Bakan Ergün Hurda araç destek paketi - Son Dakika
Ekonomi

Bakan Ergün Hurda araç destek paketi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hurda araç destek paketine ilişkin, 20 yaş üstü araçların trafikte seyretmesinin doğru olmadığını belirterek, "Teknoloji çok değişti, yollar çok de...

26.10.2013 14:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hurda araç destek paketine ilişkin, 20 yaş üstü araçların trafikte seyretmesinin doğru olmadığını belirterek, "Teknoloji çok değişti, yollar çok değişti. Kullanan için de trafiğin genel akışı için de önemli sorunlar ortaya çıkmaya başladı" dedi.

Ergün ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) Gaziantep Şubesi'nin açılışına katıldı. Ergün, açılışta bir gazetecinin "hurda araç destek paketiyle ilgili çalışma ne durumda" sorusuna, hurda veya yaşı dolmuş araçların trafikten çekilmesiyle ilgili çalışmanın devam ettiğini söyledi. Bu çalışma içinde herhangi bir vergi teşviğinin olmadığına dikkati çeken Ergün, şöyle devam etti:

"Soru bu şekilde sorulduğu zaman da bakan arkadaşlarımız, 'böyle birşey yok' diyorlar. Evet vergi teşviği yok. Buradaki amaç şudur; yaşı dolmuş, trafiği aksatan araçları trafikten çekmek. Bunun için daha önce bir uygulama yaptık. Bu uygulama ağır tonajlı araçlar; kamyonlar ve otobüsler için yapıldı. Şimdi de otomobillerle ilgili çerçeve oluşturmaya çalışıyoruz."

Çalışma kapsamında aracı alınacak kişiye bedel ödeneceğini ifade eden Ergün, Türkiye'de üretilen yerli otomobil alması halinde de uygun kredi mekanizması oluşturabilmek için çalıştıklarını dile getirdi. Vergi indirimi ya da vergi teşviğinin sözkonusu olmadığının altını çizen Ergün, "Ama nasıl olduysa bazı arkadaşlarımız soruyu bu şekilde sordukları için bazı bakan arkadaşlarımız da tabi özellikle vergi konusunda hassas bakan arkadaşlarımız, 'vergi indirimi filan yok' diyorlar. Çalışma başka bir çerçevede devam ediyor. İnşallah 2014'de sonuçlandıracağız, o zaman ilan ederiz" diye konuştu.

Alınacak otomobilin yaşına ilişkin değişik alternatiflerin olduğunu anlatan Ergün, şunları kaydetti:

"Araçların yaşına ilişkin alternatifler var; 16 olsun diyen arkadaşlar var, 20 olsun diyen arkadaşlar var. O civarda bir noktada devam eder. 20 yaş üstü araçların trafikte seyretmesi doğru değil, teknoloji çok değişti, yollar çok değişti. Kullanan için de trafiğin genel akışı için de önemli sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bunları görüyoruz. Çevre açısından da olumsuzların devam ettiğini görüyoruz. Bunları bir bütün halinde değerlendiriyoruz."

Bakan Fatma Şahin de bakanlık olarak Gaziantep ve Anadolu için çalıştıklarını belirterek, "Bütün ülke için ne yapabiliriz diye çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Derneğin hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

ASKON'un açılışını Ergün, Şahin, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, AK Parti milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Halil Mazıcıoğlu, Nejat Koçer, Ali Şahin, Derya Bakbak, Şamil Tayyar, ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca, ASKON Gaziantep Şube Başkanı Hayri Ünal yaptı.

Bakan Ergün Hurda araç destek paketi
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Bakan Ergün Hurda araç destek paketi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement