Dünyada 57 Milyon Çocuk Okula Gidemiyor - Son Dakika
Eğitim

Dünyada 57 Milyon Çocuk Okula Gidemiyor

Dünyada 57 Milyon Çocuk Okula Gidemiyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), dünyada okula gidemeyen çocukların sayısının 2011'de 57 milyona düştüğünü açıkladı.

11.06.2013 08:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bir önceki yıl okula gidemeyen çocukların sayısı 61 milyon olarak belirlenmişti.

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, çocukların eğitim hakkı ile ilgili çalışmalarında büyük ilerleme kaydettiklerini ancak BM'nin Milenyum Hedefleri kapsamında 2015'te tüm çocukların en azından ilkokula gitmesi için belirlenen hedefe ulaşmalarının imkansız olduğunu söyledi.

Bokova, sanayileşmiş ülkelerin temel eğitim için sağladığı yardımın da 2011'de bir önceki yıla göre yüzde 6 düştüğüne işaret etti. 2011'de temel eğitime en büyük katkıyı İngiltere verdi.

UNESCO'ya göre Afrika'da Sahra-altı bölgesinde yaşayan çocukların yarıdan fazlası, okula gidemiyor.

Afrika'nın en büyük ülkelerinden Nijerya, okula gidemeyen çocuklar listesinde başı çekiyor. Nijerya'yı Pakistan ve Etiyopya izliyor.

Örgüt, Nijerya ve Pakistan'da durum giderek daha da kötüleşirken güney ve batı Asya'da büyük ilerleme kaydedildiğini ve son 20 yılda okula gitmeyen çocuk sayısının üçte iki oranında azaldığını belirtti.

En fazla sayıda çocuğun okula gidemediği ülkeler sırasıyla Nijerya, Pakistan, Etiyopya, Hindistan, Filipinler, Burkina Faso, Kenya, Nijer, Yemen ve Mali olarak açıklandı.

AA

Kaynak: EgitimNerede.com

Son Dakika Eğitim Dünyada 57 Milyon Çocuk Okula Gidemiyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İTÜ öğrencileri Kapadokya'da engelli çocuklarla bir araya geldi
  10:23 İTÜ öğrencileri Kapadokya'da engelli çocuklarla bir araya geldi

  İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri, Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği'nde gönüllü olarak faaliyetlere katılarak özel gereksinimli çocuklarla bir araya geldi. Öğrenciler, çeşitli atölye çalışmaları düzenleyerek çocukların potansiyellerini ortaya çıkarmayı hedefledi.

 • KO-MEK, Üniversite Öğrencilerine Ücretsiz Eğitimler Sunuyor
  10:23 KO-MEK, Üniversite Öğrencilerine Ücretsiz Eğitimler Sunuyor

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK), üniversite öğrencilerine meslek ve sanat alanında ücretsiz eğitimler vererek birçok fırsat yakalamalarına imkan sağlıyor.

 • Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi Bayramlaşma Programı Düzenlendi
  19:36 Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi Bayramlaşma Programı Düzenlendi

  Kayseri Medeniyetin Burçları Derneği ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın ortaklaşa organize ettiği Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi faaliyetleri çerçevesinde bayramlaşma programı düzenlendi. Programa Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Medeniyetin Burçları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dursun ve 300'e yakın yabancı uyruklu öğrenci katıldı.

 • Savaştan kaçtı, Türkiye'de okuma yazma öğrendi
  12:48 Savaştan kaçtı, Türkiye'de okuma yazma öğrendi

  Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Berivan Yüksek, çocukları için Türkçe öğrenerek okuma yazma öğrendi. Aynı köyde yaşayan 80 yaşındaki Senem Korkmaz da ilerlemiş yaşına rağmen okuma yazma öğrenerek önemli bir başarıya imza attı.

 • Bilecik'te 'Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek' Konulu Yetenek Yarışması Ödül Töreni Düzenlendi
  11:51 Bilecik'te 'Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek' Konulu Yetenek Yarışması Ödül Töreni Düzenlendi

  Bilecik'te, öğrencilerin bağımlılık konularına duyarlılığını artırmak ve yeteneklerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen 'Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek' konulu yetenek yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. Yarışmaya bin 409 eser katıldı ve edebi ve görsel kategoride birinci olan öğrencilere toplamda 30 bin ödül dağıtıldı. Ayrıca, yarışmaya katkı sağlayan ilçe milli eğitim ve okul müdürlükleri ile dereceye giren öğrencilerin okul müdürlüklerine de hediye çekleri ve başarı belgeleri verildi. Tören sonunda toplu fotoğraf çektirildi.

 • Bilecik'te Öğrenciler Trafik Eğitim Parkı'nda Eğlendi ve Öğrendi
  11:46 Bilecik'te Öğrenciler Trafik Eğitim Parkı'nda Eğlendi ve Öğrendi

  Bilecik'te, Polis Haftası etkinlikleri kapsamında 51 öğrenciye Çocuk Trafik Eğitim Parkı'nda etkinlik düzenlendi. Öğrenciler, trafik kuralları ve önemli davranışlar hakkında bilgilendirildi ve akülü araç kullanarak uygulamalı eğitimler aldı. Ayrıca, ekipler vatandaşları dolandırıcılık konusunda bilgilendirerek broşür dağıtımı yaptı.

 • New York'ta düzenlenecek matematik yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek
  11:25 New York'ta düzenlenecek matematik yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek

  Kocaeli'de düzenlenen Uluslararası Amerika Copernicus Matematik Yarışması'nın ilk elemesinde gümüş madalya kazanan lise öğrencisi Hasan Ensari Ay, Türkiye'yi New York'ta yapılacak final maçında temsil edecek. Hasan Ensari, 35 farklı ülkeden katılacak öğrencilerle yarışacak ve Türkiye'yi gururlandırmak için şampiyonluk hedefliyor.

 • Suriyeli ve yaşlı kadınlar okuma-yazma öğrenerek başarıya imza attı
  11:21 Suriyeli ve yaşlı kadınlar okuma-yazma öğrenerek başarıya imza attı

  Suriye'deki iç savaştan kaçarak Kilis'e yerleşen Berivan Yüksek ve 80 yaşındaki Senem Korkmaz, okuma-yazma öğrenmek için çaba sarf ederek önemli bir başarı elde etti. Yüksek, köydeki kurslara katılarak kısa sürede okumayı öğrendi ve çocuklarıyla birlikte öğretmenlerinin verdiği ev ödevlerini yapmaya başladı. Korkmaz ise 80 yaşında olmasına rağmen okuma-yazma öğrenerek hayatında önemli bir adım attı. Öğretmen Selda Okyay da yaşlı kadınlara okuma-yazma öğretmekten mutluluk duyduğunu belirtti.


Advertisement