Akbank Sanat'tan Yeni Sergi - Son Dakika
Güncel

Akbank Sanat'tan Yeni Sergi

Akbank Sanat\'tan Yeni Sergi

Akbank Sanat, yeni medya ve dijital sanata odaklanan "İnsanın Yeni Gündemi/The New Human Agenda" başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

13.04.2019 13:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Akbank Sanat, yeni medya ve dijital sanata odaklanan "İnsanın Yeni Gündemi/The New Human Agenda" başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Akbank Sanat'tan yapılan açıklamaya göre, Akbank Sanat, 13 Nisan-25 Mayıs 2019 tarihleri arasında yeni medya ve dijital sanata odaklanan "İnsanın Yeni Gündemi/The New Human Agenda" başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Işın Önol ve Livia Alexander küratörlüğünde gerçekleşecek sergide, Japon Medya Sanatları Festivali'nde New Face Ödülünü ve 2015 Ars Electronica Golden Nica ödüllerini alan Alex Verhaest, Gäetan Robillard, 2019 Venedik Bienali'nde Danimarka Pavyonunda eserleri sergilenecek Larissa Sansour, 2017 Jerwood/FVU Ödülü ve 2015 Dazed Emerging Artist Ödülü sahibi Lawrence Lek, Tribeca Storyscapes Award! ve VR Arles Festivali En İyi Film ödüllerini alan Marshmallow Laser Feast, Microsoft Research's Best Vision Award, German Design Award, UCLA Art+Architecture Moss Award, University of California Institute for Research in the Arts Award, SEGD Global Design Award ve Google's Art and Machine Intelligence Artist Residency Award ödüllerini kazanan Refik Anadol ve 2015 TANC Asia Prize Outstanding Contribution Award, Unity Awards 2013 Best VizSim Project, The 14th Japan Media Arts Festival gibi ödüllerin sahibi teamLab'in eserleri yer alıyor.

"İnsanın Yeni Gündemi" sergisi, insan zihni, onun becerileri, güdüleri, sosyal ve doğal besin zincirleri içindeki konumlanışı ve bununla nasıl baş ettiği gibi insana dair sorular üzerine spekülatif sanatsal ve bilimsel araştırmalar içeriyor.

Yuval Noah Harari'nin ilham verici (ve çok satan) kitabı "Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi" içinde bir bölümden adını alan sergi, insanın olası geleceğinin tasarımı ve bundan sonra çabasının ne için olacağı gibi temel bir konuyla ilgileniyor.

Sergi bu bağlamda insanın küresel politik arena içindeki güç savaşı ile ilgilenmekle kalmıyor, dijital sanat teknolojilerinin ve insan davranışını temel alan sosyal medya ve bilgisayar oyunları gibi bilgisayar tabanlı platformların, mevcut güç mekanizmalarını anlamak ve dönüştürebilmek için nasıl kullanılabileceğine dair sorular soruyor.

Yeni teknolojilerin desteğiyle katılıma ve oyuna davet eden ve dijital alanın izleyiciyi içine alan tasavvur olanaklarını kullanarak üretilen işler, tüm araçlarıyla besin zincirinin en üst halkasına oturmuş olan ve dünyaya hükmeden insanın, istikrarlı sosyal sistemler inşa etmek, kendi türü ve diğer türlerle küresel çevre içinde bir arada var olmanın sürdürülebilir koşullarını oluşturabilmek konusundaki sarih yetersizliklerini de ele alıyor.

"İnsanın Yeni Gündemi/ The New Human Agenda" sergisine söyleşi, atölye ve performanslar da eşlik edecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Akbank Sanat'tan Yeni Sergi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde otomobil yayalara çarptı
  20:01 Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde otomobil yayalara çarptı

  Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde meydana gelen kazada, yol kenarında bekleyen yayalara otomobil çarptı. Kazada bir polis memuru ağır yaralanırken, bir kişi hafif yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırıldı ve kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Ayvalık'ta çalışmalara başladı
  20:00 Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Ayvalık'ta çalışmalara başladı

  31 Mart seçimlerinin ardından Ayvalık'a gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, kent merkezi ve 20 ilçesinde yapılacak çalışmalara bir an önce başlamak için start verdi. Başkan Akın, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin'e teşekkür ziyaretinde bulundu ve çalışmalara hızla başlayacaklarını belirtti.

 • Adıyaman'da uyuşturucu madde bulunan bir kişi hakkında işlem başlatıldı
  19:59 Adıyaman'da uyuşturucu madde bulunan bir kişi hakkında işlem başlatıldı

  Adıyaman'ın Kahta ilçesinde, Narkotik Suçlarla Mücadele Büro Amirliği ekipleri uyuşturucu satan ve bulunduran kişilere yönelik bir çalışma gerçekleştirdi. S.E. isimli şahsı gözaltına alan ekipler, şahsın üzerinde yaptıkları aramada 8.64 gram sentetik kannabinoid maddesi ele geçirdi. Şahısla ilgili işlem başlatıldı.

 • Antalya'daki kaza sonrası İzmir'deki teleferiğe ilgi büyük oranda azaldı
  19:56 Antalya'daki kaza sonrası İzmir'deki teleferiğe ilgi büyük oranda azaldı

  Antalya'da meydana gelen teleferik kazası, İzmir Balçova'daki teleferik tesislerine olan ilgiyi büyük ölçüde azalttı. Kazanın ardından ziyaretçi sayısında düşüş yaşanırken, bazı vatandaşlar korkuyla teleferiğe binmekten çekindiğini belirtirken, bazıları ise güvenli olduğunu düşünerek bindi.


Advertisement