Son Dakika: ABD Büyükelçiliği: Ülkelerin içişlerine karışmamaya dair maddeye riayet ediyoruz - Son Dakika

Son Dakika: ABD Büyükelçiliği: Ülkelerin içişlerine karışmamaya dair maddeye riayet ediyoruz

25.10.2021 16:11

Son dakika! ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kavala'nın serbest bırakılmasını talep eden 10 büyükelçi için "İstenmeyen adam ilan edilmeleri talimatı verdim" sözleriyle ilgili ABD kanadından açıklama geldi. ABD Büyükelçiliği, Viyana Sözleşmesi'nin 41. Maddesi'ne riayet edilerek, ülkelerin içişlerine karışılmadığını belirtti.

10 büyükelçi, cezaevinde bulunan Osman Kavala'ya yönelik insan hakları ihlali olduğunu belirterek, hapisten çıkarılmasını talep etti. 10 büyükelçinin talebine Cumhurbaşkanı'nın yanıtı sert oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlığa talimat verdiğini belirterek, büyükelçilerin istenmeyen adam ilan edileceklerini dile getirdi.

ABD'DEN İDDİALARA YANIT: VİYANA SÖZLEŞMESİ'NE RİAYET EDİYORUZ

Aralarında ABD büyükelçisi David M. Satterfield'in de yer aldığı konuyla ilgili ABD büyükelçiliğinden yanıt geldi. Büyükelçilik, Viyana Sözleşmesi'nin 41. Maddesi'nde yer alan, "Anılan Devletin iç işlerine karışmamak diplomatların keza görevidir" ilkesini hatırlattı. ABD büyükelçiliği, maddeye riayet edilerek Türkiye'nin iç işlerine karışılmadığını belirtti.

VİYANA'NIN 41. MADDESİNİN TAMAMI

Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesinde tam olarak şu ifadeler yer alıyor:

"1. Kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmek, ayrıcalıklarına ve bağımsızlıklarına halel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan her şahsın görevidir. Anılan Devletin iç işlerine karışmamak da bu diplomatların keza görevidir.

2. Gönderen Devlet tarafından kabul eden Devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmî işler, kabul eden Devletin Dışişleri Bakanlığı veya mutabık kalınacak başka Bakanlık ile veyaaracılığıyla yürütülür.

3. Misyonun binaları, misyonun bu Sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden Devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz."

Son Dakika: ABD Büyükelçiliği: Ülkelerin içişlerine karışmamaya dair maddeye riayet ediyoruz

Son Dakika Dünya Son Dakika: ABD Büyükelçiliği: Ülkelerin içişlerine karışmamaya dair maddeye riayet ediyoruz - Son Dakika Dünya


Son Dakika

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Türkiye hakkında küstah açıklama: NATO'nun sorunlu çocuğu 22:06 NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Türkiye hakkında küstah açıklama: NATO'nun sorunlu çocuğu Erdoğan'ın evini gözetleyen ve casusluktan tutuklanan İsrailli çiftle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı 21:51 Erdoğan'ın evini gözetleyen ve casusluktan tutuklanan İsrailli çiftle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı Cani baba, kavga ettiği kızını boynundan bıçaklayarak öldürdü 21:29 Cani baba, kavga ettiği kızını boynundan bıçaklayarak öldürdü
Canlı yayında kavga eden Nihat Doğan ve Tuğba Ekinci'nin mesajları ortaya çıktı 19:49 Canlı yayında kavga eden Nihat Doğan ve Tuğba Ekinci'nin mesajları ortaya çıktı Son Dakika: Türkiye'de 15 Kasım günü koronavirüs sebebiyle 215 kişi vefat etti, 23 bin 852 yeni vaka tespit edildi 19:37 Son Dakika: Türkiye'de 15 Kasım günü koronavirüs sebebiyle 215 kişi vefat etti, 23 bin 852 yeni vaka tespit edildi TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na yaptığı sürpriz ziyaret sonrası Kılıçdaroğlu'ndan açıklama: Zırvalıklarla karşı karşıyayız 19:10 TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na yaptığı sürpriz ziyaret sonrası Kılıçdaroğlu'ndan açıklama: Zırvalıklarla karşı karşıyayız
Erdoğan'ın konvoyunu durduran araç! Kenara çekip geçmesini beklediler 17:33 Erdoğan'ın konvoyunu durduran araç! Kenara çekip geçmesini beklediler Patronlardan asgari ücret için talep: Vergiler azaltılmalı 16:35 Patronlardan asgari ücret için talep: Vergiler azaltılmalı
Advertisement