10. İngiltere-Türkiye İş Forumu - Son Dakika
Güncel

10. İngiltere-Türkiye İş Forumu

10. İngiltere-Türkiye İş Forumu

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, "İngiliz yatırımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya davet ediyoruz.

04.09.2019 16:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, "İngiliz yatırımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya davet ediyoruz. Burada muazzam fırsatlar bulunuyor." dedi.

Ermut, Anadolu Ajansı'nın Global İletişim Ortağı olduğu, Türk-İngliliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen İngiltere-Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, küresel piyasalarda bazı belirsizlikler olduğunu söyledi.

Özellikle Brexit'in getirdiği bazı muğlaklıklar bulunduğunu ifade eden Ermut, "Bu süreç şüphesiz bazı endişeler oluşturuyor. Dünya böyle bir dönemden geçerken bu tür muğlaklıklar, endişelerin yanında fırsatlar da getiriyor. Özel sektördeki profesyonel arkadaşlarımızın kriz yönetimi konusunda ve hemen nasıl toparlanacağımız konusunda büyük deneyimleri var. Türkiye'nin gelişmekte olan piyasalarda krizden hemen çıkma konusunda güzel bir sicili var." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgenin geçmişten bu yana ihtilaftan ve krizlerden uzaklaşamadığına işaret eden Ermut, şunları kaydetti:

"Türkiye olarak yüzyıllardır bu bölgede yer alıyoruz. Kriz dönemlerini nasıl yöneteceğimizi biliyoruz. Batı'dan durumumuzu tam manasıyla anlamalarını bekleyemeyiz. Bu bölge pek çok krizi içerisinde bulundurmasının yanında pek çok fırsatı da içerisinde barındırıyor. Müttefiklerimizden bizim deneyimimize, krizin yönetimi deneyimimize güvenmelerini istiyoruz. Türkiye'ye yapılan doğrudan yabancı yatırımlar Türkiye anayasası nezdinde koruma altındadır. Daha istikrarlı bir durumu sadece Türkiye için değil, bölgemiz için de istiyoruz."

"Türkiye, ekonomi reformlarıyla yatırım ortamını iyileştiriyor"

Arda Ermut, forum sürecince Türkiye ve İngiltere'den iş adamlarının ortak şekilde 3'üncü bir ülkede fırsat keşfine çıkacağını düşündüğünü ifade etti.

Bu vesileyle 3'üncü bir ülkeyle de ticari ilişkileri artırma noktasında fırsatın yakalanacağını vurgulayan Ermut, "Türkiye, ekonomik kalkınma açısında doğrudan yabancı yatırımlara önem vermektedir ve ekonomi reformlarıyla yatırım ortamını iyileştiriyor. Türkiye'yi yatırım merkezi haline getirmeyi amaçlamaktayız." dedi.

" İstanbul, uluslararası yatırımları çeken bir merkez haline gelmeye başladı"

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ermut, küresel yatırımcıların Türk ekonomisine duyduğu güvene dikkati çekerek, "Küresel yatırımcılar, Türkiye'yi bir sıçrama tahtası olarak görmektedirler, Türkiye üzerinden bölge ülkelerine açılmaktadırlar. İstanbul, bölgesel finans merkezi haline gelmeye başladı. Yasal çerçevenin geliştirilmesi ve farklı finansal araçların kullanılmasıyla birlikte Türkiye, İstanbul'u küresel finans haline getirmeyi amaçlamaktadır." ifadelerini kullandı.

Ermut, İstanbul Havalimanı'nın önemine de değindi. Kozmopolit yapısıyla, yeni havalimanıyla birlikte İstanbul'un, uluslararası yatırımları çeken bir merkez haline gelmeye başladığını ifade eden Ermut, "Heathrow Havalimanı da yıllık olarak 130 milyon yolcuyu ağırlamakta. Bu iki havalimanının İngiltere ve Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari bağları artıracağı kanaatindeyim. Biz İngiliz yatırımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya davet ediyoruz. Burada muazzam fırsatlar bulunuyor. Hem Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına katkı sağlarken hem de yatırımlarınızı mükafatlandıracağınız iş ortamından yararlanmaya sizi davet ediyorum." diye konuştu.

"İngiltere ile Türkiye'nin iki güçlü ortak olarak yollarına devam etmesinde büyük fayda var"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-İngiltere İş Konseyi Başkanı Remzi Gür de İngiltere'nin, Türkiye'nin uzun yıllardan beri çok önemli müttefiklerinden biri olduğunu vurgulayarak, ikili ilişkilerin tarihinin 1500'lü yıllara dayandığını söyledi.

Brexit ile gelecek değişim çerçevesinde İngiltere ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin daha farklı bir perspektif içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Gür, "Şartlar nasıl gelişirse gelişsin İngiltere ile Türkiye'nin iki güçlü ortak olarak yollarına devam etmelerinde büyük fayda görüyorum. İngiltere'nin diğer ülkelerle yapacağı anlaşmalara Türkiye'nin ticari ortak olarak katılması her iki tarafın da menfaatine olacaktır." ifadelerini kullandı.

Gür, özellikle 3 bine yakın İngiliz sermayeli şirketin Türkiye'de faaliyet göstermesinin ve İngiltere'nin Türkiye'deki yatırımcı ülkeler arasında ilk dörtte yer almasının bu ortaklığın kuvvetlenmesinin gerekçelerinden biri olduğunu vurguladı.

"İngiltere'de satılan her 3 televizyondan biri Vestel'in"

Vestel Üst Yöneticisi (CEO) Turan Erdoğan ise Vestel'in İngiltere'de 30 yılı aşkın zamandır 400'e yakın çalışanla faaliyet gösterdiğini ve 1985 yılından bu yana İngiltere'ye ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi.

İngiltere'de satılan her 3 televizyondan bir tanesinin Vestel tarafından üretildiğine işaret eden Erdoğan, Türkiye'de 19 farklı marka için üretim gerçekleştirdiklerini ve İngiltere'de ürünlerini farklı markalar altında sattıklarını anlattı.

Erdoğan, İngiltere'deki toplam cirolarının 300 milyon pounda ulaştığını belirterek, şirketin Avrupa merkezini Londra'da oluşturma fikirlerinin Brexit sonucuna göre şekilleneceğini ifade etti.

Brexit sürecine de değinen Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Eğer anlaşmalı Brexit olmazsa İngiltere ve Türkiye arasında birçok müzakere gerçekleşecek ve bunun neticesinde Türkiye üçüncü ülke haline gelecek. Bu konuda her iki tarafın da elini taşın altına koyması gerekiyor. İngiltere'deki koşullarımızdan ziyadesiyle memnunuz ve ümit ediyorum ki çok akılcı çözümler bulunabilir ve önümüzde bizi bekleyen tartışma ve müzakereler olumlu bir nihayete erer."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 10. İngiltere-Türkiye İş Forumu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Adana'da 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Başladı
  18:29 Adana'da 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Başladı

  Adana'da düzenlenen 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında, ziyaretçiler el işi ürünlerin yer aldığı stantları gezdi, spor etkinliklerine katıldı ve yöresel yemeklerin tadını çıkardı. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Shenzhen'in dış ticareti 1 trilyon yuanı aştı
  18:29 Shenzhen'in dış ticareti 1 trilyon yuanı aştı

  Çin'in güneyindeki Shenzhen metropolünden yerel yetkililer, şehrin dış ticaretinin bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28,8 artışla 1,02 trilyon yuana (yaklaşık 140,8 milyar ABD doları) ulaştığını açıkladı. Shenzhen'in ihracatı yüzde 28,2 artışla 642,44 milyar yuan olurken, ithalatı da yüzde 29,9 artışla 377,85 milyar yuana ulaştı. Shenzhen'in özel işletmelerinin dış ticareti ise yüzde 45,2 artışla 720,96 milyar yuana ulaştı ve şehrin toplam ticaret hacminin yüzde 70,7'sini oluşturdu. Shenzhen'in en büyük ticaret ortağı olan ASEAN ile ticareti ise yüzde 38,4 artışla 165,64 milyar yuana ulaşarak şehrin toplam ticaret hacminin yüzde 16,2'sini oluşturdu.

