Bakan Yumaklı: 'Yıl sonuna kadar orman alanımızı yüzde 30'a çıkaracağız' - Son Dakika
Ekonomi

Bakan Yumaklı: 'Yıl sonuna kadar orman alanımızı yüzde 30'a çıkaracağız'

Bakan Yumaklı: \'Yıl sonuna kadar orman alanımızı yüzde 30\'a çıkaracağız\'

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, son 22 yılda 7 milyar fidan ve tohum ektiklerini bildirerek, 'Tüm bunların sonucu olarak yıl sonuna kadar orman alanımızı dünya ortalaması olan yüzde 30'a çıkaracağız' dedi.

23.11.2023 23:20  Güncelleme: 23:41
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bakan Yumaklı: "Yıl sonuna kadar orman alanımızı yüzde 30'a çıkaracağız"

ANTALYA - Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, son 22 yılda 7 milyar fidan ve tohum ektiklerini bildirerek, "Tüm bunların sonucu olarak yıl sonuna kadar orman alanımızı dünya ortalaması olan yüzde 30'a çıkaracağız" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Orman Genel Müdürlüğünce Antalya'da bir otelde düzenlenen 'İklim Değişikliği Sürecinde Orman Yönetimi Çalıştayı'na bir video mesaj gönderdi. Dünyayı etkisi altına alan birçok felaketin kısa zaman dilimlerinde ardı ardına yaşandığını belirten Yumaklı, bunların üst başlığında küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin karşılarına çıktığını vurguladı.

Yumaklı, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin bütün canlıları ve yaşamı olumsuz etkilediğini, bu iki etkenin ormanların geleceği için de büyük bir risk oluşturduğunu dile getirerek, ormanların küresel iklim değişikliği ile mücadelede en önemli doğal argüman olduğu aktardı.

Bu yüzden ormancılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin daha da önem kazandığına işaret eden Yumaklı, çalıştayın mevcut durum ve olası gelişmeler ışığında, Türkiye ormancılığına önemli bir veri envanteri sağlayacağını sözlerine ekledi.

Yumaklı, Bakanlık olarak sürdürülebilirliği odak noktalarına aldıklarını ifade ederek, "Bu noktadan hareketle paydaş temelli ve kapsayıcı bir yaklaşımla küresel iklim değişikliği ile mücadeleye önem veriyoruz" dedi.

Ormanların dünyadaki en ekonomik ve en doğal karbon tutum yataklarını oluşturduğunu hatırlatan Yumaklı, "Bu nedenle ormanlar, iklim değişikliğiyle mücadelede çok önemli bir rol üstlenmekte. Bunun farkında olarak son 22 yılda önemli adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

"Yıl sonuna kadar orman alanımızı yüzde 30'a çıkaracağız"

Bakan Yumaklı, ormancılık alanında yürütülen çalışmalara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Ormancılık alanında bu sürede 90 milyar 458 milyon liralık yatırım yaptık. Yaptığımız her yatırımın aslında geleceğe ve çocuklarımıza olduğu bilinciyle fidanlarımızı toprakla buluşturduk. Son 22 yılda 7 milyar fidanı ve tohumu geleceğimize nefes olsun diye ektik. Tüm bunların sonucu olarak yıl sonuna kadar orman alanımızı dünya ortalaması olan yüzde 30'a çıkaracağız."

"Yeşil vatanımızı 7 gün 24 saat koruyoruz"

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nde 2023 noktada 5 milyon 2023 fidanı toprakla buluşturduklarını kaydeden Yumaklı, yeşile olan sevdalarını her geçen gün geliştirmeye devam edeceklerinin mesajını vererek, "Sadece fidanları toprakla buluşturmak yetmez, onları korumalıyız' diyerek tüm dünyanın parmakla gösterdiği yangınla mücadele filosunu kurduk. Rezerv güçlerle beraber 24 uçak, 100 helikopter, 10 İHA, 4 bin 400 kara aracı, 776 kule, 25 bin kahraman orman işçimiz ve 118 bin aşan gönüllümüz ile yeşil vatanımızı 7 gün 24 saat koruyoruz. Orman yangınlarının hem ekolojik hem de ekonomik kayıplarını en aza indirmek için elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Bakan Yumaklı, küresel ısınmanın etkilerinin gün be gün daha çok hissedildiği bir süreçten geçildiğini hatırlatarak, bu durumun yalnızca Türkiye'yi değil, tüm ülkeleri yakından ilgilendirdiğinin altını çizdi.

"Üzerimize düşenleri yapmanın gayreti içerisindeyiz"

Bu kapsamda dünyadaki tüm ülkelerin, elini taşın altına koyması ve büyük bir sorumluluk bilinci içinde hareket etmesi gerektiğine dikkati çeken Yumaklı, "Türkiye olarak üzerimize düşen çalışmaları kararlı adımlarla sürdürme gayreti içerisindeyiz. Bizim derdimiz, atalarımızdan aldığımız mirası, gelecek nesillere iyi bir şekilde emanet edebilmek" diye konuştu.

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Bakan Yumaklı: 'Yıl sonuna kadar orman alanımızı yüzde 30'a çıkaracağız' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • DTSO ve DTB, Kuzey Irak'ta yapılan oda seçimlerinin ardından işbirliklerini güçlendirmek için ziyaretler gerçekleştirdi
  14:08 DTSO ve DTB, Kuzey Irak'ta yapılan oda seçimlerinin ardından işbirliklerini güçlendirmek için ziyaretler gerçekleştirdi

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB), Kuzey Irak'ta yapılan oda seçimlerinin ardından kutlama ve işbirliklerini güçlendirme ziyaretleri gerçekleştirdi. Heyet, IKBY'deki oda başkanları ve yetkililerle görüşmeler yaparak ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürüttü. Ayrıca Duhok ve Erbil Ticaret ve Sanayi Odaları, nisan ayında düzenlenecek fuarlara davet edildi.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3. Çevre Yolu devamı projesini inceledi
  14:06 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3. Çevre Yolu devamı projesini inceledi

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir 3. Çevre Yolu Devam Projesi'ni yerinde inceledi. Proje ile 3. Çevre Yolu'nun uzunluğu 16 kilometreye çıkacak ve bisiklet yolu da olacak.

 • Samsun TSO Başkanı Murzioğlu, Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında ziyaret edildi
  13:56 Samsun TSO Başkanı Murzioğlu, Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında ziyaret edildi

  Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Samsun Vergi Dairesi Başkanı Metin Uzun ve beraberindeki Grup Müdürleri tarafından ziyaret edildi. Ziyarette, vergi gelirlerinin zamanında ve sağlıklı toplanmasının önemi vurgulandı ve vergi bilincinin geliştirilmesi gerektiği ifade edildi. Başkan Murzioğlu, vergi dairesi çalışanlarının Vergi Haftası'nı kutladı ve verginin bilincinde ve hassasiyetinde olunması gerektiğini belirtti. Samsun Vergi Dairesi Başkanı Uzun ise vergi bilincini oluşturmak ve topluma benimsetmek amacıyla yapılan çalışmalardan bahsederek, verginin bir vatandaşlık görevi olduğunu ifade etti.

 • Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, ABD Başkanı Joe Biden'ın Özel Danışmanı ile görüştü
  13:45 Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, ABD Başkanı Joe Biden'ın Özel Danışmanı ile görüştü

  Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay ve heyeti, 10. OECD Hazır Giyim ve Ayakkabı Sektöründe Durum Tespiti Forumu kapsamında ABD Başkanı Joe Biden'ın Özel Danışmanı Kelly Fay Rodriguez ile görüştü. Forumda işçi hakları ve örgütlenme konusu öncelikler arasında yer aldı. Görüşmede, ABD'nin işçi hakları ve çalışma koşullarına yönelik politikaları hakkında bilgi verildi.

 • Tokat'ın Erbaa ilçesinde Karayaka koyunu tescillendi
  13:43 Tokat'ın Erbaa ilçesinde Karayaka koyunu tescillendi

  Tokat'ın Erbaa ilçesine kendine özgü bir koyun ırkını temsil eden Karayaka'da, tescil heyecanı yaşanıyor. Belde ismini alan koyun ırkı yapılan girişimler neticesinde tescillendi.

 • Trabzon'da Ramazan Pidesi Fiyatları Yükseldi
  13:42 Trabzon'da Ramazan Pidesi Fiyatları Yükseldi

  Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, 500 gram yumurtalı ve susamlı Ramazan Pidesi'nin fiyatının 30 TL, yumurtasız ve susamsız pidenin fiyatını ise 28 TL olarak açıkladı. Geçtiğimiz yıl yumurtalı ve susamlı 500 gram pidenin fiyatı Trabzon'da 15 TL'den satılıyordu. Fırıncılar Odası Başkanı Davut İlik, un fiyatlarındaki artış ve işçi ücretlerindeki yükseliş nedeniyle pide fiyatlarında artış yapıldığını belirtti.

 • Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri Bursa'da Başlıyor
  13:40 Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri Bursa'da Başlıyor

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri etkinliği, 7-8 Mart tarihlerinde Bursa'da gerçekleştirilecek. Fuarda, 40'ın üzerinde kamu kurum ve kuruluşun katılımıyla gençlere sunulan destekler anlatılacak. Gençler, burs, staj, kariyer fırsatları, kredi, teşvik ve hibelerle geleceklerini kurma imkanına sahip olacaklar. Üniversiteli gençler etkinliğe öğrenci kimlikleriyle ücretsiz olarak katılabilecekler.

 • İstanbul'da Yasa Dışı Ticari Avcılık Denetimi: 4 Ton Balığa El Konuldu, 3 Kişiye Cezai İşlem Uygulandı
  13:38 İstanbul'da Yasa Dışı Ticari Avcılık Denetimi: 4 Ton Balığa El Konuldu, 3 Kişiye Cezai İşlem Uygulandı

  İstanbul'da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü koordinasyonunda yapılan denetimlerde 4 ton balığa el konuldu. Denetimler sonucunda 3 kişiye toplamda 78 bin 746 TL idari para cezası kesildi.

 • BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Yükseldi
  13:28 BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Yükseldi

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,4 artışla 8.943,02 puana yükseldi. Endeks, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 35,37 puan arttı. Altının ons fiyatı 2 bin 125 dolara yükseldi.


Advertisement