Fahiş kira zammına yeni önlem: Çağrı hattı! Mağdur olan kiracı ev sahibini şikayet edebilecek - Son Dakika

Fahiş kira zammına yeni önlem: Çağrı hattı! Mağdur olan kiracı ev sahibini şikayet edebilecek

27.05.2022 00:22

Hükümet kira artışları sonrası düğmeye bastı. Konu hakkında yapılacak düzenlemenin 1 hafta 10 gün içinde açıklanması beklenirken, çalışma hakkında ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Düzenleme kapsamında; bir çağrı hattı kurulacak ve kiracılar, fahiş artış talep eden ev sahiplerini bu hat sayesinde şikayet edebilecek.

Hükümet son dönemde kiralarda yaşanan artışlara karşı harekete geçti. Bu kapsamda; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile ilgili yasal çalışma başlattı. 3 bakanlık ilk toplantısını da salı günü gerçekleştirdi.

1 HAFTA 10 GÜN İÇİNDE AÇIKLANACAK

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, hem ev sahibini hem de kiracıyı mağdur etmeyeceklerini söyledi. Bakan Kurum, düzenlemenin 1 hafta 10 gün içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını duyurdu.

ÇAĞRI HATTI KURULMASI GÜNDEMDE

Düzenlemeye ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. NTV'de yer alan habere göre; kiracıların, fahiş artış talep eden ev sahiplerini şikayet edebileceği bir çağrı hattının kurulması da gündemde.

İSTANBUL'DA KİRA ARTIŞLARI YÜZDE 200'Ü BULDU

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere son bir yılda kiralar ciddi oranda arttı. İstanbul artışta başı çekiyor, bazı ilçelerde yüzde 200'ü bulan artışlar kiracıları kara kara düşündürüyor.

SATIŞTA BEYAN EDİLEN DEĞERLER İNCELEMEYE ALINDI

Fahiş kiralara karşı Hazine ve Maliye Bakanlığı da devreye girdi. Gayrimenkul satışlarında beyan edilen değerler tapu harcı yönünden incelenmeye alındı. Bu kapsamda 7 bin kişi hakkında "izaha davet" işlemi başlatacak. İnternetteki ilan sitelerine de düzenli bilgi verme zorunluluğu getirilecek.

YORUMLAR (3)
  • Bülent Eyüp Togral: Çok komik oluyorlar bazen kardeşim bezin ve mazot çok pahalı şikayet hattı kurun , et çok pahalı şikayet hattı kurun , hattan önce ülkem vatandaşı AHLAKLI ve DÜRÜST OLMASINI ÖĞRENSİNLER . Başta siyasetçiler Hani siyasi etik yasası çıkacaktı ne oldu ve nereden çaldın yasasını çıkarsınlar BOŞ konuşmasınlar kira artışlarını DIŞ güçler yapıyor bence ..... Cevap Yaz 6 0 Yayından Kaldır
  • Mümtazer Osmanoğlu: Kalıcı bir önlem alınması gerekirken boş işlerle uğraşıyorlar. Öncelikle yabancılara mülk satışı yasaklanmalıdır!! Cevap Yaz 11 1 Yayından Kaldır
  • Bahattin Gelişin: Kardeşim iyi güzelde petrole yapılan zamları ne olacak onu kime şikayet edecegiz iğneden ipliğe zam geliyor bunun sorumlusu yokmu Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
CANLI YAYIN DUYURUSU CANLI YAYIN DUYURUSU GÜNDEM ÖZETİ / 28 Haziran 2022 GÜNDEM ÖZETİ / 28 Haziran 2022 Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katılımıyla 29 Haziran Çarşamba toplanacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katılımıyla 29 Haziran Çarşamba toplanacak.

Son Dakika Ekonomi Fahiş kira zammına yeni önlem: Çağrı hattı! Mağdur olan kiracı ev sahibini şikayet edebilecek - Son Dakika


Advertisement