Bilkentli Elvin İspanya'da Birinci Oldu - Son Dakika
Güncel

Bilkentli Elvin İspanya'da Birinci Oldu

Bilkentli Elvin İspanya\'da Birinci Oldu

Elvin Hoxha Ganiyev İspanya'da düzenlenen II. Uluslararası "Noche en Madrid" Festivali Yarışması'nda birincilik ödülü kazandı.

28.03.2012 16:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi Keman Sanat Dalı 1. sınıf öğrencisi Elvin Hoxha Ganiyev İspanya'da düzenlenen II. Uluslararası "Noche en Madrid" Festivali Yarışması'nda birincilik ödülü kazandı.

18- 23 Mart 2012 tarihlerinde İspanya'nın Madrid kentinde gerçekleştirilen II. Uluslararası "Noche en Madrid" Festivali Yarışması'na İspanya, İsrail, İtalya, Yeni Zelanda, Romanya, Meksika, Yunanistan, Sırbistan, Rusya, Ukrayna, Belarusya, azerbaycan, Türkiye ve Çin olmak üzere 14 ülkeden yarışmacılar katıldı. Elvin Hoxha Ganiyev 7-27 yaşları arasındaki 53 yarışmacıyı geride bırakarak birincilik ödülüne layık görüldü.

Yury Nasushkin-Labovsky (İspanya) başkanlığındaki yarışma jürisi; Viktor Abramian (Rusya, Ermenistan), Duo Petroff (Meksika), Lidya Stratulat (İspanya), Alexander Potapov (Rusya), Elena Kochergina (Rusya), Tatyana Verkina (Ukrayna), Antonmario Semolini (İtalya), Xenia Yankoviç (Almanya) gibi ünlü isimlerden oluşuyordu.

Keman eğitimine dedesi Server Ganiyev ve Rasim Bağırov ile başlayan Elvin Hoxha Ganiyev, halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi'nde Elena Postnova'nın öğrencisidir. Elvin 2006'da Moskova'da gerçekleştirilen Uluslararası "Klasik Kültür Mirası" Yarışması'nda birincilik; 2007'de 2. Gülden Turalı Keman Yarışması'nda birincilik ve "Türk Bestecisi Özel Ödülü" kazandı. 2008'de Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Bursu ile ödüllendirildi ve "Azerbaycan Altın Kitabı"na ismi yazıldı. 2009 yılında Polonya'da düzenlenen Uluslararası 11. Lipinski-Wieniawski Genç Kemancı Yarışması'nda dünya ikincisi oldu. Andante 2010 Klasik Müzik Ödüllerinden "Yılın Çıkış Yapan Genç Müzisyeni" (17 Yaş Altı) dalında ödül aldı.

Elvin, Eylül 2012'de İsviçre'nin Montreux-Vevey bölgesinde gerçekleştirilecek "Young Musicians Tchaikovsky" Keman Yarışması'na hazırlanıyor.

Elvin Hoxha Ganiyev, 1997'de Ankara'da müzisyen bir ailede doğdu. Dedesi Azerbaycan Devlet Sanatçısı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Yaylı Sazlar Sanat Dalı eski başkanı, Bilkent Senfoni Orkestrası konzertmeisteri merhum Prof. Server Ganiyev, annesi piyanist, babası Bilkent Senfoni Orkestrası solo viyolonselcisidir.

Elvin, altı yaşında Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu Keman Sanat Dalı'na birincilikle başladı. 2005'te, Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları-CAKA üyesi oldu. Elvin bugüne kadar Rauf Abdullayev, Gürer Aykal, Erol Erdinç, Server Ganiyev, Rengim Gökmen, Murat Kodallı, Naci Özgüç, Vladimir Spivakov, Klaus Weise gibi şeflerle çalıştı. Elvin'i dinleyen Lorin Maazel, Zubin Mehta, Gennady Rozhdestvensky gibi efsane şefler parlak bir gelecek vaad ettiği yorumunu yaptılar.

Bilkent Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı, İstanbul, Bursa, Antalya, Eskişehir ve İzmir Devlet Senfoni Orkestraları, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Hacettepe Senfoni Orkestrası, Azerbaycan Filarmoni Orkestrası, Katar Filarmoni Orkestrası, Bilkent Oda Orkestrası, Moskova Virtüozları, Bron Oda Orkestrası, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası gibi birçok toplulukla konserler verdi. Zakhar Bron, Server Ganiyev, Viktor Pikayzen, Vadim Repin, Güher ve Süher Pekinel gibi usta sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.

İstanbul, Mersin, Spivakov (Rusya), Rostropovich (Azerbaycan), Oetingen (Almanya), Graubünden, Zürih ve Interlaken (İsviçre), Chestashova (Polonya), "Voices of Peace" (Fransa), Chalkidikis ve Selanik (Yunanistan) gibi birçok uluslararası festivale katıldı; İngiltere, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Norveç, Belarus, Kazakistan ve Mısır'da konserler, resitaller gerçekleştirdi.

Keman eğitimine Prof. Server Ganiyev ve Rasim Bağırov ile başlayan Elvin Hoxha Ganiyev, halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi'nde Elena Postnova'nın öğrencisidir. Aynı zamanda Zürih Konservatuvarı'nda "Young Student" statüsünde Prof. Zakhar Bron ile çalışmaktadır.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Bilkentli Elvin İspanya'da Birinci Oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Denizli'de tırın çarptığı otomobilde 6 kişi yaralandı
  03:31 Denizli'de tırın çarptığı otomobilde 6 kişi yaralandı

  Denizli'nin Sarayköy ilçesinde refüjü aşıp karşı şeride geçen bir tır, aynı aileden 6 kişinin bulunduğu otomobile çarptı. Kazada yaralananlar arasında ağır durumda olan bir çocuk bulunuyor. Tır sürücüsü gözaltına alındı ve kaza nedeniyle yol bir süreliğine kapatıldı.

 • Antalya'daki teleferik kazasında mahsur kalanların kurtarma çalışmaları devam ediyor
  03:25 Antalya'daki teleferik kazasında mahsur kalanların kurtarma çalışmaları devam ediyor

  AFAD Başkanı Okay Memiş, Antalya'daki teleferik kazası nedeniyle havadaki kabinlerde mahsur kalanların kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 3 helikopterle tahliye işlemlerinin yürütüldüğünü ifade eden Memiş, şu ana kadar 74 vatandaşın tahliye edildiğini ve tahliye işlemlerinin titizlikle devam ettiğini söyledi. Devletin bütün imkanlarının seferber edildiğini ve kurtarma çalışmalarında Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarma ve emniyetin de görev aldığını belirten Memiş, kazanın neden kaynaklandığıyla ilgili soruşturmanın adli makamlar tarafından yapılacağını ifade etti.

 • AFAD Başkanı Memiş: Teleferik kazasında kurtarılanların sayısı 74 oldu, çalışmalar devam ediyor
  03:20 AFAD Başkanı Memiş: Teleferik kazasında kurtarılanların sayısı 74 oldu, çalışmalar devam ediyor

  Antalya'da yaşanan teleferik kazasıyla ilgili bölgede incelemelerde bulunan AFAD Başkanı Okay Memiş, şu ana kadar kurtarılan vatandaş sayısının 74 olduğunu açıkladı. Kazanın sebebiyle ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Narkoçelik-11 Operasyonunda 10 Çete Üyesi Tutuklandı
  03:18 Narkoçelik-11 Operasyonunda 10 Çete Üyesi Tutuklandı

  Kocaeli merkezli düzenlenen 'Narkoçelik-11' operasyonunda 608 kilogram kokain ve uyuşturucu madde çoğaltımında kullanılan ara kimyasal madde ele geçirildi. Operasyonda 13 şüpheli adliyeye sevk edildi, 10'u tutuklandı.

 • Antalya'da Teleferik Kazası: Kurtarılan Vatandaş Sayısı 74
  03:15 Antalya'da Teleferik Kazası: Kurtarılan Vatandaş Sayısı 74

  Antalya'da yaşanan teleferik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı. AFAD Başkanı Okay Memiş, olayla ilgili bilgi verirken, şu ana kadar 74 vatandaşın kurtarıldığını açıkladı. Kurtarma çalışmaları devam ediyor.

 • Narkoçelik-11 Operasyonunda 608 Kilogram Kokain Ele Geçirildi
  03:08 Narkoçelik-11 Operasyonunda 608 Kilogram Kokain Ele Geçirildi

  Kocaeli merkezli düzenlenen Narkoçelik-11 operasyonunda uluslararası uyuşturucu madde organize suç örgütüne yönelik yapılan operasyonda 608 kilogram kokain ve uyuşturucu madde çoğaltımında kullanılan ara kimyasal madde ele geçirildi. Operasyon sonucunda 13 şüpheli adliyeye sevk edildi ve 10'u tutuklandı.

 • AFAD Başkanı Okay Memiş: Mahsur kalanların kurtarma çalışmaları sarp arazide gerçekleştiriliyor
  02:57 AFAD Başkanı Okay Memiş: Mahsur kalanların kurtarma çalışmaları sarp arazide gerçekleştiriliyor

  AFAD Başkanı Okay Memiş, Antalya'daki teleferik kazasının ardından devam eden mahsur kalanları kurtarma çalışmalarının çok sarp bir arazide gerçekleştirildiğini belirtti. Asılı kalan 11 kabinde mahsur kalan 74 vatandaşın tahliyesi gerçekleştirildi ve şu anda 13 kabinde tahliye işlemleri devam ediyor.

 • Emniyet şeridini kullanan araçlara rekor ceza
  02:53 Emniyet şeridini kullanan araçlara rekor ceza

  Ramazan Bayramı tatilini erkenden bitiren tatilcilerin dönüş yolunda Anadolu Otoyolu'nda yoğunluk yaşandı. Yoğunluktan kaçmak isteyen sürücülerin emniyet şeridine girmesi üzerine yapılan kontrollerde, 87 araca toplamda 560 bin 280 lira ceza kesildi.


Advertisement