Son dakika Bilkent Üniversitesi haberleri, Bilkent Üniversitesi son dakika, son dakika Bilkent Üniversitesi

Son Dakika Bilkent Üniversitesi Haberleri

 • Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi: Kırım Tatarları ve Ukrayna birbirlerine kuvvet veriyor
  19:18 Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi: Kırım Tatarları ve Ukrayna birbirlerine kuvvet veriyor

  Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Kırım Tatarlarının ve Ukrayna'nın dayanışma içinde birbirlerine kuvvet verdiğini söyledi. Ukrayna Derneği ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğince düzenlenen panelde konuşan Bodnar, Kırım Tatarlarının özgürlüğe yönelik iradesini hiçbir baskı politikasının etkilemediğini belirtti. Panelde, Kırım'ın işgalinin 10. yılında geçmiş ve geleceğin analizi yapıldı.

 • Limak Filarmoni Orkestrası konserine dans teklifi damga vurdu
  25 Şub Limak Filarmoni Orkestrası konserine dans teklifi damga vurdu

  Limak Filarmoni Orkestrası, İstanbul'da Zorlu PSM'de düzenlenen geleneksel yeni yıl konserlerinin ilkini gerçekleştirdi. Konserde, dünyaca ünlü tenorlar Murat Karahan, Ramon Vargas ve Rame Lahaj da sahne aldı ve izleyicilere müzik ziyafeti yaşattı.

 • Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok
  25 Şub Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok

  Alparslan Türkeş'in kızı ve İYİ Parti Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş partisi tarafından Adana Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak ilan edilirken, gelişme ülkü ocaklarını kızdırdı. Türkeş'in "Adana'nın hakkı daha fazlası" yazılı pankartının yanına kendi pankartlarını asan Adana Ülkü Ocakları, "Adana'da ihanete geçit yok" ifadesini kullandı. Ülkü ocaklarının "İhanet" kelimesini çevreleyen ok işaretiyle Ayyüce Türkeş'i göstermeleri dikkatlerden kaçmadı.

 • Haftanın tarihine bakış
  18 Şub Haftanın tarihine bakış

  Milli Güvenlik Kurulunun (MGK) 19 Şubat 2001'deki toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Başbakan Bülent Ecevit'e Anayasa kitapçığı fırlatması ve tartışmanın Ecevit tarafından kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Türkiye, tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

 • Bomba kulis: Yeniden Refah'ta İstanbul için Elif Erbakan'ın aday olacağı kesinleşti
  09 Şub Bomba kulis: Yeniden Refah'ta İstanbul için Elif Erbakan'ın aday olacağı kesinleşti

  Türkiye'nin kilitlendiği 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul'da kıyasıya rekabet yaşanacak. İstanbul için DEM Parti'nin aday çıkarmasının ardından gözler AK Parti ile ittifakta anlaşamayan Yeniden Refah'a çevrildi. İstanbul adayını yarın saat 11'de açıklayacak olan Yeniden Refah partisinde, kulislere düşen son bilgilere göre Elif Erbakan ismi kesinleşti.

 • UNAM'da Giyilebilir Teknoloji ile Erken Teşhis İmkanı
  08 Şub UNAM'da Giyilebilir Teknoloji ile Erken Teşhis İmkanı

  Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM), fiber sensör teknolojisi kullanarak kalp atışı, kardiyovasküler yaşlanma, damar esnekliği gibi sağlık değerlerini aynı anda ölçerek erken teşhise olanak sağlayan giyilebilir teknoloji geliştirdi. UNAM'da yapılan araştırmalarda kullanılan piezoelektrik ve triboelektrik özellikli fiberlerin tek seferde kilometrelerce uzunluğa kadar üretilme kapasitesine sahip olduğunu belirten Dr. Mustafa Ordu, bu teknolojinin hastanelerde kullanılarak sağlık sektörüne önemli katkı sağlayabileceğini ifade etti.

 • Besteci Evrim Demirel, Yunanlı klarnet ustası Vasilis Saleas ile müzikseverlerle buluşacak
  02 Şub Besteci Evrim Demirel, Yunanlı klarnet ustası Vasilis Saleas ile müzikseverlerle buluşacak

  Besteci, piyanist ve akademisyen Evrim Demirel, Yunanlı klarnet ustası Vasilis Saleas ile 7 Mart'ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda müzikseverlerle buluşacak. Demirel, Türk müziği ile cazı birleştiren repertuvarıyla sahne alacak ve müzikal hayatı hakkında açıklamalarda bulundu. Ayrıca, son çıkan albümleri ve gelecek projeleri hakkında bilgi verdi.

 • Zorlu Holding CEO'luk görevi değişiyor
  24 Oca Zorlu Holding CEO'luk görevi değişiyor

  Zorlu Holding Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Yüngül'ün emekli olması üzerine CEO'luk görevini Bekir Cem Köksal devralacak. Köksal, Zorlu Holding CFO'luğu görevini de Alp Dayı'ya devredecek.

 • Akyurt Belediye Başkan Adayı Hilal Ayık kimdir?
  24 Oca Akyurt Belediye Başkan Adayı Hilal Ayık kimdir?

  Akyurt Belediye Başkan Adayı Hilal Ayık, 1987 yılında Ankara'da dünyaya gözlerini açmıştır. Yazılım alanında uzmanlık sahibidir ve 2010 yılında Bilkent Üniversitesi'nden başarıyla mezun olmuştur. Eğitim hayatına TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde devam ederek 2013 yılında yüksek lisans derecesini elde etmiştir. Dil becerileri arasında özellikle İngilizce'yi etkin bir şekilde kullanabilmektedir.

 • Uğur Mumcu ve Katledilen Aydınlar Anısına Düzenlenecek 31. Adalet ve Demokrasi Haftası'nın Teması 'Adalet, Demokrasi, Laiklik' Olarak Belirlendi
  23 Oca Uğur Mumcu ve Katledilen Aydınlar Anısına Düzenlenecek 31. Adalet ve Demokrasi Haftası'nın Teması "Adalet, Demokrasi, Laiklik" Olarak Belirlendi

  Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag), 24-31 Ocak günleri arasında düzenlenecek 31. Adalet ve Demokrasi Haftası’nın temasını “Adalet, Demokrasi, Laiklik” olarak belirledi. 31. Adalet ve Demokrasi Haftası, 24 Ocak günü saat 10.00’da Batıkent Metro’dan Uğur Mumcu Parkı’na yürüyüş ile başlayacak. Aynı gün saat 11.00’de Uğur Mumcu Anıtı’nda anma töreni düzenlenecek. Ailesi, dostları ve sevenleri, saat 12.15’te Mumcu’yu 30 yıl önce katledildiği yerde karanfiller ve mumlar ile anacak, 14.30’da ise Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki anıtmezarı ziyaret edilecek. Hafta, 31 Ocak’ta 34 yıl önce öldürülen siyasetçi ve hukukçu Muammer Aksoy’un anması ile sona erecek.

 • Eskişehir Senfoni Orkestrası Konserlerine Devam Ediyor
  22 Oca Eskişehir Senfoni Orkestrası Konserlerine Devam Ediyor

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Bilkent Üniversitesi'nde eğitmenlik yapan Işın Metin'in yönetiminde ve viyolonsel sanatçısı Melih Kara'nın solist olarak katıldığı bir konser düzenledi. Konserde A. Dvorak'ın Viyolonsel Konçertosu, Slav Dansları ve J.Brahms'ın Macar Dansları icra edildi. Konser sonunda şef Metin, Eskişehir'in belediyecilik anlamında örnek bir şehir olduğunu vurguladı. Gelecek programda ise Ender Sakpınar yönetiminde Gülsin Onay'ın solist olarak sahne alacağı bir konser düzenlenecek.

 • Novo Nordisk Türkiye'de İK Kıdemli Direktörlüğüne Selim Kızıler atandı
  08 Oca Novo Nordisk Türkiye'de İK Kıdemli Direktörlüğüne Selim Kızıler atandı

  Novo Nordisk Türkiye, uzun yıllar farklı ülkelerde deneyim kazanan Selim Necdet Ortega Kızıler'i İK Kıdemli Direktörlüğü görevine atadı. Kızıler, uluslararası alanda elde ettiği deneyimleri Türkiye'ye taşıyarak, insan kaynakları stratejisi ve iş süreçlerinin uyumlu hareket ettiği bir organizasyon oluşturmayı hedefliyor.

 • İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Aydın Gün Teşvik Ödülü'nün 2023 sahibini açıkladı
  03 Oca İstanbul Kültür Sanat Vakfı, Aydın Gün Teşvik Ödülü'nün 2023 sahibini açıkladı

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), gelecek vadeden genç müzisyenlere destek sağlayan Aydın Gün Teşvik Ödülü'nün 2023 yılı sahibini duyurdu. 23 yaşındaki keman sanatçısı Ilgın Top, 50 bin lira değerindeki ödülü kazandı. Ödül, mayıs ayında İstanbul Müzik Festivali'nin açılış töreninde takdim edilecek. Ilgın Top, başarılı bir kariyere sahip olup birçok uluslararası yarışmada ödüller kazanmış ve tanınmış şeflerle işbirliği yapmıştır.

 • Haydar Aliyev'in Hatıraları Kitapta
  28 Ara Haydar Aliyev'in Hatıraları Kitapta

  Azerbaycan Cumhuriyeti'nin üçüncü cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in anılarından yola çıkarak hazırlanan 'Hatıralar Işığında Haydar Aliyev' kitabı okuyucuyla buluştu. Kitapta, Aliyev'in yakın dostları ve önemli şahsiyetlerin ilginç hatıralarına yer veriliyor.

 • 100. Yıl TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri sahiplerini buldu
  27 Ara 100. Yıl TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri sahiplerini buldu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "100. Yıl TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri"ne layık görülen bilim insanlarına ödüllerini törenle takdim etti.

 • Bilkent Üniversitesi, Yapay Zeka Tabanlı Yazılım ile Depresyon Tespiti Yapabiliyor
  26 Ara Bilkent Üniversitesi, Yapay Zeka Tabanlı Yazılım ile Depresyon Tespiti Yapabiliyor

  Bilkent Üniversitesi bilim insanları, psikiyatristlerle işbirliği yaparak, kişinin depresyonda olup olmadığını tespit edebilen ve kişilik analizi yapabilen yapay zeka tabanlı bir yazılım geliştirdi. Yapay zeka, ses, konuşma içeriği, yüz ifadesi ve beden dili gibi verileri kullanarak depresyon seviyesini tespit ediyor. Ayrıca, yapay zeka ile yalan tespiti ve kişilik analizi gibi çalışmalar da yapılmaktadır.

 • Mansur Yavaş, Genç Akademi Sempozyumu'nda konuştu
  18 Ara Mansur Yavaş, Genç Akademi Sempozyumu'nda konuştu

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Operational Research Kulübü tarafından düzenlenen 19. Genç Akademi Sempozyumu'na konuşmacı olarak katıldı. Yavaş, Ankara'da eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için yapılan çalışmalardan bahsederek, gençlerin eğitime eşit bir şekilde katılmaları için çalıştıklarını belirtti.

 • Medyadaki yapay zeka uygulamaları AAtölye'deki forumda tartışıldı
  13 Ara Medyadaki yapay zeka uygulamaları AAtölye'deki forumda tartışıldı

  Yapay zekanın medya üzerindeki dönüştürücü etkilerinin tartışılması amacıyla düzenlenen "Medyada Yapay Zekayı Yönetmek" forumunun ilk oturumunda, yapay zeka uygulamaları, yapay zekanın medyaya etkileri ile hukuksal ve etik boyutları tartışıldı.

 • Haydar Aliyev Anma Günü Konseri Ankara'da düzenlendi
  12 Ara Haydar Aliyev Anma Günü Konseri Ankara'da düzenlendi

  Azerbaycan'ın ulusal lideri Haydar Aliyev'in doğumunun 100. ve ebediyete intikalinin 20. yılında Ankara'da düzenlenen 'Haydar Aliyev Anma Günü Konseri'ne AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili ve Azerbaycan-Türkiye Parlamentolar Arası Çalışma Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kürşat Aydoğan katıldı. Konserde, Haydar Aliyev'in hayatını anlatan belgesel gösterildi ve Azerbaycan devlet sanatçısı Azerin sahne aldı.

 • Anadolu Üniversitesi'nde Haydar Aliyev 100. Yıl Anma Programı ve Paneli düzenlendi
  11 Ara Anadolu Üniversitesi'nde Haydar Aliyev 100. Yıl Anma Programı ve Paneli düzenlendi

  Anadolu Üniversitesi'nde Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu ve Anadolu Üniversitesi Haydar Aliyev Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından 'Haydar Aliyev 100. Yıl Anma Programı ve Paneli' düzenlendi. Programda, Haydar Aliyev'in hayatı ve siyasi yaşamını anlatan bir film gösterimi yapıldı.

 • Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Türkiye'den 17 kurum var
  09 Ara Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Türkiye'den 17 kurum var

  İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds'un 2024 Sürdürülebilirlik Sıralaması'na ilişkin raporunda, dünyadaki en iyi 500 üniversite arasında 6, ilk bin arasına ise toplam 17 Türk üniversitesi yer aldı.

 • Depremin vurduğu Antakya'da hemşehrilerine destek için harekete geçtiler
  05 Ara Depremin vurduğu Antakya'da hemşehrilerine destek için harekete geçtiler

  Yüzyılın felaketi olarak tarihe geçen 6 Şubat merkezli depremlerin ardından, Antakyalı hekim, mühendis, sanatçı gibi birçok paydaşın bir araya geldiği "Yeniden Antakya Platformu Derneği (YAP), kültürel mirasın korunmasından, eğitim burslarına, yerel üreticiye destekten, kadın...

 • Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Oktay, Çankaya'dan aday adayı oldu
  04 Ara Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Oktay, Çankaya'dan aday adayı oldu

  ANKARA, -Kemal Kılıçdaroğlu'nın CHP Genel Başkanlığı döneminde Ekonomiden Sorumlu Başdanışman olarak görev yapan Ekrem Kerem Oktay, CHP Çankaya Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunda bulundu.

 • İzmit Belediyesi Çınar Akademi öğrencileri Anıtkabir'i ziyaret etti
  04 Ara İzmit Belediyesi Çınar Akademi öğrencileri Anıtkabir'i ziyaret etti

  İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarına devam eden Çınar Akademi öğrencileri, Ankara'ya gezi düzenledi. Öğrenciler, Anıtkabir'i ziyaret ettikten sonra ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi'ni gezdi.

 • Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sanayide Neet Kadınlar Projesi'nin açılış toplantısına katıldı
  30 Kas Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sanayide Neet Kadınlar Projesi'nin açılış toplantısına katıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent OSB ev sahipliğinde düzenlenen 'Sanayide Neet Kadınlar Projesi'nin açılış toplantısına katıldı. Yavaş, sanayide kadın istihdamının önemine vurgu yaparak, teknoloji merkezlerinde yer alan firmalarla organize sanayileri bir araya getirecek bir teknoloji kurultayı yapabileceklerini söyledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin proje ortaklarından olduğu toplantıda, kadın istihdamı ve beceri uyuşmazlığı konuları ele alındı.

 • Kuluçka merkezi nedir ve nasıl çalışır? Yumurtadan civciv yetiştirmek!
  18 Kas Kuluçka merkezi nedir ve nasıl çalışır? Yumurtadan civciv yetiştirmek!

  Kuluçka merkezi nedir, nasıl çalışır ve nasıl başvuru yapılır? Her girişimcinin merak ettiği soruların cevaplarını bir araya getirdik.

 • Kişisel Verileri Koruma Kongresi Başladı
  16 Kas Kişisel Verileri Koruma Kongresi Başladı

  Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Faruk Bilir, kişisel verilerin korunmasında hukuki düzenlemeler kadar kişilerin bu konuda bilinçlenmesinin de önemli olduğunu vurguladı. KVKK ile Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi ortaklığıyla düzenlenen 2. Uluslararası Kişisel Verileri Koruma Kongresi, Ankara'da başladı. Bilir, konuşmasında teknoloji ve mahremiyetin bir araya getirilmesinin mümkün olduğunu belirtirken, yapay zeka uygulamalarında kuralların belirlenmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Kongre, yarın da devam edecek ve 40'tan fazla konuşmacı 32 farklı konuyu ele alacak.

 • Dr. Abdullah Çerekçi, Kale Grubu'na Başkan Yardımcısı olarak atandı
  13 Kas Dr. Abdullah Çerekçi, Kale Grubu'na Başkan Yardımcısı olarak atandı

  Dr. Abdullah Çerekçi, Kale Grubu'na Kurumsal Strateji ve İş Geliştirme'den sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atandı. Yeni görevi kapsamında, Kale Grubu portföy şirketlerinin strateji, yeni yatırımlar, stratejik birleşme ve satın alma süreçleri ile sürdürülebilirlik ve dönüşüm projelerinin yönetiminden sorumlu olacak. Dr. Çerekçi, Bilkent Üniversitesi ve Texas A&M Üniversitesi'nde eğitim aldıktan sonra iş hayatına başlamış ve çeşitli önemli görevlerde bulunmuştur.

 • İşte CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in A Takımı
  11 Kas İşte CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in A Takımı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün CHP Genel Merkezi’nde 38. Olağan Kurultay’da seçilen Parti Meclisi’ni topladı. Özel, PM toplantısının bir bölümünde basın toplantısı düzenledi, CHP’nin yeni “Parti Yönetimi Yapılanmasını” ve Merkez Yürütme Kurulu üyelerini açıkladı.

 • Uzmanlar, Türkiye'nin Filistin-İsrail meselesindeki garantörlük teklifinin önemini vurguladı
  03 Kas Uzmanlar, Türkiye'nin Filistin-İsrail meselesindeki garantörlük teklifinin önemini vurguladı

  Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen çevrim içi panele katılan uzmanlar, Türkiye'nin Filistin-İsrail meselesindeki garantörlük teklifinin önemine dikkat çekti. Panelde konuşan uzmanlar, Türkiye'nin garantörlük rolünün çatışmaların durdurulması ve barış sürecinin başlaması açısından önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, garantörlük kavramının uluslararası ilişkilerde sorunların aşılmasına katkı sağlayabileceği vurgulandı. Türkiye'nin garantörlük teklifi, bölgedeki sorunun hukuki bir çözümü olarak önerildi ve Katar ve Mısır ile işbirliği yapılması gerektiği ifade edildi.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara'nın UNESCO Dünya Mirası alanlarını tanıtan bir kitap yayınladı
  02 Kas Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara'nın UNESCO Dünya Mirası alanlarını tanıtan bir kitap yayınladı

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent'te UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ya da alması gereken yapı ve alanlara dikkat çekmek amacıyla 'Ankara'nın Dünya Mirası: UNESCO Dünya Miras Alanları/World Heritage of Ankara: UNESCO World Heritage Sites' kitabını hazırladı. Kitap, Ankara'nın turizm potansiyeline sahip alanlarını ve tarihi yapılarını tanıtmayı amaçlamaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden kitaba erişim sağlanabilmektedir.

 • ASBÜ'de Türk Dış Politikasına Yüzyıllık Bakış Paneli Düzenlendi
  01 Kas ASBÜ'de Türk Dış Politikasına Yüzyıllık Bakış Paneli Düzenlendi

  Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nde (ASBÜ) düzenlenen 'Türk Dış Politikasına Yüzyıllık Bakış' paneline, alanında uzman isimler katıldı. Panelde, Türkiye'nin dünyadaki siyasi etkinliği, dış temsilcilik sayısı, uluslararası müttefiklik ilişkileri ve jeopolitik konumu gibi konular ele alındı. Türk dış politikasının değişimi ve Türkiye'nin merkeze alan bir küresel aktör olma stratejisi de tartışıldı.

 • Ankara Büyükşehir'in Game Jam Yarışmasında Ödüller Verildi
  26 Eki Ankara Büyükşehir'in Game Jam Yarışmasında Ödüller Verildi

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet'in 100. yılında, Bilkent CYBERPARK, Başkent Üniversitesi, TOBB Kreatif Endüstriler Meclisi ve Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) iş birliği ile “Yüzde 100 Game Jam” yarışmasına ev sahipliği yaptı. Ankara Teknoloji Köprüsü Kuluçka Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Cumhuriyetimizin 100. yılında çağımıza uygun bir şekilde bilişim sektörünü desteklemek amacıyla 100 gençle yan yana gelindi ve çalışıldı. Katılan herkese teşekkür ediyorum, başarı kazananları da tebrik ediyorum” dedi.

 • Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğüne Öncü Keçeli atandı
  21 Eki Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğüne Öncü Keçeli atandı

  Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü görevine, 1978 Ankara doğumlu Öncü Keçeli atandı. Keçeli, Dışişleri Bakanlığı'nda uzun yıllar çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, son olarak Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Nezdinde Daimi Temsilciliği'nde Daimi Temsilci Yardımcısı olarak görev yapmaktaydı. Keçeli, Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü görevini, daha önce Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi olarak atanan Büyükelçi Tanju Bilgiç'ten devraldı.

 • Turkcell'de Genel Müdürlük Görevine Dr. Ali Taha Koç Getirildi
  13 Eki Turkcell'de Genel Müdürlük Görevine Dr. Ali Taha Koç Getirildi

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nin eski başkanı Dr. Ali Taha Koç, Turkcell'de genel müdürlük görevine atandı. Yönetim kurulu kararıyla onaylanan atama bugün itibarıyla geçerli oldu. Dr. Ali Taha Koç, Bilkent Üniversitesi'ndeki akademik kariyerinin yanı sıra ABD'de Intel şirketinde AR-GE mühendisi olarak çalışmış ve birçok patent geliştirmiştir. Türkiye'ye dönüşünden sonra Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanlığı ve Dijital Dönüşüm Ofisi'nde görev yapmış olan Koç, aynı zamanda TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapmaktadır.

 • Muharrem İnce: 'Tayyip Erdoğan'ın denge politikasını doğru buluyorum'
  10 Eki Muharrem İnce: "Tayyip Erdoğan'ın denge politikasını doğru buluyorum"

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin, "Tayyip Erdoğan'ın denge politikasını doğru buluyorum" dedi.

 • Muharrem İnce: İyi yetişmiş bir nesle ihtiyacımız var
  10 Eki Muharrem İnce: İyi yetişmiş bir nesle ihtiyacımız var

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Bilkent Üniversitesi'nde öğrencilerle bir araya gelerek iyi eğitim almış bir neslin önemini vurguladı. İnce, öğretmenlerin ileri teknolojiyi bilmelerinin ve öğretmen yetiştirme modelinin değiştirilmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

 • AK Parti'de Fatma Betül Sayan Kaya MYK üyesi olarak seçildi
  08 Eki AK Parti'de Fatma Betül Sayan Kaya MYK üyesi olarak seçildi

  AK Parti'nin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin ardından gerçekleştirilen yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında Merkez Yürütme Kurulu (MYK) belirlendi.

 • Sivas Devlet Tiyatrosu'na yeni müdür atandı
  01 Eki Sivas Devlet Tiyatrosu'na yeni müdür atandı

  Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT) Müdürlüğü ve Bölge Sanat Yönetmenliği görevine Sibel Ferlibel getirildi. Ferlibel, Sivas Devlet Tiyatrosu Müdürü olarak atandı ve cumhuriyetin 100. yılına oyunlarla perde açacaklarını belirtti.

 • Bakan Kacır: Proje yöneticisi aylık burs miktarını 66 bin 500 TL'ye çıkardık
  29 Eyl Bakan Kacır: Proje yöneticisi aylık burs miktarını 66 bin 500 TL'ye çıkardık

  SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TEKNOFEST'te TÜBİTAK Burs ve Destek Programlarına ilişkin, "Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı'nda proje yöneticisine yönelik aylık burs miktarını 46 bin 310 TL'den 66 bin 500 TL'ye çıkardık.

 • Seda Fettahoğlu'nun kariyeri ve oyunculuk deneyimleri
  27 Eyl Seda Fettahoğlu'nun kariyeri ve oyunculuk deneyimleri

  1979 yılında Trabzon'da doğan Seda Fettahoğlu, Trabzon Anadolu Lisesi'ni bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü'ne girdi. 2022'de mezun olan Fettahoğlu, tiyatro oyunculuğunun yanı sıra seslendirme de yapmaktadır. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda oyunculuk yapmış ve birçok oyunda rol almıştır. Ayrıca 'Çocuklar Duymasın' dizisinde 'Sultan' karakteriyle tanınmıştır. Fettahoğlu, 'Çatı Katı', 'Sihirli Annem', 'Dolunay', 'Savcının Karısı', 'Koçum Benim', 'Yalan Dünya' ve 'Komedi Türkiye' gibi yapımlarda da yer almıştır.

 • Oyuncu Seda Fettahoğlu'nun cansız bedenini bulan genç: Yürüyüş yaparken silah sesi duydum
  27 Eyl Oyuncu Seda Fettahoğlu'nun cansız bedenini bulan genç: Yürüyüş yaparken silah sesi duydum

  Şehir Tiyatroları oyuncusu ve dizilerde rol alan Seda Fettahoğlu, Beyoğlu'nda bir parkta ölü bulundu. Fettahoğlu'nun cansız bedenini bulan üniversite öğrencisi ifadesinde, ''Yürüyüş yaptığım esnada bir silah sesi duydum. Sesin geldiği yöne yöneldiğimde başından vurulmuş, sırt üstü yatan bir kadın gördüm'' dedi.

 • Seda Fettahoğlu'nun ölü bulunması eski partneri Pınar Altuğ'u kahretti
  27 Eyl Seda Fettahoğlu'nun ölü bulunması eski partneri Pınar Altuğ'u kahretti

  Son olarak Çocuklar Duymasın'da rol alan Seda Fettahoğlu, parkta ölü olarak bulundu. Oyuncunun ölüm haberini alan dizideki partneri Pınar Altuğ ise "Ah be canım hiç oldu mu?" diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

 • Parkta ölü bulunan usta oyuncu Seda Fettahoğlu'nun son paylaşımı yürek yaktı: Yaşamı sev bedeni koru
  27 Eyl Parkta ölü bulunan usta oyuncu Seda Fettahoğlu'nun son paylaşımı yürek yaktı: Yaşamı sev bedeni koru

  İstanbul'da bir parkta cansız bedeni bulunan 44 yaşındaki başarılı oyuncu Seda Fattahoğlu'nun günler önce gülerek yaptığı son paylaşımında ''Yaşamı sev bedeni koru'' ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.

 • Ünlü oyuncu Seda Fettahoğlu parkta ölü bulundu
  27 Eyl Ünlü oyuncu Seda Fettahoğlu parkta ölü bulundu

  Son olarak Çocuklar Duymasın dizisinde rol alan başarılı oyuncu Seda Fettahoğlu, İstanbul'daki bir parkta ölü olarak bulundu.

 • 18. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı Priştine'de Başladı
  27 Eyl 18. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı Priştine'de Başladı

  Kosova'nın başkenti Priştine'de düzenlenen 18. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı'nın açılışı yapıldı. Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi, eski Kosova Cumhurbaşkanı ve diğer önemli isimlerin katıldığı açılışta, Türk dilinin önemi vurgulandı.

 • İstanbul Gelişim Üniversitesi Avrupa'nın En İyi 500 Üniversitesi Arasında Yer Aldı
  23 Eyl İstanbul Gelişim Üniversitesi Avrupa'nın En İyi 500 Üniversitesi Arasında Yer Aldı

  Quacquarelli Symond tarafından yayımlanan 'Dünya Üniversite Sıralaması: Avrupa 2024' listesine göre İstanbul Gelişim Üniversitesi, Avrupa'nın en iyi ilk 500 üniversitesi arasında yer aldı. Türkiye'den 72 üniversitenin yer aldığı sıralamada İstanbul Gelişim Üniversitesi, Avrupa'da 432'nci sırada ve Türkiye'de 13'üncü sırada yer aldı. Üniversite, akademik saygınlık, çalışan saygınlığı, araştırma becerisi ve uluslararasılaşma gibi alanlarda başarı elde etti.

 • Paranın ilk basıldığı Sart'ta para politikaları konuşuldu
  22 Eyl Paranın ilk basıldığı Sart'ta para politikaları konuşuldu

  - Paranın ilk basıldığı Sart'ta para politikaları konuşuldu Manisa'da başlayan paranın serüveni yine Manisa'da masaya yatırıldı MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay: "Ekonomimizi dövize bağımlılıktan kurtarmak mecburiyetindeyiz" MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili...

 • Salihli-Sart Para Kongresi'nde Hatıra Paraları Basıldı
  22 Eyl Salihli-Sart Para Kongresi'nde Hatıra Paraları Basıldı

  Salihli ilçesinde düzenlenen '2'nci Salihli-Sart Para Kongresi'nde, tarihte ilk paranın basıldığı darp yöntemiyle hatıra parası bastı. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için hatıra parası basılırken, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan için de hatıra para bastı.

 • Paranın ilk basıldığı Sart'ta para politikaları konuşuldu
  22 Eyl Paranın ilk basıldığı Sart'ta para politikaları konuşuldu

  Tarihte parayı ilk basan ve ticari hayatı canlandıran Lidya Krallığı'nın başkenti olan ve bugün Manisa'nın Salihli ilçesi sınırlarında bulunan Sardes antik kentindeki Roma dönemi Gymnasium binası, 'Pandemi Sonrası Para Politikaları ve Ekonomik Dönüşüm" ana temalı II.

 • Türkiye'den 19 Üniversite Avrupa'nın En İyileri Arasında
  21 Eyl Türkiye'den 19 Üniversite Avrupa'nın En İyileri Arasında

  Türkiye'den 19 üniversite, İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symond'ın (QS) Avrupa Üniversite Sıralaması'nda yer aldı. ODTÜ, İTÜ, Koç Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi, Avrupa Geneli sıralamasında en üst sıralarda yer aldı. Türk üniversiteleri ayrıca işverenler tarafından da tanınma açısından başarılı oldu. YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversitelerin bu başarılarıyla gurur duyduklarını belirtti ve daha fazla üniversitenin uluslararası başarı elde etmesini temenni etti.

 • Türk Üniversiteleri Avrupa'da Başarıya Ulaştı
  21 Eyl Türk Üniversiteleri Avrupa'da Başarıya Ulaştı

  YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Koç Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi, Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin üniversitelerinin değerlendirildiği 'Dünya Üniversiteleri Sıralaması: Avrupa 2024' listesinde ilk 200'e girdi. ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi, uluslararası işverenler tarafından en çok tanınan Türk üniversiteleri oldu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk üniversitelerinin başarısının YÖK'ün yoğun çabalarının bir sonucu olduğunu belirterek, üniversiteleri tebrik etti ve başarılarının daha da artmasını temenni etti.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gazi Üniversitesi ve Gazi Teknopark ile Üçüncü Kuluçka Merkezi İçin İş Birliği Protokolü İmzaladı
  20 Eyl Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gazi Üniversitesi ve Gazi Teknopark ile Üçüncü Kuluçka Merkezi İçin İş Birliği Protokolü İmzaladı

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gazi Üniversitesi ve Gazi Teknopark, Ulus Teknoloji Merkezi'nde yerini alacak üçüncü kuluçka merkezi için iş birliği protokolü imzaladı. Merkezde, girişimciliğe adım atmayı planlayan ya da yeni adım atmış olan bireysel girişimciler ile kuluçka düzeyindeki firmaların ihtiyaçları karşılanacak. Merkezde, konferans salonundan dinlenme alanlarına, yüksek hızlı internetten mobilyalı girişimci ofislerine kadar her şey yer alacak. Girişimcilere; hibe destekleri ve teşviklerden, iş hukuku ve sözleşme hukuku konularına, mali aktivitelerden fikri mülkiyet hakları konusuna, iş geliştirme ve potansiyel müşteriye erişimden yatırıma erişim konusuna kadar pek çok konuda da destek verilecek.

