'Barışın Tüccarları' Yönetiminde - Son Dakika
Ekonomi

'Barışın Tüccarları' Yönetiminde

\'Barışın Tüccarları\' Yönetiminde

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Batılı iş dünyası tarafından 'barışın tüccarları' sloganıyla kurulan, 89 ülkeden dünya devi şirketlerin olduğu ICC'nin Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

01.07.2012 11:54

Beraberinde, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Murat Yalçıntaş ve Tanıl Küçük ile önceki gün Paris'e giden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, burada gerçekleştirilen genel kurulda, Milletlerarası Ticaret Odası'nın (ICC) yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

ICC'DE SÖZ SAHİBİ OLACAK

ICC bünyesinde Dünya Odalar Federasyonu, Milletlerarası Tahkim Divanı ve Dünya İş Hukuku Enstitüsü bulunuyor. Hisarcıklıoğlu ICC yönetimine girerek bu kurullarda da söz sahibi olacak. Merkez sekretaryası Paris'te kurulu olan ICC, bugün 89 ülkede milli komiteleri ile temsil ediliyor ve 124 ülkeden üyeyi bünyesinde barındırıyor. Aralarında Fortune 100'ü oluşturan AT&T, British Tobacco, Shell, Procter and Gamble, Unilever, Rostchild gibi dev şirketler de Milletlerarası Ticaret Odası'na (ICC) üye bulunuyor.

DÜNYA DEVLERİ ICC YÖNETİMİNDE

ICC Yönetim Kurulu'nda dünyanın dev firmalarının temsilcileri bulunuyor. 40 ülkede 280 ofisi bulunan ABD'li McGraw Hill'i temsilen Harold McGraw III, Dünyanın önde gelen sigorta şirketi Alman Zurich Financial Services'ı temsilen Manfred Gentz, İsviçreli sigara markası Oettinger Davidoff Group'u temsilen Andreas Schmid, 20 milyar dolar cirosu olan Hong Kong'lu Li&Fung Companies'ı temsilen Victor Fung, dünya mali danışmanlık devi Fransız Rotschild'ı temsilen Gerard Worms, İtalyan spor markası Lotto Sport'u temsilen Andrea Tomat, 90 ülkede faaliyeti olan Japon Mitsubishi'yi temsilen Mikio Sasaki, İspanyol otelcilik devi Melia Hotels'ı temsilen Sebastian Escarrer Jaume, Hollandalı Unilever'ı temsilenKees van der Waaij ve İngiliz Vodafone'u temsilen John Buchanan ICC yönetiminde yer alan isimler.

'ADAYIM DEMEKLE' OLMUYOR

ICC yönetimine seçilme sistemine ilişkin bilgi veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Yönetim kuruluna aday belirleme komitesi var. Komite kuruma kim iyi katkı yapar diye araştırıyor. Yani adayım demekle olmuyor. Aktivitelere, etkinlik ve yetkinliğe bakılıyor. Belirlenen adaylara teklif ediyorlar. Kabul edersen yönetim kuruluna geliyor. Komite raporu değerlendiriliyor. Yönetim kurulunda kabul edilirse genel sekreter telefon ediyor. Son olarak genel kurula sunuluyor" dedi.

124 ÜLKEYE YAYILI GÜÇ

ICC yönetim kurulunda, uluslararası tanınırlığı yüksek firmaların temsil edildiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Global iş dünyası örgütü haline gelen ICC'nin temel gücü; 124 ülkeye yayılmış coğrafi anlamda kuvvetli temsil yetkisi, teknik komiteler vasıtasıyla sektörel olarak geniş temsil kabiliyeti ve aynı anda hem çok uluslu firmaların hem de KOBİ'lerin görüşlerini harmanlayarak sunmasına imkân sağlayan üye portföyünden kaynaklanıyor. Türk iş dünyası adına bu görevi yürüteceğim. 3 yıllık bir görev süresi var.

Bu süreçte Türk iş dünyasının sorunlarını yegâne küresel iş organizasyonu olan ICC gündemine taşıyacağım. ICC, G20 zirvelerinde aktif rol alıyor. 2013'te Rusya'da, 2014'de Avustralya'da ve 2015'te Türkiye'de yapılacak olan G20 zirvelerinin paralelinde düzenlenecek, B20 zirveleri için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. ICC Milletlerarası Tahkim Divanı en köklü ve saygın tahkim mekanizmalarından biridir" dedi.

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONRASI KURULDU

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC), 1919 yılında, Belçika, İngiltere, Fransa, İtalya, ABD iş dünyası tarafından kuruldu. "Barışın Tüccarları" sloganıyla, 1'inci Dünya Savaşı sonrasında kurulan ICC, bu amaçla bu yıl Oslo Barış İçin İş ödüllerini, Oslo Barış için İş Derneği ile birlikte organize etti. Ödül törenine partner oldular. ICC çatısı altında 16 teknik komisyon bulunuyor.

Bunlar; Yolsuzlukla Mücadele, Tahkim, Bankacılık Tekniği ve Uygulamaları, Ticaret Hukuku ve Uygulamaları, Rekabet, Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Yolsuzlukla Mücadele, Gümrük ve Ticaret, Dijital Ekonomi, Ekonomi Politikaları, Çevre ve Enerji, Finansal Hizmetler ve Sigortacılık, Fikri Mülkiyet Hakları, Reklamcılık ve Pazarlama, Vergi, Ticaret ve Yatırım Politikası, Taşıma ve Lojistik.

Kaynak: TheLira.com

Son Dakika Ekonomi 'Barışın Tüccarları' Yönetiminde - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement