Uhkib Başkanı Şankaya: Maliyetlerimiz Döviz Kurundaki Ani Değişimler Kadar Hızlı Değişmiyor - Son Dakika

Uhkib Başkanı Şankaya: Maliyetlerimiz Döviz Kurundaki Ani Değişimler Kadar Hızlı Değişmiyor

06.06.2014 13:26
Uhkib Başkanı Şankaya: Maliyetlerimiz Döviz Kurundaki Ani Değişimler Kadar Hızlı Değişmiyor

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) 2014 yılının Ocak - Mayıs döneminde yüzde 8'lik ihracat artış hızıyla 251 milyon 26 bin dolar ihracat rakamına ulaştı.

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) 2014 yılının Ocak - Mayıs döneminde yüzde 8'lik ihracat artış hızıyla 251 milyon 26 bin dolar ihracat rakamına ulaştı. UHKİB Başkanı Şenol Şankaya, "Yükselen kurla birlikte ihracat yaptığımız ülkelerdeki müşterilerimiz fiyatlarımızı aşağı çekmemizi talep ediyorlar ancak maliyetlerimiz döviz kurundaki ani değişimler kadar hızlı değişmiyor" dedi.

UHKİB tarafından yapılan açıklamaya göre, döviz kurlarındaki hareketliliğe rağmen, Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) üyeleri, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20'lik ihracat artışıyla 55.5 milyon dolarlık ihracata imza attı. 2014 yılı için 550 milyon dolar ihracat hedefi belirleyen UHKİB, Ocak-Mayıs döneminde 251 milyon 26 bin dolara ulaştı.

Yılın ilk 5 ayında sağladıkları başarı çizgisini devam ettirdikleri takdirde 2014 yılı sonunda 550 milyon dolar ihracat rakamına kolaylıkla ulaşabileceklerini belirten Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Şankaya, Mayıs ayında sektör ihracatında yakalanan artış trendine en büyük katkının, Birleşik Krallık, İspanya ve Almanya'ya yapılan ihracattaki artış ile geldiğini ifade etti.

-"İSTİKRARSIZ KUR İHRACATÇIYA ZARAR VERİYOR"-

Hazırgiyim sektörünün cari açığı azaltan sektörlerin başında geldiğini ve 2013 yılında 12 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini vurgulayan Şankaya, son dönemde istikrarsız bir şekilde artan döviz kurlarının ihracatçıya zarar verdiğini kaydetti. Döviz kurlarının 17 milyar dolar ile Türkiye'nin en yüksek net ihracat geliri sağlayan ve sağladığı istihdam ile ülkenin bir nevi sosyal sigortası olan Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörünün ihracatı ve karlılığı için hayati önem taşıdığının altını çizen Şankaya Kurlardaki ani artışın mevcut dengeleri bozup birçok firmanın fiyatlandırma konusunda sıkıntıya girmesine neden olduğunu ve bu nedenle; iş çevrelerinin daha istikrarlı ve enflasyon oranında artış gösteren dolar ve euro kuru beklentisi içinde olduklarını belirtti. Şankaya "Bunun yanında döviz kurlarına istikrar getirmek için uygulanan yüzde 9.5'lik politika faiz oranını da yüksek buluyor ve yüksek faizin ülkedeki yatırımın önünde de bir engel teşkil ettiğini düşünüyoruz" dedi.

-"TÜRKİYE EN ÇOK FAİZ ÖDEYEN 2. ÜLKE"-

Şankaya, ihracatçılar için faiz konusundaki görüşlerini de şu sözleriyle ifade etti:

"Ülkemiz; son faiz indirimi ile gelişmekte olan ülkeler arasında Brezilya'dan sonra en fazla faizi ödeyen ikinci ülke konumunda. Faiz oranlarının düşmesi cari açığı tetikliyor gibi görünse de, kredi faizlerine yansıyacak bir faiz indirimi yanında; üreticinin, ihracatçının düşük faizli kredi ile desteklenmesinin uzun vadede ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.

Yükselen kurla birlikte ihracat yaptığımız ülkelerdeki müşterilerimiz fiyatlarımızı aşağı çekmemizi talep ediyorlar ancak maliyetlerimiz döviz kurundaki ani değişimler kadar hızlı değişmiyor. Döviz kuru ile maliyetlerimiz arasındaki geçişgenlik zayıf. İhracat yaptığımız ülkelerdeki müşterilerimiz Türkiye'deki kurları en az bizler kadar yakından takip ediyorlar. Döviz kurlarındaki ani yükselişler nedeni ile fiyatların aşağı yönlü revize edilmesi talep ediliyor, bu yüzden yüksek kurdan yazılan siparişlerin bilançolara zarar olarak yansıma riski yükseliyor. Türk Lirası'nın istikrarsız bir biçimde değer kazanması ile birlikte sektör; uzun yıllar sonra yakaladığı ihracat performansını ve karlılığı hızla kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilir."

YORUMLAR
500
Milli triatlet Gültigin Er, İspanya'da ikinci oldu Milli triatlet Gültigin Er, İspanya'da ikinci oldu

Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Uhkib Başkanı Şankaya: Maliyetlerimiz Döviz Kurundaki Ani Değişimler Kadar Hızlı Değişmiyor - Son Dakika


Advertisement