 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne Arap Dili ve Edebiyatı Profesörü Rahmi Er Atandı
  15 Eyl Türk Hava Kurumu Üniversitesi'ne Arap Dili ve Edebiyatı Profesörü Rahmi Er Atandı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yedi üniversiteye rektör atadı. Hava Ulaştırma Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi gibi fakültelerin; Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği gibi bölümlerin yer aldığı Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne Yükseköğretim Kurulu üyeliği yapan Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu ve doktorasını Doğu Dilleri ve Edebiyatları alanında yapan Prof. Dr. Rahmi Er getirildi.

 • Erdoğan'ın imzasıyla 5 ülkeye yeni büyükelçi atandı
  14 Eyl Erdoğan'ın imzasıyla 5 ülkeye yeni büyükelçi atandı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararına göre, Rusya Federasyonu nezdinde Türkiye Büyükelçiliğine Tanju Bilgiç, Ukrayna nezdinde Mustafa Levent Bilgen, Polonya nezdinde Rauf Alp Denktaş, Fas nezdinde Mustafa İlker Kılıç ve Burundi Cumhuriyeti nezdinde Alp Işıklı atandı.

 • 6 Üniversiteye 70 Akademisyen Alınacak
  11 Eyl 6 Üniversiteye 70 Akademisyen Alınacak

  İzmir Bakırçay Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi ve Işık Üniversitesi farklı akademik birimlerine 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na göre toplamda 70 akademisyen alacak. Başvuru şartları ve atamaya ilişkin bilgiler üniversitelerin internet sitelerinde yer alacak.

 • CHP 100 Yaşında... İmamoğlu: 'Tespitim Şu: CHP Değişirse, Türkiye Değişir. Vaadim de Net: CHP Değişecek, Türkiye Değişecek'
  09 Eyl CHP 100 Yaşında... İmamoğlu: "Tespitim Şu: CHP Değişirse, Türkiye Değişir. Vaadim de Net: CHP Değişecek, Türkiye Değişecek"

  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, son seçimlerde milletin, CHP ve onun liderliğindeki muhalefete iktidar vizesi vermediğini hatırlatarak "Bu doğru ama bir başka doğru daha var. Bu millet, Türkiye’yi sıçratarak zenginleştirecek, güçlü ve adil bir Türkiye’yi inşa edecek bir muhalefeti gördüğünde, yürekten inanıyor ve biliyorum ki tereddüt etmeden iktidara taşıyacaktır. İşte milletin CHP’yi değişime zorlamasının nedeni budur. Bizim en önemli ve acil görevimiz, hep beraber bu güçlü muhalefeti, Türkiye'yi değiştireceğine halkını inandıran, milletini inandıran muhalefeti hep birlikte var etmektir. Bunu yaratmanın yolu, ülkenin tüm vatanseverlerini birleştiren yeni, kapsayıcı ve güçlü bir vizyonun hikâyesini yazmaktır. Biz de bu milletle bu hikayeyi, hep birlikte yeniden yazacağız. Bir tespit, bir de vaatle bitireyim. Tespitim şu: CHP değişirse, Türkiye değişir. Vaadim de net: CHP değişecek, Türkiye değişecek” dedi.

 • Pazarda Sebze Satarak Harçlığını Çıkaran Genç, Bilkent Üniversitesi'ni Tam Burslu Kazandı
  31 Ağu Pazarda Sebze Satarak Harçlığını Çıkaran Genç, Bilkent Üniversitesi'ni Tam Burslu Kazandı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde haftanın üç günü babasıyla pazarda sebze satarak harçlığını çıkaran 19 yaşındaki Nurullah Elbir, Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünü tam burslu kazandı.

 • Vestel Şirketler Grubu'nun Yeni CEO'su Ergün Güler Oldu
  30 Ağu Vestel Şirketler Grubu'nun Yeni CEO'su Ergün Güler Oldu

  Türkiye'nin köklü şirketlerinden Vestel, yeni CEO olarak Ergün Güler'i atadı. Ergün Güler, 1 Eylül itibariyle görevi devralacak ve Enis Turan Erdoğan'ın emekli olması nedeniyle bu göreve getirildi.

 • TİMAV, Yüksek Başarı Gösteren İmam Hatip Liselileri Üniversite Hayatına Hazırlıyor
  21 Ağu TİMAV, Yüksek Başarı Gösteren İmam Hatip Liselileri Üniversite Hayatına Hazırlıyor

  Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV), Konya'da bulunan proje imam hatip liselerinden 2023 yılında mezun olan, YKS'de yüksek başarı gösteren 50 öğrenciyi üniversite hayatına zihinsel ve duygusal olarak hazırlama amacıyla 'Net-Work' programı düzenledi. Program kapsamında İstanbul ve Ankara'daki üniversitelerin tanıtım günlerine katılım sağlandı ve öğrencilere tecrübe aktarımı seminerleri verildi. Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere üniversite hayatları boyunca burs desteği sağlanacak.

 • Ünlü sanatçı Tamer Karadağlı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü oldu
  11 Ağu Ünlü sanatçı Tamer Karadağlı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü oldu

  Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararına göre tiyatro ve sinema oyuncusu Tamer Karadağlı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü oldu.

 • Tamer Karadağlı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü oldu
  11 Ağu Tamer Karadağlı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü oldu

  Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yeni atama kararları yayımlandı. Karara göre Tamer Karadağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürü oldu.

 • Orman Yangınlarının Erken Uyarı Sistemi ile Duman Tespiti 15-20 Saniyede Yapılıyor
  06 Ağu Orman Yangınlarının Erken Uyarı Sistemi ile Duman Tespiti 15-20 Saniyede Yapılıyor

  Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından geliştirilen Yangın Yönetim ve Orman Yangını Erken Uyarı sistemleri sayesinde, 15 kilometre uzaklıktaki duman 15-20 saniye içinde tespit edilebiliyor. OGM, Bilkent Üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle hayata geçirilen Orman Yangın Erken Uyarı Sistemi, orman yangınlarının erken tespiti ve söndürülmesine katkı sağlamak amacıyla kullanılıyor. Sistem, 30 Orman Bölge Müdürlüğünün 10 bin hava ve kara aracına mobil veri iletişim cihazıyla bağlı olarak çalışıyor. Yangın gözetleme kulelerinde bulunan kameralar sayesinde, 3,5 milyon hektar orman alanı canlı olarak izlenebiliyor ve yangının başlangıcı otomatik olarak yetkililere bildiriliyor.

 • Türk profesörün 'şeffaf görüntüleme' teknolojisi yapay zeka desteğiyle kansere yeni çözümler getirecek
  01 Ağu Türk profesörün "şeffaf görüntüleme" teknolojisi yapay zeka desteğiyle kansere yeni çözümler getirecek

  Almanya Münih Üniversitesi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ali Ertürk'ün, tüm organizmayı şeffaflaştırarak tek hücreyi bile daha önce görülmemiş netlik ve detayda görüntüleyen yeni icadı, en büyük kanser araştırması kurumlarından Cancer Research UK tarafından...

 • Türkiye'den yalnızca 9 üniversite, dünyada en iyi eğitim veren 500 okul arasında yer aldı
  29 Tem Türkiye'den yalnızca 9 üniversite, dünyada en iyi eğitim veren 500 okul arasında yer aldı

  ODTÜ'nün araştırma laboratuvarı URAP'ın dünya genelinde 11 sıralama kuruluşu tarafından 2022'de açıklanan "dünyanın en iyi üniversiteleri" listeleri dikkate alınarak hazırlanan rapora göre, Türkiye'den 9 üniversite geçen yılki sıralamalarda ilk 500'e girdi.

 • Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığına Elvan Kuzucu Hıdır Getirildi
  24 Tem Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığına Elvan Kuzucu Hıdır Getirildi

  Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı, yönetim kurulu başkanlığı görevine Elvan Kuzucu Hıdır'ı atadı. Haluk Bayraktar'ın 5 yıl boyunca yürüttüğü başkanlık görevi, Elvan Kuzucu Hıdır'a devredildi. Ayrıca, T3 Vakfı Genel Müdürlüğü görevi de Elvan Kuzucu Hıdır'a, TEKNOFEST Genel Sekreterlik görevi ise Muhammet Saymaz'a devredildi. Haluk Bayraktar, yeni yönetim kurulu başkanı Elvan Kuzucu Hıdır liderliğindeki ekibe başarılar diledi. Elvan Kuzucu Hıdır, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu olup, T3 Vakfı Mütevelli ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

 • ALD Automotive, Türkay Oktay'ı yeni ülke müdürü olarak atadı
  23 Tem ALD Automotive, Türkay Oktay'ı yeni ülke müdürü olarak atadı

  ALD Automotive'in LeasePlan'i satın almasının ardından Türkay Oktay, yeni oluşumun Türkiye ülke müdürü olarak atandı. Oktay, ALD Automotive ve LeasePlan'in birleşme sürecinde liderlik yapacak ve stratejik gelişimi sağlayacak. Oktay, daha önce LeasePlan Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapmıştı ve çeşitli bankalarda yöneticilik deneyimi bulunmaktadır.

 • Türkiye, 2023 Genç Üniversiteler Sıralaması'nda en fazla üniversiteye sahip ülke oldu
  05 Tem Türkiye, 2023 Genç Üniversiteler Sıralaması'nda en fazla üniversiteye sahip ülke oldu

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Times Higher Education'ın (THE) dünyanın en iyi genç üniversitelerine yer verdiği 2023 Genç Üniversiteler Sıralaması'nda Türkiye'nin en fazla üniversiteye sahip ülke olduğunu açıkladı. Türkiye'den 47 üniversite sıralamada yer alırken, Koç Üniversitesi 55'inci, Sabancı Üniversitesi ise 89'uncu olarak ilk 100'e girmeyi başardı. Toplamda 20 Türk üniversitesi sıralamada yer alırken, diğer Türk üniversiteleri farklı sıralama aralıklarında yer aldı.

 • YÖK'ten QS'in 2024 Dünya Üniversite Sıralaması'na ilişkin açıklama Açıklaması
  04 Tem YÖK'ten QS'in 2024 Dünya Üniversite Sıralaması'na ilişkin açıklama Açıklaması

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), QS 2024 Dünya Üniversite Sıralaması'nda ilk 500'e giren Türk üniversitelerinin sayısının 1'den 3'e, ilk 1000'e giren üniversite sayısının ise 8'den 10'a yükseldiği bildirdi.

 • Türk Üniversiteleri QS 2024 Dünya Sıralamasında Yükseldi
  04 Tem Türk Üniversiteleri QS 2024 Dünya Sıralamasında Yükseldi

  YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre, QS 2024 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Türk üniversitelerinin başarısı arttı. ODTÜ, İTÜ ve Koç Üniversitesi ilk 500'e girmeyi başarırken, toplamda 10 Türk üniversitesi ilk 1000'de yer aldı. Ayrıca, Türkiye'nin bilimsel üretimdeki başarısı da artarak dünya sıralamasında yükseldi.

 • Milli Dağcı Tunç Fındık, Dünyadaki 14x8000 Projesini Tamamlayan İlk Türk Sporcu Oldu
  26 Haz Milli Dağcı Tunç Fındık, Dünyadaki 14x8000 Projesini Tamamlayan İlk Türk Sporcu Oldu

  Milli dağcı Tunç Fındık, Everest, K2, Makalu, Annapurna gibi zirveleri olan dünyadaki 8000 metre ve üzeri yükseklikteki 14 dağa tırmanışını tamamlayarak tarihe geçti. Pakistan'daki Nanga Parbat zirvesine tırmanarak, bu seriyi tamamlayan ilk Türk sporcu oldu. Fındık'ın tamamladığı zirveler arasında Everest, K2, Makalu, Annapurna gibi zirveler yer alıyor. Türkiye Dağcılık Federasyonu, Fındık'ın başarısı için tebriklerini iletti.

 • Harvard'daki dahi Türk fizikçinin keşfine Nobel ödüllü bilim insanlarından 'çığır açıcı' övgüsü
  22 Haz Harvard'daki dahi Türk fizikçinin keşfine Nobel ödüllü bilim insanlarından "çığır açıcı" övgüsü

  Harvard Üniversitesi Fizik Bölümü'nde doktora çalışmalarını tamamlama aşamasına gelen 26 yaşındaki Furkan Öztürk'ün 4 milyar yıl önce yaşamın nasıl başladığına dair gizemlerden birini ortaya çıkardığı keşfi, bilim dünyasında büyük heyecan yarattı.

 • Ankara'da YKS ikinci oturumu AYT heyecanı yaşandı
  18 Haz Ankara'da YKS ikinci oturumu AYT heyecanı yaşandı

  Ankara'da gerçekleştirilen YKS'nin ikinci oturumu olan AYT'ye katılan üniversite adayları, sınav heyecanı yaşadı. Adaylar, güvenlik kontrolünden geçirilerek, salonlara alındı. Sınava katılanların yakınları da fakülte kapısı önünde dualar okudu. Toplam 3 oturumunda gerçekleşen YKS'ye bugün 15.30'da yapılacak Yabancı Dil Testi ile birlikte toplamda 3 milyon 527 bin 466 aday katılacak.

 • Ankara'da YKS ikinci oturumu AYT heyecanı yaşandı
  18 Haz Ankara'da YKS ikinci oturumu AYT heyecanı yaşandı

  Ankara'da gerçekleştirilen YKS'nin ikinci oturumu olan AYT'ye katılan üniversite adayları, sınav heyecanı yaşadı. Adaylar, sabah erken saatlerden itibaren sınav merkezlerinin önünde toplandı. Sınava katılanların yakınları da fakülte kapısı önünde dualar okudu. Toplam 3 oturumunda gerçekleşen YKS'ye bugün 15.30'da yapılacak Yabancı Dil Testi ile birlikte toplamda 3 milyon 527 bin 466 aday katılacak.

 • Bilkent Üniversitesi öğrencileri blok zincir teknolojisi ile sağlıkta veri güvenliği sağlayan uzaktan hasta takip sistemi geliştirdi
  17 Haz Bilkent Üniversitesi öğrencileri blok zincir teknolojisi ile sağlıkta veri güvenliği sağlayan uzaktan hasta takip sistemi geliştirdi

  Bilkent Üniversitesi öğrencileri, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında blok zincir alt yapısı ile sağlıkta veri güvenliği sağlayan uzaktan hasta takip sistemi geliştirdi. CipherMed isimli projenin danışmanı Öğretim Görevlisi Ceren Serim, projeye ilişkin yaptığı açıklamada, uzaktan hasta takibinde veri güvenliğinin önemine işaret etti. Sistem sayesinde, hasta verilerinin, gizlilik, bütünlük ve kullanılabilirlik protokollerine uyan web3 teknolojisi ile blok zincirde güvenli şekilde saklandığını bildiren Serim, "Hasta bilgilerine yalnızca yetkili kullanıcılar erişebiliyor. Sistem, hasta verilerinin acil durumlarda alarm vermesini sağlıyor, böylece anında müdahale ve takibe imkan sağlanıyor. Bu da hastaya optimum fayda sağlanmasına yardımcı bir mekanizma oluşturuluyor."

 • Vox Blis Ortaokul Korosu Bronz Diploma Aldı
  12 Haz Vox Blis Ortaokul Korosu Bronz Diploma Aldı

  USA Camp tarafından düzenlenen uluslararası yarışmada, Giray Bayer'in şefliğindeki Vox Blis Ortaokul Korosu, tüm jüri üyelerinin ortak kararı ile Bronz Diploma aldı. Öğrenciler, ödül töreninin ardından Linz ve Viyana şehir turlarına katıldılar. Genç koristler, bir sonraki yıl için hedeflerini 'Altın' olarak belirledi.

 • Bilkent Üniversitesi öğrencileri iş makinesi operatörlerinin ehliyet eğitimini sanal gerçeklikle oyunlaştırdı
  10 Haz Bilkent Üniversitesi öğrencileri iş makinesi operatörlerinin ehliyet eğitimini sanal gerçeklikle oyunlaştırdı

  Bilkent Üniversitesi öğrencileri, iş makinesi operatörlerinin ehliyet eğitimlerini oyunlaştırarak sanal gerçeklik teknolojisiyle destekleyen eğitim simülasyonu geliştirdi. Proje, iş makinası operatörlüğü ehliyet eğitimlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Sanal gerçeklik teknolojisiyle gerçek ortam hissi verilerek, kullanıcılara ön hazırlık yapılması sağlanıyor. Ayrıca, eğitimlerin sıkıcı geçmemesi için oyunlaştırma özelliği de eklenmiş. Proje, gelecekte eğitimin ayrılmaz bir parçası haline geleceği öngörülen teknolojilerden biri olarak görülüyor.

 • MİT Başkanı olarak atanan İbrahim Kalın: Güçlü, güvenli ve bağımsız Türkiye için çalışmaya devam
  06 Haz MİT Başkanı olarak atanan İbrahim Kalın: Güçlü, güvenli ve bağımsız Türkiye için çalışmaya devam

  Hakan Fidan'dan boşalan Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'na İbrahim Kalın atandı. Göreve atandıktan sonra sosyal medyadan ikinci paylaşımını yapan Kalın, "Güzel ülkem için durmak yok, yola devam. Güçlü, güvenli ve bağımsız Türkiye için çalışmaya devam." ifadelerini kullandı.

 • İbrahim Kalın, MİT Başkanlığı'na atandı
  05 Haz İbrahim Kalın, MİT Başkanlığı'na atandı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'na İbrahim Kalın'ı atadı. Kalın, Türk dış politikası ile ilgili uluslararası makaleleri olan bir akademisyen ve diplomat. Daha önce Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizinin aşılması sürecinde özel temsilci olarak görevlendirilen Kalın, Katar'la Suudi Arabistan ve BAE arasında yaşanan gerginliğe çözüm üretmek için de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Özel Temsilcisi olarak diplomatik girişimlerde bulundu.

 • Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'na İbrahim Kalın atandı
  05 Haz Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'na İbrahim Kalın atandı

  Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'na İbrahim Kalın atandı.

Advertisement