 • Çin, Shanghai limanlarından araç ihracatını artırdı
  18:28 Çin, Shanghai limanlarından araç ihracatını artırdı

  Çin'in Shanghai limanları üzerinden 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 30,7 artışla 529.000 araç ihraç edildi. Waigaoqiao liman bölgesindeki gümrüklerde ise bir önceki yıla göre yüzde 20'nin üzerinde bir artışla 280.000'den fazla araç ihraç edildi. Yangshan gümrüğü ise yeni enerjili araçların yüzde 70'inden fazlasını işlemden geçirdi.

 • Mersin Çamlıyayla'da kaçak kazı yapan 2 kişi gözaltına alındı
  18:28 Mersin Çamlıyayla'da kaçak kazı yapan 2 kişi gözaltına alındı

  Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde, izinsiz kazı yapıldığı tespit edildi. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bölgeye yönlendirilerek 2 kişiyi suçüstü yakaladı. Gözaltına alınan şüpheliler jandarmaya teslim edildi.

 • Antakya'da otomobilin motor bölümüne sıkışan kedi yavrusu kurtarıldı
  18:24 Antakya'da otomobilin motor bölümüne sıkışan kedi yavrusu kurtarıldı

  Hatay'ın Antakya ilçesinde park halindeki bir otomobilin motor kısmına sıkışan kedi yavrusu, itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler, kedi yavrusunu sıkıştığı yerden çıkararak doğal ortamına bıraktı.

 • Fethiye'de Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali Başladı
  18:24 Fethiye'de Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali Başladı

  Fethiye'de düzenlenen 13. Dastar ve Kuzugöbeği Mantar Festivali renkli görüntülerle başladı. Festivalde Kuzugöbeği mantarının kilosu Bin 500 TL'den satışa sunuldu.

 • Yalova'da yapılan yatırımlar değerlendirildi
  18:24 Yalova'da yapılan yatırımlar değerlendirildi

  Yalova Dr. Hülya Kaya başkanlığında gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda bir önceki dönemde kentte yapılan yatırımlar değerlendirildi.

 • Myanmar'da Darbe Karşıtı İsyancılar Ordu Birliklerine Pusu Kurdu
  18:24 Myanmar'da Darbe Karşıtı İsyancılar Ordu Birliklerine Pusu Kurdu

  Myanmar'da askeri darbe karşıtı silahlı isyancılar, ordu birliklerine pusu kurdu. Sosyal medyada servis edilen görüntülerde Myanmar ordusuna ait çok sayıda kamyonun yaylım ateşi arasında kaldığı görüldü. Pusu anları saniye saniye kameraya yansıdı.

 • Mersin Mezitli'de Narenciye Balı Hasat Etkinliği Gerçekleştirildi
  18:23 Mersin Mezitli'de Narenciye Balı Hasat Etkinliği Gerçekleştirildi

  Mersin'in Mezitli ilçesinde bulunan kovanlarda üretilen narenciye balının sağımı için hasat etkinliği düzenlendi. Vali Ali Hamza Pehlivan'ın da katıldığı etkinlikte, Mersin'in Türkiye genelinde arı kovanı sayısıyla 4. sırada yer aldığı ve yıllık yaklaşık 115 bin ton bal üretiminin 3 bin 500 tonunun burada gerçekleştirildiği belirtildi.


Advertisement