Türk Televizyon Tarihine Damga Vuran 20 Dizi - Son Dakika

Türk Televizyon Tarihine Damga Vuran 20 Dizi

06.01.2014 17:21

Ratingkurdu.com, reytinglerine ve yayında kalma sürelerini dikkate alarak Türk televizyon tarihine damga vuran 20 diziyi seçti. İşte o liste...

1
Ratingkurdu.com reytinglerine ve yayında kalma sürelerini dikkate alarak Türk televizyon tarihine damga vuran 20 diziyi seçti. İşte o liste...
2
20- KAYNANALAR. Tek kanallı dönemin vazgeçilmez aile komedisi, Türkiye'de alınında bir ilke imza atan diziydi.
3
19-SÜPER BABA. Şevket Altuğ'un başrollerinde oynadığı Süper Baba yıllar yılı milyonları ekrana kilitledi. Klasik bir mahalle dizisiydi ve sonrasında sayısız taklidi çıktı.
4
18-BİZİMKİLER. Bir nesil hatta birden fazla nesil onlarla büyüdü. Türk televizyonun en uzun soluklu dizilerinden biriydi.
5
17- BİR İSTANBUL MASALI. Mehmet Aslantuğ, Ahu Türkpençe, Ozan Güven, Çetin Tekindor gibi isimlerin buluştuğu bir pazartesi ekran klasiğiydi. Arhan ailesinin yaşadığı malikanede yaşananları milyonlar soluklarını tutarak izledi.
6
16- YILAN HİKAYESİ. Memoli karakteri hala akıllarda. Öyle ki Mehmet Ali Alabora'nın adını kimse bilmezken Memoli adını Türkiye çoktan ezberlemişti bile. Türk polisiye dizi furyasının öncülerinden.
7
15- ARKA SOKAKLAR. Kanal D ekranlarında 11 yıl önce ekrana gelmeye başladı. Her hafta farklı bir öyküyü ekrana taşıdı, kendine has çekim tarzıyla dikkatleri üzerine çekti. Hala ekranlarda. Özellikle tekrar bölümleri aldığı ratinglerle dizinin nasıl da dinamik olduğunu ve günceli yakaladığını gösteriyor.
8
14-CENNET MAHALLESİ. Gerek yayınlandığı dönem gerekse yayını bittikten sonra en fazla izlenen dizilerden oldu. Ama asıl rekoru tekrarları en fazla yayınlanan dizi olması üzerine. Binlerce kez ekrana geldi, hala da gelmeye devam ediyor.
9
13- ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ. Ailesine sırt çeviren Ali Kaptan'la başlayan sonrasında Cemile'nin dramı olarAk ekrana gelen, aldığı rating sonuçlarıyla parmak ısırtan dönem dizisi. 70'li yıllarda başlayıp, 80'lere kadar taşınan öyküsünü Türkiye soluksuz izledi.
10
12- AVRUPA YAKASI. Tam bir fenomen oldu, sit com kültürünün TV'lerde oturmasını sağladı. Yıllarca ekranda kaldı, Türkiye'de komediye dair ne kadar ünlü varsa hemen hemen hepsini orada izledik.
11
11- ACI HAYAT. Klasik eski Türk filmlerinin modernize edilmiş öyküsü olarak ekrana geldi. Yayınlandığı her bölümle birinci oldu.
12
10- İKİNCİ BAHAR. Bir Türkan Şoray-Şener Şen efsanesi..Bir mahalle dizisiydi. Gazİantepli kebap ustası Ali Haydar'la acil işe ihtiyacı olan iki çocuk annesi dul bir kadın olan Hanım'ın büyük aşkını anlatıyordu, rating rekorları alt üst oldu.
13
9-DELİ YÜREK. Bir Osman Sınav klasiği ve Kenan İmirzalioğlu'nu Kenan İmirzalioğlu yapan dizi. Yayınlandığı dönemde Pazartesi akşamlarının vazgeçilmeziydi.
14
8- YAPRAK DÖKÜMÜ. Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eseri Yaprak Dökümü romanı topu topu 160 sayfaydı ama dizisi tam 5 yıl sürdü. Üstelik de giderek artan bir izlenme oranıyla.
15
7- ALİYE. Aliye yıllar önce Salı akşamlarının fenomen dizisiydi. Çocuğu için mücadele eden anne Sanem Çelik'in öyküsü milyonları aylarca ekrana bağladı. Günümüzün başarılı ismi Nejat İşler'in yıldızı bu diziyle parladı.
16
6- AŞK-I MEMNU. Aşk-ı Memnu Türk televizyon tarihine geçen bir yalı hikayesiydi.
17
5- ÇOCUKLAR DUYMASIN. 2000'li yıllarda ekrana gelmeye başladı ve o zaman ki TGRT'de ilk bölümleri yayınlandı. Asıl patlamayışa ATV'ye transfer olarak yaptı.
18
4- BİNBİR GECE. Şehrazat'la Onur'un Binbir Gece masallarını kıskandıracak aşkı. Bir Ahlaksız teklifle başladı ama dillere destan oldu. Yıllarca ekranlarda kaldı, izlenme oranları tavan yaptı.
19
3- MUHTEŞEM YÜZYIL. Muhteşem Yüzyıl TV dünyasında devrim yapan bir proje olarak başladı. Adı gibi muhteşem bir dönem dizisi oldu. Gerek prodüksiyonu gerek öyküsü gerek oyunculuklarıyla. Seyirciden de karşılığını buldu. 3 yılı aşkın süredir yayında ve hala zirvede.
20
2-KURTLAR VADİSİ PUSU. Kurtlar Vadisi olarak başladı aradan tam 12 sene geçti Kurtlar Vadisi Pusu olarak hala yayında ve 12 sene önce nasıl başladıysa hala öyle zirvede.
21
1-ASMALI KONAK. Türk televizyon tarihinin rating rekortmeni dizisi. Yüzde 82'lik izlenme oranına ulaşmış başka bir dizi yok. Rakamlar böyle olunca da diziyle ilgili zaten fazla söze gerek yok.. Bugün kaldığı yerden devam etse yine Pazartesi akşamlarının birincisi olmaya aday olur.

Son Dakika Türk Televizyon Tarihine Damga Vuran 20 Dizi - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Günden güne eriyor! Sosyetik güzel Süreyya Yalçın'ın son hali korkuttu Rapunzel'e meydan okuyor! 15 yıldır saçlarına makas değdirmedi Su üstünde yürüyen sihirbaz kendini ifşa etti! Yaptığı hile şeytanın bile aklına gelmez 16 yaşındaki çocuk, hamile bıraktığı sevgilisini parçalara bölüp çöpe attı Kadın kahramanlar, Hakkari'nin sert coğrafyasında PKK'ya göz açtırmıyor