kongre'yi basması dünya basınında da geniş yer buldu.

WASHINGTON POST: KARA PROPAGANDA

Washington Post, Kongre binasının önünün barikatlarla çevrildiği bir fotoğraf üzerine,"Trump çetesi Kongre Binasını bastı" başlığını kullandı. Washington Post Haber Müdürü Dan Balz, demokrasinin ayaklar altına alındığının altını çizerek, "Dünyanın en demokratik ülkesinde özgür ve adil seçimlerin kutlanılması gerekirken, Çarşamba günü bir başkanın iki ay süresince yalanlarla kara propaganda yapmasının tahmin edilebilir sonuçlarının yaşandığı gün olarak hatırlanacak" ifadelerini kullandı.

THE GUARDIAN: TRUMP YANLISI ÇETELER ABD BAŞKENTİNDE KAOS YARATTI

İngiliz medyasından The Guardian, Kongre binası içinde Trump yanlısı bir kişinin bayrak sallayan fotoğraflarıyla birlikte, "Trump yanlısı çeteler ABD başkentinde kaos yarattı" başlığıyla gelişmeleri okurlarına aktardı.

ALMAN MEDYASI: DEHŞET VERİCİ

Almanya'nın yüksek tirajlı günlük gazetesi Die Welt de baskın olaylarını "Rahatsız edici, üzücü, dehşet verici sahneler" başlığı atarken, Nijerya'da yayın yapan Tribune "Trump destekçileri ABD demokrasisini kirletiyor" dedi.

LATİN AMERİKA BASINI: 'YANMIŞ TOPRAK' MİRASI

Arjantin'in önde gelen günlük gazetesi Clarin'deki bir yorumcu, 6 Ocak ABD Kongre baskını olaylarını "Donald Trump'ın 'yanmış toprak' mirası" olarak nitelendirdi. Fransız Le Figaro'nun bir köşe yazısı ise "Narsisizm tüm haysiyete hakim, kurumları taciz ediyor, demokrasiyi ayaklar altına alıyor, kendi kampını bölüyor" yorumunu yaptı.

LE MONDE: AYAKLANMA BAŞKANI

Fransız Le Monde gazetesinde yer alan manşette Trump "Ayaklanma başkanı" ismiyle verilirken Mısır'daki MBC Misr TV'den bir uzman, "Trump'ın bu kargaşadan sonra yargılanmasını bekliyorum… ABD artık kelimenin tam anlamıyla bir süper güç değil" dedi.

RUS MEDYASI: KONGRE BİNASINA SALDIRI

Rossiya 24 haber kanalı, "Kongre Binası'na Saldırı" başlığı dışında hiçbir yorum yapmadan şiddet sahnelerini yayınlarken, Rossiya 1, "bugünkü olayların büyük ölçüde nedeni" olan ABD demokrasi sistemi olduğunu söyledi.

ABD'deki Kongre baskını dünya basınında geniş yer buldu
ABD'deki Kongre baskını dünya basınında geniş yer buldu
YORUMLAR
500
8 yıl boyunca çocuk bekleyen ve tüp bebekle 5'iz bebek sahibi olacaklarını öğrenen çifte 6. bebek sürprizi: Dalağın altında saklanmış 8 yıl boyunca çocuk bekleyen ve tüp bebekle 5'iz bebek sahibi olacaklarını öğrenen çifte 6. bebek sürprizi: Dalağın altında saklanmış Erbaş, ABD ve Kanada'dan gelen İslami grupların temsilcileriyle görüştü Erbaş, ABD ve Kanada'dan gelen İslami grupların temsilcileriyle görüştü 7. Balıkesir İstihdam Fuarı açıldı 7. Balıkesir İstihdam Fuarı açıldı
Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya ABD'deki Kongre baskını dünya basınında geniş yer buldu - Son Dakika


Advertisement