2 bin yıl sonra keşfedildi! Altın dilli mumyanın hikayesi çok garip - Son Dakika

2 bin yıl sonra keşfedildi! Altın dilli mumyanın hikayesi çok garip

03.02.2021 10:35

Mısır'ın İskenderiye şehrinde yer alan Taposiris Magna antik kentinde bulunan 16 mezarda Arkeolog Kathleen Martinez liderliğinde yürütülen arkeolojik çalışmalar sonucunda 2 bin yıllık altın dilli bir mumya keşfedildi. Altın dilli mumya ile ilgili, mumyayı yapanların yanlışlıkla ölen kişinin dilini kopardıklarını, öbür dünyada tanrıları ile konuşabilsin diye yerine altın dil koymuş olma ihtimalinin yüksek olduğu söylendi.

1
Köklü tarihi ile arkeolojik çalışmaların gözde ülkesi Mısır'da 2 bin yıl öncesine dayanan bir mumya bulundu. Mısır'ın İskenderiye şehrinde yer alan Taposiris Magna Antik Kenti'nde, Arkeolog Kathleen Martinez liderliğindeki Mısırlı ve Santo Domingo Üniversitesi arkeologları tarafından yürütülen arkeolojik kazılarda, altından bir dile sahip 2 bin yıllık bir mumya tespit edildi.
2
Dikkat çeken keşfin, Antik Mısır'da Ölüm Tanrısı Osiris'e ve hem eşi hemde kız kardeşi Antik Mısır Tanrıçası Isis'e adanmış tapınakları içeren bir kompleks olan Taposiris Magna'daki 16 mezarlığın birinde bulundu.
3
Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada altın dilin, mumyalayıcılar tarafından ölen kişinin öbür dünyada konuşabilmesi için yerleştirildiğinin tahmin edildiği belirtildi.
4
Aynı zamanda bölgede yer alan neredeyse 2 bin yıl öncesine dayanan diğer 15 mezarlıkta, vücudunun çoğunluğunu kaplayan bir maske ve onu gülümserken tasvir eden bir başörtüsü takan bir kadın mumya bulunduğu ifade edildi.

5
Antik yunan ve Roma döneminde popüler olan bölgede bulunan altın dilli mumya ile ilgili ölen kişinin mumyasını yapan kişilerin yanlışlıkla dilini kopardıklarını, öbür dünyada tanrıları ile konuşabilsin diye yerine altın dil koyulmuş olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylediler.
6
Aynı zamanda kazıda, 2 mumyanın da yanında kendileri ile birlikte gömülmüş birer parşömenin de keşfedildiği belirtildi.
7
Öte yandan yürütülen kazı çalışmalarında, mezarlıklara gömülü mumyaların görünüşlerini tasvir eden ve arkeologların neredeyse tasvir edilen bireylerin saç stillerini ve başörtülerini ayırt etmesine izin verecek kadar iyi korunmuş birkaç heykelin de keşfedildiği kaydedildi.
8
9
10
11

YORUMLAR (4)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika 2 bin yıl sonra keşfedildi! Altın dilli mumyanın hikayesi çok garip - Son Dakika


Advertisement