Volkswagen'e Türkiye'den Davalar Açıldı - Son Dakika

Volkswagen'e Türkiye'den Davalar Açıldı

30.09.2015 16:14
Volkswagen'e Türkiye'den Davalar Açıldı

Volkswagen'in başı hileli emisyon nedeniyle dertte. Doğayı ve insan sağlığını büyük tehlikeye attığı ileri sürülen şirkete Türkiye'den de ilk davalar açıldı.

Otomotiv devi Volkswagen'in başı hileli emisyon gaz salınımı nedeniyle büyük dertte. Amerika'da patlak veren ve araçlarının yasal sınırların tam 40 katı fazla gaz salınımı yaparak doğayı ve insan sağlığını büyük tehlikeye attığı ileri sürülen otomotiv devi Volkswagen'e Türkiye'den ilk davalar Çitil Burak Batur Avukatlık Ortaklığı tarafından açıldı.

"40 KAT FAZLA ZEHİR SALIYOR"

Konu hakkında çalışma yapan ve yaşanan süreci yakından takip eden Şiret kurucularından Avukat Mustafa Kemal Batur; "Ülkemizde uzun yıllardır satış rekorları kıran markanın TDI, yani dizel motorlu araç satış rakamları toplam satış rakamının %60'ına tekabül ediyor. Yaptığımız araştırmalara göre firma araçların elektronik beynine gizli bir yazılım yüklemekte ve bu yazılım aracın zararlı gaz testine girdiğini anlayarak, zararlı gaz salınımını minimuma indirmektedir. Testten çıkan araç testin bittiğini de anlayabilmekte ve gaz salınımını 40 kat artırarak normal sürüş moduna geçiş sağlamaktadır" dedi.

Volkswagen'e Türkiye'den Davalar Açıldı

"ARAÇLAR GİZLİ AYIPLI"

Batur sözlerine: "İlgili gruba ait araçlardan satın alanlar, kendilerinin kandırıldığını ve gizli ayıplı araçların kendilerine bilerek satıldığından bahisle tarafımıza ulaşmışlardır. Ülkemizde ciddi boyutlarda satış adedine ulaşan bu markaların araçlarının hangilerinin, ne kadar zararlı gaz saldığını ve eğer satılan araçlar ileri sürüldüğü gibi hileli ise bu araçlardan kaç tane satıldığı gibi önemli konuların netliğe kavuşması için gerekli yasal çalışmaları başlatmış bulunmaktayız.

"DAHA FAZLA YAKIT TÜKETİYOR İDDİASI"

Aynı zamanda müvekkillerimiz, ilgili araçların yakıt oranlarının fabrika verilerinden çok daha fazla olduğunu da ileri sürmektedirler. Biz şirketimiz olarak bugün itibariyle açtığımız davaların, yakından takipçisi olacağız ve Türkiye de satılan araçlara da böyle bir gizli yazılım yüklendiğini kesinliğe kavuşturur isek yapılan işlemin Türk Ceza Kanununa göre nitelikli dolandırıcılık anlamına gelmesinden dolayı ilgili firma ve firma yöneticilerinin yanı sıra araçları Türkiye'ye ithal eden ilgili firmalar hakkında da gerekli her türlü hukuki ve cezai işlemlerin uygulanmasını sağlayacağız.

"ARAÇ SAHİPLERİNİN TAZMİNAT HAKLARI VAR"

Öte yandan ülkemiz için çevreye, insanlığa ve araç sahibine verilen zarar nedeniyle her araç sahibi zarara uğratılmıştır. Bu gizli ayıbın ispatlanması durumunda araç sahiplerinin Tüketici Kanunu çerçevesinde araçlarına ödedikleri bedelin iadesini talep etme ve tazminat hakları da mevcuttur. Biz bu konu hakkında gereken yasal her adımı atmaya hazırız" diyerek devam etti.

YORUMLAR (49)
  • Woswoscu: Biz menmunuz arkadas wolsvagenden yillardir kullaniyom gayet guzel yakit konvor yol tutusu rahatlik biz yenisini yapaba kadar en iyisi bu zoruna gitmesin kimsenin Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • cemmm: benim arabam fazla gaz saçıyor diye dava açmak 3-5 kuruş koparmak derdinden başka birşey değildir. zift gibi duman saçan dolmuşlar, kamyonlar, 75 model toroslar neyin nesi? ayrıca doğus otomotive neden saldırıyorsunuz? onlar almanyadan aldıkları araçları türkiyede satıyorlar. satın alıp almamak sizin tercihiniz. kimseye silah zoruyla araç sattıklarını görmedim. ya da bakımlarını illa vw yetkili serviste yaptırın diye kafanıza vuranı. tamamen kendi çıkarlarınızın peşindesiniz. Cevap Yaz 3 6 Yayından Kaldır
  • cargo3: Bu nedir ki benim duyduğum kritik elektronik parçalara uydudan sinyal gönderip arıza verdirip yedek parçadan kazanımlar sağladığı Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Bakan Soylu: Avrupa uyuşturucu ile mücadeleden vazgeçti Bakan Soylu: Avrupa uyuşturucu ile mücadeleden vazgeçti Bakan Soylu: 'Türkiye'de 2017 yılında uyuşturucuya bağlı ölümlerden 941 kişi hayatını kaybetti, 2021 yılında ise bu sayı 270 kişiye indi' Bakan Soylu: 'Türkiye'de 2017 yılında uyuşturucuya bağlı ölümlerden 941 kişi hayatını kaybetti, 2021 yılında ise bu sayı 270 kişiye indi'

Son Dakika Ekonomi Volkswagen'e Türkiye'den Davalar Açıldı - Son Dakika


Advertisement