"Mobilya Ülkesi Türkiye Buluşmaları" Toplantısı - Son Dakika
Ekonomi

"Mobilya Ülkesi Türkiye Buluşmaları" Toplantısı

"Mobilya Ülkesi Türkiye Buluşmaları" Toplantısı

Hatay Birleşik Sanayici ve İş Adamları Derneği (BİRSİAD) Başkanı Ali İşgören, 2006 yılında 6 milyon dolar olan mobilya ihracat rakamının 55 milyon dolara çıktığına dikkat çekerek, "Irak ve Libya başta olmak üzere Türki bölgemizdeki talepler her geçen gün artmaktadır.

21.12.2013 12:39

Hatay Birleşik Sanayici ve İş Adamları Derneği (BİRSİAD) Başkanı Ali İşgören, 2006 yılında 6 milyon dolar olan mobilya ihracat rakamının 55 milyon dolara çıktığına dikkat çekerek, "Irak ve Libya başta olmak üzere Türki bölgemizdeki talepler her geçen gün artmaktadır. Bundan dolayı mobilya ihracat hedefimiz 250 milyon dolardır" dedi.

Mobilya Ülkesi Türkiye Buluşmaları paneli, Hatay'da BİRSİAD'ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Panel öncesi bir konuşma yapan BİRSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali İşgören, mobilyanın, tarihinin her döneminde ihtiyaç duyulan, zamanın beğeni grafiğine göre şekillendiren uçsuz bir sektör olduğunu söyledi.

İşgören, "Dünya pazarında söz sahibi oyunculardan biri olmayı hedeflendiğimiz mobilya sektöründe en büyük kozumuzsa, zengin bölgesel motiflerimizdir. Bu motifleri tasarım gücüyle birleştirerek Türk mobilyasını imaj haline getireceğiz. Şu anda 50 civarında firmamız ihracat kapasitesine ulaşmış durumdadır. 2006 yılında 6 milyon dolar ihracat rakamımız 55 milyon dolar seviyelerine yükselmiştir. Irak ve Libya başta olmak üzere Türki bölgemizdeki talepler her geçen gün artmaktadır ve bundan dolayı hedefimiz 250 milyon dolardır" dedi.

Mobilya sektörünün ülke ekonomisi açısından son derece önemli olduğunu belirten İşgören, "Yerli kaynaklardan yararlanması ve bu açıdan dışa bağımlılığa çok düşük düzeyde ihtiyaç duyulması, bu sektörü katma değer anlamında daha hale getirdi. 2050 yılında dünyada mobilya pazarının hacminin 1 trilyon doları geçeceğini tahmin etmekteyiz" diye konuştu.

Toplantıda MOSDER Başkanı Ahmet Güleç, İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr. Can Özcan, Eryeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Alp Ayer tarafından Türkiye'de mobilyacılığın bugünü ve yarını hakkında panele katılan mobilyacılara bilgi verildi. - HATAY

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi 'Mobilya Ülkesi Türkiye Buluşmaları' Toplantısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement