Bakan Eker: Ekmekte Kullanılan 17 Çeşit Katkı Maddesini Kaldırıyoruz - Son Dakika
Güncel

Bakan Eker: Ekmekte Kullanılan 17 Çeşit Katkı Maddesini Kaldırıyoruz

Bakan Eker: Ekmekte Kullanılan 17 Çeşit Katkı Maddesini Kaldırıyoruz

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu tarafından düzenlenen "Diyette Sağlıklı Ekmek Yemek Gerek" konulu panele katıldı.

23.03.2013 16:11

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu tarafından düzenlenen "Diyette Sağlıklı Ekmek Yemek Gerek" konulu panele katıldı. Ceylan Intercontinental Otel'de düzenlenen panel öncesi basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısını Beslenme Eğitim ve Araştırma Vakfı (BESVAK) Başkanı Prof. Dr. Ayşe Baysal ve Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen tarafından düzenlendi. Basın toplantısının ardından panele geçildi. Panelde konuşan Bakan Eker, coğrafi yapının üzerinde yaşayacak canlıları tayin ettiğini belirtti. Gıda kültürünün hukuku, ticareti ve sanayi oluşturduğunu belirten Bakan Eker, bu coğrafyanın binlerce yıldır buğdayın ana vatanı olduğunu ifade etti.

"HATAMIZDAN DÖNMEMİZ LAZIM"

On binlerce yıl önce Anadolu'da buğday üretimi yapıldığına dikkat çeken Mehdi Eker, "Buğdayın tam buğday ekmeği olarak yapılıyordu. Ancak biz küresel, ekonomik sebeplerden dolayı tam buğday ekmeğinden uzaklaştık. En temel gıda maddesi, en kıymetlisi buğdaydır. Çok sayıda besin elementi var içinde. İnsanın ihtiyacının önemli bir kısmını gideriyor. Hatamızdan dönmemiz lazım toplum olarak. Geçmişte farklı besinlere yönelik saldırılar oldu. Bir dönem yumurtaya saldırdı. Yok şöyle böyle zararları var dediler. Sonra etle ilgili oldu. Şimdi buğdaya dayandılar. Moda bu. Herkes bir şey söylüyor" dedi.

"EKMEKTEKİ 17 KATKI MADDESİNİ KALDIRIYORUZ"

Buğdayın hikmetinin farkında olunması gerektiğini vurgulayan Bakan Mehdi Eker, Bakanlık olarak geçmişteki düzenlemelerin yol açtığı yanlışları düzeltiyoruz. Obezite ile mücadele çerçevesinde ekmek kalitesinin arttırılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Türkiye'de ekmeğin içinde bulunan asgari kepek oranının en az yüzde 20 arttırılmasını uygulamaya geçen sene soktuk. Tuz miktarını da yüzde 25 oranında azalttık. Ekmek satış noktalarına 'tam buğday ekmeğinin' satışta bulunması zorunluluğunu getirdik. Kısa süre içinde, ekmekte kullanılan 17 çeşit katkı maddesini kaldırıyoruz. Bu birkaç hafta içinde olacak. Kaliteli ekmek olacak. Hedefimiz tam buğday ekmeğine gidiş olacak" ifadelerini kullandı.

"EKMEK İSRAFI"

Ekmek israfına da dikkat çeken Mehdi Eker, ekmek tüketiminde dikkatli olunması gerektiğini, ekmeğin israf edilmemesi gerektiğini belirtti. Ekmeğin nimet olduğunu belirten Bakan Eker, "Ekmeğin yeri çöplük değildir. Ne oldu da bize her gün 6 milyon ekmeği çöpe atıyoruz. Bunun ekonomik boyu sadece 1.5 milyar lira" diye konuştu.

(BB) - İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bakan Eker: Ekmekte Kullanılan 17 Çeşit Katkı Maddesini Kaldırıyoruz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement