Ali İsmail Korkmaz Davası - Son Dakika
Güncel

Ali İsmail Korkmaz Davası

Ali İsmail Korkmaz Davası

Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi ile ilgili olarak Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada bir tanığın sorulan soruya, “3-4 kişi kaçanı kovalıyordu, diğer 3-4 kişi de yakaladıkları kişiyi götürüyordu.

12.05.2014 19:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesi ile ilgili olarak Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada bir tanığın sorulan soruya, "3-4 kişi kaçanı kovalıyordu, diğer 3-4 kişi de yakaladıkları kişiyi götürüyordu. Matematik bu kadar kolay" cevabını salondaki diğer müdahil avukatlar alkışladı.

Tanık Ahmet Uygun, "Olayın birebir şahidi olmadım ama olay olduğu sırada ben ile Okan evdeydik. Ali İsmail'i olaydan sonra Turhan buldu. Durumunun çok kötü olduğunu söyledi. Fırat ile birlikte giderek onları bulduk. Kaldırımın üzerinde oturuyorlardı. Başında çok ciddi yaralar vardı. O sırada Ali İsmail'in canını daha fazla sıkmamak için bir şey sormadık. Okan'ı da çağırdık ve üniversitenin içindeki hastaneye gittik. Ali İsmail'e sorduk ne olduğunu, çok kötü dayak yediğini ve yerde tekmelendiğini söyledi. Sivil ve polislerin dövdüğünü söyledi.

Hastaneden müdahale edemeyeceklerini söylediler ve Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne sevk ettiler. Ben de muayeneye girdim. Moralini düzeltmek için. Doktor muayene ederken Ali İsmail 'Cuma günü sınavlarım var. İyileşir miyim?" diye sordu. Doktor de iyileşeceğini söyledi.

Birisi başına darbe aldığı zaman uyumaması lazımdı. Doktora bunu da söyledik. Sıkıntı olmayacağını ve ortopediye gitmemiz gerektiğini söyledi.

Sabah Çarşı karakoluna gittiler. İfadeye gerek olmadığını ve direk muayeneye gidebileceğini söylediler. O süreçten sonra ben Ali İsmail'i görmedim. Biz yolda gelirken Ali İsmail bu olayı ailesinin öğrenmesini istemedi. Ama biz buna karşı çıktık. Ailesinden korktuğu için ev taşıma konusunu söylemiş olabilir ama ev taşıma olayı kesinlikle olmadı" diye ifade verdi.

Mevlüt Saldoğan, "Kendileri veya rahmetli Ali İsmail, daha önce kullandığı bu ilaçlardan bahsetmiş mi?" diye sordu. Ahmet Uygun ise gittikleri doktorlara rahatsızlığından bahsettiğini söyledi.

Tanık Okan Korkmaz, "Gece saatlerinde Turhan aradı. Ali İsmail'in iyi görünmediğini söyledi. Fırat bir süre sonra Turhan ve Ali İsmail ile buluştu ve iyi görünmediğini ve benim de gelmemi belirtti. Onlarla buluştum. Üniversitenin içindeki hastaneye gittik. Ali İsmail'in vücut röntgeni çektiler. Doktor hanım vücudunda kırık olduğunu kafası için tomografi cihazı bulunmadığını söyledi.

Buluştuğumuzda Ali İsmail pek iyi görünmüyordu. Başında ve omzunda darp izi vardı. Ne olduğunu sorduk ve hatırlayamadığını söyledi. Konuşmasında da güçlük vardı. Dişlerinden birisi kırıktı. Bu nedenle biz de onu fazla zorlamadık.

Final haftasıydı, olayı büyütmek istemedi ve doktora eşya taşırken düştüğünü söyledi. Ambulansla Yunus Emre Devlet Hastanesi'ne sevk ettiler. Burada bekledik, röntgen ve tomografiye gittik. Doktor Ali İsmail'e ağrı kesici vurdu. Ali İsmail bu sefer olayı anlattı. Polisler ve sivillerin karışık olarak dövdüğünü söyledi. Doktor raporlara baktı ve Ali İsmail'in bir şeyi olmadığını hafıza kaybının da birkaç gün içinde geçeceğini söyledi. Doktor sınava kadar bir şeyi kalmayacağını söyledi.

Ortopedi servisinde muayene için bekledik, Ali İsmail'in durumunun adli vaka olduğu için sıra veremeyeceklerini önce karakola gitmemiz gerektiğini söylediler. Ali İsmail çok yorgun ve yürüyemez halde olduğu için eve döndük. Daha sonra Çarşı karakoluna gittik, oradan Odunpazarı karakoluna gittik. Ali İsmail ifadesini verdi daha sonra gittiğimiz hastanede teşhis konuldu.

Girdiğimiz her doktorun yanında daha önceki hastalığını belirttik" diye ifade verdi.

Sanık Mevlüt Saldoğan, "Okan, Ali İsmail Korkmaz'ın akrabası. Bütün hastane sürecinde en yakınında olduğunu söyledi. Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde Beyin Cerrahi Bölümü'ne görünmesini söylemişler. Niye böyle bir ihmali yaptılar?" diye sordu. Okan Korkmaz ise, "Acildeki doktor ciddi bir durumu olmadığını söyledi biz de o nedenle göstermedik" cevabını verdi.

Tanık Fatih Kırbaş, "Adını daha sonra öğrendiğim Serkan Kavak sokağa geldi. Sokakta vatandaşları geçirmedi. Elinde odun ile gelmişti. 'Ben bu sokağın Başbakanıyım' diye bağırdı. Bir süre sonra ortaya çıktılar, 8-10 kişilik grup, eylemci zannettikleri fırının önünde bekleyenleri dövdü. Olaylar yatışınca dövülen şahıslar fırının içine girerek kamera kayıtlarını izlediler. Bu 8-10 kişilik grup, sıralı araçların aralarına ve bina kapılarına saklanarak pusu kurdular. O sırada Çevik Kuvvet ve TOMA eylemcileri püskürtmüştü. Bazı eylemcileri sokağın içine soktular. Sokağa giren eylemciler zikzak çizerek kaçmaya çalıştılar. Bir tanesi yere düştü ve darp ettiler. Pusuda yatan grup, bizim evin olduğu tarafa seslenip, 'Çevirin, çevirin' diye bağırdı. Fırıncı ve 3 kişilik grup yola çıktılar. Birini çevirdiler ve çelme takmaya çalıştılar. Eylemci kepenge çarparak düştü. Can havliyle bir iki küfür sarf etti. Küfrü duyunca sivil, fırıncı ve yanında çalıştığını düşündüğüm kişi yerde yatan şahsı darp ettiler. Yerden kalkan şahıs, 'Başım, başım' diye ağlayarak kaçtı" diye olayı anlattı.

Sefa Kırbaş, "Ben şahsı yerde gördüm. Bir refleksle pencereyi açtım ve aşağıya baktım. Yerde hareketsiz yatıyordu. Daha sonra yediği dayağın etkisiyle küfretti. Küfredince çok kötü bir şekilde kafasına tekmeyle vurdu" diyerek olay anını anlattı.

Savunma avukatının "8-10 kişinin sayısını düzeltmek yerine neden daha önce verdiğin ifadedeki şahsı değiştirmeyi tercih ettin?" sorusu üzerine Sefa Kırbaş, "3-4 kişi kaçanları kovalarken, diğer 3-4 kişi ise yakaladıklarını götürüyordu. Matematik bu kadar basit" cevabını salondaki avukatlar alkışladı. Sefa Kırbaş'ın ifadesinden sonra kardeşi O.K.'ın ifadesi alındı. İfadenin alınmasının ardından duruşmaya ara verildi. - KAYSERİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Ali İsmail Korkmaz Davası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İzmir'de 86 düzensiz göçmen ve 5 şüpheli yakalandı
  03:38 İzmir'de 86 düzensiz göçmen ve 5 şüpheli yakalandı

  İzmir'in Foça ve Seferihisar ilçelerinde Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yapılan operasyonlarda, 86 düzensiz göçmen ile göçmen kaçakçısı olduğu değerlendirilen 5 şüpheli yakalandı. Foça açıklarında bir lastik botta yakalanan 14 düzensiz göçmenin yanı sıra, Sahil Güvenlik İnsansız Hava Aracı tarafından tespit edilen başka bir lastik botta da 43 düzensiz göçmen yakalandı. Seferihisar ilçesinde ise karada 29 düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

 • Nur Yoldaş hastaneye kaldırıldı
  03:09 Nur Yoldaş hastaneye kaldırıldı

  Müzisyen Nur Yoldaş, öğleden sonra yürüyüşten dönerken fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Tomografi, EKG ve kan tahlili yapılan Yoldaş'a sonuçlara göre tedavi uygulanacak. Oğlu Tunç Devrim Yoldaş, yanında olduğunu ve hemen ambulansla hastaneye götürdüklerini belirtti. Nur Yoldaş, Sultan-ı Yegah başta olmak üzere birçok şarkısıyla tanınmaktadır.

 • Avrupa Birliği, 35 Bin Gence Ücretsiz Avrupa Turu Düzenleyecek
  02:36 Avrupa Birliği, 35 Bin Gence Ücretsiz Avrupa Turu Düzenleyecek

  Avrupa Birliği Komisyonu, DiscoverEU programı kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da dahil olduğu 35 bin genç için ücretsiz trenle Avrupa turu düzenleyecek. Gençler, 1 Temmuz 2024 ile 30 Eylül 2025 arasında 30 gün boyunca Avrupa'nın birçok kentini ücretsiz dolaşabilecek ve bir indirim kartıyla birlikte birçok avantajdan yararlanabilecek. Başvurular, European Youth Portal üzerinden yapılacak ve başvuruya uygun olan gençlerden 35 bin kişi ücretsiz Avrupa seyahati kazanacak.

 • İsrail'in Bombardımanında 4'ü Çocuk 7 Filistinli Hayatını Kaybetti
  02:13 İsrail'in Bombardımanında 4'ü Çocuk 7 Filistinli Hayatını Kaybetti

  İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde bir evi bombalaması sonucu 4'ü çocuk 7 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana sürdürdüğü saldırılar nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Bu Filistinlilerin çoğu, İsrail'in daha önce 'güvenli bölge' olduğunu iddia ettiği Refah kentine sığındı.

 • Bağcılar'da silahlı saldırı: 2 yaralı, şüpheli yakalandı
  02:06 Bağcılar'da silahlı saldırı: 2 yaralı, şüpheli yakalandı

  Bağcılar'da seyir halindeki motosikleti durduran bir şahıs, motosikletteki 2 kişiye ateş açarak kaçtı. Saldırı sonucunda 2 kişi yaralanırken, çevrede bulunan 4 araç da mermi isabet etti. Şüpheli, polis ekiplerinin çalışması sonucu yakalanarak gözaltına alındı.

 • Erzurum Atatürk Üniversitesi Kampüsünde Kavga: 10 Gözaltı, 4 Yaralı
  01:59 Erzurum Atatürk Üniversitesi Kampüsünde Kavga: 10 Gözaltı, 4 Yaralı

  Erzurum Atatürk Üniversitesi kampüsünde iki öğrenci grubu arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Çıkan kavgada 4 kişi yaralanırken olayla ilgili olarak 10 kişi gözaltına alındı. Polis ve sağlık ekipleri olay yerine sevk edildi. İl Emniyet Müdürü olayları yerinde inceledi. Soruşturma devam ediyor.

 • Ata eziyet eden kişilere ceza kesildi
  01:57 Ata eziyet eden kişilere ceza kesildi

  Ardahan'ın Göle ilçesinde, ata taşıyabileceğinden fazla yük yükleyerek eziyet eden 2 kişiye 14 bin 432 lira para cezası uygulandı. Göle Cumhuriyet Savcılığı'nın başlattığı tespit ve inceleme sonucunda, şahısların M.K. ve M.T.Ç. olduğu belirlendi. Şüphelilere Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında cezai işlem uygulandı.

 • Gürcistan'da Yabancı Etkinin Şeffaflığı Yasa Tasarısına Karşı Gösteri
  01:53 Gürcistan'da Yabancı Etkinin Şeffaflığı Yasa Tasarısına Karşı Gösteri

  Gürcistan'da iktidardaki Gürcü Hayali Partisi'nin yabancı etkinin şeffaflığı konulu yasa tasarısını tekrar sunmasına karşı düzenlenen protesto gösterisinde 11 kişi gözaltına alındı. Gösteriler, yasa tasarısının parlamentoda görüşülmesine tepki olarak devam ediyor.

 • İki otomobil kavşakta çarpıştı: 4 yaralı
  01:50 İki otomobil kavşakta çarpıştı: 4 yaralı

  Adıyaman'da meydana gelen kaza sonucu, sürücüleri öğrenilemeyen iki otomobil kavşakta çarpıştı. Kazada 4 kişi yaralandı ve Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Soruşturma devam ediyor.

 • Samsun'da balkondan düşen çocuk hastanelik oldu
  01:47 Samsun'da balkondan düşen çocuk hastanelik oldu

  Samsun'da birinci kattaki evin balkonundan düşen yabancı uyruklu 2 yaşındaki çocuk hastanelik oldu. Olay, Samsun'un Atakum ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde meydana geldi. Irak uyruklu Nevin N.M.T.evlerinin birinci katındaki balkondan düştü. Ambulansla özel bir hastaneye kaldırılan çocuk tedavi altına alındı. Çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

 • Artvin'de aç kalan ayılar kayak tesisine dadandı
  01:42 Artvin'de aç kalan ayılar kayak tesisine dadandı

  Artvin'de aç kalan ayılar, Atabarı Kayak Merkezi'ndeki personel ve idari binalara zarar vererek yiyecek aradı. Ayılar, kapıları ve camları kırarak içeride yiyecek aradı ve tesislere maddi hasar verdi. Konuyla ilgili olarak Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü açıklama yaptı ve can güvenliğini tehdit edecek bir durum olmadığını belirtti.

 • Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü'nde Türk fotoğraf sanatçısının sergisi açıldı
  01:38 Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü'nde Türk fotoğraf sanatçısının sergisi açıldı

  Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü, Türk-Macar Kültür Yılı etkinlikleri çerçevesinde Mustafa Dedeoğlu'nun 'İstanbul'dan Anadolu'ya' başlıklı fotoğraf sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Sergi, Türkiye'nin zengin kültürel ve doğal manzaralarını gözler önüne seriyor ve 2 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.


Advertisement