Libya'ya Yatırım Çağrısı - Son Dakika
Ekonomi

Libya'ya Yatırım Çağrısı

Libya\'ya Yatırım Çağrısı

Libya-türkiye Dostluk Derneği kurucularından Mustafa Tarhuni, ülkelerinde güvenliğin yeniden sağlandığını belirterek, İzmirli yatırımcılara çağrı yaptı.

04.01.2012 10:58
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Libya-türkiye Dostluk Derneği kurucularından Mustafa Tarhuni, ülkelerinde güvenliğin yeniden sağlandığını belirterek, İzmirli yatırımcılara çağrı yaptı. İzmir ile Trablus ve Bingazi arasındaki deniz ve hava yolu taşımacılığı olanaklarının artırılmasını istedi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin misafiri olarak İzmir'de bulunan Libya- Türkiye Dostluk Derneği kurucularından şehir plancısı Mustafa Tarhuni, ülkede yaşanan karışıklığın sona erdiğini belirterek iş dünyasına "Yeniden Libya'ya gelin" çağrısı yaptı. Ulaşım olanaklarının artırılmasını talep etti. Kendisinin de üniversite eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi'nde tamamladığını, bu kentin ekonomik yapısını yakından tanıdığını dile getiren Tarhuni, "İzmir ile ülkemizin arasındaki bağlar daha güçlü olmalı" dedi.

"YABANCIYA GİTMESİN"

Libya'nın zor bir dönemden geçtiğini kaydeden Tarhuni, "Kaddafi döneminde en zengin ülke olmamıza rağmen en fakir halk da bizdik. Her gün sırf petrolden Hazine'ye 150 milyon dolar giren bir ülke olarak yine her gün dışarıdan 400 konteyner mal geliyor. Bu fırsatı Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkeleri artık görüyor ve devrimden sonra hızlı bir hareketlenmeleri başladı. Ancak biz geçmişten bu güne dostluk bağımız güçlü olan Türkiye'den yatırımcı bekliyoruz, 'fırsatlar yabancıya gitmesin' diyoruz" diye konuştu.

"RO-RO SEFERLERİ YENİDEN BAŞLASIN"

Libya'nın ayrıca tüm Afrika'ya açılan bir kapı olduğunu ve gümrüklerin düşük olmasından kaynaklı bu kıtadaki ülkelere giden malların çoğunluğunun Libya'dan geçtiğini söyleyen Tarhuni, "Libya artık emniyetli. İşadamlarının harekete geçmesi lazım. Bu pazarları diğer ülkelere bırakmadan birçok alanda işbirliği yapabiliriz. Ancak bunun için öncelikle ulaşım olanakları lazım. Biz uçak seferleri için Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil'le görüştük. Ulaştırma Bakanı'ndan da Libyalı ve Türk işadamları ortak olarak 4-5 sene önce kaldırılan Ro-Ro seferlerinin yeniden başlatılmasını istiyoruz" dedi.

ERDİNÇ: TİCARET İÇİN YOL LAZIM

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aslan Erdinç de, Tarhuni'nin sözünü ettiği seferlerin başlamasıyla birlikte senede 100 milyon dolarlık bir iş hacminin kent ekonomisine kazandırılacağını vurguladı. Erdinç, "Ticaret için yol lazım. Yoksa fırsatları kaçıracağız" diye konuştu. - İzmir

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Libya'ya Yatırım Çağrısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Esenyurt'ta ATM'den Sahte Para Skandalı
  15:23 Esenyurt'ta ATM'den Sahte Para Skandalı

  Esenyurt'ta bulunan bir ATM, para çekmek isteyen vatandaşlara sahte para verdi. Vatandaşlar, sadece 100 TL'lik banknotların sahte olduğunu belirterek o anları video çekerek kayıt altına aldı. Olayın yaşandığı bölgede daha önce de farklı ATM'lerden sahte para verildiği iddia edildi.

 • Çin, dünya emtia ihracatında 2023'te bir numara oldu
  14:36 Çin, dünya emtia ihracatında 2023'te bir numara oldu

  Çin, dünya emtia ihracatında 2023'te yüzde 14,2'lik pay ile neredeyse 2022 seviyesini yakalayarak üst üste 7 yıldır dünyanın bir numaralı emtia ihracatçısı olmayı sürdürdü. Çin Ticaret Bakanlığı, Dünya Ticaret Örgütü'nün raporuna göre, 2024 ve 2025'te dünya emtia ticaret hacminde kademeli bir toparlanma öngörülüyor. Çin, 2023 yılında dünyadaki ikinci en büyük emtia ithalatçısı oldu ve dünya ekonomisinin zorlu toparlanmasına rağmen istikrarlı bir performans sergiledi. DTÖ'nün raporunda ise küresel ekonomideki risk faktörleri nedeniyle belirsizlik olduğu uyarısı yapıldı.

 • Erzurum'da Vergi Mükellefi Sayısı Arttı
  14:36 Erzurum'da Vergi Mükellefi Sayısı Arttı

  Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, 2024 yılı Mart dönemi faal vergi mükellefi verilerini paylaştı. Erzurum'da Gelir Vergisi, Basit usulde Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Gelir Stopaj vergisi, Gayrimenkul Sermaye İradı ve Katma Değer Vergisi (KDV) faal mükellefi sayılarının arttığı bildirildi. Aralık 2023'e göre değişim oranları da açıklandı.

 • Zonguldak'ta Pazar Boş Kaldı
  14:12 Zonguldak'ta Pazar Boş Kaldı

  Zonguldak'ta her hafta Çarşamba ve Cumartesi günleri Terakki Mahallesi'nde kurulan pazar boş kaldı. Pazara yeteri kadar ilgi olmaması nedeniyle esnaflar istedikleri satışı yapamadı. Bayram dönüşünde olması sebebiyle vatandaşların pazara gelmediği düşünülüyor. Tezgahlardaki fiyatlar da önümüzdeki günlere göre düşük seyretti.

 • Samsun'da Balıkçılar Çaça Avına Hazırlanıyor
  13:54 Samsun'da Balıkçılar Çaça Avına Hazırlanıyor

  Samsun'da deniz av sezonunu geride bırakan balıkçılar, teknelerini 1 ay sürecek çaça avına hazır hale getiriyor. Denizlerdeki av yasağı 15 Nisan'da başlayacak. Balıkçılar, çaça sezonunda 1 ayda 50 bin ton çaça tutmayı umuyor.

 • Akçakoca'da Yakalanan Kalkan Balığı Kilosu Bin 200 Liradan Satışa Sunuldu
  13:29 Akçakoca'da Yakalanan Kalkan Balığı Kilosu Bin 200 Liradan Satışa Sunuldu

  Düzce'nin Akçakoca ilçesinde 3,5 kilogram ağırlığındaki kalkan balığı yakalandı. Kilosu bin 200 liradan satışa sunulan kalkan, tezgahta büyük ilgi gördü. Diğer balık çeşitleri ise farklı fiyatlarla satışa sunuldu.

 • Ulaştırma Bakanı: Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi 330 Bin Zararlı Bağlantıyı Engelledi
  13:13 Ulaştırma Bakanı: Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi 330 Bin Zararlı Bağlantıyı Engelledi

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin siber olaylara müdahalede çok iyi bir konumda olduğunu belirterek, 2014 yılında kurulan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinin (USOM) bugüne kadar 330 binin üzerinde zararlı bağlantı tespit ettiğini ve bunlara erişimi...


Advertisement