Tarihin En İyi 10 Keskin Nişancısı - Son Dakika

Tarihin En İyi 10 Keskin Nişancısı

08.05.2013 09:45

Onlar insan avcısı, onlar için öldürmek sıradan bir şey... İşte tarihin en iyi 10 keskin nişancısı:

1
Onlar insan avcısı, onlar için öldürmek sıradan bir şey... İşte tarihin en iyi 10 keskin nişancısı:
2
1- Simo Häyhä- Nam-ı değer beyaz ölüm. 705 tane kabul edilmiş vuruşu var gerçek sayının çok daha fazla olduğu düşünülüyor. Fin – Rusya savaşında 100 günden az zamanda bu kadar kişiyi öldürmesi, Rusların ilgisini çekmiş askerleri korkutan bu keskin nişancı için önce bir keskin nişancı, sonra bir keskin nişancı grubu o da yeterli olmayınca da bir bölük asker göndermişlerdir. Bembeyaz giyinen ve nefesi karda belli olmasın diye kar çiğneyen bu akıllı asker Rusların korkulu rüyası olmaya devam etmiş ta ki şarapnel parçası çenesini dağıtıncaya kadar.
3
2- Carlos Norman Hathcock II- 93 kişiyi öldürmesinin yanında bütün filmlerde gördüğümüz karşıdaki keskin nişancıyı dürbününden vurma hadisesini de gerçekleştirerek meşhur olmuş ve bu atışı meşhur etmiş kişidir. Bir başka önemli başarısı da 2 km’yi 3 gün boyunca sürünüp ölüm görevinde bir Vietnam generalini öldürebilmesidir.
4
3- Adelbert F. Waldron- 109 kabul edilmiş vuruşuyla en çok adam öldürmüş Amerikalı keskin nişancı olmasının yanında kendisinin hedefi bulma oranı da muhteşeme yakın. Özellikle hareketli hedeflere veya kendisi hareketli bir nesnedeyken (araba, kayık) yaptığı vuruşlar kendisini efsane statüsüne sokmuş.
5
4- Francis Pegahmagabow- 378 kişiyi öldürmesinin yanında bu Ojibwa savaşçısı Kanadalı muhteşem bir kamuflaj uzmanı ve izciymiş. Ağır ateş altında önemli mesajları iletmek, cephane azalmışken düşman tarafına geçmek gibi delilerin yapabileceği görevleri de başarıyla gerçekleştirmiş ve bir çok sayıda madalya ile savaşı tamamlamış.
6
5 -Lyudmila Pavlichenko- 1941'de Naziler Soyvetleri işgal etmişken gönüllü olarak orduya katılan Lyudmila Odesa ve Sivastopol cephelerinde tam 309 kişi öldürmüş bunlardan 37 tanesi ise Alman keskin nişancıları. 2. Dünya Savaşı’nda Sovyet ordusunda bulunan 2000 kadın sniperdan en iyisi olarak gösteriliyor.
7
6- Vasily Zaytsev- Kapıdaki Düşman (Enemy At the Gates) filmi sayesinde muhtemelen en çok tanınan keskin nişancı olan Zaytsev aslında Kızıl Ordu’da katipti. Stalingrad savaşı çıkınca cepheye gitmek için gönüllü oldu. 242 kesinleşmiş katli vardır. Eğittiği keskin nişancıların toplam öldürdüğü insan sayısı 3000 üzerinde diye düşünülüyor.
8
7- Rob Furlong- El-Kaide’ye karşı yapılan bir operasyonda 2.430 metre ile en uzak vuruş kendisine ait. Bu alanda rekor sahibi olan Rob Furlong bir kaç saniye içinde 3 el ateş etmiş, ilkinde ıskalamış, ikincisinde sırtından üçünsünde de saldırı altında olduğunu anlayan teröristi göğsünden vurmuş.
9
8- Charles ‘Chuck’ Mawhinney- Bu Rambo filmlerinden fırlamış gibi duran tip Vietnam’da 103 tane “kayıtlara geçirilmiş ölüm” gerçekleştirmiş. Bir deniz piyadesi olan Chuck en iyi deniz piyadesi sniper’ı olma ünvanını da koruyor. Araması ve kesinleştirilmesi zor olan ateşleri de eklendiğinde sadece 13 ayda Chuck’ın 300'ün üzerinde ölüm gerçekleştirdiği düşünülüyor.
10
9- Sgt. Grace- Keskin nişancının maalasef fotoğrafı bulunmuyor. Fotoğraftaki kişi Amerika iç savaşında ölen en yüksek rütbeli subay. Savaş başlangıcında yanındaki adamların siper al isteklerine “bu mesafeden fil bile vuramazlar” diye karşılık veren General John Sedgwick bu lafından saniyeler sonra sol gözünün altından vurularak öldü.
11
10- Thomas Plunkett 1809 yılında daha tüfekler henüz gelişmemiş ve askerler sadece 50 metrelik hedefleri vurmak için eğitilirken savaşta 600 metreden Fransız Generali vuran İrlandalı Thomas Plunkett arkadaşlarının bunun şans olduğunu düşünmemesi için generali tedaviye gelen yardımcısına da vurarak öldürmüş. Tarihin ilk sniper’ı olan Thomas Plunkett eğitildiği hedeften tam 12 kat fazla mesafeye başarılı bir atış yapmış, hem de iki defa üstüste.

Son Dakika Tarihin En İyi 10 Keskin Nişancısı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement